Sunteți pe pagina 1din 20

PROFESOR: MLINOIU ELENA

GRDINIA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 15 FOCANI

PROIECT DIDACTIC
DATA: 02. XII. 2010
NIVELUL: I
GRUPA: MIJLOCIE
EDUCATOARE: MLINOIU ELENA
TEMA SPTMNII: CND, CUM I DE CE SE NTMPL
SUBTEMA SPTMNII: IARNA A SOSIT N ZORI
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA + DLC + DOS
TIPUL ACTIVITII: FORMARE DE PRICEPERI I DEPRINDERI
TEMA ACTIVITII: DLC: ZNA IARNA
DOS: IMAGINE DE IARN
MIJLOC DE REALIZARE: DLC: - MEMORIZARE
DOS: - DECORARE LIPIRE
DOMENIUL LIMB I COMUNICARE:
Obiective de referin:
S audieze cu atenie un text, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a
neles.
Obiective operaionale:
S memoreze logic poezia pe baza modelului educatoarei i a ilustraiilor;
S nsueasc sensul urmtoarelor cuvinte i expresii: argintie, sclipitoare,
zglobie, a zpezilor crias, voal, ghea, palat;
S recite corect, expresiv, respectnd (pe ct posibil) intonaia, ritmul i
pauzele.
DOMENIUL OM I SOCIETATE
Obiective de referin:
S efectueze operaii simple de lucru cu materiale din natur i sintetice.

Obiective operaionale:
S rup hrtia creponat, n buci mici reprezentnd fulgilor de nea;
S orneze cu fulgii obinui (folosind lipiciul) obiectele primite (case, brazi,
oameni de zpad);
S aeze obiectul ornat cu fulgi de zpad la locul corespunztor.
ACTIVITI LIBER ALESE
Obiective operaionale:
Bibliotec:

Daruri de la Zna Iarna

O1 S citeasc imagini care reprezint anotimpul iarna;


O2 S formuleze propoziii simple, corecte din punct de vedere
gramatical;
O3 S uneasc linia punctat, realiznd imaginea fulgului de zpad
(fi de lucru);
Art:

Fulgii cciulie au

O1 S coloreze cciuliele fulgilor de zpad;


O2 S respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru pentru o
bun coordonare oculo motorie;
O3 S utilizeze corect instrumentele de lucru (creioane colorate) n redarea
imaginii.
tiin:

Fulgiori mari i mici

O1 S grupeze dup mrime fulgii de zpad;


O2 S aeze fulgii n ordine de la mare la mic sau invers;
O3 S rezolve sarcinile din fia de lucru.
Activitate de grup: Iarna a sosit n zori
O1 S cnte cu dezinvoltur cntecul;
O2 S asocieze cntecului micri sugerate de text;

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:


ntlnirea de diminea: Te salut! Sunt fulguorul. Copiilor li se propune
s fie fulgi de nea pentru o zi. Fiecare copil va primi cte un fulguor simbol
cu ajutorul cruia se va prezenta menionnd cel puin un cuvnt prin care se
poate caracteriza, ca de exemplu: te salut! Sunt Gabriel, fulguorul jucu.
Tranziii: Iute, iute s-alergm,
Pe Zna Iarna s-o ajutm.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, observarea, problematizarea,
demonstraia, jocul de rol, exerciiul, turul galeriei.
Mijloace de nvmnt: imagini care reprezint anotimpul iarna, panouri,
jetoane care reprezint fiecare centru de interes, fie de lucru, creioane
colorate, siluete de fulgi de nea, imagini care reprezint poezia Zna Iarna,
hrtie creponat, lipici, costumaii de fulgi pentru copii, ursule de plu,
scrisoare de la Zna Iarna, stimulente.
FORMA DE ORGANIZARE:
- Frontal, pe grupe, individual.
LOCUL DE DESFURARE:
- Sala de grup;
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani);
Breben S, Gancea E., Ruiu G., Fulga M. Metode interactive de
grup, Ed. Arves, Craiova, 2004;
Ezechil, Liliana, Pii- Lzrescu, Mihaela- Laborator precolarghid metodologic, Ed. V&I Integral, Bucureti, 2001.

SCENARIUL ZILEI
Activitatea ncepe cu ntlnirea de grup dintre educatoare i precolari,
care se desfoar n semicerc. Te salut! Sunt fulguorul. Copiilor li se
propune s fie fulgi de zpad pentru o zi. Fiecare copil va primi cte un fulg
simbol cu ajutorul cruia se va prezenta, menionnd cel puin un cuvnt prin
care se poate caracteriza, ca de exemplu: Te salut! Sunt Gabriel, fulguorul
jucu.
n sala de grup sunt expuse imagini ce reprezint anotimpul iarna, pe
care copiii sunt invitai s le observe. Se va crea o mic conversaie despre acest
anotimp (iarna), dup care n funcie de jetonul ales copiii vor merge la centrele
de interes.
La centrul ART care este reprezentat de un brdu (anexa 1) copii va
trebui s coloreze corespunztor cciuliele fulgilor de zpad. La centrul
BIBLIOTEC care este reprezentat de un om de zpad (anexa 2) copii va
trebui s citeasc imagini care reprezint anotimpul iarna, iar la centrul
TIINE care este reprezentat de un fulg mare de zpad (anexa 3), copiii vor
trebui s grupeze dup criteriul mrime fulgii de zpad.
Elementul surpriza este asigurat de apariia ursuleului alb, care este
foarte suprat c nu tie nicio poezie i i roag pe copiii s-l nvee o poezie.
Dup ce au nvat poezia Zna Iarna (anexa 4), ursuleul le d copiilor o
scrisoare de la Zna Iarna prin care, aceasta i roag pe copii s realizeze o
imagine de iarn (dac o ajut, copiii vor primi o surpriz de la Zn). Prin
intermediul versurilor: Iute, iute s-alergm / Pe Zna Iarna s-o ajutm, copiii
se ndreapt spre msue i-i acord ajutor Znei. La terminarea activitii

copii vor aeza lucrrile astfel nct s redea imaginea specific anotimpului
iarna.

Toate lucrrile vor fi afiate la expoziie, iar copii prin metoda turul
galeriei, vor fi solicitai s le observe i s-i spun prerea despre felul n care
au lucrat.
La final vor cnta: Iarna a sosit n zori. Zna Iarna le mulumete
copiilor pentru ajutorul acordat i le ofer surpriza.

SCENARIUL DIDACTIC
DOMENIUL LIMB I COMUNICARE

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT

METODE

CONINUT TIINIFIC

MIJLOACE

EVALUARE

DIDACTIC

Moment

Se asigur condiiile necesare

organizatoric

unei

bune

desfurri

activitii
(aerisirea

slii

de

grup,

pregtirea materialului necesar


Captarea
ateniei

desfurrii activitii).
Se aud bti n u. Ursuleul
alb (din inuturile polare) vine Conver
Ursuleul
foarte suprat datorit faptului c saia
de plu
nu tie nicio poezie i i roag pe

Anunarea
temei,

obiectivelor

copii s-l nvee o poezie


Astzi la rugmintea ursuleului,

Observarea
comportamentelor

a vom nva o poezie. Ea se Explica


intituleaz: Zna Iarna, pe care ia
eu am scris-o cu mult drag

Prezentarea

pentru voi
Recit cu claritate i expresivitate

optim

a poezia. Cu ajutorul imaginilor Explica Imagini


care
coninutului prezint coninutul
poeziei. ia
Observarea
reprezint
comportaExplic sensul cuvintelor i al
scene din mentului
expresiilor necunoscute.
poezie
panou
Dirijarea
nvrii

Poezia va fi memorat pe uniti Exercilogice; Se recit prima strof de iul


ctre doi trei copii; Apoi se va Conver
trece la urmtoarea strof, care saia
va fi recitat mpreun cu prima,
pentru fixarea n memorie n

Realizarea
obiectivelor
propuse

Obinerea

succesiunea fireasc.
Se realizeaz prin

performanei

poeziei de ctre copii, att pe ia

repetarea Explica Imagini


din poezie

fragmente ct i integral. Se conver


apeleaz

att

la

Realizarea
obiectivelor
propuse

recitarea saia

individual ct i la recitarea Exerci


Asigurarea

colectiv
iul
Recitarea poeziei de ctre unu- Conver Imagini

reteniei

doi copii, fixarea titlului i a saia


coninutului de idei prezentat.

Evaluarea

specifice

Observarea

Exerci- poeziei

comporta-

iul

mentului

Recitarea poeziei de ctre doi- Conves


trei

copii,

alctuirea

unor aia

propoziii simple cu cuvintele


noi din poezie.

Proble
mati-

Se vor face aprecieri finale i se zarea


vor acorda stimulente.

Se apreciaz
comportamentul
copiilor
rspunsurile
corecte.

SCENARIUL DIDACTIC
DOMENIUL OM I SOCIETATE
STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

EVENIMENT

CONINUT TIINIFIC

METODE

MIJLOACE

DIDACTIC

Moment

Aezarea

organizatoric

msue;

copiilor

la

Brazi
Oameni

Aezarea

materialului

de zpad

Captarea

didactic pe msue;
Ursuleul are n buzunar o

csue
Ursuleul

ateniei

scrisoare de la Zna Iarna

de plu

prin care Zna i roag pe

scrisoare

copii

realizeze

conversaia

Anunarea

imagine de iarn
Se va anuna tema i

temei i a

obiectivele

specifice

obiectivelor activitii
Explicarea i Fiecare copil a primit pe

Fulgi

demonstrarea

msu fulgi de zpad i Explicaia

zpad

temei

diferite

oameni de mentului

obiecte (brdu,

de Observarea

om de zpad sau csu). Demonstraia zpad


Cu ajutorul lipiciului vom

Brdulei

orna obiectele primite cu

Lipici

fulgi de zpad. Le voi observaia

panouri

arta fiele model apoi voi


demonstra tema copiilor.
Dup ce vor termina de
ornat obiectul primit l vor
aeza pe imaginea pregtit
astfel nct s redm o
Realizarea

imagine de iarn
Ne vom nclzi mnuele

temei de ctre prin intermediul jocului:


copii

Plou uor, s auzim,

Exerciiul

comporta-

Cu vrfuri de degete masa


lovim,/Plou

mai

tare

norul tot vine,/Lovim cu


degetele bine, bine/Cad Jocul
pietricele pe trotuare,/S
lovim

un

pic

mai exerciiul

tare,/Tun departe, tun


acum,/Lovim cu pumnii:

Brdui

Observarea

bum,bum,bum,/Un norior

Csue

modului de

a aprut,/Noi braele uor

Oameni

lucru

rotim,/ Norii s i gonim.

de zpad

Apoi le voi spune spor la

Fulgi

lucru. Copiii vor realiza

lipici

tema dat. Dac va mai fi


nevoie

voi

explicaii

mai

pe

da

parcursul

Obinerea

activitii
Toi copiii

performanei

Urmresc s fie atinse

Imagine

obiectivele

propuse.

fundal

aezat

corespunztor

sunt

activi.
Au

care

obiectele ornate cu fulgi de

reprezint

zpad i astfel au realizat

anotimpul

o imagine de iarn.

iarna.

Evaluarea

se fac

activitii

modului

observaii asupra
de

lucru

al

copiilor. Voi ntreba copiii conversaia

Evaluare

ce tem au realizat iar n

oral

ncheiere

voi

acorda

stimulente

stimulente.

ANEXA1

ANEXA 2

ANEXA 4

ZNA IARNA
SOARELE-I PALID LA FA,
C DIN PALATUL DE GHEA,
VINE IARNA ARGINTIE,
SCLIPITOARE I ZGLOBIE
CU VEMNT CA DE MIREAS,
A ZPEZILOR CRIAS
CU VOAL FIN DE FULGIORI,
PUNE PE LA GEAMURI FLORI.

ANEXA 5
FI DE LUCRU
Formeaz grupe de fulgi dup criteriul mrime;
Coloreaz doar fulgii mari;

ANEXA3

S-ar putea să vă placă și