Sunteți pe pagina 1din 10

MINISTERUL EDUCAIEI I TINERETULUI AL REPUBLICII MOLDOVA

DIRECIA NVMNT, TINETRET, SPORT MUN. BLI


INSTITUIA PRECOLAR NR. 35

PROIECT DIDACTIC

POVESTEA LUI DINIOR

EDUCATOR: IRINA TRIPADU

04.12.2012
1

PROIECT DIDACTIC
Igiena personal
EDUCATOARE: I. TRIPADU
GRADINIA N 35, OR. BLI
GRUPA: IZVORA II inferioar
TEMA: Igiena dentar
FORMA DE ORGANIZARE: ACTIVITATE INTEGRAT
TIPUL ACTIVITII: CONSOLIDARE, PREDARE
SCOPUL ACTIVITII
INFORMATIV :

formarea cunotinelor i reprezentrilor despre respectarea igienei dentare,


modalitatea i atributele necesare pentru ngrijirea dinilor ( culoare, form, mrime);
FORMATIV :

dezvoltarea capacitii de aplicare a cunotinelor, priceperilor i deprinderilor


referitoare la igiena corpului ( sala de baie, atribute necesare, reguli de igien,
importanta mentinerii igienei) n rezolvarea unor situaii problematice date;

dezvoltarea creativitii i expresivitii diferitelor forme de limbaj artisticoplastic.


EDUCATIV :
educarea abilitii de a intra n relaie cu ceilali, de a comunica i coopera, individual i
n echip.
OBIECTIVE
S poarte discuii libere n baza temei alese
S recunoasc i s numeasc obiactele de igien personal
S participe la activiti att ca vorbitor ct i ca auditor
S manifeste interes pentru un filmule video
S deduc nvtura povetii vizionate, bazndu-se pe detalii contextuale
S schimbe impresii, opinii, prei n privina igienei dentare i importana
dinilor.
S recunoasc cuvinte noi n coninut, s le repete i memorizeze.
S utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti
S respecte igiena hainelor i a locului de munc n cadrul activitii la
centre.
.

METODE DIDACTICE:

Coversaia
Povestirea
Observarea spontan i dirijat
Explicaia
Demonstraia
Explozia stelar
Piramida

Elemente de joc: Micarea, surpriza.


Forme de organizare: Frontal, grup mic, individual.

ETAPELE
ACTIVIT
II

I.Evocare

PARCURSUL DIDACTIC

METODE,
PROCEDEE

FORMA
DE
ORGANI
ZARE

EVALUARE

Se amenajeaz spaiul educaional.


Se pregtete materialul didactic.
Se organizeaz colectivul de copii.
Se realizeaz salutul de diminea.
Salutul
Dimineaa cnd m scol, minile nti -mi
spl, -mi mai spl i ochiorii, obrjorii,
diniorii. M grbesc la grdini, la biei i
la fetie. Noi aici nvm: a cnta a desena, a
citi, a socoti i prieteni buni a fi.

Frontal

Observarea
direct

Frontal

Aprecieri
a
rspunsurilor
copiilor

Lucrul la mesaj.
Educatorul atrage atenia copiilor la mesajul
la care s-a lucrat anterior, au disprut careva
obiecte.

Se propune ca prin intermediul steluelor M.


fermecate s readucem pe mesaj lucrurile Expolzia
stelar
care lipsesc: (Anexa 1)
-Cine merge la baie zilnic?
-Ce folosim cnd mergem la baie?

-Care este obiectul folosit la tergerea


minilor?
4

-Unde trebuie s stea obiectul folosit la


splarea dinilor?
-Cum este aceast spunier?

Copiii sunt invitai s recite cteva poezii la Recitarea


alegere, despre obiectele de igien.

Individual

Aprecieri
a
recitrii
cu
expresivitate

Joc
Frontal
Pauz dinamic: 10 degeele
dinamic
Se aude o btaie la u.
A venit pota, copiii au primit un plic n care Moment de Frontal
era Piti-clic
surpriz.

Piti-clic ne-a adus un mesaj video: Povestea


lui dinior
II.
Realizarea
sensului

Educatoarea anun tema nou: Igiena


dentar
Copiii vor fi motivai de ctre educator s
vizioneze cu atenie filmuleul pentru a putea
inelege care este nvtura povetii lui
Dinior.
Ei vor viziona filmuleul cu pauze, rspunznd Vizionarea
treptat la ntrebrile contextuale:
- Cum era Dinior?
-Cine venea la el zilnic n ospeie?

Discuia

Frontal

Observarea
capacitii
meninere
ateniei

de
a

Se va urmri
formularea
corect
a
rspunsurilor

- Ce-i spunea mama lui Dinior?

-Ce s-a ntmplat cu Dinior?

- Cine l-au salvat pe Dinoor?

-Care este nvtura acestei poveti?


- Care este importana dinilor i a igienei lor?
Piti-clic a mai adus copiilor un mesaj cu
reguli de pstare a dinilor curai i sntoi.
Se citesc regulile pe care copiii le nsuesc.
Se propune copiilor jocul cu cubuoarele:
Piramida. (Anexa 2)
Copiii vor determina:
Culoarea cubuoarelor,
Cantitate lor.
M.
Care este treapta mai lung/scurt?

Frontal

Manifest
6

Ce obiecte folosim la splatul pe Piramida


mini?
Ce obiecte folosin la splatul pe dini? Exerciiul

Frontal

Ghicitoare: o camer micu, cu Ghicitoare


chiuvet i cdi. n ea dac vei intra,
mai curat te vei afla. (Sala de baie)

Pauza dinamic: Chipul meu


n coloan ne aranjm, i la centre plecm.

III. Evocare

interes

Joc
de Frontal
micare

Lucrul la centre:
ALFABETIZARE
Baia
Vor numi camera din imagine.
Exerciiul
Vor asculta i memora poezia
Vor denumi obiectele din imagine
Vor face ordine indicnd ce trebuie de
pus la loc
Vor alctui propoziii simple cu
cuvintele: ap, spun, periu, posop,
robinet, ordine.

Individual

Aprecierea
modului de a
asculta prerile
colegilor

ARTA
Diniori de ciocolat
Vor denumi personajul din imagine
Explicaia
Exerciiul
Vor determina aciunile acestuia
Vor aplica past de dini pe periu
Vor executa micri dirijate: stngadreapta; jos-sus, cu periua pe dinii
crocodilului.

TIINA
Experimentul lui Piti-clic
Explicaia
Vor viziona filmuleul
Vor examina i vor numi obiectele
necesare pentru igiena dentar.
Exerciiul
Vor observa i vor reine care sunt
micrile i poziiile corecte a periuei
n timpul splrii pe dini.

Grup mic
Individual

Aprecierea
modului
de
orientare
pe
suprafaa foii,
de
acurateea
executrii
lucrului.

Grup mic

Evaluarea

Educatorea apreciaz verbal i material


(ecusoane) modul de implicare a copiilor n Discuia
cadrul ntregii activiti.

Frontal
Individual

Evaluarea
copiilor,
a
comportamentul
ui
lor,
a
corectitudinii
rspunsurilor
acordate.

ANEXA 1
Explozia stelar:

UNDE
?

CINE
?

CE?
CUM?

CARE?

ANEXA 2.
PIRAMIDA:

10