Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data
Liceul
Clasa
Obiectul
Profesor
Tipul leciei
Durata

a V-a (I an de studiu)
Informatica
mixt
45 min.

Tema leciei: Editorul de texte Word. Introducerea textului.

Inserarea unui desen n text


Obiectivele leciei
Obiective de referin:
formarea deprinderilor de lucru n mediul de operare Windows;
formarea deprinderilor de lucru n redactorul de texte Word.
Obiective operaionale:
s poat crea n Windows dosare noi;
s poat lansa programele aplicative Paint i Word;
s poat trece de la o aplicaie deschis la alta;
s poat deschide fiiere de la orice staie de lucru;
s poat memora un document ntr-o map dat;
s cunoasc regulile de baz a introducerii textului;
s cunoasc cum se poate copia un fragment de text;
s cunoasc cum se poate muta un fragment de text;
s poat introduce un text utiliznd i literele diacritice;
s poat introduce n document un desen (o imagine) dintr-un fiier dat.
Obiective afective:
dezvoltarea atitudinilor estetice fa de frumosul din natur, literatur i art;
dezvoltarea aptitudinilor artistice proprii i aprecierea aptitudinilor colegilor si.
Metode i procedee de nvare:
conversaia, scrierea la tabl, conspecte de reper, procedeu de asociere, analiza,
comparaia, activitate cu ntrebri i situaii de problem, metoda dialogului, metoda
algoritmic, metoda euristic, metoda limitrior temporale, metoda variantelor noi,
metoda schirii rapide.

Scenariul leciei
Evenimente
instrucionale

Activitatea profesorului

Forma de
lucru

1. Salut elevii i le urez


spor la lucru.
2. Propun elevilor s
verifice (limitndu-i n
timp)
Organizarea dac staia sa este n
clasei pentru
reea;
lecie i captarea dac n mapa cu
ateniei elevilor
documente este mapa
clasei i mapa
personal

Exerciiul
didactic

Activitatea elevilor
Elevii
activeaz pictograma
Network Neighborhood,
verific lista staiilor;
activeaz pictograma
My computer, deschid
mapele My documents
cl_5_D mapa
personal i apoi le
nchid;
mi rspund c n mapa
personal au o map cu
numele Desene n care
se conine un fiier

3. Le pun ntrebarea: Ce
coninut are mapa
personal?
4. Le pun elevilor
ntrebarea: Fiecare din voi
vei crea un fiier cu un
Elevii
text. Unde e cel mai bine
propun soluii;
s-l memorai?
Dac nu aud un rspuns
satisfctor le dau
Actualizarea
ntrebri ajuttoare.
cunotinelor, Elevii trebuie s
Problematipriceperilor i
zarea
creeaz o map n care
neleag c ar fi bine
deprinderilor
s mai creeze o map
ulterior vor memora
nsuite anterior
n dosarul personal cu
textele lor.
un nume explicit, dar
pot veni i cu alte
propuneri.
5. l rog pe un elev s ne
aminteasc cum se execut
aceast sarcin.
Anunarea temei 6. Anun tema leciei,
leciei.
obiectivele.
Pregtirea
7. Le propun elevilor s
elevilor pentru lanseze redactorul Word i
asimilarea noilor s introduc un text de pe
cunotine,
fiele individuale (4 rnduri
crearea unei de poezie care au fost redate
situaiiprintr-un desen la leciile
problem
anterioare).
8. Rog un elev s ne
aminteasc regulile de baz
de introducere a unui text.
Conversaia
9. Le propun elevilor s
euristic

Elevii
noteaz n caiet tema
leciei;
lanseaz redactorul
Word din START;
introduc textul din fie;

Durata,
min

14

memoreze textul n mapa


numesc regulile;
Texte, s lanseze
programul Paint i s
deschid fiierul cu desenul
memoreaz fiierul;
respectiv.
10. Le explic problema:
desenul trebuie introdus n
lanseaz Paint, deschid
documentul cu poezie. Le
fiierul cu desen;
propun s gseasc soluia
prin comparaia cu procedee Descoperirea
asemntoare din Paint i
didactic
Word (prima metod:
utilizarea clipboard-ului) i
se gndesc i propun
s gseasc a doua metod
soluii.
urmnd algoritmul
deplasrii prin bara de
meniu.
11. Formulez ambele
Elevii
metode i le propun elevilor
introduc desenul n text;
Comunicarea i
s insereze desenul n text
Algoritmiasimilarea noilor
utiliznd una din metode (la
zarea
memoreaz fiierul.
cunotine
dorin), apoi s salveze
fiierul.
Fixarea
12. Notez la tabl algoritmii
Noteaz n caiete algoritmii.
cunotinelor ambelor metode.
predate
13. Le propun elevilor prin
autorul documentului
reea s deschid pe rnd
citete versurile;
fiierele de la cteva staii i
colegii ncearc s
Evaluarea,
s aprecieze munca
determine numele
autoevaluarea i colegilor i la sfrit s
Metoda
poetului i opera;
evaluarea
deschid la server un fiier
cazului
apreciaz desenul
reciproc
n care am memorat
colegului.
portretul lui V.Alecsandri,
autorul pastelurilor
reproduse i denumirile.
13. Le propun elevilor prin
autorul documentului
reea s deschid pe rnd
citete versurile;
fiierele de la cteva staii i
colegii ncearc s
Evaluarea,
s aprecieze munca
determine numele
autoevaluarea i colegilor i la sfrit s
Metoda
poetului i opera;
evaluarea
deschid la server un fiier
cazului
apreciaz desenul
reciproc
n care am memorat
colegului.
portretul lui V.Alecsandri,
autorul pastelurilor
reproduse i denumirile.
14. Le propun elevilor s
Noteaz n caiet tema pentru
scrie acas un comentariu
acas.
din 2 alineate la pastelul
respectiv, care va fi utilizat
Anunarea temei la lecia urmtoare.
pentru acas. 15. Notez elevii, innd cont
Notarea elevilor. de activitatea lor n timpul
leciei, complexitatea
desenului i erorile din
fragmentul de poezie
introdus.

14

14

S-ar putea să vă placă și