Sunteți pe pagina 1din 4

C.N.

PETRU RARE SUCEAVA


Proiect didactic
Numele i prenumele profesorului: AMORRIEI CARMEN ELENA
Disciplina: Fizica
Clasa: a X-a H, matematic-informatic
Unitatea de nvare: Elemente de termodinamic
Titlul leciei: Transformarea izoterm (Legea Boyle Mariotte)
Tipul leciei: lecie de fixare i sistematizare a cunotinelor
Competene specifice:
1. Identificarea mrimilor fizice ce caracterizeaz o transformare izoterm.
2. Verificarea experimental a legii transformrii izoterme (Legea Boyle Mariotte).
3. Demonstrarea legii transformrii izoterme plecnd de la ecuaia termic de stare.
4. Aplicarea legii Boyle Mariotte n rezolvarea de probleme practice.
5. Realizarea de conexiuni interdisciplinare n emiterea unor afirmaii tiinifice;
6. Compararea rezultatelor teoretice cu cere experimentale i interpretarea lor.
Obiective operaionale: la sfritul leciei elevii vor fi capabili:
o
o

S analizeze condiiile n care un gaz ideal efectueaz o transformare izoterm.


S obseve experimental variaia parametrilor sistemului termodinamic analizat (presiunea i volumul gazului) ntr-o transformare

izoterm.
o

S verifice experimental legea Boyle Bariotte.

S deduc teoretic legea transformrii izoterme.

S traseze grafic legea transformrii izoterme n diverse sisteme de coordonate (p-V), (p-T), (V-T);
1

C.N. PETRU RARE SUCEAVA


o

S aplice n probleme legea transformrii izoterme.

S descrie comportarea gazului ntr-o transformare izoterm.

S identifice transformarea izoterm ntr-o situaie practic;

S rezolve corect problemele din punct de vedere algebric i numeric;

S cunoasc unitile de msur pentru toate mrimile fizice folosite;

S analizele importana cunoaterii transformrii izoterme n viaa de zi cu zi.

Strategii didactice:
o

Metode i procedee de instruire: investigaia, explicaia, problematizare, rezolvarea de probleme, instruire asistat de calculator;

Mijloace de nvmnt: sering i membran de cauciuc, sistem de achiziie de date, calculator, simulare n Labview fi a de

evaluare,
Desfurarea leciei

Activitatea de

Evenimente
didactice

Modaliti de

predare - nvare

Moment

profesor
Prezint elevilor tema leciei i

organizatoric (2)
Captarea ateniei

obiectivele acesteia.
Realizeaz un experiment

(5)

elev

Strategii de lucru

Noteaz titlul leciei.

Conversaia

Observ experimentul realizat

Problematizarea,

demonstrativ (Introduce un balon

de profesor i analizeaz

conversaia

de cauciuc n corpul seringii i

variaia fiecrui parametru de

euristic,

modific volumul aerului din

stare al aerului n timpul

experimentul

sering).

transformrii. Identific

frontal

evaluare
Aprecieri verbale

C.N. PETRU RARE SUCEAVA


Formuleaz ntrebarea: Cum
variaz parametrii de stare ai
gazului din sering?
Recapitularea
cunotinelor
anterioare
(5)

parametrii care rmn constani


n timpul experimentului (, T)
Definesc transformarea
izoterm.

Reactualizeaz unele noiuni


termodinamice (transformare de
stare, ecuaia termic de stare,
parametrii de stare, caracteristicile

Rspund la ntrebrile
profesorului.

Conversaia

Dirijarea nvrii

gazului ideal)
Activitatea 1

Activitatea 1

Investigaia

(23)

Propune ca elevii s exploreze

Simuleaz transformarea

Experimentul pe

transformarea izoterm ntr-un

izoterm i obin graficul n

grupe.

mediu virtual, folosind resurse

coordonate (p-V)

Labview i s traseze graficul

Activitatea 2

legii acestei transformri cu datele Realizeaz experimental, ntrdin experimentul virtual.

un mediu real, transformarea

Activitatea 2

izoterm i traseaz grafic

Propune ca elevii s exploreze

dependena presiunii gazului de

transformarea izoterm ntr-un

volumul acestuia folosind

mediu real, folosind sistemul de

Microsoft Excel . Activitatea

achiziie de date i Programul

va fi ghidat prin fia de

LoggerPro i s traseze graficul

activitate experimental.

acestei transformri cu datele din

Interpreteaz rezultatele

experimentul real.

obinute, generalizeaz i
3

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

C.N. PETRU RARE SUCEAVA


formuleaz concluzii privind

Obinerea
performanei
(5)

Intensificarea
reteniei i asigurarea
transferului
(10)

Solicit elevilor s utilizeze datele

transformarea izoterm.
Enun legea transformrii

obinute practic n enunarea legii

izoterme.

transformrii izoterme, n scrierea

Scriu ecuaia matematic a

ecuaiei matematice a legii, n

legii Boyle Mariotte.

reprezentarea grafic a legii n

Reprezint grafic legea n

diferite sisteme de coordonate.

diferite sisteme de coordonate.

Deduce teoretic legea

Compar legea transformarii

transformrii izoterme din ecuaia

obinut experimental cu cea

termic de stare i o compar cu

dedus teoreti ce profesor din

cea obinut experimental.


Propune spre rezolvare o

ecuaia termic de stare.

Problematizarea
Aprecieri verbale
Activitate frontal

problem: Volumul unei cantiti


de gaz s-a micorat de 1,75 ori.

Rezolv problema.

Cu ce fraciune a crescut
presiunea acestuia?

conversaia

Notarea elevilor

S-ar putea să vă placă și