Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect
didactic
2012
PROIECT DIDACTIC
Profesor: Stoian Serafima
Data: 15.03.2012
Clasa: a X-a
Disciplina de studiu: Limba i literatura romn.
Subiectul: Caracterizarea personajului principal din romanul Pdurea
spnzurailor de Liviu Rebreanu.
Tipul leciei: Formare de priceperi i deprinderi.
Sub-competene:
4.2. Cunoaterea prin lectur dirijat i independent a textelor literare i
nonliterare.
7.3. Caracterizarea complex a personajului literar.
Obiective operaionale:
O1 s releve i s argumenteze relaiile lui Apostol Bologa cu lumea operei;
O2 s numeasc i s comentenze etapele evoluiei personajului;
O3 s caracterizeze protagonistul romanului;
O4 s-i exprime argumentat punctul de vedere vizavi de protagonist i de
problemele cu care acesta se confrunt.
Strategie didactic:
Lectura expresiv, problematizarea, analiza, sinteza, deducia, reprezentarea
grafic, GPP, lucrul n grup.
Matarial didactic:
Literatura romn. Manual pentru clasa a X-a, liceu. A.Ghicov , T.Cristei.
Bibliografie:
Tudor Vianu, Arta prozatorilor romni, Bucureti: Eminescu, 1973.
Nicolae Manolescu, Arca lui Noe, Eseu despre romanul romnesc, Bucureti,
Minerva 1980.
SCENARIUL LECIEI:
Etapele leciei
1. Moment
organizatoric
Metode i
procedee
Captarea ateniei. Doi elevi vor citi Lectura
dialogul dintre Bologa i generalul Karg. expresiv
(capitolul IX al romanului).
-
2. Predarea
temei noi
Evaluare
Relaia text
lector
asculttor
Exerciiu
Se anun tema i obiective leciei.
Scriei pe fie replicile - cheie .ale lui identificare
Bologa din timpul discuiei cu generalul
Karg.
de
Capacitatea de
argumentare a
punctului
de
vedere
Capacitatea de
a deduce
Bologa = conflict
=
psihologic
Reprezentarea
grafic
dram
existenial
apartenena la
etnia romneasc
4. Tema pentru
acas
Capacitatea de
a elabora n
scris un text