Sunteți pe pagina 1din 8

Universitatea de Stat Tiraspol

Catedra psihopedagogie i educaia precolar

Proiect didactic
pentru ora de pedagogie

Subiectul:Imaginea de sine

A elaborat:studenta anului
IV,gr.403,Tudorachi Diana
A consultat:Lacu Lilia

Chiinu 2014

Data:
Anul de studii:
Grupa academic:a V-a
Specialitatea:
Disciplina:Pedagogie
Modulul, tema:Autocunoaterea i dezvoltarea personal
Subiectul:Imaginea de sine
Tipul orei:..Caracteristica subiecilor implicai n nvare:
Nr. de elevi:20
Vrsta:
Sexul:
Nivelul activitii de nvare:
nalt: nr. elevi
mediu:
sczut:
Tipul de nvare (vezi clasificarea)
Motivaia elevilor
intrinsec (nr. elevi, argum. textual)
extrinsec
Nivelul experienei elevilor (la subiectul dat)
exp. empiric
exp. tiinific
Obiective:
generale (din curriculum izvorul)
de referin
operaionale
1. afective (OOA)
-s manifeste interes asupra propriei imagini de sine(OOA1);
-s manifeste interes de valorile pozitive ale imaginei de sine(OOA2);
-s contientizeze mesajul oferit de cadrul didactic(OOA3);
-s manifest satisfacia de a rspunde n cadrul leciei(OOA4).
2. cognitive (OOC)
-s defineasc noiunea de imagine de sine(OOC1);
-s recunoasc caracteristicile unui copil cu iamginea de sine
negativ/pozitiv(OOC2);
-s identifice propria imagine de sine prin fia Cine sunt eu
-s identifice prin steauna personal propriile caliti(OOC4).

3. psihomotorii (OOPM)
-a descoperi proceedeile cele mai eficiente pentru a avea o imagine de sine
adecvat(OOPM1);
-a fi capabili s execute fiele de lucru individual(OOPM2);
-a coordona cu ideeile colegilor de clas(OOPM3);
-a cunoate idei,noiuni noi despre conceptul de imagine de sine(OOPM4).

Tehnologii
- de predare nvare
metode, procedee, tehnici
intuitive
-demonstraia(MI1)
-observaia(MI2)

Obiectuale
Carioci(MO1)
Fie (MO2)
Lipici(MO3)
Foi(MO4)
Etc.

macrogrup
(colectiv FOC)

verbale
-conversaia(MV1)
-explicaia(MV2)
-stimularea(MV3)
-dezbaterea(MV4)

practice
-jocul(MP1)
-problematizarea(MP2)
-exerciiul(MP3)

Mijloace de nvmnt
imagistice
Imagini(MII1)

Formele de organizare
microgrup
individual
(FOM)
(FOI)

- de evaluare
tip de ev.
curent
(TEC)
-iniial
-final

metode, tehnici
observ. curent
(ME1)

criterii
(reies din ob.op.CE1)

Bibliografie verificat de cadrul didactic


Bibliografie recomandat elevilor
(Anexe dup gril)

Desfurarea orei
Etapele
orei

1
Evocarea

Secvenele
orei (a
fiecrei
etape)

Obiecti
ve
operai
onale

Timp
(n
min.)

2
Organizare
a clasei

4
2 min.

Captarea
atenei

Realizare
a sensului

OOC4
OOC3
OOPM
2
5 min.

Anunarea OOC1
subietului OOA3
i a
OOPM
obiectivelor
3
operaional
e

10
min.

Activitatea
cadrului didactic

5
Crearea unui
climat favorabil.
Oferirea elevolor
cte o fi
individual pentru
ao
completaSTEAU
A PERSONAL
(anexa1)

Profesorul anun
subiectul leciei i
obiectivele
operaionale ale
leciei.Purtnd o
discuie cu elevii
se d i o definiie
a imaginei de sine.

Activitatea
elevilor

6
Pregtirea
materialelor
necesare pentru
or.

Tehnologii
de predare nvare
MPT M
FO
7
8
9
FOC

MO2

FOI

Elevii
complecteaz fia
individual i
adreseaz
ntrebari dac au
ctre profesor.
Elevi sunt ateni se
implic cu succes
i activism n
dicuie i i dau cu
prerea despre
definiia imaginei
de sine.

FOC

de evaluare
TE
10

ME
11

CE
12

OOC2

Apoi prin discuie


deducem c persoana
poate avea o imagine de
sine pozitiv i negativ..
de aceea elevii pe fi la
tabl trec i scriu cum sunt
persoanele cu o imagine
de sine pozitiv/negativ.
(anexa2).

Conducerea
nvrii i
dobndirea
noilor
cunotine.
20min.
OOA1
Refleci
a

OOC3
OOA1
OOPM2

Elevii sunt foarte


activi i dau cu
prerea i trec pe
rnd la tabl i
scriu ceea ce au
spus ,care sunt
ideile lor.

MO3 FOC
MO4
MO1

Dup finisarea acestei


activiti se pune de ctre
Elevii rspund
profesoare o aa
demni la aceasta
ntrebare:-Voi din care
ntrebare fr nici
persoane facei parte din
o problem.
cele cu o iamgine de sine
negativ sau pozitiv?
Dup aceasta le propun
elevilor o fi de a lucra
individual.Fia se
numeteCine sunt eu?.
Le explic sarcinile acestui
exerciiu i ei pot s
nceap a lucra.
Le ofer explicaii la
cuvintele nenelese.

Elevii individual
compleaz
fia,dac au
ntrebri asupra
fie se adreseaz
profesorului.

FOC

MO2

FOI

Dup finisare se discut


cu elevii ceea ce au scris
pe fie.

ncheiere
a
activitii

OOA4
OOPM4
10 min.

La finile orei elevii sunt


ntrebai:
-Ce le-a plcut la laecie?
-Ce au nvat i despre
ce au nvat?
-Cum li s-a prut lecia?
-Care sunt valorile
pozitive care au posedat
n timpul leciei?
-etc.

Elevii rspun
la ntrebri i
i apreciaz
lecia de
astzi,

FO
C

S-ar putea să vă placă și