Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul Teoretic "Constantin Brncoveanu"

Str Pajura, nr 9, sector 1, Bucureti

Plan de lectie
OBIECTUL :Literatura romana
CLASA : a XII a
DATA: 10.03.2010

PROFESOR : BARBU MARIA GABRIELA


SUBIECTUL LECTIEI: n dulcele stil clasic, Nichita Stnescu
Ilustrarea viziunii despre lume a poetului: tema, semnificaia
poetice, recurene, simetrii, semnificaii.
TIPUL LECTIEI: receptarea textului poetic

titlului, incipit, secvene

COMPETENA GENERAL VIZAT: Folosirea modalitilor de analiz tematic,


structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare
COMPETENE SPECIFICE:
1.2. Utilizarea achiziiilor lingvistice, cu accent pe aspectele normative, cu explicarea rolului
acestora n reliefarea mesajului
2.1. Adecvarea strategiilor de lectur la specificul textelor literare studiate,n vederea
nelegerii i interpretrii personalizate
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre
condiia uman sau despre art reflectate n textele studiate
3.1. Analiza relaiilor dintre o oper studiat i contextul cultural n care a aprut aceasta
3.2. Integrarea cunotinelor privind limba i literatura romn ntr-o viziune coerent asupra
culturii romneti;
4.2. Compararea i evaluarea unor argumente diferite, pentru formularea unor judeci proprii.
OBIECTIVE DE REFERIN:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:
S ncadreze poezia n dulcele stil clasic n lirica stnescien;
S identifice elementele neomoderniste i elementele lirismului clasic n poemul n
dulcele stil clasic, de Nichita Stnescu;
S recunoasc componentele de ordin structural specifice textului poetic ;
S identifice tema poeziei raportnd-o la titlu ;
S selecteze motivele poetice fundamentele din textele propuse ;
S recunoasc particularitile de viziune ale poeziei , pornind de la comparaia cu
lirica romantic i modernist ;
S interpreteze metaforele constitutive, decodnd mesajele textelor poetice propuse ;
S argumenteze caracterul de art poetic i de poezie erotic a poemului ;
S utilizeze corect formele de exprimare oral in diferite situaii: dialog, monolog;
METODE SI PROCEDEE:
Conversaia, lucrul pe grupe, explicaia, conversaia euristica, problematizarea, nvaarea
prin descoperire, lucrul pe text, munca independent.

MIJLOACE DE INVAMNT: fie de lucru, fie cu texte suport, computer i


videoproiector.
BIBLIOGRAFIE
- Limba si literatura romana, manual pentru clasa a XII-a, Editura Humanitas;
-Eminescu, Mihai, Poezii, Ed. Litera Internaional, Bucureti, 2010;
- Poezia romn clasic de la Dosoftei la Octavian Goga, vol.I, Editura Minerva, Bucureti,
1970 ;
- Poezii, Nichita Stnescu, Ed. Aula, 2007 ;
-George Calinescu, Istoria literaturii romane de la origini pana in prezent, Editura Minerva,
1982 ;
- Manolescu, Nicolae, Poei moderni, Editura Aula, Braov, 2003 ;
-Emanuela Ilie, Didactica literaturii romne, Ed. Polirom, 2006;
-Constantin Parfene, Literatura n coal, E.D.P., Bucureti, 1977
-www.didactic.ro, www.edu.ro;
FORME DE ORGANIZARE: activitatea frontal, activitate independent i activitate pe
grupe
RESURSE: capacitatea de nvare a elevilor
SCENARIUL DIDACTIC
1
I. MOMENTUL ORGANIZATORIC
Pregtirea elevilor pentru nceperea orei si notarea absenelor;
5 II. VERIFICAREA CUNOTINELOR DOBNDITE N LECIA ANTERIOAR
Profesorul recapituleaz mpreun cu elevii cunotinele dobndite n orele anterioare.
-Ce s-a studiat ora trecut?
-Numii cteva volume de poezii reprezentative pentru lirica lui Nichita Stnescu.
-Care sunt trsturile limbajului n poezia lui Nichita Stnescu ?
-Numii cteva teme i motive ntlnite n poezia lui Nichita Stnescu.
Se verifica tema . Elevii au avut de alctuit un colaj pornind de la lectura poeziei
Leoaic, tnr iubirea, de Nichita Stnescu.
3 III. CAPTAREA ATENIEI
Captarea ateniei se face prin proiectarea unui interviu cu Nichita Stnescu. Apoi,
profesorul le citete elevilor mrturisirea poetului cu privire la importana revelaiei de
natur existenial, plasat n viaa de liceean :
Splndu-mi minile la o pomp de ap din curte, dup un meci de volei, obosit fiind, mi s-a
prut c minile mele sunt absurde i brusc am luat cunotiin c am un trup. Fapt
nspimnttor, pentru c el ddea o lovitur fiinei mele, o smulgere din specie.
1 IV. ANUNAREA SUBIECTULUI LECIEI NOI
Profesorul anun subiectul i scrie pe tabl : receptarea textului poetic n dulcele stil
clasic, de Nichita Stnescu, pornind de la componentelor structurale ale textului : tema,
semnificaia titlului, incipit, secvene poetice, recurene, simetrii, semnificaii. n acest
demers, vom recurge i la comparaia cu poeziile : Esm, D. Bolintineanu ; Od (n metru
antic), de Mihai Eminescu ; A fost cndva pmntul strveziu, de Lucian Blaga i Fecioara
galben, Geo Bogza.
25 V. DIRIJAREA INVRII NOULUI CONINUT
Se face lectura textului. Apoi, li se prezint elevilor cteva dintre trsturile poetice ale
volumului i importana acestuia n contextul liricii stnesciene. Elevii sunt anunai c vor fi
implicai ntr-o activitate de nelegere a textului i c demersul pornete de la evoluia i

metamorfoza ideii de feminitate, aa cum este ea reflectat ncepnd cu poezia dulcelui


stil i pn la moderniti i neomoderniti. Elevii se mpart n 4 grupe i primesc fiele de
activitate.
Dup ce i-au ndeplinit sarcina, elevii prezint concluziile la care au ajuns. Urmeaz
apoi discuii pe marginea celor prezentate. (17minute).
5

VI. ASIGURAREA FEED-BACK-ului I A RETENIEI:


Se prezint semnificaiile globale ale textului i efectul aupra cititorului. Se face
interpretarea titului, n relaie cu ideea poetic i viziunea poetic asupra lumii i sunt
recapitulate cteva dintre trsturile caracteristice ale liricii lui Nichita Stnescu.
5 VII. OBINEREA PERFORMANEI
Li se cere elevilor s rezolve urmtoarele sarcini :
Identific 3 motive ntlnite n poemul n dulcele stil nou, de Nichita Stnescu.
Numete dou diferene ce se pot stabili ntre ipostaza feminitii n poemul stnescian
i celelalte poezii propuse n fiele de activitate.
Discut semnificaia apelativului domnioar pornind de la identitatea acesteia.
Se discut, se fac aprecieri i corectri.
1
1

VIII.

EVALUARE
Se dau note, se fac aprecieri;

IX. ASIGURAREA TRANSFERULUI


Profesorul anun i explic tema :
Comparai n dulcele stil clasic cu un alt poem de dragoste al lui Nichita Stnescu din
perspectiva viziunii sale asupra iubirii.