Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.04.2014
Propunator: Groza Sorina Cristina
coala : Colegiul National Traian Lalescu
Profesor: Urechean si Blanaru Ramona
Clasa: Pregatitoare Step by step
Aria curricular: Tehnologii
Disciplina: Abiliti practice
Subiectul leciei: Tablou de primvar
Tipul leciei: Formare de priceperi i deprinderi
Scopul lectiei: Realizarea unui tablou de primavara prin decuparea si lipirea materialelor;
dezvoltarea simtului estetic; respectarea pasilor de realizare a lucrarii.
Obiective operaionale:
O1 s decupeze dup contur formele geometrice date;
O2 s respecte ordinea realizarii lucrarii ;
O3 s lipeasc fiecare pies obinut prin decupare astfel incat s realizeze un tablou;
O4 - s mentina o pozitie corecta a corpului in timpul lucrului.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.
Mijloace de nvmnt: hrtie colorat, carton, lipici, foarfece,
Modaliti de evaluare: continu i oral prin aprecieri verbale.
.

~1~

DESFURAREA ACTIVITII
Etapele leciei

Coninutul leciei

Ob.
Op.

Activitatea profesorului

Metode i mijloace didactice


Activitatea elevului

Moment

Pregtesc materiale necesare pentru

Elevii ajut la aezarea

organizatoric

desfurarea activitii. Familiarizez elevii

materialului pe masa de lucru.

Metode

Mijloace

Evaluare

Ghicitori

Orala

Conversaia

cu mediul cabinetului i crearea unui


climat psiho-afectiv optim.

Propun eleviilor niste ghicitori:

Elevii ascult cu atenie

Ziua se mareste,

indicaiile si dau raspunsurile

Zapada se topeste,

la ghicitori.

Gradina a-nverzit,
Ce anotimp a sosit?
Captarea ateniei

Primavara

Conversaia

Motocel, mititel, auriu,


Cu glasul viu,
Striga tare: piu, piu, piu!
(Puiul)
Cioc, cioc, cioc n fortareata

~2~

Sparge zidul catre viata!


Ghemotocul auriu:
"Unde-i mama? Piu, piu, piu!"
(Puiul)

Anunarea temei

Anun subiectul leciei Tablou de

i a obiectivelor

Ascult cu atenie.

primvar- i faptul ca vom realiza

Conversaia

impreuna un tablou frumos.


Conversaia

Reactualizarea
sau nsuirea
unor cunotine
necesare
desfurrii
activitii

Prezint materialele necesare realizrii

Rspund la ntrebri. Descriu

lucrrii. Fac cu elevii exerciii de

materialele de lucru.

nclzire a muchilor mici ai minii:

Realizeaz exerciii de

nchiderea i deschiderea pumnilor:

nclzire a muchilor mici ai

spargerea nucilor;

minii.

cntatul al pian;

Demonstratia

stoarcerea rufelor;
Explicarea i
demonstrarea
modului de lucru

O1, O2,
O3, O4

Furnizeaz elevilor

materialele necesare

(Anexa 2).
Prezint elevilor etapele de realizare a Urmresc demonstraia i

~3~

Explicaia
Demonstraia
Conversaia

Carton
Foarfeca
Lipici

Orala

lucrrii:

explicaiile profesorului de

Decuparea dup conturul desenat al sprijin.


cercurilor;
Decuparea dup conturul desenat al
triunghurilor;
Lipirea pe carton a celor doua cercuri
se formeaza puii;
Lipirea ciocului si a picioruselor
puilor;
Lipirea ierbii;
Formarea si lipirea florilor;
Lipirea peluei n mijlocul florii.
Supravegheaz modul n care lucreaz Lucreaz

Obinerea
performanei

O1, O2,
O3, O4

elevii

respect

i ofer informaii suplimentare succesiunea etapelor de lucru.

acolo unde este nevoie.

Lucreaz

ordonat,

corect.

ncheierea

Fac aprecieri asupra modului de

Asculta si isi primesc

activitii

desfurare a activitii. Se

recompensa.

recompenseaz copilul cu lucrarea


realizat i ceva dulce.

~4~

ngrijit,

Exerciiul

Orala

Conversaia

Conversaia

Orala

~5~

S-ar putea să vă placă și