Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECIE

PROFESOR: BOIE LIANA


DATA :14 .XI.2008
CLASA : a IX-a C
OBIECTUL: LIMBA ROMN
SUBIECTUL: NEOLOGISMELE
TIPUL LECIEI: NSUIRE SI ASIMILARE DE NOI CUNOTINE
OBIECTIVE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de
comunicare;
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor;
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la
curente culturale / literare;
4. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de
comunicare.
OBIECTIVE SPECIFICE:
- Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele
mesaje receptate
- Analizarea componentelor structurale i expresive ale textelor literare;
- Cultivarea unei atitudini pozitive fa de comunicare i a ncrederii n
propriile abiliti de comunicare
- Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali
- Cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba matern i
recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personal i
mbogirea orizontului cultural
- Dezvoltarea interesului fa de comunicarea intercultural
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- S defineasc i s identifice neologismele dintr-un text dat;
- S ncadreze n enunuri adecvate neologismele date i s le precizeze
sensul;

- S motiveze folosirea neologismelor n anumite contexte i opere


literare;
- S explice rolul neologismelor ntr-un text dat;
- S ortografieze i s pronune neologismele conform normelor DOOM2.
METODE DIDACTICE: conversaia euristic, exerciiul, analiza lexical,
lucrul cu manualul i dicionarul, demonstraia.
RESURSE UMANE: capacitile de nvare ale elevilor; cunotinele lor
anterioare.
MATERIAL DIDACTIC: manualul, dicionarele, fia de lucru.
BIBLIOGRAFIE :
1. Iordchescu, Carmen, Limba romn, 1995, Piteti, Ed. Carminis;
2. Goga, Mircea, Limba romn pentru admiterea n faculti, 1996,
Cluj-Napoca, Ed. Dacia;
3. Chiriac, Marilena, Probleme de vocabular prin explicaii i teste,
2001, Bucureti, Ed. Recif;
4. Zama, Eleonora, Limba romn. ndrumar lexico gramatical,
2001, Bucureti, Ed. Recif;
5. Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, 2003,
Cluj-Napoca, Casa Crii de tiin;
6. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu
i liceu, 2002, Cluj-Napoca, Ed.Dacia;
7. Dicionarul Ortografic, Ortoepic i Morfologic al Limbii Romne,
2005, Bucureti, Ed. Univers Enciclopedic.
8. Limba romn, manual pentru clasele a XI-a si a XII-a;
9. Gramatica limbii romane, vol.I-II, Ed.Academiei Romane,2005;
10.G.G.Neamtu, Teoria si practica analizei gramaticale, Ed. Excelsior,
Cluj-Napoca,1998;
11.Dumitru Irimia, Gramatica limbii romane ,Ed. Polirom, Bucuresti,
2004
12.Dumitru Bejan, Gramatica limbii romane , Ed. Echinix, Cluj-Napoca

DESFASURAREA ACTIVITATII
Organizarea clasei : notarea absenelor, stabilirea ordinii, asigurarea
celor necesare leciei.
I. Actualizarea cunostintelor anterioare:
-Se verifica tema de casa calitativ si cantitativ si prin sondaj, modul in
care elevii au efectuat-o;
-Se reactualizeaza cunostintele dobandite in lectia precedenta
privitoare la arhaisme, regionalisme, elementele de jargon si
argou,limbajul tehnic si stiintific.
II. Captarea ateniei elevilor:
Are loc o discuie scurt despre vocabular,structura vocabularului,
despre categoriile de cuvinte care fac parte din masa
vocabularului.Profesorul atrage atentia elevilor ca azi vor studia urmatoarea
categorie Neologismele
III. Anunarea subiectului nou i a obiectivelor operaionale:
Profesorul anun obiectivele i noteaz titlul leciei la tabl:
NEOLOGISMELE
Elevii vor nota n caiete titlul.
IV.Desfurarea noii lecii
Profesorul le cere elevilor sa identifice neologismele din textul urmtor:
Abia amurgise cnd Stroici i Spancioc sosir[]. Cetatea era mut i
pustie ca un mormnt de urie. Nu se auzea dect murmurul valurilor
Nistrului, ce izbea regulat stncoasele ei coaste, sure i goale i strigtul
monoton al ostailor de straj care ntru lumina crepusculului se zreau
rzmai pe lungile lor lance.[]n sfrit o slug le art camera
bolnavului.[]
Lpuneanul se trezise din letargia sa.
Elevii vor identifica prin subliniere neologismele i vor da sinonimele
acestora: amurgise, murmurul, monoton, crepuscu, letargie.
Amurgise= se nserase

Murmurul= fonetul
Monoton= ncet
Crepuscul= nserare
Letargie= somnolen
Profesorul le cere elevilor sa dea sinonime neologice pentru urmtoarele
cuvinte:sur, osta, de straj, se zreau, rzmai.
Elevii noteaza in caiete cuvintele si dau sinonimele:
Sur= gri
Osta=soldat, combatant
De straj= de veghe
Se zreau=se observau
Profesorul va scrie la tabl definiia neologismelor, iar elevii si-o vor nota
in caiete.
Neologismele sunt cuvinte noi, mprumutate din alte limbi sau create n
interiorul limbii pe baza unor elemente neologice de formare.
Profesorul ii va intreba pe elevi care cred ca este perioada n care au
ptruns n limba romn cele mai multe neologisme?
Neologismele au ptruns n limba romn mai ales n perioada paoptist,
n special din francez.
n aceast perioad a avut loc o modernizare a limbii pe baza unui fond
predominant romanic, fiind nlocuite multe cuvinte de origine turc sau
greac.
Profesorul ii va intreba pe elevi care limb influeneaz puternic limba
romn azi.
Elevii vor raspunde ca cele mai multe neologisme sunt anglicisme, unele
neadaptate fonetic i grafic limbii romne.
Profesorul le va cere sa dea exemple.
Elevii vor raspunde dupa puterile lor.
Profesorul mparte fie de lucru cu diferite tipuri de exercitii.
Elevii au la dispoziie 20 minute pentru a rezolva exerciiile.
Se vor folosi dicionarele de neologisme.
FI DE LUCRU
1. Identific neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei
coloane:
1. nvechit dezinvolt
2. neplcere erudit

3. degajat desuet
4. nvat dezagrement
5. prda deziderat
6. denuntor discordant
7. dorin disensiune
8. nenelegere delator
9. nepotrivit devaliza
10.ceart disput
2. Caut sinonimul potrivit explicaiei:
1.
2.
3.
4.
5.
6.

hotrrea adunrii aprobat prin vot insolvabil


a ntipri n minte prin repetare imixtiune
amestec nemotivat i nedorit n treburile altora oniric
atingerea adevrului prin discuii inculca
care nu-i poate plti datoriile moiune
privitor la vis, care delireaz maieutic

3. Integrai n enunuri adecvate urmtoarele neologisme:


a diviza, seism, calamitate, a sista, voiaj.
4. Identificati si rescrieti neologismele din textul de mai jos:
,, Nu este cu putinta sa-ti alegi un domeniu oricat de ingust si umbrit din
istoria romana fara sa constatati ca Nicolae Iorga a trecut pe acolo si a tratat
tema in fundamentul ei.
( G. Calinescu )

V. Asigurarea feedback-ului: are loc pe parcursul leciei, ntrirea


fcndu-se prin aprecieri verbale i prin efectuarea fulger a ctorva exerciii
de identificare i de motivare.
VI. Evaluarea formativ: Ca activitate independent individual se
d spre rezolvare testul. Dup rezolvare, testele se iau de profesor pentru a le
corecta i, eventual, pentru a le nota.

Testul cuprinde:

1.(1,50p.)Sunt arhaisme cuvintele:


a.rubiele, logofat, hatmanie, polcovnic, vataf.;
b.papusoi, catana, flacau, varga,colb;
c.sirag, plug, copist, a srange, aseara.
2.(1,50p.)Sunt regionalisme cuvintele:
a. vagon, semnal, par, despre,moft;
b. inofensiv, buletin, cafea, dezminti;
c.pacurar, cusma, dada, papusoi, lepedeu.
3.(1,50p.)Sunt neologisme cuvintele:
a. idee, cauza, artificiu,a anihila, inutil;
b. norod, misto, teorema,hidrologie,segment;
c. madam, cilindru, a solicita, divin, sfant.
4.(1,50p.)Precizati care serie contine elemente de argou:
a. aga, bazilica, aprod, hot, sorcova;
b. misto, parnaie, gagiu, bac, a ciordi;
c. cuvant, nasol, a dribla, bojdeuca.
5.(1,50p.)Apartin jargonului cuvintele din seria:
a. parol, maman, bonsoir,ciau-ciau, madam;
b. bonjur, darling, calvar, parola,compendiu;
c. pa, tujur, papa, regizor,merci.
6.(1,50p.)Apartin atat limbajului tehnic ,cat si celui stiintific ,
cuvintele:
a. a zambi,parataxa, natriu, biela;
b. vocabular,vociferare, a afirma,vocalize;
c. cilindru, tensiune, obiectiv,segment
Din oficiu 1 punct

VII. Tema pentru acasa:


Redactati o compunere de 30 de randuri, pe o tema la alegere, folosind cel
putin 10 din neologismele discutate la clasa.

FI DE LUCRU
I. Identific neologismul potrivit pentru fiecare din termenii primei
coloane:
11.nvechit dezinvolt
12.neplcere erudit
13.degajat desuet
14.nvat dezagrement
15.prda deziderat
16.denuntor discordant
17.dorin disensiune
18.nenelegere delator
19.nepotrivit devaliza
20.ceart disput
II. Caut sinonimul potrivit explicaiei:
7. hotrrea adunrii aprobat prin vot insolvabil
8. a ntipri n minte prin repetare imixtiune
9. amestec nemotivat i nedorit n treburile altora oniric
10.atingerea adevrului prin discuii inculca
11.care nu-i poate plti datoriile moiune
12.privitor la vis, care delireaz maieutic
III. Integrai n enunuri adecvate urmtoarele neologisme:
a diviza, seism, calamitate, a sista, voiaj.
IV. Identificati si rescrieti neologismele din textul de mai jos:
,, Nu este cu putinta sa-ti alegi un domeniu oricat de ingust si umbrit din
istoria romana fara sa constatati ca Nicolae Iorga a trecut pe acolo si a tratat
tema in fundamentul ei.
( G. Calinescu )

TEST

1.(1,50p.)Sunt arhaisme cuvintele:


a.rubiele, logofat, hatmanie, polcovnic, vataf.;
b.papusoi, catana, flacau, varga,colb;
c.sirag, plug, copist, a srange, aseara.
2.(1,50p.)Sunt regionalisme cuvintele:
a. vagon, semnal, par, despre,moft;
b. inofensiv, buletin, cafea, dezminti;
c.pacurar, cusma, dada, papusoi, lepedeu.
3.(1,50p.)Sunt neologisme cuvintele:
a. idee, cauza, artificiu,a anihila, inutil;
b. norod, misto, teorema,hidrologie,segment;
c. madam, cilindru, a solicita, divin, sfant.
4.(1,50p.)Precizati care serie contine elemente de argou:
a. aga, bazilica, aprod, hot, sorcova;
b. misto, parnaie, gagiu, bac, a ciordi;
c. cuvant, nasol, a dribla, bojdeuca.
5.(1,50p.)Apartin jargonului cuvintele din seria:
a. parol, maman, bonsoir,ciau-ciau, madam;
b. bonjur, darling, calvar, parola,compendiu;
c. pa, tujur, papa, regizor,merci.
6.(1,50p.)Apartin atat limbajului tehnic ,cat si celui stiintific ,
cuvintele:
a. a zambi,parataxa, natriu, biela;
b. vocabular,vociferare, a afirma,vocalize;
c. cilindru, tensiune, obiectiv,segment
Din oficiu 1 punct

Abia amurgise cnd Stroici i Spancioc sosir[]. Cetatea era mut i


pustie ca un mormnt de urie. Nu se auzea dect murmurul valurilor
Nistrului, ce izbea regulat stncoasele ei coaste, sure i goale i strigtul
monoton al ostailor de straj care ntru lumina crepusculului se zreau
rzmai pe lungile lor lance.[]n sfrit o slug le art camera
bolnavului.[]
Lpuneanul se trezise din letargia sa.
Neologismele sunt cuvinte noi, mprumutate din alte limbi sau create n
interiorul limbii pe baza unor elemente neologice de formare.