Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de activitate integrat

Clasa : Pregtitoare
Data : 23.11. 2012
Propuntor : prof. nvmnt primar Mirela Mustiuc
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina : Comunicare n limba romn
Unitatea tematic : Tristua cu povesti
Subtema :,, In lumea povestilor
Subiectul : Sunetele i literele A, M, I, U, N
Forma de realizare : activitate integrat
Tipul activitii : Fixare i consolidare
Competene generale: Exprimarea de mesaje orale simple n diverse situaii de
comunicare
Competene specifice: 1.1 Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe
teme familiare, rostit clar i rar
1.4
Identificarea silabelor i a sunetului iniial, interior i final n
cuvinte clar articulate
3.1
Recunoaterea unor cuvinte uzuale, din universul
apropiat, scrise cu litere mari i mici de tipar
OBIECTIVE OPERATIONALE
CLR
sa identifice secvente si personaje din povesti cunoscute in
situatii diverse
sa desparta in silabe
sa distinga sunetele studiate
sa asocieze sunetul cu litera
MEM
sa cunoasca cifrele 0.1.2.3
sa compare multimi de elemente

MM
sa se miste in ritmul muzicii
sa intoneze cantecele cu tema
AVLM
sa asmbleze si sa lipeasca piesele unei compozitii simple
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, predicia, jocul
didactic, analiza fonetico-sintetica, metoda lingvistica/ Freinnet, turul galeriei, mozaic
Materiale didactice: rame de tablou, armonica, plansa cu poveste, cos cu jetoanelitere, ppt, pc, instrumente de scris, creioane colorate, lipici, puzzle , video-proiector,
panou, jetoane cu litere, plic cu imagini, fie de lucru.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Bibliografie :
1. Curriculum pentru nvmntul primar, M.E.C.T.S. , 2012.
2. nvmntul precolar i primar nr. 3-4 /2012, Ed. Arlequin

Evenimentul
didactic
1. Moment
organizatoric

C. s.
CLR
1.1
1.2
DP
1.1

1.5

2.4

Coninut tiinific

Metode

Asigurarea unui climat educaional favorabil.


conversaia
Copiii patrund in sala intonand cantecul ;;NOI -explicaia
SUNTEM PITICII;;-adaptare
Activitatea debuteaz cu ,,ntlnirea de diminea ,
activitate ntre copii i d-na nvtoare prin
intermediul salutului de diminea.

Mijloace
ecusoane

SALUTUL
Copii sunt salutai cu versurile :
,, Dimineaa a sosit,
toi copiii au venit,
n cerc s ne adunm
cu toii s salutm
Bun dimineaa!
M bucur c suntei aici
A nceput o nou zi,
Bun dimineaa , copii!
Copii rspund salutului i se salut ntre ei
formand doua cercuri concentrice, prin rotiri conversaia
-explicaia;
repetate.
expunerea;
PREZENA:
,, Dup ce ne-am adunat
i frumos ne-am salutat
Colegii ne-am ntlnit,
Cine oare n-a venit? (Se verific copiii
abseni).

Forme de
organizare
Frontal

Frontal
aezai in
cerc
panoul
prezentei

Evaluare

Observare
sistematica

observaia

Conversaia
CALENDARUL NATURII:
-

Se lucreaz pe panou:
n ce anotimp suntem ?
Ce zi a sptmnii este astzi?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mine?
Cum este vremea ?

Frontal
panoul
aezai pe
calendarulu covor
i si cel
aniversar

Observaia

MPRTIREA CU CEILALI:
panoul
biblioteca

Joc: Daca
ai fi unpersonaj dintr-o
poveste ,cine ai dori sa fii ?

1.1

MESAJUL ZILEI:
Se descifreaz mesajul zilei :
POVESTILE NE-NVATA
LUCRURI BUNE DESPRE VIATA

instructajul
verbal;

tabla

Frontal

Mascota clasei Puffy le va spune o poveste.

Astzi copii , vreau s v spun o poveste. Mie imi


place foarte mult. Vrei s o ascultai?

2. Captarea
ateniei

,,A fost odat un mo i o bab. Moul avea o


fat i baba o gin. Fata moului era rea i

1.2

obraznic. Gina babei fcea ou, in fiecare zi


cte nou. Baba mnca ou i moului nu-i ddea
nimic.

povestirea

mascota
clasei

Evaluare
global

1.5

-D-mi i mie nite ou, c tare mi-i poft!


-Dac vrei ou, du-te i-i moaie coada in balt i
ai s vezi ct pete ai s prinzi.
V-a plcut povestea mea?Este corect?
De ce? Cum adic am amestecat povetile?

conversaia;

-pe grupuri
de copii

2.3
3. Anunarea
subiectului i
a obiectivelor
urmrite

1.3

1.5

2.3
4.Dirijarea
nvrii

2.4

Se anun copiii c vor porni ntr-o cltorie


instructajul
in Lumea povestilor la captul creia i ateapt
mari surprize. Dar pentru aceasta va trebui s
rezolve mai multe sarcini.
Se anun obiectivele zilei:
n acest scop trebuie s fii ateni la jocurile pe
care vi le-am pregtit, s rspundei n propoziii la
ntrebri
- vom lucra pe grupe
- vom desparti cuvinte in silabe
- ne vom juca cu sunetele A,I,U,M,N
- vom numara literele
- vom identifica secvente si personaje din
povesti
- vom alcatui propozitii.
Se negociaz cu copiii cltoria zilei.

DIRIJARE
Prin tragere la sorti distribui copiilor
jetoane cu literele
A, M, U, I conversatia
corespunzatoare grupelor din care fac
parte: Alba ca zapada, Mofturosul, Ileana
Cosanzeana, Ursul pacalit..Astfel voi ave

prezentarea
obiectivelo
r

jetoane
siluete ale
personajelo
r din
povesti

Evaluare oral
Formativoral;
Rspund la
ntrebri

frontal

frontal

observatia

4 grupe a cate 5 elevi.


In pasi de dans copiii vor lua loc in grupa
din care fac parte.
2.5

Momentul I ( cunoasterea continutului


-exercitiul
povestilor)
Joc: Raspunde repede si bine:Derulez un
material PPT interactiv ,,CALATORIE IN
LUMEA POVESTILOR,,
in care elevii
numesc povesti secvente si personaje.
Ca recompensa elevii vor participa la
balul personajelor prin cativa pasi de
-explicaia
dans.
-Analiza
Momentul II ( asocierea literei cu fonetica
sintetica
sunetul initial al unui cuvant)
-Metoda
( despartire in silabe, identificarea globala
sunetului si asocierea cu litera, alcatuire
de propozitii)
Joc didactic: Gaseste sunetul
Joc de proba
La flipchart se alfla o plansa care cuprine
secvente din povesti.
Copiii vor alcatui propozitii si vom face
analiza
fonetico-sintactica
a
unei
propozitii focalizandu-ne pe un cuvant
care incepe cu N, realizant reprezentarea
grafica.(anexa 1)
Individual si in grup
mozaic
Fiecare copil are o fisa in care trebuie sa
reprezinte
grafic
cuvantul
care
denumeste imaginea( animal sau simbol
din povesti) si sa identifice pozitia

Evaluare oral
Formativoral;
Rspund la
ntrebri

ppt

individual

Rspund la
ntrebri

plansa

fise de
lucru
armonica
rame

Activitate
pe grupe

Prezentarea
Expunerea
lucrrilor

sunetului grupei din care face parte


scriind litera corespunzatoare la locul
potrivit.(anexa 2),sa descopere cifre -turul galeriei
studiate, sa numere, sa ordoneze
secventele povestilor in functie de
specificul grupei.
Fisele se vor lipi pe o armonica la 2
grupe si in rame la alte 2 grupe.
cd, video
Armonica si rama sunt confectionate la
Obervarea
AVLM.
La alegere cate un reprezentant al grupei analiza
va prezenta lucrarea finala pe care o
vom afisa la panou.
Momentul III
Jocul Intrecerea sunetelor
Cu ajutorul unui CD- Alfabetul din
povesti se realizeaza joculetul in care
elevii trebuie sa identifice sunete
cunoscute, scapand de jetoane.
Pentru o imagine, grupa care descopera
sunetul reprezentativ(emblema) bate din
palme, cu un click pe litera potrivita
marcheaza alegerea si scapa de un
jeton. Poate interveni si alta grupa daca- Joc de
si descopera sunetul-emblema. Jocul se energizare
incheie cand prima grupa scapa de toate
jetoanele sau , daca timpul permite,
cand toate jetoanele se predau.

5. Obinerea
performanei

Momentul IV
Joc de energizare
Dansati, oprii-v, mbriai-v (pe fundal
muzical un timp danseaz singuri prin clas, cnd

cd, video

Analiza rspun
surilor

frontal

Analiza rspun
Surilor

muzica s-a oprit URSUL PACALIT DE VULPE,


fiecare copil mbrieaz un alt copil, la
urmtoarea oprire a muzicii fiecare copil
mbrieaz un alt copil, niciodat acelai copil!
Povestirea

mascota

Intervine Puffy, mascota clasei, care


dupa atata joaca amesteca povestile
spunand:
aaa, iii, uuu, himmm
Sa-nteleg c=a fost odata
Capra cu trei purcelusi...
Copiii il aseamana cu personajul Zapa
din cantecul cu acelasi titlu pe care i-l
dedica lui Puffy si ca sa il ajute sa faca
ordine-n povesti vor raspunde la niste
ghicitori ale caror solutii vor fi denumiri
de povesti si personaje:
,,Personajul s-l ghiceti
e din cartea cu poveti !
jocul BAGHETA FERMECATA
Cu ajutorul baghetei i a cuvintelor magice:
Bagheta la drum pornete i la..se
oprete!, copiii vor fi numii pe rnd s
dezlege diverse ghicitori despre personajele
i povetile cunoscute.
) - Pe mama capr o ascult

conversatia
explicatia
exercitiul

carte cu
ghicitori

Ua eu nu o deschid;
Ghicii, oare, cine sunt? (iedul cel mic)

n csua lor micu,


Repede face curat,
Farfurii, cecue, oale
Stau acum frumos pe raft.(Alb ca Zpada)

Eu de munc nu m sperii,
Cur , perii i gtesc,
Doar mmuca mea i sora,
Tot mereu m necjesc. (Fata moului)

Vai conduru-i tare mic:


Dar de strns,de fel n-o strnge,
i-nuntru nu e snge
C n-a curs mcar un pic!..
Ea-i mireasa adevrat,
Mult dorit i visat!...(Cenureasa)

Cum s spl cu mna-mi fin,


Javra asta de cel,
Ori s-mi rup ia cea nou,
Cocondu-m n pr? ( Fata babei)

Brboi , muli SI cruni


Cei apte se ntorceau din muni! (Piticii)

Pe fata vitreg nu o iubea,

6. ncheierea
activitii

i mereu i ntreba oglinda despre


frumuseea sa!
( mama vitreg a
Albei ca Zpada)
Sunt lacom i mnccios,

aprecierea
autoevaluare

Panoul de
evaluare

n poveti sunt furios.


Vntorul i cu capra
De mine-au scpat.i gata!... (Lupul

Dup ce vor da rspunsul potrivit ghicitorii se vor


prezenta personajele pozitive i cele negative din
povesti fcndu- se trimitere la comportamentul
personal al fiecrui copil.
Voi adresa copiilor urmtoarele ntrebri:
-Credei c din povetile acestea ai nvat lucruri

EVALUARE
ORALA
SUMATIVA

EVALUARE
A

bune, ai nvat cum s v comportai n anumite


mprejurri?
-Ce se ntmpl cu personajele negative? (sunt
pedepsite)
-Ce se ntmpl cu personajele pozitive ? (sunt
recompensate)
Voi reaminti copiilor mesajul zilei: Povetile ne
nva, lucruri bune despre via.
Le voi adresa ndemnul :
Iubii povetile, copii,
Pentru c ne-aduc bucurii
Din ele multe nvm
Putem s ne-ndreptm,
Frumos s ne purtm.
Voi face aprecieri referitor la modul cum s-a
desfurat ntreaga activitate.
n ncheiere fiecare copil va fi invitat s i
aeze medalionul lng piticul cu care
consider c s-a asemnat cel mai mult pe
parcursul zilei: neleptul, Veselul,
Morocnosul, Ruinosul, Hapciu, Somnorosul,
Mutulic

Aprecieri
asupra
activitii,
acordare de
recompense.