Sunteți pe pagina 1din 12

coala Gimnazial

Proiect didactic
Clasa a VIII-a

Genurile i speciile literare


(actualizare)

Profesor:

2014

Proiect de lecie

Data: 17. 10. 2014


coala: Gimnazial
Clasa: a VIII-a
Profesor:
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Genurile i speciile literare
Tipul leciei: actualizarea cunotinelor
Obiective operaionale:

s recunoasc diferena dintre gen i specie literar;

s identifice trsturile, caracteristicile fiecrei specie literar;

s dea exemple de opere specifice genului literar;

s-i consolideze cunotinele acumulate i s le aplice n exerciii date;

Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, ntrebri deschise, tehnica


rspunsului obiectiv, dezbaterea, munca n echip;
Resurse: tabla, fia de lucru, plana cu speciile literare;
Bibliografie:

Alina Pamfil, Limba i literatura romn ~ Structuri didactice deschise, Editura


Paralela 45, Piteti, 2003.

Muata Boco, Dana Jucan, Teoria i metodologia instruirii ~ Teoria i metodologia


evalurii, Editura Casa Crii de tiin, Cluj - Napoca, 2007.

Pompiliu, Cornelia, Textul liric n gimnaziu, n Convorbiri didactice, anul XV, nr.
46, 2004.

Cerghit, Ioan, Metode de nvmnt, Ed. Polirom, Iai, 2006

SCENARIU DIDACTIC

ETAPE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

Moment
Se asigur condiiile necesare
organizatoric
desfurrii activitii.
2 min

ACTIVITATEA
ELEVILOR
Elevii

preg tesc

OBSERVAII,
APRECIERI
cele Conversaia

necesare nceperii orei de limba


i literatura romn.

Verificarea
temei
5 min

Profesorul verific tema elevilor, acetia Elevii citesc tema, rspund la


fiind solicitai, prin sondaj, s citeasc; se ntrebri

completeaz, Conversaia

lmuresc problemele cu privire la tem, corecteaz rspunsurile n caiete.


dac este cazul.

euristic

Se vor actualiza cunotinele dobndite n Elevii vor rspunde la cteva Conversaia


ora precedent cu privire la genul liric.

ntrebri

adresate

de

ctre euristic

profesor

Actualizarea
cunotinelor
4 min

Care sunt genurile literare?

Ce tim noi despre genul


ntrebri

liric?

Cteva caracteristici ale deschise


genului liric...?

Captarea
ateniei
3 min

Profesorul va afia elevilor

Elevii vor urmri cu atenie Tehnica

pe tabl o imagine ( Anexe 1), imaginea, apoi vor da rspunsuri. rspunsului


cerndu-le s i aminteasc despre Pe

plana

respectiv
dou

sunt obiectiv

genurile i speciile literare studiate n

scrise

cuvinte

anii anteriori. Acestea vor fi scrise la

,,SPECIE i ,,GEN, iar

tabl, n dreptul imaginii.

elevii vor face diferena


ntre cele dou, cu ajutorul
unor scurte definiii i a
ctorva exemple.

Anunarea
subiectului i
a obiectivelor

Profesorul anun titlul leciei Genul i


specia literar .

2 min

Elevii vor urmri cu atenie.

Pe tabl, profesorul va scrie data i titlul


leciei.

Elevii vor nota n caiete titlul i Conversaia

Apoi, se va afia pe tabl o plan cu vor scrie de pe tabl.


speciile

literare,

ilustrndu-se

cteva

trsturi ale acestora. Pe urm, profesorul va


Conducerea
nvrii i
dobndirea
de noi
cunotine

Explicaia

scrie la tabl cteva scurte definiii i


caracteristici ( Oglinda tablei Anexe) .
Profesorul le va cere elevilor s citeasc de
pe plana afiat, iar apoi vor primi cte o

27 min

fi cu definiiile speciilor literare ( Anexe Elevii


2) pentru a o pstra la portofoliul personal.

vor

rezolva

sarcinile Munca n

primite.

echip

Profesorul va mpri elevii n 3 grupe i le


va nmna cteva fie de lucru (Anexa 3),
pentru verificarea comprehensiunii a celor

Exerciiul

studiate, pe care acetia le vor rezolva,


avnd la dispoziie aprox. 10 minute, dup
care se vor citi rspunsurile.

Asigurarea
feed-backului

Se va face pe parcursul leciei, profesorul

Evaluare

urmrind atitudinea elevilor i notnd la

formativ

final pe civa dintre ei.

Tema pentru
acas
3 min

Tem: Argumentai faptul c

Elevii i vor nota tema de cas, Aprecieri

poezia ,,Iarna, de V.Alecsandri, aparine

primind fie cu textul poeziei.

genului liric i anume speciei pastelului.

verbale

Anexe

OGLINDA TABLEI
Genul literar: e o categorie , care reuneste opere literare asemanatoare prin structura
continutului, procedee estetice comune, modalitati compozitionale de exprimare a
sentimentelor, starilor sufletesti sau de construirea actiunilor si a procedeelor artistice.
Genurile literare sunt: genul epic, genul liric, genul dramatic.
Specia literar: e o subdiviziune a genului literar, definita prin anumite particularitati fie
tematice , fie structurale, fie stilistice, incadrandu-se astfel modalitatilor de expunere a
unui anumit gen literar. Speciile literare sunt in proza sau in versuri.
1.Genul liric transmite gnduri, sentimente, idei, n mod direct
- prezena eului liric
- este o confesiune a eului liric
Specii studiate : pastelul ,oda, imnul,doina
2. Genul epic transmite gnduri, sentimente, idei, n mod indirect, prin intermediul
personajelor i a aciunii;
- prezena personajelor, a aciunii i a naratorului;
- aciunea este plasat n timp i spaiu
Specii studiate:
epica cult n proz: - basmul
- nuvela
- schita
- povestirea
- romanul
epica cult n versuri: - fabula
epica popular n proz: - basmul
- snoava
3. Genul dramatic :
- operele sunt create pentru a fi reprezentate scenic;
- sunt structurate pe scene, acte, pri;
-autorul i face simit prezena prin didascalii;
-dialogul i monologul ca moduri de expunere;
Specii studiate -comedia

1.

2. SPECII LITERARE - DEFINIII


Genul epic
1. BASMUL este o specie a genului epic, n proz, de mare ntindere, n care se
nareaz ntmplri fantastice ale unor personaje imaginare, nzestrate cu puteri
supranaturale, reprezentnd Binele, aflate n lupt cu forele Rului pe care ajung
a le birui n cele din urm.
2. LEGENDA este o specie a genului epic, n proz sau n versuri, de mici
dimensiuni, n care se ncearc explicarea unui lucru real cu ajutorul unor
elemente fantastice sau miraculoase.

3. SNOAVA este o naraiune popular umoristic, de dimensiuni reduse, n care se


ironizeaz i se face haz pe seama unor defecte omeneti ca prostia, lenea,
minciuna, laitatea, ngmfarea, hoia.
4. SCHIA este o specie a genului epic, n proz, de mici dimensiuni, n care se
relateaz un episod semnificativ din viaa unuia sau a mai multor personaje,
puine ca numr, ntr-o durat scurt de timp (cel mult o zi) i ntr-un spaiu
restrns.
5. POVESTIREA este o specie a genului epic, n versuri sau n proz, care relateaz
un singur fapt, avnd puine personaje.
6. BALADA este o specie a genului epic n versuri, (fr a exclude notele lirice) cu
mare rspndire att n literatura popular, ct i n cea cult, care evoc fapte
deosebite, svrite de personaje prezentate n antitez i care impresioneaz
puternic. Balada cult dezvolt un subiect neobinuit de inspiraie istoric sau
legendar, avnd eroi cunoscui, prezentai n antitez, i al crei autor este
cunoscut.
7. PARABOLA BIBLIC exprim un adevr ascuns nelegerii obinuite cu
ajutorul unei scurte povestiri bazate pe o comparaie.
8. MEMORIILE reprezint specia literar, n proz, consacrat povestirii
evenimentelor dintr-o anumit perioad istoric, fiind un gen literar de grani.
9. FABULA este o specie a genului epic, cultivat nc din clasicism, n versuri sau
n proz, ce conine o scurt povestire alegoric, n ea fiind satirizate aspecte
negative din societate (defecte omeneti, n general), cu scop moralizator.
10. NUVELA este o specie a genului epic, n proz, cu un singur fir narativ, urmrind
un conflict unic, iar accentul se pune pe caracterizarea complex a personajului
principal i nu pe aciune. Celelalte personaje prezente n text, puin numeroase,
sunt caracterizate succint, n fiuncie de contribuia lor n desfurarea aciunii.
Cantitativ, nuvela are ntindere mai mare dect povestirea i este mai scurt dect
romanul.
11. REPORTAJUL literar este specia literar n care autorul nfieaz aspecte
diverse ale realitii, folosind procedee specifice literaturii, fr ns s alunece n
ficiune, putndu-se recunoate cu uurin n scriere elemente reale.
12. ROMANUL este o specie a genului epic, n proz, cu o aciune complex,
desfurat pe mai multe planuri narative, cu un numr mare de personaje
antrenate n conflicte puternice.
13. POEMUL EROIC este o creaie cult, n versuri, de dimensiuni ample, n care se
relateaz fapte mree, textul fiind caracterizat prin aciune.
Genul liric
14. ODA este o poezie liric prin care se exprim sentimentul de admiraie pentru o
persoan, o idee sau un eveniment important. Este de reinut tonul solemn al
textului, de aceea, efectul recitrii este cu mult mai mare dect cel al lecturii. Oda
are ca scop crearea unei reacii emoionale deosebite din partea asculttorului /
cititorului.
15. PASTELUL este o specie a genului liric care are la baz descrierea unui col de
natur, poetul exprimndu-i n mod direct sentimentele n faa tabloului zugrvit.

16. DOINA POPULAR este o poezie liric ce a aprut din timpurile vechi n
tradiia noastr oral, specific folclorului romnesc, care exprim o varietate de
sentimente (de dor, de jale, de dragoste, de revolt, de nstrinare etc.), fiind
nsoit de obicei de o melodie adecvat.
17. IMNUL este o specie a genului liric nchinat unei personaliti, unui eveniment
sau unei idei. Cntec de biruin dup originea greac a cuvntului, imnul are, n
general, semnificaia unei meditaii solemne.
18. PSALMUL este o specie a liricii religioase, cu caracter de od exprimnd
sentimente de adoraie, de mulumire sau de iubire a lui Dumnezeu.
Genul dramatic
19. COMEDIA este specia genului dramatic n care sunt nfiate personaje,
caractere, moravuri sociale ntr-un stil parodic, comic (ntr-un chip care s
strneasc rsul), avnd ntotdeauna un final fericit i deseori, un sens moralizator.

3.

Fiele de lucru

Fia de lucru nr. 1


I. Se d texul :
Trecut-au anii ca nori lungi pe esuri
i niciodat n-or s vie iar,
Cci nu m-ncnt azi cum m micar
Poveti i doine, ghicitori, eresuri,
Ce fruntea-mi de copil o-nseninar,
Abia-nelese, pline de-nelesuri Cu-a tale umbre azi n van m-mpresuri,
O, ceas al tainei, asfinit de sar.
S smulg un sunet din trecutul vieii,
S fac, o, suflet, ca din nou s tremuri
Cu mna mea n van pe lir lunec;
Pierdut e totu-n zarea tinereii
i mut-i gura dulce-a altor vremuri,
Iar timpul crete-n urma mea... m-ntunec!
(,,Trecut-au anii de M.Eminescu)
Se cere: 1. Precizai crui gen literar aparine textul.
2. Precizai dou trsturi ale genului dat.
3. Gsii n text mrci specifice genului literar.
9

4. Specificai cum i face simit prezena autorul.

II. Alctuii un text care s aparin genului epic, n care s folosii urmtoarele sintagme:
vntul de sear, poiana florilor , o boare trectoare , ncntare miraculoas, pdure
sinistr.

Fia de lucru nr. 2


I. Se d texul :
-Fratii mei ,a nceput a glsui comisul Ionia de la Dragateti, care dorea s le spun
celor din han povestea lui nfricotoare i minunat;cnd fu ntrerupt de mos Leonte
Zodierul care l indemna s i spun povestea i zicea c aici, la han ,de cnd se tia el,
se spun tot felul de poveti i se dau sfaturi,dar ei ns nu credeau c, comisul va putea s
spun o povete mai nfricotoare dect ceea ce a trit el odata i Ancua l ndemna s
spun povestea.
Era de mult prin aceste locuri un boier care se nsurase de doua ori i cele doua
soii ale sale muriser de o boal necunoscut.Babele vorbeau c era blestemat i chiar
lumea din sat se ferea de el.Aa trecnd o vreme se auzi c boierul se nsurase din nou.El
s-a dus la Iei i a luat mna unei feticane al unui mitropolit.Feticana avea doar
aptesprezece ani era frumoas i surztoare,dar avea obiceiul s mearg la Roman.
(,,Balaurul de M.Sadoveanu)
Se cere: 1. Precizai crui gen literar aparine textul.
2. Precizai dou trsturi ale genului dat.
3. Precizai modul de expunere dominant.
4. Specificai cum i face simit prezena autorul.

II. Alctuii un text care s aparin genului dramatic, n care s folosii urmtoarele
sintagme: vntul de sear, poiana florilor , o boare trectoare , ncntare miraculoas,
pdure sinistr.

Fia de lucru nr. 3

10

I. Se d texul :
ACTUL I
(O odaie de mahala. U n fund dnd n sala de intrare; de amndou prile
uii din fund, cte o fereastr. Mobile de lemn i paie. La stnga, n planul nti
i-n planul din fund cte o u; n dreapta, pe planul al doilea alt u. n dreapta
n fund, rzemat de fereastr, o puc de gardist cu spanga atrnat lng ea.)
SCENA I
Jupn Dumitrache, n haine de cpitan de gard fr sabie, i Nae Ipingescu
Jupn Dumitrache: (urmnd o vorb nceput) Iaca, nite papugii... nite scra-scra
pe hrtie! 'I tim noi! Mnnc pe datorie, bea pe veresie, trag lumea pe sfoar cu
piicherlicuri... i seara... se gtesc frumos i umbl dup nevestele oamenilor s le fac
cu ochiul. N-ai s mai iei cu o femeie pe uli, c se ia bagabonii laie dup dumneata.
Un la... un prpdit de amploiat, n-are chiar n pung i se ine dup nevestele
negustorilor, s le sparg casele, domnule!
Ipingescu: Nu se ia dup toate, Jupn Dumitrache; dup cum e i femeia: dac trage la ei
cu coada ochiului i face fasoane, vezi bine! bagabonii att ateapt.
Jupn Dumitrache: Ba s am pardon! tiu eu ce vrei dumneata s zici... Dar nevastmea nui d-alea, domnule.
Ipingescu: Vai de mine! Jupn Dumitrache, adic, gndeti c am vrut pentru ca s-i fac
un atac? mi pare ru!
Jupn Dumitrache: Nu, nene Nae; dar vreau s zic adic c nevasta mea nu-i d-alea
cum zisei, i iaca, dup mine de ce s-a luat?
Ipingescu: S-a luat bagabonii i dup dumneata?
Jupn Dumitrache: S-a luat i se ia...
Ipingescu: i cum eti dumneata!...
Jupn Dumitrache: Eu am ambi, domnule, cnd e vorba la o adic de onoarea mea de
familist...
Ipingescu: Rezon!
Jupn Dumitrache: Apoi s tiu de bine c intru n cremenal! S mai vz eu numai c se
ine bagabontul dup mine, las-l...
( ,, O noapte furtunoas, de I.L.Caragiale)
Se cere: 1. Precizai crui gen literar aparine textul.
2. Precizai dou trsturi ale genului dat.
3. Precizai care este modul de expunere dominant.
4. Specificai cum i face simit prezena autorul.
II. Alctuii un text care s aparin genului liric, n care s folosii urmtoarele sintagme:
vntul de sear, poiana florilor , o boare trectoare , ncntare miraculoas, pdure
sinistr.
TEMA

11

,,IARNA
de V.Alecsandri

Din vzduh cumplita iarn cerne norii de zpad,


Lungi troiene cltoare adunate-n cer grmad;
Fulgii zbor, plutesc n aer ca un roi de fluturi albi,
Rspndind fiori de ghea pe ai rii umeri dalbi.
Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaa ninge iar!
Cu o zale argintie se mbrac mndra ar;
Soarele rotund i palid se prevede printre nori
Ca un vis de tineree printre anii trectori.
Tot e alb pe cmp, pe dealuri, mprejur, n deprtare,
Ca fantasme albe plopii nirai se perd n zare,
i pe-ntinderea pustie, fr urme, fr drum,
Se vd satele perdute sub clbuci albii de fum
Dar ninsoarea nceteaz, norii fug, doritul soare
Strlucete i dismiard oceanul de ninsoare.
Iat-o sanie uoar care trece peste vi...
n vzduh voios rsun clinchete de zurgli.

12

S-ar putea să vă placă și