Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECIE

I.

Algoritm introductiv
Data: 11 XI 2008
coala: Liceul teoretic Anastasie Baot Pomrla
Clasa: a VII a
Profesor: Apostol Alexandru
Aria curicular: Om i societate
Disciplina: Cultur civic
Unitatea de nvare: Viaa n societate
Titlul leciei: Comunitatea internaional
Tipul leciei: mixt
Motivaie: aceast lecie este important deoarece elevii analizeaz elementele prin care
se difereniaz statele lumii i organismele internaionale care reglementeaz diferenele
i problemele dintre state
Obiectivul fundamental: formarea de priceperi i deprinderi n vederea dobndirii de
noi cunotine referitoare la comunitatea internaional
Obiective operaionale: pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1

s identifice sensul noiunii de diversitate cultural;

O2
s explice raporturile care exist ntre diversele culturi ale umanitii i
comunitatea internaional;
O3 - s precizeze principalele probleme ale omenirii care fac obiectul comunitii
internaionale;
O4
s enumere principalel organisme internaionale care reglementeaz
problemele dintre state;
O5 - s-i dezvolte capacitatea de a coopera i comunica.
Strategii didactice:
a) metode i procedee didactice: expunerea, explicaia, lucrul cu harta, dezbaterea;
b) forme de organizare a activitii: activitate individual i frontal;
c) mijloace didactice: manualele alternative, tabla, creta, elevii.

Evaluare:
- observarea sistematic;
- stimularea participrii elevilor la demersul didactic;
- analiza rspunsurilor elevilor;
- evaluarea individual i frontal;
- notarea elevilor la sfritul orei.
Material bibliografic:
1. Cultur civic, manual pentru clasa a VII a, Editura ALL, Bucureti.
2. tefan Pun, Didactica istoriei, Ed. Corint, Bucureti, 2007.

II. Structura organizatoric i metodic


A.

Momentul organizatoric (2 minute)


Activitatea profesorului:
-

noteaz absenele;

organizeaz clasa;

verific prezena mijloacelor didactice;

atenioneaz elevii asupra momentelor leciei.

Activitatea elevilor:

B.

rspund cerinelor profesorului;

i pregtesc materialele necesare desfurrii orei.

Verificarea cunotinelor din lecia anterioar (10 minute)


Activitatea profesorului: adreseaz frontal ntrebri elevilor referitor la
coninuturile predate anterior: Naiunea i cetenia:
1. Enumerai o serie de termini prin care se poate define noiunea de
naiune?
2. De ce credei c naiunea este divers i unitar? Dai exemple concrete.
3. Ce este cetenia?

4. Care sunt drepturile fundamentale ale ceteanului?


5. Dar ndatoririle?

Activitatea elevilor: ascult, gndesc, coopereaz cu colegul de banc i


formuleaz rspunsurile ateptate de profesor:

1. Naiunea = teritorialitate;
populaie;
guvernare;
independen;
grup de persoane;
cultur;
unitate;
diversitate.

2. Naiunea este:
-

unitar, deoarece toi membrii naiunii se subordoneaz acelorai legi i


instituii;

divers, deoarece n cadrul unei naiuni pot convieui mai multe rase:
Ex: SUA

rasa alb (europeni i hispanici)


rasa neagr (urmaii sclavilor din Africa)

Instituia la

care se
rasa galben (asiaticii)

subordoneaz este

rasa roie (indienii americani)

Casa Alb

3. Cetenia este calitatea unei persoane de a fi membrul unei naiuni.


4. Drepturile fundamentale ale ceteanului

prevzute n

constituia oricrei ri

5. ndatoririle fundamentale ale ceteanului

C.Anunarea titlului leciei noi i a obiectivelor operaionale (3


minute)
Activitatea profesorului: noteaz titlul leciei noi pe tabl i expune
obiectivele propuse n vederea dobndirii de noi cunotine:

Comunitatea internaional

titlul leciei

1. Ce presupune diversitatea cultural;


2. Raportul dintre state i comunitatea internaional;
3. Probleme majore ale omenirii;
4. Organismele internaionale care regelmenteaz
relaiile dintre state i propune soluii pentru rezolvarea
problemelor majore ale omenirii.

Activitatea elevilor: sunt ateni la obiectivele leciei enunate de profesor i


noteaz n caiete titlul leciei.

D.Dirijarea predrii nvrii i dobndirea de noi cunotine prin


activitatea de predare nvare propus de profesor (30-35
minute)

O1 s identifice sensul noiunii de omenire prin raportarea la termenii de diversitate


i unitate;

Activitatea profesorului: i creeaz condiiile pentru o activitate frontal.


Gndii-v la un cuvnt/dou, care ar putea face referire la toat populaia globului, dup care
vom stabili caracteristicile acestuia.

Activitatea elevilor: precizeaz urmtoarele sinonime: omenire i


umanitate.

Activitatea profesorului: am vzut n lecia trecut c naiunea, care este un


grup de persoane este divers i unitar. Se poae spune acelai lucru i despre omenire
(umanitate)? Haidei s facem acest lucru printr-un organizator grafic i s atribuim cteva
caracteristici ale omenirii care o fac s fie divers i unitar.
Pentru a putea stabili mai repede aceste caracteristici, v putei ajuta de manual
i cooperai cu colegul de banc. Vei lucra timp de cinci minute, dup care voi asculta cte o idee
de la fiecare pereche n parte.

Activitatea elevilor: sunt ateni, colaboreaz cu colegul de banc, se ajut de


manual, dup care completeaz schema propus de profesor.

Divers

Unitar

Omenirea
(umanita
tea)

Activitatea profesorului: toate elementele care duc la caracterul unitar al


omenirii fac obiectul
internaionale?

organismelor

Activitatea

internaionale.

elevilor:

Ce

Organismele

credei

internaionale

sunt
sunt

organismele
instituii

care

reglementeaz problemele omenirii.

Activitatea profesorului: cere elevilor s lectureze urmtoarele texte din


manual i s trag o serie de concluzii referitor la consecinele c ear putea decurge de pe urma
acelor problem:
Sfidarea pcii
i-au decizii n privina
S.O.S. sfidarea ecologic
dar i n privina

stabilii ce organisme internaionale


reglementrii unor situaii conflictuale
proteciei mediului

sunt constituite din diferite state;

Organismele internaionale

se implic n rezolvarea unor conflicte;

fac demersuri pentru stoparea polurii


mediului;

(cutremure, foamete,

se implic n aciuni de caritate


secet, inundaii, epidemii etc).

E.Evaluarea cunotinelor i atingerea feed-back-ului


Ex. 2/pag 28
Identificai cteva probleme globale actuale ale omenirii.

F.Tema pentru acas


1. de pregtit lecia;
2. imaginai-v cum ar trebui s arate o lume fr rzboaie i catastrofe naturale
(eseu de 20 de rnduri).

III.Schema realizat la tabl de ctre elevi cu ajutorul


profesorului
Divers
Unitar
multitudine de rase i confesiuni
locuiete pe aceeai palnet

depinde de aceleai resurse

Omenirea
(umanitatea
)

obiceiuri i tradiii diferite

se confrunt cu aceleai probleme


republici

forme de conducere diferite: regate,

193 de state
poluar

rzbo
foame
teroris
m

sece
t
suprapopul

Aceste probleme fac obiectul


organismelor internaionale

reducerea
resurselor

S-ar putea să vă placă și