Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE NVMNT:
GRUPA:
EDUCATOARE:
DATA:
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiin
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematic
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunotine
TEMA ACTIVITII: Coul toamnei
MIJLOC DE REALIZARE: Joc logic

I. MOTIVAIA
Activitatea pune in valoare exerciiile i problemele propuse pentru crearea contextului
aplicativ al cunotinelor referitoare la atributele pieselor geometrice (form, culoare,
dimensiune). De asemenea, contribuie la consolidarea capacitii de analiz, sintez, comparaie,
asociere, aplicabilitate i clasificare.
Activitatea constituie o modalitate de realizare a unui nvmnt activ care, abordnd un
rol dinamic intuiiei, pune accent pe aciunea copilului asupra obiectelor nsei.
Activitatea este util pentru c ajut la dezvoltarea gndirii logice i a spiritul de echip, i
nva pe copii s comunice, s coopereze, s-i ndeplineasc sarcinile n cadrul echipei, s
demonstreze spirit de fair-play, de corectitudine n rezolvarea cerinelor.
Acest tip de activitate matematic dezvolt precolarilor gndirea critic prin metodele
folosite i modul de abordare care accentueaz colaborarea, stimuleaz creativitatea i
originalitatea copiilor.

II. OBIECTIVE:

SPECIFICE:
S demonstreze achiziia reprezentrilor despre formele i figurile geometrice
prin rezolvarea sarcinilor primite;
S utilizeze un limbaj matematic adecvat n rezolvarea i prezentarea sarcinilor
de lucru.
DE REFERINTA:
S recunoasc i s denumeasc figurile geometrice ( ,
, ,
);
S caracterizeze figurile geometrice preciznd nsuirile acestora (form,
culoare, dimensiune);
S identifice 1-3 diferene ntre piesele geometrice analizate;
CARE NECESIT OPERAII DE GNDIRE SUPERIOAR:
S analizeze, s sintetizeze, s compare, s asocieze, s clasifice, s generalizeze
dovedind atenie voluntar;
S rspund prompt, corect i rapid ntr-o activitate concret, orientat spre
descoperirea i nelegerea unor reprezentri despre formele geometrice plane;
S demonstreze spirit de echip, iniiativ n rezolvarea sarcinilor, respectnd
regulile ce decurg din joc.

III. REGULILE JOCULUI:


Liderii echipelor extrag/numesc un coechipier care s aleag o figur geometric din
coul toamnei;
mpreun cu coechipierii, cel care a extras piesa descrie atributele acesteia;
Se vor preciza atributele pieselor geometrice prin folosirea negaiei logice i a conjunciei
logice;
Se aplaud rspunsurile corecte.

IV. ELEMENTE DE JOC:


Surpriza, mnuirea materialelor, aplauze, recompense.

V. CONDIII PREALABILE:
Grup de nivel bun;
Copiii posed deprinderi de munc n echip;
Majoritatea precolarilor sunt familiarizai cu metodele LSDGC abordate.

VI. EVALUARE:
Utilizarea cunotinelor dobndite n rezolvarea sarcinilor de lucru;
Rezolvarea sarcinilor n cadrul echipei;
Identificarea soluiilor originale de rezolvare a sarcinilor de lucru.

VII. MANAGEMENTUL RESURSELOR:


RESURSE MATERIALE: trusa logico-matematic, cub, ecusoane, coul toamnei, cutii
colorate, legume-figuri geometrice din carton, figuri geometrice
din carton de diferite culori i dimensiuni, coli albe, lipici,
marker.
RESURSE PROCEDURALE: acumularea, conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea, algoritmizarea, jocul, cubul, gndii-lucrai n
echip-comunicai.
RESURSE DE TIMP: 35-40

VIII. BIBLIOGRAFIE:
Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Jocuri didactice matematice, Editura Emia,
Deva, 2000
Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Activiti matematice n grdini, Editura
ASS, 1995
Vasile Fluera, Paideia i gndirea critic, Editura Nemira, Bucureti, 2002
MEN, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,
Bucureti, 2002

LECIA PROPRIU-ZIS
1. EVOCARE:
ACUMULARE: Spune tot ce tii despre figurile geometrice!
Prezentarea i intuirea materialului;
Anunarea denumirii jocului: Coul toamnei
Formarea echipelor pe baza ecusoanelor primite n prealabil (fiecare echip se
aeaz n jurul legumei corespunztoare culorii ecusonului primit).

2. REALIZAREA SENSULUI:
EXPLICAREA JOCULUI
Fiecare echip i va alege cte un lider care are sarcina s extrag o figur geometric din
coul toamnei, s o recunoasc i s o numeasc. Apoi, mpreun cu coechipierii s i precizeze
atributele (culoare, mrime, grosime).
DEMONSTRAREA JOCULUI
Educatoarea extrage o figur geometric din coul toamnei i o descrie..
JOCUL DE PROB
Pentru o mai bun nelegere se solicit unei echipe s extrag o figur geometric i s-i
precizeze forma; alt echip i va preciza culoarea; alta mrimea i cea de-a patra grosimea.
DESFURAREA JOCULUI
Liderii de echipe extrag din co cte o figur geometric. Se analizeaz n cadrul echipei
piesa extras i fiecare va prezenta, prin rotaie, atributele piesei proprii.
n timp ce una din echipe prezint, celelalte echipe urmresc rezolvarea sarcinilor i
aplaud rspunsurile corecte sau vin cu completrile necesare.
Dup ce fiecare echip va prezenta sarcina, voi solicita copiilor s descrie piesele folosind
i negaia logic.
COMPLICAREA JOCULUI
CUBUL
Pe fiecare fa a cubului exist o sarcin. Se rostogolete cubul i se rezolv sarcinile de
pe feele acestuia:
Descrie aceast pies!
Cum nu este aceast pies?
Compar piesa grupului vostru cu piesa educatoarei tale!
Cu ce se aseamn aceast pies?
La ce poate fi folosit aceast pies? Ce poi face cu ea?
n ce mulime ar putea fi aezat aceast pies?

3. REFLECIE:

GNDII-LUCRAI N ECHIP- COMUNICAI


Fiecare echip primete un plic cu figuri geometrice de diferite forme, mrimi i culori pe
care trebuie s le asambleze i s formeze o imagine, folosind cel puin 7 piese din cele primite.
Se fac aprecieri asupra lucrrilor realizate.

S-ar putea să vă placă și