Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECTIE

DATA: 19.11.2014
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Calatea
CLASA: a V- a
OBIECTUL: Biologie
UNITATEA DE INVATARE: Organele vegetative ale unei plante cu flori
TEMA/SUBIECTUL: Functiile frunzei : Fotosinteza, Respiraia, Transpiraia
TIPUL LECTIEI: de comunicare/insusire de noi cunostinte
VARIANTA DE LECTIE: programata (conform manualului si a programei scolare)
DURATA: 50 de minute
OBIECTIVE DE REFERINTA/COMPETENTE SPECIFICE:

Identificarea principalelor componente ale esuturilor i ale sistemelor de organe la plante i a


funciilor acestora.
Utilizarea investigaiei i a experimentului pentru evidenierea i explicarea funciilor n organismele
vegetale.
Construirea de modele pentru evidenierea unor funcii fundamentale ale organismelor vii.
Explicarea unor procese fiziologice ale organismelor utiliznd terminologia tiinific adecvat.

OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
- identifice componentele unei frunze;
- deosebeasc frunzele simple de cele compuse;
- asocieze frunza plantei corespunztoare;
- descrie alctuirea intern a unei frunze.
- s reprezinte schematic procesul fotosintezei
STRATEGIE DIDACTICA

Resurse procedurale: - metode si procedee: explicatia, observaia, nvarea prin descoperire, expunerea,
conversaia:
- forme de organizare: frontal, pe echipe, individual

Resurse materiale (mijloace de invatamant):

1. Internet
2. Fi de evaluare
3. Prezentare Power Point
4. Frunze de molid, pin, arar, salcie, castan, floarea soarelui, gru i porumb.
BIBLIOGRAFIE - de specialitate: 1. F. Dobran, Biologie, cls a V-a, Ed. Teora;
- psiho-pedagogica si metodica: 2. M.Ciobanu, Didactica tiinelor biologice
ANEXE (fise de lucru, scheme, proiecte facute pe tabla,sinteze ale continutului invatarii)

Momentele
lectiei
1. moment
organizatoric

Obiective

2. Captarea
atentiei

- identificarea
componentelor
unei frunze

Competente

Activitatea
profesorului
Pregateste elevii
pentru desfasurarea in
bune conditii a lectiei
Se impart elevilor fise
cu schema:

Activitatea elevului Metode did.


Elevii pregatesc
caietele si
manualele
Elevii incearca sa
identifice partile
componente ale
frunzei pe baza
cunostintelor
generale acumulate
pana acum

Observarea,
conversatia

Elevii raspund la
intrebari pe baza
cunostintelor
acumulate pana
acum.

Dialogul

Conversatia,
expunerea

Mijloace

Evaluare

Durata
1-2
min

Fisa de lucru

5-min

cu ajutorul careia se
introduce tema ce va
fi discutata
3. Reactualizarea
cunostintelor

Elevii sunt rugati sa


isi aminteasca de
lectiile invatate
anterior.Si sa
raspunda la intrebari
precum:
1. Ce rol au organele
vegetative?
2. Dai exemple de
organe vegetative!
3. Cum se clasific
tulpinile?
4. Dai exemple de
tulpini aeriene i
subterane!
5. Numii cteva

Apreciere,
corectare,
atentionare

7
minute

4. Prezentarea
continului

-sa deosebeasc
frunzele simple
de cele
compuse;
-sa asocieze
frunza plantei
corespunztoare;
-sa descrie
alctuirea
intern a unei
frunze.
- s reprezinte
schematic
procesul
fotosintezei

Identificarea
principalelor
componente
ale esuturilor
i ale
sistemelor de
organe la
plante i a
funciilor
acestora.

plante care au astfel


de tulpini!
6. Ce importan au
tuplinile?
Elevilor li se
comunica ca vor
invata in cadrul
acestei lectii Functiile
si alcaturilea unei
frunze. Am pregatit o
prezentare power
point pentru a ii ajuta
pe elevi sa inteleaga
mai bine explicatiile
oferite de manual si
de profesor.
In paralel cu
prezentarea power
point profesorul face
pe tabla o schema a
lectiei pentru a-i ajuta
pe elevi sa isi
coordoneze atentia
asupra momentelor
importante din
prezentare.
Schema lectiei este
atasata la anexa 1 si
prezentarea power
point anexa 2.
In cadrul prezentarii
power point apar
termeni stiintifici cu
care elevii este posibil
sa interactioneze

Elevii noteaza titlul Conversatia,


lectiei si isi
explicatia,
indreapta atentia
expunerea
catre video
proiector de unde
vor fi nevoiti sa isi
ia notite.
Elevii noteaza
schema facuta de
profesor la tabla si
completeaza
aceasta schema cu
informatiile oferite
in prezentare.
Elevii noteaza
cuvintele
necunoscute.

Prezentare
power point,
manual

Observarea
comportaentului
elevilor;
stimularea
participrii
elevilor la
desfasurarea
lectiei

20
minute

5. Dirijarea
invatarii

6. Obtinerea
performantei

Explicarea
unor procese
fiziologice ale
organismelor
utiliznd
terminologia
tiinific
adecvat.

pentru prima oara de


aceea ii rog sa isi
noteze aceste cuvinte
pe care ulterior le vor
defini dupa manual.
Pe baza manualului
elevii sunt rugati sa
noteze definitiile
cuvintelor
necunoscute si sa
rezolve exercitiile
existente la rubrica
aplicatii (anexe 3 si 4)

Utilizarea
investigaiei
pentru
evidenierea i
explicarea
funciilor n

In timpul acesta
profesorul adreseaza
cateva intrebari, a
caror raspuns se
gaseste in exercitiile
pe care elevii le
rezolva din manual:
n timpul leciei
1.De ce frunzele au
culoarea verde?
2. De ce toamna se
schimb culoarea
frunzelor?
3. Ce este foliola?
4.Ce este stomata?
5. Cte straturi de
celule are epiderma?
Elevii sunt rugati sa
inchida caietele si
manualele si sunt
rugati sa aseze pe
masa frunzele oferite
de profesor si sa

Elevii noteaza
cuvintele
necunoscute si
rezolva exercitiile

manualul

Elevii raspund la
intrebarile adresate
de profesor

Dialogul,
explicatia

Elevii aseaza
frunzele pe masa,
le analizeaza si
apoi raspund
intrebarilor
adresate de

Investigatia,
observatia,
dialogul

Observatia,
Atentionarea

5 min

Analiza
rspunsurilor
stimularea
elevilor i
evaluarea
rezultatelor
nvrii;

frunze adunate
din parc

Anim
participarea
elevilor i
evalueaz
rspunsurile
formulate de

6
minute

organismele
vegetale.

7. Feedback-ul

raspunda pe baza
acestora la
urmatoarele intrebari:
1.Care sunt
componentele unei
frunze?
2. Cum se clasific
frunzele?
3. Dai exemple de
plante care au frunze
simple!
4. Dai exemple de
plante care au frunze
compuse!
5. Care sunt
componentele interne
ale frunzei?
Elevii sunt rugati sa
se intoarca la prima
fisa de lucru cu frunza
si sa completeze pe
baza a ceea ce au
invatat astazi spatiile
ramase libere sau
completate incorect.

profesor

Elevii care au
retinut ceva din
lectia predata vor
completa corect
toate spatiile.

elevi;

Observarea,
conversatia

Fisa de lucru

Stimularea
elevilor,
analiza
rspunsurilor
i evaluarea
prin note

5
minute

Anexa 1: schema lectiei deja completate pe baza power point


FRUNZA
DEFINIIE
Frunza este un organ vegetativ care prepar hrana plantei.
Alctuire extern:
1. nervur principal
2. nervuri secundari
3. limb
4. peiol
5. teac

Teaca se prinde de tulpin.


Peiolul este codia frunzei.
Limbul este forma frunzei. Ea poate fi sub form de :
ac (brad);
inim (tei);
sgeat )sgeata apei);
linie (porumb);
oval (pr).
Marginea limbului poate fi :
ntreag (la liliac);
crestat sau dinat (la tei);
formeaz lobi (stejar, vi-de-vie).
Frunzele sunt ntotdeauna verzi pentru c ele conin cloroplaste.
Nervurile sunt strbtute de fascicule libero-lemnoase.
FUNCIILE FRUNZEI
Principalele funcii ale frunzei sunt:
fotosinteza;
respiraia;
transpiraia.

1. FOTOSINTEZA
Fotosinteza este procesul prin care plantele prepar din ap i srurile minerale i dioxid de carbon
(CO2), n prezena luminii i a clorofilei, substane hrnitoare (sev elaborat, adic substane organice).
lumin
SEVA BRUT
+
DIOXID DE CARBON
AMIDON + OXIGEN
(ap+ sruri minerale)
(CO2)
clorofil
(O2)
Seva brut este transmis prin vase lemnoase. n prezena CO2 i sub influena luminii i a
clorofilei din cloroplaste se transform n seva elaborat (substane hrnitoare i O2 ).
Factorii care influeneaz fotosinteza:
lumina prin intensitate i coninut;
temperatura ncepe de la 0oC i crete pn la 25-35 oC;
apa n timpul secetei fotosinteza scade pn la ncetarea complet.

2. TRANSPIRAIA
Transpiraia este procesul prin care planta elimin apa sub forma de vapori pe la niovelul
stomatelor.

3. RESPIRAIA
Respiraia este procesul prin care plantele iau oxigenul necesar arderii unei pri din substanele
organice pentru producerea de energie necesar creterii plantei, formrii frunzelor, florilor, fructelor,
conducerii sevei brute i sevei elaborate.
n urma respiraiei, rezult pe lng energie i dioxidul de carbon (CO2) care se elimin.
Factorii care influeneaz respiraia:
interni:
o vrsta plantei;
o cantitatea de substane organice.
externi:
o apa;
o temperatura;
o oxigenul.

Anexa 3: cuvintele necunoscute


Limb = partea lit a frunzei;
Peiol = codia frunzei;
Teac = baza funzei, partea care prinde frunza de tulpin;
Foliol= frunzuli,o component a frunzei compuse;
Plant carnivor=planta care se hrnete cu insecte sau animale mici
Stomta= aparatul frunzei prin care intr oxigenul i iese dioxidul de carbon;
Epiderma superioar=stratul de suprafa al frunzei, are rol de aprare
Mezofil= miezul frunzei, produce hrana plantei;
Epiderma inferioar= stratul de celule situate pe partea inferioar a frunzei;
Tesut asimilator=esut cu celule alungite, situate perpendicular pe epiderma superioar i bogate n
cloroplaste;
esut lacunar=are celule aproape sferice, dar sreace n cloroplaste.

ORGANELE VEGETATIVE ALE UNEI PLANTE CU FLORI. FRUNZA


1. Noteaz componentele frunzei acolo unde ntlneti sgei!

2. Identific pe desen componentele interne ale frunzei!

3. Enumer funciile frunzei

S-ar putea să vă placă și