Sunteți pe pagina 1din 19

Scoala cu clasele I-VIII,_____________

Director: ____________________
nvtor coordonator:______________
Propuntor:__________________

PROIECT DIDACTIC
Data: ___________
Clasa: a III-a
Aria curricular: Matematic i tiine
Disciplina: Matematic
Unitatea de nvare: Adunarea i scderea numerelor naturale de la 0 la 1000;
Subiectul leciei: Adunrea i scderea numerelor naturale de la 0 la 1000
( exerciii i probleme);
Tipul leciei: de consolidare i sistematizare;
Durata: 45 minute;
Obiective operaionale:
Cognitive:
OC.1- s efectueze oral exerciii de adunare i scdere n concentrul 0-1000;
OC.2- s descopere cuvntul ascuns n spatele numerelor;
OC.3- s indice titlul unor poveti care includ n titlu un numr;
OC.4- s rezolve corect operaii de adunare i scdere cu numerele naturale din
concentrul 0-1000, cu i fr trecere peste ordin;
OC.5- s identifice rezultatul corect al adunrilor i scderilor date;
OC.6- s opereze cu noiunile matematice nvate: termen, sum, desczut, scztor,
diferen;
OC.7- s afle termenul necunoscut dintr-o operaie de adunare/ scdere;
OC.8- s rezolve probleme cu o singur operaie/ cu dou operaii;
OC.9- s compun oral, cel puin o problem, dup imagini, folosind expresiile date;
Afective
OA.1- s manifeste interes pentru lecie, rspunznd prompt i corect la solicitri;
OA.2- s se mobilizeze n vederea rezolvrii sarcinilor primite;
Motrice
OM.1- s pstreze poziia corect a corpului a corpului n timpul scrierii;
OM.2- s mnuiasc corect instrumentul de scris;
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
problematizarea, jocul didactic i munca independent, metoda cadranelor;
Resurse materiale: Plane cu personaje din poveti, creioane colorate, fie,
caiete, flippchart, jetoane cu litere;
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe, pe grupe;
Modaliti de evaluare: continu (formativ), sumativ;
Locul de desfurare: sala de clas;
Durata: 45 de minute
Bibliografie:

M.E.C.T.- Programa colar, clasele I i a II-a, Bucureti, 2004;


Neacu Ion, Gleanu Monalisa, Predoi Petre Didactica matematicii n
nvmntul primar, Ed. Aiu;
Ghid metodic pentru aplicarea programei colare i a manualului de
matematic, Ed. Euristica, Iai, 2004;
Matematica- clasa a II-a (manual) autori: Viorica Prial, Dumitru D.
Prial, Cristian -George Prial;
Matematica distractiv cl. a II-a Ed. Carminis 2009;

Etapele leciei

Ob. Activitatea
Op. nvtorului

Moment
organizatoric
1. Captarea
ateniei

OA1
Oc.3

OA2

Oc.2

Activitatea elevului

Strategii didactice
Evaluare
Resurse
Materiale
Moduri de
procedurale
organizare
Concersaia Fie de lucru Frontal
Plane
Caiete
Conversaia

Stabilete climatul necesar


Se pregtesc pentru ora
desfurrii orei i pregtete
de matematic
materialele didactice
-tiu c v plac povetile.
Tocmai de aceea, v rog s pre- Rspund cerinei
cizai cteva poveti care
conin n titlu un numr.
Unul dintre personajele cunoscute de voi v transmite
un mesaj, dar pentru a-l descifra trebuie s rezolvai un
exerciiu-joc, Literele-prietenele numerelor.
nlocuind sumele obinute cu
litere, vei afla mesajul despre care v-am vorbit.
Pe flippchart sunt scrise operaiile urmtoare:
800 + 10 =
100+ 800 =
Rezolv adunrile i sc- Exerciiul200 + 9 =
550 - 50 =
derile i descoper urarea joc
600 + 300=
808 + 2 =
SUCCES!
S= 810; U= 209; C=900;
E=500;
*Verific temele scrise n timp
ce elevii rezolv exerciiul-joc.
Face aprecieri asupra corectitudinii efecturii exerciiului-

Observare
sistematic

Frontal
Flippchart

Aprecieri
verbale

joc i prezint plana cu Alba- Recunosc personajul i


ca-Zpada, personajul care a
Indic titlul povetii.
transmis urarea, i cere elevilor
s-o recunoasc i s precizeze
titlul povetii.
*Face aprecieri
Ascult cu atentie
2.Enunarea
temei i a
obiectivelor

*Anun elevii c vor face o lec- Sunt ateni


ie de consolidare a cunotintelor prin exerciii i probleme care presupun operaii de adunare
i scdere cu i fr trecere peste
ordin, n concentrul 0-1000.
Scriu titlul n caiete.
Scrie titlul pe tabl
-Vom ptrunde n lumea basmului i-i vom ajuta pe pitici s-o
elibereze pe Alba-ca-Zpada din
castelul fermecat unde a fost nchis de vrjitoarea cea rea.
Pentru a deschide poarta castelului piticii trebuie s descifreze
un cod secret care presupune
OA1 mai multe probe de matematic.
Piticii au nevoie de ajutor.
- i manifest disponibili-Ce zicei, i ajutai?
S vedem care sunt probele prin tatea de a-i ajuta pe pitici.
care trebuie s treac piticii?
OA2 PROBA 1
Ha, ha, ha!
Stai aa!

Conversaia

Conversaia

Plana cu
Alba-caZpada

Frontal

Plana cu
Alba-caZpada

Frontal

Observare
sistematic

Observare
sistematic

3.Actualizarea
cunotinelor

Prima dat socotii


Mintal, s v chinuii.
Dar terminologia
O mai stpnii?
Verificarea terminologiei specifice: termeni, sum, total, desc- Rspund la ntrebri.
zut, scztor, rest, diferen, cu.. Rspunsurile vor alctui
mai mult, cu... mai puin
un ciorchine.
OA2 Verificarea operaiilor de adu- mprii n ase echipe,
nare i scdere fr trecere peste elevii vor rspunde oral
ordin (0-1000). (Anexa 1)
la ntrebri.
GR.1. Care este suma numerelor 300 i 200?
Care este cel mai mare numr
de trei cifre identice?
GR.2 Care este cel mai mic numr de trei cifre identice ?
Numrul cu 7 mai mare
dect 120 ?
GR.3 Diferena numerelor 420
i 300 ? Spunei 3 numere consecutive ncepnd cu 699.
GR.4 Care este cel mai mare
numr de trei cifre diferite?
Care este diferena numerelor
160 i 80?
GR.5 Care este cel mai mic nuOc.6 mr de 3 cifre diferite ?
Numrul cu 100 mai mic dect
999 ?

Ciorchinele

flippchart

Frontal

Aprecieri
verbale

Frontal

Aprecieri
verbale

Exerciiul

Conversaia

Evaluare
reciproc

Oc.1 GR.6 Care este suma numerelor


333 i 444?
Numrul cu 100 mai mare dect
Oc.6 cel mai mic numr de 3 cifre diferite ?
Pentru c au rspuns corect, e levii afl prima cifr a codului
secret: 5
4.Dirijarea
consolidrii
cunotintelor
Oc.4
OM1
Oc.5
OA2
Oc.7
Oc.6

Proba 2
Ai crezut c ai scpat?
Mai avei de rezolvat...
Verificarea descompunerii numerelor n sume de sute, zeci i
uniti , identificarea rezultatelor corecte, efectuarea corect
a adunrilor i scderilor, verificarea prin operaia invers, aflarea termenului necunoscut i
rezolvarea de probleme care presupun mai multe operaii.
(Anexa 2)
Dac au calculat corect elevii
afl a doua cifr a codului secret: 1
Proba 3
Ai trecut de-al doilea caz,
Dar n-ai scpat de necaz;
Probleme, tii s rezolovai?

Exerciiul

Frontal
Aprecieri
Verbale
Observare
sistematic

Rezolv cerinele din Anexa 2( ex: 1-3-4-5-8individual i ex.2-6-7- n


perechi)

Exerciiul

Flippchart

Frontal

Aprecieri
Verbale

Fie de lucru n perechi

Rezolvare de
probleme
Observare
Sistematic

5.Obinerea
performanei

6.Feedbackul

7.Evaluarea

OM2 Rezolvarea n scris a unei proOc.8 bleme cu elaborarea planului de


rezolvare
(Anexa 3)- 6 grupeMetoda cadranelor
Dac au calculat corect elevii afl a treia cifr a codului secret:
7

Rezolv problema dat, Rezolvare de Fie de lucru Activitate


redactnd planul de rezol- probleme
Flippchart
pe grupe
vare, apoi fiecare reprezentant de grup comunic cu voce tare rezolvarea
fcut.

Proba 4
Bine, bine, ai reuit!
Eu nu m-am mpotrivit.
Dar la proba urmtoare,
Voi iei eu, nvingtoare.
i v dau acum ca tem,
S compunei o problem
Dup imagini i date
Anexa 4
Oc.9 Pentru o problem corect com- Se mobilizeaz rapid
OA2 pus (oral), elevii vor afla a pa- pentru a compune protra cifr a codului secret: 9
blema cerut (oral)

Compunerea Fi
de probleme

Aprecieri
Verbale

Evaluare
reciproc

Frontal

Aprecieri
verbale

Individual

AutoevaluAre
Evaluare
reciproc

Ei!Acum la evaluare,
Vreau s-l vd pe fiecare!
OA2 Anexa 5-Fia de evaluare
Rezolv fia de evaluare,
OM1 Ultima cifr a codului secret
apoi se raporteaz la solueste 3 . Codul secret:5-1-7-9-3 ia afiat pe flippchart.

Fi

8-9.Retenia i OA1 Face aprecieri asupra activitii Sunt ateni, punntrebri,


OM1 desfurate, asupra implicrii
transferul
noteaz tema pentru acas
elevilor n rezolvarea sarcinilor
primite, reamintete subiectul
leciei, precizeaz tema pentru
acas.

Fi

Frontal

1.Ce cunoatem?

ANEXA 3
METODA CADRANELOR
2.Ce nu cunoatem?

..............................................................................................................................................

..............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

..............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

3. Rezolvare

4.Rspuns

................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................

...............................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................

ANEXA 1
Calcul oral Gimnastica minii
GR.1 Care este suma numerelor 300 i 200? Care este cel mai mare
numr de 3 cifre identice?
GR.2 Care este cel mai mic numr de trei cifre identice? Numrul cu 7
mai mare dect 120 ?
GR.3 Care este diferena numerelor 420 i 300 ? Spunei 3 numere
consecutive ncepnd cu 699.
GR.4 Care este cel mai mare numr de trei cifre diferite?
Care este diferena numerelor 160 i 80?
GR.5 Care este cel mai mic numr de 3 cifre diferite? Numrul cu 100
mai mic dect cel mai mare numr de 3 cifre identice?
GR.6 Care este suma numerelor 333 i 444? Numrul cu 100 mai mare
dect cel mai mic numr de 3 cifre distincte ?

ANEXA 2
1. Descompunei numerele urmtoare n sume de sute zeci i uniti (I):
990 = ......................................

111 = ............................................

732 = ........................................

395 = .............................................

402 = ...........................................

500 = ..........................................

2. Unii operaiile urmtoare cu rezultatul corect: ( activitate n perechi )


129 + 3 =
225 + 37 =
543 524 =

262
132
19

92 + 8 =
872 536 =
784 378 =

406
100
336

3. Calculai i facei proba prin operaia invers: (individual )


372 + 148 =

412 155 =

P:.....................................................................

P: ...............................................................................

4. Aflai termenul necunoscut: ( individual)


a 223 =167

255 + a = 628

a = .....................................

a =..........................

a = .....................

a =..............

5. Aflai desczutul tiind c scztorul este 356, iar diferena este mai
puin cu 100: ( individual)
.......................................................................................................................................................................................................

6. La suma numerelor 252 i 173 adaugai diferena numerelor 445 i 188 (P) :
..................................................................................................................................................................................................

7. Se dau numerele : 892 , 258 i 217 .Din diferena primelor dou numere
s se scad al treilea (P) .

8. Mrii diferena numerelor 430i 185 cu suma lor (I):


.

ANEXA 3

Rezolvai urmtoarea problem prin metoda cadranelor:


GR.1- n luna martie, n livad s-au plantat 150 de meri, iar peri cu 55
mai puini.
Ci peri s-au plantat n livad?
GR.2- n luna martie, n livad s-au plantat 150 de meri, iar peri cu 55
mai puini.
Ci pomi s-au plantat n livad?
GR.3- n luna martie, n livad s-au plantat 175 de meri, iar peri cu 55
mai muli.
Ci peri s-au plantat n livad?
GR.4- n luna martie, n livad, s-au plantat 175 de meri, iar peri cu 55
mai muli.
Ci pomi s-au plantat n livad?
GR.5- n luna martie, n livad, s-au plantat 225 de meri i 175 de peri.
Cu ct sunt mai muli meri dect peri?
GR.6- Pentru serbarea de sfritul anului colar s-au cumprat 215
baloane verzi, roii i galbene. Baloane verzi sunt 50, baloane roii sunt cu
55 mai multe dect baloanele verzi, iar restul sunt galbene.
Cte baloane galbene s-au cumprat ?
ANEXA 4
Compunei o problem dup imaginea urmtoare i datele prezentate :

s-au adus
s-au vndut
au rmas

157
75
?

324
?
237

?
375
125

ANEXA 5
Numele .......................................

Data .................................

Fi de evaluare
1. Aflai:
suma numerelor 243 i 325; __________________________
numrul cu 113 mai mic dect 678. ______________________
2. ntr-un bloc locuiesc 378 de persoane, n altul locuiesc cu 158 mai puine
persoane.
Pune ntrebarea astfel nct problema s se rezolve printr-o singur
operaie
Rezolvare:
.....................................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................

R ....................................................................

3. Andrei a citit ntr-o zi 49 de pagini, iar n ziua urmtoare 22 de pagini.


Cartea are n total 122 de pagini.
Care ntrebare ar conduce la rezultatul 27 ?(bifai litera potrivit)
a. Cte pagini a citit n total ?
b. Cte pagini mai are de citit ?
c. Cu cte pagini a citit mai mult n prima zi dect n a doua zi ?
Care ntrebare este potrivit pentru a folosi toate datele problemei ?
(bifai litera potrivit)
R:..

-A fost greu?

ANEXA 4

Compunei o problem dup imaginea


urmtoare i datele prezentate

s-au adus
s-au vndut
au rmas

157
75

Compunei o problem dup imaginea


urmtoare i datele prezentate

s-au adus
s-au vndut

324
?

au rmas

237

Compunei o problem dup imaginea


urmtoare i datele prezentate

s-au adus

s-au vndut

375

au rmas

125