Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECTIE

CLASA: a III-a
ARIA CURRICULAR: MATEMATIC I TIINE ALE
NATURII
OBIECTUL: tiine ale naturii
SUBIECTUL: Ce sunt psrile?
TIPUL LECIEI: de dobndire de noi cunotine
SCOPUL:

utilizarea n comunicare a unor termeni i concepte specifice tiinelor naturii;

dezvoltarea capacitilor i abilitilor de explorare / investigare a realitii,


folosind instrumente i procedee specifice;

dezvoltarea interesului i a responsabilitii pentru meninerea unui mediu


natural echilibrat, propice vieii.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
A) Cognitive: La sfritul i pe parcursul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 : s descrie nfiarea psrilor din imaginilor prezentate;
O2 : s stabileasc caracteristicile generale ale psrilor;
O3 : s recunoasc psri dintr-un ir de animale;
O4 : s precizeze importana psrilor domestice pentru om;

B) Afective:
Elevii: i vor manifesta tririle fa de personajele-psri din materialele literare audiate.

C) Psiho-motorii:
Elevii : i vor coordona activitatea pentru utilizarea i orientarea eficient pe materialele
prezentate de nvtor.

STRATEGIA DIDACTIC:
1 . Resurse procedurale :
a) metode i procedee : conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, munca
independent, dialogul dirijat,
Ghidul de studiu, Ciorchinele, Mozaicul, inteligenele multiple;

b) forme de organizare : individual, frontal, pe grupe, pe tipuri de inteligene;


2. Resurse materiale : portofoliul, fie, plane cu psri, prezentare Power Point.
3. Forme i tehnici de evaluare :
- observarea sistematic;
- tem de lucru n clas;
- evaluare oral;
- evaluarea conduitei activitii n grup.

BIBLIOGRAFIE:

Ministerul Educaiei i Cercetrii Consiliul Naional pentru Curriculum,


Programe colare pentru clasa a III-a, Bucureti, 2004;

Maria Eliza Dulam, Practica pedagogic (teorie i metodologie), ClujNapoca, Ed. Clusium, 2005;

C. Stnculescu, G.M. tefnescu, F. Dumitrescu, tiine ale naturii, clasa a


III-a, (auxiliar), Piteti, Ed. Carminis, 2005

DESFURAREA LECIEI

Momentele leciei

Coninutul
leciei

1.Moment
organizatoric

Elevii i pregtesc materialele


necesare leciei.
Se asigur linitea necesar
desfurrii n bune condiii a leciei.

2.Evocarea
cunotinelor
anterioare

Se audiaz un fragment din


cntecul ,,Ursul pclit de vulpe i
se recunosc personajele ca fcnd
parte din grupa mamiferelor.

a)amintirea
cunotinelor
anterioare

Elevii vor studia cte o fi (din cele


trei) pe care sunt imaginile a dou
animale: porcul ursul, cinele-lupul,
calul-delfinul . (Anexa 1) Vor scrie
nsuiri ale acestora i aciunile lor,
dup care vor enumera asemnri i
deosebiri.

b) analizarea i
sistematizarea
activ a
cunotinelor
anterioare
c)stabilirea
interesului i
scopului pentru
explorarea
subiectului

Ghidul de
studio

Resurse
Mijloace
didactice

Evaluar
Forme de
organizare

CD cu
melodia

Frontal

Fi

n perechi

Se citesc cteva caracterizri ale


mamiferelor alese i prezentate de
elevi n cadrul temei pentru acas.
Personajul ,,Ghi(un personaj
desenat, cu o fa ntrebtoare) are o
nedumerire i cere ajutorul elevilor:
Mamiferele domestice sunt
folositoare omului. Cele slbatice pot
s dispar? Elevii intervin i gsesc
rspunsul potrivit. Se citesc idei din
portofoliu, despre aceste animale.
Se ajunge la faptul c sunt i psri
care contribuie la cur[area mediului,
de exemplu ciocanitoarea.
Se anun subiectul noii lecii i
obiectivele. Se noteaz titlul leciei :
Ce sunt psrile?

3.Realizarea
sensului

Se prezint un set de plane cu


psri i li se cere elevilor s
descopere caracteristicile comune
acestora.

a)confruntarea cu
noile informaii sau
experiene

Elevii descoper faptul c psrile au


corpul acoperit cu pene, au aripi i se
nmulesc prin ou. Se noteaz
aceast definiie, pe care o pot
vizualiza pe ecran.

b)implicarea
cognitiv i
meninerea
interesului

Metode

Se formeaz grupele (,,Casele) i


grupul de experi care va studia cte
un fragment din coninutul informativ
al leciei. Un grup de trei elevi va
parcurge un material mai simplu, n

Tema de
cas

Problematizarea

Imaginea
lui Ghi

Frontal

Dialogul
dirijat

Observaia

Observar
sistemati

Plane cu
psri
slbatice

Frontal

Conversa
ia

Mozaicul

Oral

Fie cu
coninutul
leciei

Pe grupe
de elevi

Observar
a conduit

corelaie cu potenialul lor intelectual.


(Anexa 2)
c)nelegerea
informaiilor
d)monitorizarea
propriei nelegeri

4.Reflecia
a)reformularea
cunotinelor

b)verificarea
cunotinelor

n grup

Pe baza informaiilor dobndite de


elevi se realizeaz i se noteaz
schema leciei.(Anexa 3)
Se vizioneaz materialul ,,Vestitorii
primverii
Power Point
care conine imagini cu psri
cltoare. Elevii gsesc cel puin o
nsuire caracteristic fiecrei psri.
mprii conform inteligenei
fiecruia, pe grupe, elevii primes
sarcini diferite:
-Scriitorii completeaz un text
lacunar;
-Matematicienii compun o problem
despre psri;
-Pictorii deseneaz o pasre;
-ndemnaticii realizeaz puzzle cu
animale domestice;
Actorii interpreteaz o mini-scenet
despre ocrotirea psrilor;
-Cntreii intoneaz cntecul
,,Porumbia;(Anexa 4)
Se citesc, se interpreteaz i se
afieaz produsele muncii lor.
Elevii au pe bnci fie tip ciorchine,
pe care trebuie s le completeze
folosind noile cunotine acumulate n
lecie.(Anexa 5)
Se fac aprecieri asupra participrii la
lecie i se noteaz civa elevi.
Tema pentru acas Fi cu un
rebus (Anexa 6)

Frontala

Observaia
Explicaia

CD cu
prezentarea

Inteligene
multiple

Fie cu
textele

Oral

Individual,
dup tipul
de
inteligen

Tem de
lucru n
clas

Puzzle
Fise cu
dialogul i
cntecul

Ciorchinele

Fi

Oral

Individual
Scris

ANEXA 1
Animal

Animal

Insusiri

Insusiri

Actiuni

Actiuni

Animal

Insusiri

Actiuni

ANEXA 2
Experii nr.1
Psrile au cap la care se observ doi ochi, un cioc i dou urechi, de o parte i de
alta a capului. Acestea au forma unor gurele ascunse sub pene.
Capul se leag de corp prin gt.
Experii nr.2
Trunchiul psrilor are form de fus, corespunztor zborului. Este acoperit cu pene,
puf i fulgi, care cad pe rnd.
Experii nr.3
Cele dou picioare sunt acoperite cu o piele cu solzi i se termin cu degete care
au gheare. Psrile au aripi cu ajutorul crora (cele mai multe) zboar.
Experii nr.4
Psrile pot fi domestice sau slbatice. Cele domestice sunt crescute de om
pentru foloasele pe care le are de la ele. Psrile slbatice pot fi cltoare sau
sedentare (care stau n ara noastr tot timpul anului).

ANEXA 3
Schema leciei
Ce sunt psrile?
Psrile sunt animale care au corpul acoperit cu pene, au aripi i se nmulesc
prin ou.
Alctuirea corpului:
- cap

doi ochi
un cioc
urechi, gurele ascunse sub pene

- trunchi

form de fus
acoperit cu pene

- membre

dou aripi
dou picioare, terminate cu degete cu gheare.

Pot fi:

domestice
slbatice

cltoare
sedentare

Csua a VI a
ochi
cioc

picioare

urechi
aripi

degete cu gheare

ANEXA 4
ndemnaticii

- Puzzle -

SCRIITORII
Completai spaiile libere folosind cuvinte potrivite.
Erau vecini si dumani.
Unul, negru, cu gulerul i penele subiri, moi ca _____________, ce-i atrnau de pe
spate spre pinteni. Avea ochii ______________, creasta plecat, roie, aprins
ca_________________.
Cellalt, alb. Alb pieptul, ca_______________; alb gulerul, cu vrfurile penelor puin
glbui, ca suflate cu aur. Deasupra capului o creast crnoas, btut i roie ca
o_____________.
Fiecare se silea s trmbieze mai devreme zorii zilei.
(Luptatorii, Emil Garleanu)
Actorii
Ionel: Ce faci, Gigele?
Gigel: De dou zile ncerc s ajung la cuibul psrii din copac, dar e prea sus i nu reuesc.
Ionel: De ce vrei s ajungi acolo?
Gigel: Vreau s iau puiorii i s ma joc cu ei. Nu vrei s m ajui?
Ionel: Nu! Puii trebuie s rmn n csua lor, cu prinii lor, aa cum i tu stai cu prinii ti..
Nu te-a nvat nimeni c trebuie s ocrotim plantele i animalele, pentru a pstra mediul curat
i sntos?
Gigel: (ruinat) Nu m-am gndit pn acum la asta...
Cntreii
Porumbi, tu dragu
Unde-i speli tu oare

Doar n rou, sau cnd plou


Te speli, mititic,

Fulgiorii, ochiorii,
Albele aripioare ?

Sau n vale, lng cale


Te faci frumuic.

ANEXA 5

calatoa
re

domesti
ce

PASARILE

trunchi

ochi

cioc

urechi

aripi

seden
tare

ANEXA 6

S-ar putea să vă placă și