Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Referat Distributie
Referat Distributie
Memoriu tehnico-justificativ...................................................................................2
Asigurarea aerului necesar arderii si evacuarea gazelor arse.................................4
Evitarea eventualelor infiltratii de gaze naturale...................................................6
Trasee i condiii tehnice de amplasare a conductelor...........................................8
Aparate consumatoare de combustibili gazoi.....................................................11
Racordarea aparatelor consumatoare de combustibili gazoi..............................11
Armturi de nchidere..........................................................................................12
Msuri de protecie a muncii.................................................................................14
Msuri de protecie a mediului i a apelor...........................................................15
Msuri de aprare contra incendiilor...................................................................15
emineul date generale.......................................................................................17
Verificarea condiiilor de implantare....................................................................17
Instalarea emineului............................................................................................18
ntreinerea emineului..........................................................................................19
Convector alimentare gaz natural......................................................................20
Legi i acte normative............................................................................................22
Breviar de calcul....................................................................................................23
Dimensionarea tronsoanelor................................................................................23
Contor volumetric................................................................................................23
Tronsonul A - B....................................................................................................24
Tronsonul C D...................................................................................................25
Tronsonul D E...................................................................................................26
Tronsonul E F....................................................................................................27
Tronsonul E G...................................................................................................28
Tronsonul G H...................................................................................................29
Tronsonul G I....................................................................................................30
Tronsonul D J....................................................................................................31
Tronsonul J - K....................................................................................................32
Tronsonul K - L...................................................................................................33
Tronsonul K - M..................................................................................................34
Tronsonul J - N....................................................................................................35
Anexa 1...................................................................................................................37
Anexa 2...................................................................................................................38
Bibliografie.............................................................................................................40
Memoriu tehnico-justificativ
Privind necesarul de gaze, soluii si instruciuni tehnice pentru execuia
instalatiei de utilizare.
Denumirea lucrarii:
Convertor
Maina de gtit (aragaz)
Cazan ap
emineu
D.I. =
D.I. =
D.I =
D.I. =
b)
c)
d)
e)
n bi nu sunt admise:
a) Aparate consumatoare de combustibili gazoi pentru prepararea instantanee
a apei calde de consum;
b) Aparate consumatoare de combustibili gazosi pentru ncalzire central sau
local, prevazute cu arzator atmosferic i rupere de tiraj, chiar dac au
termostat cu co.
Fac excepie apratele consumatoare de combustibili gazoi care prin
tubulatur etan se asigur accsesul din exterior sub presiune a gazelor de ardere
(cu camera de ardere etan i tiraj fortat).
Debitul total al aparatelor cu flacar liber care se pot instala ntr-o ncapere
trebuie s satisfac condiia : 15 m volum interior de ncapere pentru fiecare m
debit instalat de gaze naturale.
10
e)
f)
g)
h)
Armturi de nchidere
Robinetele de nchidere se prevd:
naintea fiecrui contor;
Pe fiecare ramnificaie important;
Pe fiecare conduct care alimenteaz grupuri de arztoare montate la
aparate, mese de lucru, laboratoare, etc. ;
La baza fiecrei coloane, daca plasarea robinetelor de la baza coloanelor nu
se poate face n condiii de securitate i estetic corespunztoare, se admite
montarea unui singur robinet pentru un grup de coloane care alimenteaz
maxim 24 puncte de consum;
naintea fiecrui aparat consumator de combustibili gazosi;
Numrul robinetelor de nchidere care se monteaz naintea fiecrui aparat
consumator de combustibili gazoi sunt stabilite astfel:
n cazul aparatelor consumatoare de combustibili gazoi racordate rigid, care
nu au robinet de manevr propriu, dou robinete montate pe conduct;
n cazul aparatelor consumatoare de combustibili gazoi racordate prin
racord flexibil, care nu au robinet de manevra propriu, dou robinete
montate pe conduct naintea racordului flexibil;
n cazul aparatelor consumatoare de combustibili gazoi care au racord rigid
i robinet de manevr propriu, un robinet;
n cazul aparatelor consumatoare de combustibili gazoi care au racord
flexibil i robinet de manevr propriu, un robinet.
11
12
13
combustibili gazoi care au fost construite pentru alimentare mixt (gaze naturalecombustibil lichid / solid).
nainte de aprindere a focului, n aparate consumatoare de combustibili
gazoi neautorizate, utilizatorul respect i asigur urmatoarele:
a) ventilarea ncaperilor n care funcioneaz aparatele consumatoare de
combustibili gazoi cu flacra libera;
b) controlul tirajelor courilor la care sunt racordate aparatele consumatoare de
combustibili gazoi;
c) controlul robinetului de manevra al aparatului consumator de combustibili
gazoi,
d) depistarea i nlturarea eventualelor scpri de gaze;
e) accesul liber al aerului n focar;
f) ventilarea focarului.
Aprinderea focului se face cu aprinztorul special, fiind interzis folosirea
chibriturilor, precum i a hrtiei, deeurilor sau a altor materiale, care pot obtura
orificiile arztoarelor. La aprinderea focului, gazele sunt deschise de la robinetul de
siguran i apoi de la robinetul de manevra a aparatului consumator de
combustibili gazoi.
Stingerea focului se face prin nchiderea robinetului de siguran, iar dup
stingerea flcrii se nchide i robinetul de manevr, amplasat naintea aparatului
consumator de combustibili gazoi.
n cazul sesizrii ntr-un spaiu nchis a mirosului caracteristic substanelor
odorizante din gazele naturale, personalul prezent va proceda imediat la:
a) ventilarea rapid a spaiului respectiv,
b) prin deschiderea ferestrelor care conduc direct spre exteriorul cladirii (nu
spre holuri,case ale scrilor, curti de lumina, etc.),
c) ntreruperea alimentrii cu gaze naturale prin nchiderea robinetului de
incendiu,
d) anunarea operatorului SD,
e) interzicerea fumatului i folosirii unor surse de generare a scnteilor,
f) decuplarea instalaiei electrice,
g) anunarea celorlali consumatori racordai la instalaia de utilizare (cazul
consumatorilor alimentati prin bransament comun)
15
16
18
Putere nominal: 3 KW
Randament: 88%
Consum:
o
Gaz: 0.33 mc
Gaz: 1.5 m
19
Gaz: 0.36 mm
Gaz: 20 mbar
Greutate net: 17 kg
Racord alimentare
Se recomand pentru a preveni fluctuaiile de presiune ale gazului natural, a
20
21
Breviar de calcul
Dimensionarea tronsoanelor
Dimensionarea se face n urmatoarele ipoteze:
Presiunea la cel mai ndeprtat punct de consum = 20x10-3 bar
Presiunea de ieire din regulator = 25x10-3 bar
Cderea de presiune maxim admis = 5x10-3 bar
Contor volumetric
Este reprezentat de contorul volumetric, iar cderea de presiune pe acesta va
fi de 12,5 mm H2O/m.
Determinm pierderea de presiune total deoarece Contorul
vom nota n tabel 12,5 mm H2O/m:
H x Lc + ( H x Lc) = 12,5 + 0,495 = 12,995 mm H2O;
Determinm presiunea finala Pf, din punctul 1, dac:
Pi = 250 mmH2O/m ,
Pf = Pi - H x Lc = 250 12,5 = 237,5 mmH 2O/m.
22
Volumetric
Tronsonul A - B
Are lungimea Lf = 3m, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=3,7
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 1".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face :
n coloana pentru D = 1" se va ncadra debitul Q=3,77 m 3N/h ntre debitele de 4,1
m3N/h i 3,29 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune: 0,3 mm
H2O/m, respectiv 0,2 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
4,1...........................0.3
3,29.........................0.2
0,81 (4,1 3,29)............................0,1(0,3-0,1)
0.4 (4,1 3,7)................................x
x = 0,049
Pentru: Q=3,77 m3N/h,
H = 0,3 0,049 = 0.251;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 3 x 1,2 = 3,6 m.
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0.251 x 3,6 = 1,021.
Determinm pierderea de presiune total deoarece este primul tronsonul
A-B, vom nota n tabel : 0,904 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 1,021 + 12,995 = 14,016 mm H2O;
Determinm presiunea finala Pf, din punctul B, dac Pi=250 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 237,5 0,904 = 236,596 mmH 2O.
23
Tronsonul C D
Are lungimea Lf = 11,5m, iar debitul instalat pentru acest tronson este
Q=3,77 m3N/h.
Se alege din tabel un diametru de 3/4".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
3/4" se va incadra debitul Q=3,77 m3N/h ntre debitele de 3,82 m3N/h i 3,52 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune: 0,9 mm H 2O/m,
respectiv 0,8 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
3,82...........................0.9
3,52...........................0,8
0,3 (3,82 3,52) ................................0,1(0,9-0,8)
0,05 (3,82 3,77) ................................x
x = 0,017
Pentru Q=3,82 m3N/h ,
H = 0,9 0,017= 0,883.
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 11,5 x 1,2 = 13,8 m.
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mmH2O:
H x Lc = 0,883 x 13,8 = 12,185 mm H2O.
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul C-D, vom nota in
tabel: 12,185 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 12,185 + 14,016= 26,201 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul D, dac Pi=236,596 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 236,596 12,185 =224,411 mm H2O.
24
Tronsonul D E
Are lungimea Lf = 8,1, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=2,25
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 1/2".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
1/2" se va ncadra debitul Q=2,25 m3N/h ntre debitele de 2,12 m3N/h i 1,96 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 1,4 mm H 2O/m,
respectiv 1,2 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
2,12...........................1,4
1,96...........................1,2
0.48(1,44-0,96)................................0,2(1,4-1,2)
0,06(1,44-1,38)................................x
x = 0,025;
Pentru Q=1,38 m3N/h ,
H = 1,4-0,25 = 1,15;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 13,5 x 1,2 = 16,2 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 1,15 x 16,2 = 18,63;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul D-E, vom nota in
tabel: 18,63 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 18,63+ 26,201= 44,831 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul E, dac Pi=224,411 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 224,411 18,63= 205,78 mm H2O.
25
Tronsonul E F
Are lungimea Lf = 2,8, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=0,74
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 3/8".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
3/8" se va ncadra debitul Q=0,74 m3N/h ntre debitele de 0,76 m3N/h i 0,57 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,4 mm H 2O/m,
respectiv 0,3 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
0,76........................... 0,4
0,57...........................0,3
0.19(0,76-0,57)................................0,1(0,4-0,3)
0,02(0,76-0,74)................................x
x = 0,0105
Pentru Q=0,74 m3N/h ,
H = 0,4 0,0105 = 0,39;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 2,8 x 1,2 = 3,36 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,39 x 3,36 = 1,31;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul E-F, vom nota in
tabel: 1,31mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 1,31+ 44,831= 46,141 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul F, dac Pi=205,78 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 205,78 1,31 = 204,46 mm H2O.
26
Tronsonul E G
Are lungimea Lf = 12,5, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=1,51
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 1/2".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
1/2" se va ncadra debitul Q=1,51 m3N/h ntre debitele de 1,56 m3N/h i 1,25 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,6 mm H 2O/m,
respectiv 0,5 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
1,56........................... 0,6
1,25...........................0,5
0.31(1,56-1,25)................................0,1(0,6-0,5)
0,05(1,56-1,51)................................x
x = 0,16
Pentru Q=1,51 m3N/h ,
H = 0,4 0,016 = 0,384;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 12,5 x 1,2 = 15 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,384x 15 = 5,76;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul E-G, vom nota in
tabel: 5,76 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 5,76+46,141= 51,711 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul G, dac Pi=205,78 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 205,78 5,76 = 200,02 mm H2O.
27
Tronsonul G H
Are lungimea Lf = 1,6, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=0,46
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 3/8".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
3/8" se va ncadra debitul Q=0,46 m3N/h ntre debitele de 0,57 m3N/h i 0,38 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,3 mm H 2O/m,
respectiv 0,2 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
0,57........................... 0,3
0,38...........................0,2
0.19(0,57-0,38)................................0,1(0,3-0,2)
0,11(0,57-0,46)................................x
x = 0,057
Pentru Q=0,57 m3N/h ,
H = 0,3 0,057 = 0,243;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 1,6 x 1,2 = 1,92 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,243 x 1,92 = 0,47;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul G-H, vom nota in
tabel: 0,47 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 0,47+51,711= 52,181 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul H, dac Pi=200,02 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 200,02 0,47 = 199,55 mm H2O.
28
Tronsonul G I
Are lungimea Lf = 1,2, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=1,05
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 3/8".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
3/8" se va ncadra debitul Q=1,05 m3N/h ntre debitele de 1,14 m3N/h i 0,95 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,6 mm H 2O/m,
respectiv 0,5 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
1,14.......................... 0,6
0,95...........................0,5
0.19(1,14-0,95)................................0,1(0,6-0,5)
0,09(1,14-1,05)................................x
x = 0,048
Pentru Q=1,05 m3N/h ,
H = 0,6 0,048 = 0,552;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 1,2 x 1,2 = 1,44 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,552 x 1,44 = 0,8;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul G-I, vom nota in
tabel: 0,8 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 0,8+51,711= 52,511 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul I, dac Pi=200,02 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 200,02 0,8 = 199,22 mm H2O.
29
Tronsonul D J
Are lungimea Lf = 5,6, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=1,52
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 1/2".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
1/2" se va ncadra debitul Q=1,52 m3N/h ntre debitele de 1,56 m3N/h i 1,25 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,6 mm H 2O/m,
respectiv 0,5 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
1,56........................... 0,6
1,25...........................0,5
0.31(1,56-1,25)................................0,1(0,6-0,5)
0,04(1,56-1,52)................................x
x = 0,13
Pentru Q=1,52 m3N/h ,
H = 0,6 0,13 = 0,47;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 5,6 x 1,2 = 6,72 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,47 x 6,72 = 3,16;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul D-J, vom nota in
tabel: 3,16 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 3,16 + 14,016= 17,176 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul J, dac Pi=224,411 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 224,411 3,16 = 221,25 mm H2O.
30
Tronsonul J - K
Are lungimea Lf = 8,5, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=0,92
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 1/2".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
1/2" se va ncadra debitul Q=0,92 m3N/h ntre debitele de 0,96 m3N/h i 0,48 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,2 mm H 2O/m,
respectiv 0,1 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
0,96........................... 0,2
0,48...........................0,1
0.48(0,96-0,48)................................0,1(0,2-0,1)
0,04(0,95-0,91)................................x
x = 0,08
Pentru Q=0,92 m3N/h ,
H = 0,2 0,08 = 0,12;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 8,5 x 1,2 = 10,2 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,12 x 10,2 = 1,15;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul J-K, vom nota in
tabel: 1,15 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 1,15+ 17,176= 18,326 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul K, dac Pi=221,25 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 221,25 1,15 = 220,1 mm H2O.
31
Tronsonul K - L
Are lungimea Lf = 0,9, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=0,46
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 3/8".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
3/8" se va ncadra debitul Q=0,46 m3N/h ntre debitele de 0,57 m3N/h i 0,38 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,3 mm H 2O/m,
respectiv 0,2 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
0,57........................... 0,3
0,38...........................0,2
0.19(0,57-0,38)................................0,1(0,3-0,2)
0,11(0,57-0,46)................................x
x = 0,058
Pentru Q=0,46 m3N/h ,
H = 0,3 0,058 = 0,252;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 0,9 x 1,2 = 1,08 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,252 x 1,08 = 0,273;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul K-L, vom nota in
tabel: 0,273 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 0,237+ 18,326= 18,563 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul L, dac Pi=220,1 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 220,1 0,273 = 219,83 mm H2O.
32
Tronsonul K - M
Are lungimea Lf = 2,1, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=0,46
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 3/8".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
3/8" se va ncadra debitul Q=0,46 m3N/h ntre debitele de 0,57 m3N/h i 0,38 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,3 mm H 2O/m,
respectiv 0,2 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
0,57........................... 0,3
0,38...........................0,2
0.19(0,57-0,38)................................0,1(0,3-0,2)
0,11(0,57-0,46)................................x
x = 0,058
Pentru Q=0,46 m3N/h ,
H = 0,3 0,058 = 0,252;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 2,1 x 1,2 = 2,52 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,252 x 2,52 = 0,635;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul K-M, vom nota in
tabel: 0,635 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 0,635+ 18,326= 18,961 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul M, dac Pi=220,1 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 220,1 0,635 = 219,465 mm H2O.
33
Tronsonul J - N
Are lungimea Lf = 11,5, iar debitul instalat pentru acest tronson este Q=0,6
3
m N/h.
Se alege din tabel un diametru de 3/8".
Determinarea pierderii de presiune unitar H se face: n coloana pentru D =
3/8" se va ncadra debitul Q=0,6 m3N/h ntre debitele de 0,76 m3N/h i 0,57 m3N/h.
Corespunztoare acestor debite se gsesc pierderile de presiune : 0,4 mm H 2O/m,
respectiv 0,3 mm H2O/m.
Prin interpolare liniar se determin pierderea de presiune:
0,76........................... 0,4
0,57...........................0,3
0.39(0,96-0,57)................................0,1(0,4-0,3)
0,36(0,96-0,6)................................x
x = 0,093
Pentru Q=0,6 m3N/h ,
H = 0,4 0,093 = 0,307;
Determinm lungimea de calcul Lc echivalent, n m:
Lc = Lf x 1,2 = 11,5 x 1,2 = 13,8 m;
Determinm pierderea de presiune pe tronson, n mm H2O:
H x Lc = 0,307 x 13,8 = 4,236;
Determinm pierderea de presiune total deoarece este tronsonul J-N, vom nota in
tabel: 4,236 mmH2O:
H x Lc + ( H x Lc) = 4,236+ 17,176= 21,412 mm H2O;
Determinm presiunea final Pf, din punctul N, dac Pi=221,25 mm H2O:
Pf = Pi - H x Lc = 221,25 4,236 = 216,994 mm H2O.
34
35
Anexa 1
H HxLc (HxLc)
Pi
12,5
12,5
0,495
250
0,251 1,021
12,995
250
0,883 12,185
14,016
236,596
1,15
18,63
26,201
224,411
0,39
1,31
44,831
205,78
0,384
5,76
46,141
205,78
0,243
0,47
51,181
200,02
0,552
0,8
51,711
200,02
0,47
3,16
14,016
224,411
0,12
1,15
17,176
224,411
0,252 0,273
18,563
220,1
0,252 0,635
18,961
220,1
0,307 4,236
117,176
224,411
Unde :
Lf = lungimea fizic
Lc = lungimea echivalent: Lc = Lf x 1,2
H = pierderea de presiune
Pi = presiunea iniial
Pf = presiunea final: Pf = Pi HxLc
36
Pf
237,5
236,596
224,411
205,78
204,46
200,02
199,55
199,22
221,25
220,1
219,83
219,465
220,175
Anexa 2
DENUMIRE
DIMENSIUN
E
CANTITATE
PRET
[ron/buc]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Regulator de presiune
Robinet contor
eav 1
Contor
Cutie contor
eav 3/8
eav 3/4"
eav 1/2
Teu "
Teu 3/8
Teu 1/2
Reducii 1/2 la 3/8
Reducii 3/4 la
Cot 3/8
Cot 1
Cot 1/2
Braar "
Braar 1
Braar
Reductii
Grund
Vopsea galbena
Fuior canepa
Racord olandez
Piesa electroizolatoare
Q = 1 mc/h
1
m.l
6 mc/h
40x40x40
m.l.
m.l.
m.l.
Buc
Buc
Buc
Buc.
Buc.
Buc.
Buc.
Buc.
Buc.
Buc.
Buc.
3/4 -
kg
kg
Buc
1
1
1
1
3
1
1
19,85
11,5
43,7
6
2
3
4
1
5
3
5
3
3
7
2
3,198
1,559
3
2
1
152
25
14
742
170
7,8
8,9
12,8
4,2
4
3,7
12,4
13,7
2,8
4,5
3,9
4,6
4,8
3,6
3,8
90
25
6
17
175
TOTAL
37
TOTAL
152
25
42
742
170
154,83
102,35
559,36
25,2
8
11,1
49,6
13,7
14
13,5
19,5
13,8
14,4
25,2
7,6
287,82
38,97
18
34
175
2 717,93
lei
38
Bibliografie
39