Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA:8.02. 2012
COALA cu clasele I-VIII Oniceni
CLASA I
NVTOR:Florea Elena Loredana
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
OBIECTUL : Lectura
SUBIECTUL : Motanul nclat de Ch. Perrault
TIPUL : transmitere i nsuire de noi cunotine
SCOPUL :Consolidarea deprinderii de a asculta cu atenie coninutul unui text literar aparinnd
literaturii pentru copii;
Formarea i dezvoltarea gustului pentru lectur;
Recepionarea mesajului transmis de textul literar.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - s numeasc titlul i autorul povetii;
O2 - s citeasc corect cuvinte i propoziii;
O3 -s asculte cu atenie povestea pentru a sesiza succesiunea momentelor aciunii ;
O4 - s expun cu ajutorul imaginilor principalele momente ale povestirii;
O5 - s raspund la ntrebrile adresate utilizand propoziii clare i corecte din punct de vedere
gramatical;
O6 - s formuleze ntrebri n legtur cu coninutul povetii;
O7 - s gseasc nsuiri potrivite motanului;
O8 - s neleag mesajul transmis de textul literar;
METODE SI PROCEDEE:
M1 conversaia
M2 observaia

M3 explicaia
M4 problematizarea
M5 jocul de rol
M6 brainstorming
M7 explozia stelar
M8 cubul
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:
m1 plane
m2 ghicitori
m3 fie de lucru
m4 cub
DURATA ACTIVITATII: 2x45 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Poveti , Editura Ana

Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti 1998;

Metodica predrii limbii romne Silvia Nu, Ed. Aramis-2000.

DESFURAREA ACTIVITII

Nr.

EVENIMENTUL CONINUTUL TIINIFIC

STRATEGII

EVALUARE

crt.

DIDACTIC

DIDACTICE

( instrumente
i indicatori)

Voi asigura condiiile optime pentru


1.

Moment

buna desfurare a activitii.

organizatoric
Se va realiza prin intermediul
2.

Captarea ateniei

ghicitorii:
Cine doarme n csu

O2

m2

Observarea
comporta-

M1

mentului

Ori n pat, ori n cotru;

copiilor.

Alb, neagr, pestricioar

Evaluare oral

Sforind din mustcioar,

a rspunsurilor

i cnd vede-un oricel

date de copii

up! l prinde sprintenel?


Se prezint titlul i autorul povetii.
3.

Enunarea temei

Trebuie s ascultai cu mare atenie

i a obiectivelor

aceast poveste pentru a putea lucra

M1

exerciii n legtur cu coninutul ei.

4.

Dirijarea

Se citete povestea , folosind vocea si

nvrii

tonul potrivit. Se folosesc mimica i

Observarea
M2

gesturile expresive, iar cuvintele


O2

necunoscute se explic odat cu


expunerea textului, alturnd un

O4

sinonim sau o sintagm lmuritoare


Se prezint planele n funcie de
momentul povestirii.

comportamentului

m1

copiilor

Evaluare oral
Copiii vor avea sarcina s rspund la

M1

ntrebri :
-Ce a primit mezinul familiei?
-Cum a ajuns motanul la palatul
regelui?
-Ce iretlicuri a folosit motanul ca s-l
fac pe rege s cread c stpnul su
este bogat?
-Ce caliti ai descoperit la motan?
-Cum s-ar fi desfurat povestea dac
ranii n-ar fi spus c pmnturile i
livezile sunt ale marchizului de

M4

Carabas?
-Ce nvminte ai tras din aceast
poveste?
O7
5.

Obinerea
performanei

Se mparte clasa n grupe de cte 6


membri. Fiecare echip va primi cte
un cub pe ale crui fee sunt scrise

Observarea
M8

urmtoarele sarcini.
1.Descrie motanul nclat.
2. Compar motanul din poveste cu un
O3
O7

motan obinuit.
3.Asociaz personajului principal un
alt personaj animal care s aminteasc
de calitile sale.
4. Analizeaz propoziia :
Motanul nclat este foarte iste.
5.Aplic- alctuiete o propoziie
despre motan.
6.Argumenteaz -Gsete argumente
pro i contra comportrii motanului.

comportamentului
copiilor

m4

Evaluare oral
i scris
Interevaluare

6.

Asigurarea
retentiei si a

Joc de rol:
Imaginai-v c suntei unul dintre
personaje. Pe care l-ai alege? De ce?

Evaluare oral
M5

transferului
O6

8.

Incheierea
activitatii

Voi face aprecieri asupra


comportamentului copiilor pe
parcursul activitii.
Elevii vor primi ca tem pentru acas
s citeasc povestea integral sau doar
un fragment (elevii care nu citesc nc
foarte bine vor fi ajutai de un adult)
pentru ati s o povesteasc ora
urmtoare.

ORA A II-A

M1

1.

Captarea ateniei
O6

Elevii vor primi cte o fi pe care, sub

M6

Evaluare scris

form de ciorchine, vor scrie nsuirile

m3

Observarea

motanului nclat.(Anexa 1)

comporta-

O7

mentului
copiilor

Enuntarea temei

Astzi la ora de lectur vom continua

si a obiectivelor

s nvm povestea Motanul


nclat.

3.

Dirijarea

Se amintete coninutul povetii cu

Evaluare oral

nvrii

ajutorul ntrebrilor.

M1

Observarea

O1

Doi- trei elevi povestesc, ajutndu- se

M2

comporta-

O3

de ntrebri i de imagini.

m1

mentului

O4
4

copiilor

Obtinerea

Explozia stelar (Anexa 2).

performanei

Se mparte clasa n grupe de 5 elevi.


Fiecare grup va primi cte o fi cu

O5

m3

Evaluare scris
Observarea

M7

comporta-

stelue pe care sunt scrise ntrebrile:

mentului

cine?, ce?, cum?, care? , de ce ?.

copiilor

Fiecare echip va formula ntrebri


folosind aceste cuvinte. Echipa care va
termina prima va fi daclarat
5.

ncheierea

ctigtoare.
Voi face aprecieri colective si

activitii

individuale cu privire la modul de


participare al copiilor la activitate,
asupra modului cum au rspuns
ntrebrilor adresate i au rezolvat
sarcinile didactice.

Calificative

EXPLOZIA STELAR
CE?

UNDE?

CUM?

CINE?

CARE?

S-ar putea să vă placă și