Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Ora de dirigenie
Profesor: Plugari Tatiana
coala Profesional nr. 6
Data: ____________________
Grupa : O17
Subiectul: De ce nu tim s ne iubim prinii?
Tipul leciei: de formare a capacitilor, priceperilor i deprinderilor (training)
Durata: 60 minute
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1. s defineasc noiunea de iubire
O2. s-i dezvolte capacitile de ascultare i contientizare a atitudinii parintilor fa de copii
O3. s-i dezvolte abilitatea de analiz a comportamentului propriu
O4. s aprecieze efortul prinilor pentru creterea i educarea copiilor
O5. s raporteze corect la situaiile de via noiunile asimilate
Metode i procedee:
Conversaia, jocul didactic, analiza, explicaia, sinteza, comparaia, simulare, argumentarea, deducia, competiia
Forme de lucru: lucru individual, n grup
Materiale didactice: fie, foi albe, tangram, proiector
Tipuri de evaluare: observaia i aprecierea verbal, evaluarea n grup, autoevaluare, evaluare reciproc, evaluare prin sarcini de tip creativ,

DESFURAREA LECIEI
Etapele leciei

Metode i
O

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

De ce nu stim sa ne iubim parintii?


Momentul
organizatoric
2 min

De ce nu stim copii cuminti sa fim?


Parintii

nostri

coboratori

din

luminosi
dor

si

ca

sfintii, Elevii recepioneaz mesajul

suferinte...

De ce nu stim, copii, sa-i pretuim?


(Dumitru Matcovschi)
Anunarea
subiectului i

Tema noastr de azi este De ce nu tim s ne

obiectivelor

iubim prinii?.

leciei

Vom ncerca :

2 min

Asimileaz informaia redat

s definim noiunea de iubire fa de


prini,

s contientizm atitudinea prinilor fa


de copii

s dezvoltm abilitatea de analiz a


comportamentului propriu

s apreciem efortul prinilor pentru


creterea i educarea copiilor

La proiector pe parcursul leciei ,va fi rulat o


2

procedee

Evaluare

prezentare Power Point


Contrazicei afirmaia Noi nu tim s ne iubim
Desfurarea
dezbaterii
(25 - 30 min )

Elevii i spun prerea

Evaluare

prinii

Analiza

Ce e iubirea fa de prini ?

argumentat

reciproc

Elevii vor fi mprii n grupe cte 4 elevi .


O1

Fiecrui grup i se d cte o fi, foaie


Elevii vor continua gndul
i stilou. Se cere de continuat gndul.
Fi a 1. Se povesteste c un tnr, singur la printi,
urma s-si ncheie cu brio studiile academice. De luni de
zile admirase o masin expus n vitrina unui magazin
auto. Stia c tatl lui si poate permite s cumpere o
astfel de masin, asa c si-a exprimat dorinta s o
primeasc n dar la absolvire. Ziua mult asteptat se
apropia, ns fr ca tnrul s poat depista vreun semn
c masina mult visat va intra n posesia sa. O usoar
dezamgire ncepuse s i se cuibreasc n inim. n
seara dinaintea festivittii de absolvire, tatl si-a chemat
fiul n birou. L-a felicitat pentru anii de studiu si i-a spus
ct de mndru este de el si ct de mult l iubeste. Apoi i-a
ntins o cutie frumos mpachetat, rostind emotionat:
"Felicitri, fiule!"

povestirii

Observaia

Evaluare

Lucrul n grup prin sarcini

de tip
creativ
Civa din elevi vor citi
continuarea povestirii

Se mparte grupelor fia 2

O2

Fi a 2. Fiul a deschis cutia, spernd c va gsi n


ea cheile masinii. ns n cutie se afla o biblie scump,
mbrcat n piele, cu numele lui scris n litere aurite pe
copert. Dezamgirea i s-a transformat n mnie. - Cu
banii pe care i ai, tu mi dai ca dar la absolvire o
Biblie? Trntind Biblia pe biroul tatlui, tnrul a iesit
furios din camer, prsind definitiv casa tatlui su.
Anii au trecut. Tnrul de odinioar avea de-acum o
afacere prosper si o familie frumoas. ntr-un trziu, sia dat seama c vremea nu st n loc si a hotrt s-si
viziteze tatl, pe care nu-l mai vzuse din ajunul
absolvirii faculttii. ns nainte ca s poat pleca la

Evaluare

Elevii vor finisa povestirea

reciproc

Apoi civa elevi vor citi


povestirea lor

Analiza
Conversaia

drum, o telegram fulger l anunt c tatl lui a decedat


si c toat averea i-a rmas lui, ca singur mostenitor.
Ajuns din nou acas dup ani de zile, inima i-a fost
coplesit de tristete si regrete. A intrat n biroul tatlui
su. La un capt al mesei grele din lemn de stejar se afla
biblia pe care o primise n ajunul absolvirii n aceeasi
pozitie n care o lsase el nainte de a prsi casa
printeasc.

Obinerea
performanelor
i asigurarea
conexiunii
inverse

O3

(10-12 min)

Se mpart grupelor plicuri cu figuri


geometrice(Tangram).

O4

reteniei i a
transferului
10 14 min

Argumentarea Oral

Finisai povestirea.

Acea grup care prima va forma un


patrat din aceste figuri va primi fia cu
finalul povestirii i va citi la toi(fia 3)

Asigurarea

Analiza

O5

Jocul
Tangram

Cu ochii mpienjeniti de lacrimi, fiul a luat-o, a


deschis-o si a nceput s citeasc n ea. La un moment
dat, ntorcnd nc o fil, un plic alb a fluturat la podea.
S-a aplecat s ridice plicul, pe care se afla adresa
magazinului auto de unde sperase cu ani n urm s
primeasc masina mult visat. n plic, un contract de
vnzare, datat n ziua absolvirii. ACHITAT- scria n litere
mari peste termenii contractului. Masina l astepta de
ani de zile n garaj.

Civa elevi vor citi creaiile proprii la


V rog s-mi rspundei la ntrebarile :
Care este morala acestei povestiri ?
tema Prinii
Ce ne nva aceast povestire?
Ai avut pentru acas s compunei un eseu
despre prini
Se ncheie lecia cu mic clip video

Apreciere
verbal
Analiza

S-ar putea să vă placă și