Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

coala Gimnazial Dlma


Clasele V-VIII
Data:27 octombrie 2014
Disciplina: Biologie
Unitatea de nvare: Nutriia corect i sntatea
Subiectul: Cnd mncm? Cum mncm?
Scopul:
-formarea i dezvoltarea unor comportamente de protejare a sntii
personale;
-dezvoltarea i manifestarea de atitudini favorabile exprimrii
opiniilor i lurii deciziilor pentru pstrarea sntii personale.

Obiective operaionale:
O1-s identifice comportamentele sntoase i comportamentele de
risc;
O2-s precizeze anumite modaliti de transmitere a bolilor;
O3-s aeze n ordine mesele principale pe care le servesc n timpul
zilei;
O4-s deduc anumite reguli ce trebuie respectate n timpul servirii
mesei i s neleag necesitatea respectrii lor;
O5-s explice nelesul unui cunoscut proverb chinezesc;
O6-s precizeze, pe echipe, produsele alimentare pe care le consum
la micul dejun, la prnz i la cin;
O7-s deseneze produsele alimentare cere le plac cel mai mult;
O8-s neleag necesitatea unei alimentaii echilibrate.
Metode i procedee didactice:conversaia euristic, explicaia,
observaia, memorizarea, problematizarea, activitatea pe echipe.
Mijloace didactice: Educaie pentru sntate-Editura ADAN, autori
Dan Agrigoroaie i Niculina Mircea, poezii, proverbe, coli de desen, creioane colorate, fie de lucru.

Scenariul didactic
Etapele
leciei
1. Momentul
organizatoric
2.Actualizarea
cunotinelor
nsuite
anterior

3.Captarea
ateniei
4.Anunarea
temei i a
obiectivelor
5.Dirijarea
nvrii

Activitatea
Profesorului
Se stabilete linitea i se pregtesc cele
necesare pentru buna desfurare a
activitii.
Se poart un dialog prin care se verific
anumite cunotine nsuite n leciile
anterioare:
-Ce fel de alimente trebuie s consumm
pentru a ne pstra sntatea?
-Ce trebuie s facem atunci cnd
cumprm alimente?
-Ce facem dac din greeal consumm
alimente expirate?
-Pentru a ne pstra sntatea trebuie s
respectm i alte reguli de alimentaie
corect, n afara celor pe care le-am
discutat deja.
-Astzi vom nva cnd i cum trebuie
s mncm pentru a nu ne mbolnvi.
Se scrie pe tabl titlul leciei: Cnd
mncm? Cum mncm?
Se citete poezia Sfatul mamei, de
Florin Iordchescu:
Mi-a mai spus mama aa:
-nainte de-a mnca
Te speli bine cu spun!
Sfatul mamei este bun.
i la mas cnd m cheam
Eu de sfatul ei in seam:
Ca orice copil cuminte,
mi spl minile-nainte.
-Ce regul desprindem din aceast
poezie?
-De ce?
Li se cere elevilor s observe dou
desene i s comenteze cum mnnc
copii.
-Care este poziia corect pentru servirea
mesei?
-Ce se poate ntmpla daca mncm n

Activitatea
elevilor

Elevii rspund la ntrebri.


-...despre alimente proaspete i
alimente vechi.
-...alimente proaspete.
-...s citim pe ambalaj data la care
expir produsul.
-...ne prezentm la medic la primul
semn de alarm: grea, stare de
vom.

Elevii ascult.

-...nainte de mas trebuie s ne


splm pe mini cu ap i spun.
-...pentru a ndeprta microbii care
cauzeaz boli.
-...primul copil mnnc la mas,
cellalt n pat.

pat?
-De cte ori mncai pe zi?
Elevii primesc un plic cu nite jetoane pe
care sunt scrise cele trei mese principale
ale unei zile. Li se cere s le aeze n
ordine.
Se mpart apoi fie care conin enunuri.
*ntotdeauna m grbesc cnd mnnc.
*n timp ce mnnc mi place s vorbesc
mult.
*Mnnc cu calm, fr s m grbesc.
*La mas fac ntreruperi, fcnd i alte
mici treburi.
*Mestec ncet i vorbesc foarte puin la
mas.
n continuare se citete i se comenteaz
urmtorul proverb chinezesc: Micul
dejun s-l mnnci singur, masa de prnz
sa o mpari cu prietenii,iar masa de
sear s o dai dumanilor.

Copiii vor fi mprii n trei grupe i vor


avea ca sarcin s scrie pe fie ce
alimente consum dimineaa, la prnz i,
respectiv, seara.

6.Intensificarea
reteniei

Se solicit apoi elevilor s deseneze


produsele alimentare care le plac cel mai
mult, s argumenteze alegerea i s-i
spun prerea cu privire la opiunile
celorlali colegi.
Se citesc i se discut cteva reguli de
alimentaie ce trebuie respectate pentru
pstrarea sntii:
*Nu consumai alimente sau substane
care nu tii la ce folosesc!
*Consumai numai medicamente pe care
vi le dau medicii i prinii!
*Mncai suficient la mas, pentru c
alimentele sunt necesare creterii i
obinerii de energie pentru activitile i
jocurile pe care le practicai!

-...cea a primului copil.


-...ne murdrim, ne necm.
Elevii ordoneaz jetoanele: micul
dejun, prnzul, cina.
Elevii citesc enunurile i le aleg pe
cele care sunt adevrate pentru fiecare
dintre ei.Se discut rspunsurile date.

Cu ajutorul profesorului, elevii vor


deduce c micul dejun este cea mai
important mas a zilei deoarece
asigur organismului hrana pentru
prima jumtate a zilei, c la prnz
trebuie s mncm bine, dar fr a
exagera, iar seara s mncm puin
pentru a avea un somn linitit, o
digestie uoar i pentru a nu acumula
kilograme n plus.
Cele trei echipe vor preciza produsele
alimentare pe care le consum
dimineaa, la prnz sau seara.
Se comenteaz rspunsurile fiecrei
echipe, justificndu-se de ce anumite
alegeri nu sunt corecte.
Elevii deseneaz alimentele preferate,
argumenteaz, i spun prerea despre
preferinele colegilor.
Elevii ascult regulile citite de
profesor.

7. Evaluare

*Evitai consumul de dulciuri sau de


buturi rcoritoare nainte de mas pe
stomacul gol!
*Nu mncai mai mult dect v este
necesar, deoarece v facei ru singuri
putei avea dureri de stomac,sau, mai
trziu , putei ajunge prea grai!
*Dac mnnci prea mult, riti s te
ngrai, iar dac mnnci prea puin, te
mbolnveti!
*Mestecai bine hrana, pentru a fi
folosit bine de organism!
*Nu vorbii mult n timpul mesei!
*Splai-v minile nainte de mas!
*Controlai periodic greutatea, pentru a
verifica dac nu v-ai ngrat prea mult
sau nu ai slbit!
Dac pe parcursul vieii vei respecta
aceste reguli, sntatea voastr nu va fi
n pericol!
Se fac aprecieri generale asupra
desfurrii activitii i se evideniaz
elevii care au participat activ i au dat
rspunsuri corecte.

S-ar putea să vă placă și