Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 04.12.20014
Clasa: a V-a
Unitatea de invmnt: Colegiul Naional de Art Ion Vidu, Timioara
Disciplina: Limba si literatura romn
Aria curricular: Limb i comunicare
Propuntor: Cociuba Alexandra Gabriela
Unitatea de nvare: Naraiunea
Tema:Timpurile modului indicativ.
Tipul leciei: predare-nvare
Timp: 50 de minute
COMPETENE GENERALE / SPECIFICE:
1.Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
1.3 sesizarea unitilor lexicale necunoscute n fluxul vorbirii, n scopul clarificrii acestora;
1.4 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor lexicale
2.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat
2.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
3.Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate;
4.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cuscopuri diverse
4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice i de punctuaie;
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) Cognitive:
O1: s defineasc noiunile timpurilor modului indicativ

b) Psihomotorii:
O2: s realizeze distincia dintre timpurile modului indicativ
O3: s identifice n exerciii corect timpurile modului indicativ
STRATEGIA DIDACTIC:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea
b) Mijloace de nvmnt: manualul
c) Forme de organizare a activitii: individual, grup, colectiv
MODALITI DE EVALUARE:
-

evaluare frontal

evaluare oral

evaluare formativ

BIBLIOGRAFIE:
POPA, Ion, POPA, Marinela, Gramatica limbii romne pentru clasele V VIII, Bucureti, Editura Scrisul Romnesc, 1996.

Exerciii. Timpurile modului indicativ


Timpul imperfect
1. Conjugai la modul indicativ, timpul imperfect verbele urmtoare: a deveni, a crete, a deosebi, a face.
2. Punei verbele dintre paranteze la modul indicativ, timpul imperfect:
(A fi) o dup amiaz de iarn. Noi (a sta) cumini n bnci i (a asculta) explicaiie profesorului de matematic. (a se gndi) ce bine ar fi ca vacan a s
vin mai repede. Orele i zilele (a trece) destul de greu i noi (a visa) la noapte de Crciun, cnd ( a avea) s primim cadouri.
3. Continuai povestirea de mai sus folosind cinci (5) verbe la modul indicativ, timpul imperfect.
4. Alege forma verbului care se potrivete:
Cnd sunt / eram copil visau / visam s am o herghelie de cai negri. Mi se prur /mi se prea c numai caii negri sunt /erau frumo i; pe lng aceasta
crezui / credeam c erai / erau i fermecai, asemeni calului lui Ft Frumos, cel care mnca / mnnc jratec.
5. Alege forma verbal care se potrivete fiecrui pronume personal:
Eu
vorbeai
Noi
tcea
El
fluturam
voi
decriam
Timpul perfect compus
1. Analizai verbele la modul indicativ din urmtorul text, dup modelul dat:
... cu fiecare rnd citi aflam lucruri necunoscute i nebnuite. Am aflat numele judeelor i ale oraelor i ale rurilor i am aflat despre Daniil
Sihastrul i Mnstirea Neamului i cte i cte alte lucruri care m uluiau, mcopleeau prin vastitatea i misterele lor.
Mircea Eliade Memorii
2. Construii propoziii cu urmtoarele ortograme: ia/ i-a; la/ l-a; iau/ i-au.
3. Alegei, ntre imperfect i perfectul compus, timpul potrivit pentru urmtoarele verbe din paranteze, din urmtoarea naraiune:
(A fi) o dup-amiaz de toamn trzie. Noi (a atepta) nerbdtori venirea trsurii care l (a aduce) pe tata. Deodat, (a auzi) copitele cailor pe
caldarm, (a deschide) ferestrele i (a scoate) capul plini de speran. ns, lumina din ochii notri nu (a ine) mult, (a fi) numai crua potaului.
4. Conjugai la modul indicativ, timpul perfect compus urmtoarele verbe: a comanda, a regreta, a folosi.
Perfect simplu
1. Pune urmtoarele verbe la timpul perfect simplu, persoana I si a III a, numrul singular: a dori, a dovedi, a fgdui, a munci, a primi, a pustii, a
sdi.
2. Construii enunuri cu verbele a scrie i a compara la modul indicativ, timpul perfect simplu persoana a II-a, numr sigular.

3. Analizai verbele la modul indicativ, timpul perfect simplu, din textul de mai jos:
Fram nconjur de cteva ori cuca. Mormi. Privi la u. Apoi trase ncet zvorul.
Tocmai cumprarm de la prvlie,
Fr s presimt vreun bucluc
i fr ca Domnul Pis-Pis s mai tie,
Cel mai grozav ceas cu cuc.
l puserm foarte mndri-n cui,
Ca s-i auzim vocea sonor.
4. Precizai persoana i numrul verbelor din coloana din stnga:
precizai
pers. III, nr. pl.
trasari
auzii
pers. II, nr. sing.
vzurm
srir
pers. I, nr. sing.
identific

pers. III, nr. sing.


pers. II., nr. pl.
pers. I, nr. pl.

Mai mult ca perfect


1. Alegei forma corect de mai mult ca perfect din enunurile urmtoare:
Noi ncepusem / ncepuserm sp scriem tema, cnd au venit musafirii.
Cnd am sosit la locul de ntlnire, voi plecaseri / plecasei.
Cnd am putut s-i dau cartea, tu o mprumutasei / mprumutasei deja de la biblioteca colii.
2. Analizai verbele la modul indicativ, timpul mai mult ca perfect din textul de mai jos:
Auzise i Dnu,
Scormonind pe la gini,
C un ou e cu bnu
Pe sub cloti i prin vecini,
i crezuse c oul moale-i
Stricase pe netiute,
Puculia cu parale.
Ou cam vreo dou sute.
Avusese ca vreo ase ani
i visase s strng bani.
3. Conjugai la modul indicativ, timpul mai mult ca perfect verbul a desfura.

1.Moment
introductiv

Ob. op.

Secvenele
leciei

Timp

SCENARIUL DIDACTIC

2min

2.Captarea
15min
ateniei
i
O1
reactualizarea
noiunilor
ancor

3.Anunarea
1min
temei
i
formularea
obiectivelor

4.Dirijarea

30min

O1

Strategia didactic
Coninutul tiinific al
leciei

Metode

-Salutul
-Se va asigura un climat socioafectiv optim pentru
desfurarea activitii.
-Profesorul se va asigura c
materialele necesare desfurrii
activitii sunt pregtite.
-Se vor trece absenii.

Conversatia

-Se va face verificarea temei.


-Elevilor li se va cere s i
reaminteasc ce este timpul
prezent precum i desinena.
Elevii vor avea de rezolvat
exerciiile 4,5,6 de la pagina 106.
Se verific exerciiile i se vor
explica eventualele nelmuriri.
n continuare vom vorbi despre
celelalte timpuri ale modului
indicativ i vom rezolva diverse
exerciii. Se noteaz data i titlul
pe tabl, elevii noteaz n caiete:
Modul
indicativ.
Timpul
Imperfect,Perfect
compus,Perfect simplu i Mai
mult ca perfect.
-Pentru ca elevii s intuiasc

Conversaia

Mijloace

Forme de
organizare
C/F G I

Catalog

Problematizarea
Exerciiul
X
Expunerea

Observaii

nvrii
O2

O2

O3

O2
O3
5.Asigurarea
reteniei i a 1min
transferului
6.

ncheierea 1min

O1

anumite
caracteristici
ale
timpurilor indicativului, vom citi
textele de la exerciiul 1 de la
pagina 106 i vom sublinia
verbele, dup care vom trasa 2
coloane pe tabl pentru fiecare
timp n parte. Elevii vor veni la
tabla pe rnd i vor scrie verbele
n coloana corespunztoare
fiecrui verb. Elevilor li se va
spune cte o trstur definitorie
a fiecarui timp n parte, n ceea
ce privete
forma acestora i se vor nota i
n caiete noiunile noi.
-Pentru o bun aprofundare a
noilor noiuni, elevii vor avea de
rezolvat exerciiile de la 1 la 5 de
pe fia de exerciii de la
Imperfect. Se verific acestea i
se trece la exerciiile de la 1 la 4
de la timpul Perfect Compus.
Pentru a arta clar dieferenele
dintre timpuri, se va alege un
verb care va fi pus de profesor
pe tabl, inclusiv la timpurile
Perfect Simplu i Mai mult ca
perfect. Dac elevii se descurc
bine, se va rezolva cte un
exerciiu de pe fia de exerciii
de la Perfect Simplu i Mai mult
ca perfct.

X
Exerciiul

Conversaia
Explicaia
X
Exerciiul

-Se va transmite tema de cas:


exerciiile nerezolvate de pe fi,
exerciiile 1,2 pagina 111 i se Explicaia
vor
explica
eventualele
nelmuriri.
Le multumesc elevilor pentru Conversaia

X
X

activitii

participarea activ si i salut.

S-ar putea să vă placă și