Sunteți pe pagina 1din 9

Universitatea de Stat Tiraspol

Catedra psihopedagogie i educaia precolar

Proiect didactic

Subiectul:Imaginea de sine

A elaborat:studenta anului
IV,gr.403,Tudorachi Diana
A consultat:Lacu Lilia

Chiinu 2014

Data:1.12.2014
Anul de studii:IV
Grupa academic:gr.403.
Specialitatea:Pedagogie
Disciplina:Pedagogie
Modulul, tema:Autocunoaterea i dezvoltarea personal.
Subiectul:Imaginea de sine
Tipul orei:predare-nvare
Nr. de elevi:12
Vrsta:22-23 ani
Sexul:femenin/masculin
Nivelul activitii de nvare:
nalt: 7elevi.
mediu:2elevi.
sczut:2elevi.
Tipul de nvare
Logic,verbal,creativ
Motivaia elevilor
Intrinsec (7 elevi,aceti elevii doresc s cunoasc noiunea de imagine de sine,s se
implice n discuie i doresc i se implic cu activism n activitatea didactic).
Extrinsec (2 elevi sunt motivai de ctre profesori pentru ca s se implice n
activitatea didactic.)
Nivelul experienei elevilor
exp. empiric (7 elevi cunosc noiunea de imagine de sine,cunosc care sunt
trasturile unei persoanle cu o imagine de sine pozitiv/negativ,i cunosc propria
imagine de sine).
exp. tiinific(4 persoane sunt la curent adic cunosc cu ce alte concepte tiinfifice
mai are legtur imagine de sine).
Obiective:
generale
-utilizarea adecvat a terminologiei pedagogice;
-demonstrarea capacitilor de comunicare,dezbatere i analiz constructiv a
fenomenelor
de referin
operaionale
1. afective (OOA)
-s manifeste interes asupra propriei imagini de sine(OOA1);
-s manifeste interes de valorile pozitive ale imaginei de sine(OOA2);
-s contientizeze mesajul oferit de cadrul didactic(OOA3);
-s manifest satisfacia de a rspunde n cadrul leciei(OOA4).
2. cognitive (OOC)

-s defineasc noiunea de imagine de sine(OOC1);


-s recunoasc caracteristicile unui copil cu iamginea de sine
negativ/pozitiv(OOC2);
-s identifice propria imagine de sine prin fia Cine sunt eu
-s identifice prin steauna personal propriile caliti(OOC4).
3. psihomotorii (OOPM)
-a descoperi proceedeile cele mai eficiente pentru a avea o imagine de sine
adecvat(OOPM1);
-a fi capabili s execute fiele de lucru individual(OOPM2);
-a coordona cu ideeile colegilor de clas(OOPM3);
-a cunoate idei,noiuni noi despre conceptul de imagine de sine(OOPM4).

Tehnologii
- de predare nvare
metode, procedee, tehnici
intuitive
-demonstraia(MI1)
-observaia(MI2)

Obiectuale
Carioci(MO1)
Fie (MO2)
Lipici(MO3)
Foi(MO4)
Etc.

macrogrup
(colectiv FOC)

verbale
-conversaia(MV1)
-explicaia(MV2)
-stimularea(MV3)
-dezbaterea(MV4)

practice
-jocul(MP1)
-problematizarea(MP2)
-exerciiul(MP3)

Mijloace de nvmnt
imagistice
Imagini(MII1)

Formele de organizare
microgrup
individual
(FOM)
(FOI)

- de evaluare
tip de ev.

metode, tehnici

criterii

curent
(TEC)
-iniial
-final

observ. curent
(ME1)
- Metode verbale

(reies din ob.op.CE1)


-dac a definit;(CE1)
-dac a clasificat(CE2)
-dac au determinat(CE3)

Bibliografie verificat de cadrul didactic


Bibliografie recomandat elevilor
(Anexe dup gril)

Desfurarea orei
Etapele
orei

1
Evocarea

Secvenele
orei (a
fiecrei
etape)

Obiecti
ve
operai
onale

Timp
(n
min.)

2
Organizare
a clasei

4
2 min.

Captarea
atenei

Realizare
a sensului

OOC4
OOC3
OOPM
2
5 min.

Anunarea OOC1
subietului OOA3
i a
OOPM
obiectivelor
3
operaional
e

10
min.

Activitatea
cadrului didactic

5
Crearea unui
climat favorabil.
Oferirea elevolor
cte o fi
individual pentru
ao
completaSTEAU
A PERSONAL
(anexa1)

Profesorul anun
subiectul leciei i
obiectivele
operaionale ale
leciei.Purtnd o
discuie cu elevii
se d i o definiie
a imaginei de sine.

Activitatea
elevilor

6
Pregtirea
materialelor
necesare pentru
or.

Tehnologii
de predare nvare
MPT M
FO
7
8
9

de evaluare
TE
10

ME
11

CE
12

FOC

MI2 MO2 FOI


MV2

CE3

FOC

CE1

Elevii
complecteaz fia
individual i
adreseaz
ntrebari dac au
ctre profesor.
Elevi sunt ateni se MV1
implic cu succes
i activism n
dicuie i i dau cu
prerea despre
definiia imaginei
de sine.

OOC2

Conducerea
nvrii i
dobndirea
noilor
cunotine.
OOA1
Refleci
a

Apoi prin discuie deducem c


Elevii sunt
persoana poate avea o
foarte activi i
imagine de sine pozitiv i dau cu prerea i
negativ.. de aceea elevii pe
trec pe rnd la
fi la tabl trec i scriu cum
tabl i scriu
sunt persoanele cu o imagine
ceea ce au
de sine pozitiv/negativ.
spus ,care sunt
(anexa2).
ideile lor.
Dup finisarea acestei
20min
activiti se pune de ctre
.
profesoare o aa ntrebare:-Voi
din care persoane facei
Elevii rspund
parte din cele cu o iamgine demni la aceasta
de sine negativ sau
ntrebare fr
pozitiv?
nici o problem.

MO3
MI1

MO4
MO1

FOC
MV1

MO2

OOC3
OOA1
OOPM2

Dup aceasta le propun


elevilor o fi de a lucra
individual.Fia se
numeteCine sunt eu?.
Le explic sarcinile acestui
exerciiu i ei pot s nceap a
lucra.
Le ofer explicaii la cuvintele
nenelese.

Elevii individual
compleaz
fia,dac au
ntrebri asupra
fie se adreseaz
profesorului.

FOC

MI2

FOI

CE2

Dup finisare se discut


cu elevii ceea ce au scris
pe fie.

ncheie
rea
activit
ii

OOA4
OOPM4
10 min.

La finile orei elevii sunt


ntrebai:
-Ce le-a plcut la laecie?
-Ce au nvat i despre
ce au nvat?
-Cum li s-a prut lecia?
-Care sunt valorile
pozitive care au posedat
n timpul leciei?
-etc.

Elevii
rspun la MV1
ntrebri i
i
apreciaz
lecia de
astzi,

FOC

CE2

S-ar putea să vă placă și