Sunteți pe pagina 1din 4

CUM DEDUCEM TVA AFERENT CADOURILOR (PRODUSE DE PROTOCOL)

ACORDATE DE O MICROINTREPRINDERE?
O societate de tip microintreprindere si platitoare de TVA achizitioneaza in 2013 produse de
protocol, acordate ulterior clientilor. Valoarea individuala (baza TVA) a fost mai mica de 100 ron.
Primire facturi
% = 401 1.053 lei
623 849 lei
4426 204 lei
A) La 31.12.2013 societatea a inregistrat PROFIT.
Stabilim astfel daca deductibilitatea limitata ( 2 % ) conform prevederilor art. 21 alin. (3) lit a )
din Codul fiscal se aplica si microintreprinderilor, precum si daca pentru ceea ce depaseste 2 % se
intocmeste autofactura si se colecteaza TVA.
De asemenea, vom vedea care este data limita de intocmire autofactura.
B) La 31.12.2013 societatea a inregistrat PIERDERE.
Vom vedea daca se va intocmi autofactura la nivelul taxei deduse, doar in scop de TVA.
Inregistrarea TVA:
635 = 4427 204 lei
analitic
TVA protocol
In plus, vom stabili in ce termen se va emite autofactura, pana la depunerea situatiilor financiare
anuale si in ce masura cheltuielile cu protocolul sunt nedeductibile avand in vedere deductibilitatea
limitata conform prevederilor art. 21 alin. (3) lit a) din Codul fiscal.
Conform prevederilor art.21 alin.(3) lit.a), cheltuielile de protocol sunt deductibile in limita unei cote
de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor
aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe
profit.
Pct.33 din Norme Cod fiscal pentru art.21 alin.(3) stipuleaza foarte clar baza de calcul la care se
aplica cota de 2%pentru calculul profitului impozabil, inclusiv pentru cheltuielile inregistrate cu taxa
pe valoarea adaugata colectata potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal, pentru cadourile
oferite de contribuabil, cu valoare egala sau mai mare de 100 lei.
Aceasta prevedere se aplica exclusiv firmelor care fac parte din categoria platitorilor de
impozit pe profit.
In ceea ce priveste TVA aferenta bunurilor de mica valoare acordate gratuit in cadrul
actiunilor de protocol,conform art.128 alin.(8) lit.f) Cod fiscal, coroborat cu pct.10 Norme, se va
calcula si colecta TVA pentru fiecare cadou in parte pentru ceea ce depaseste 100 lei, exclusiv
TVA/cadou persoana si nupentru total suma ce depaseste plafon de 2% cheltuiala deductibila
protocol, asa cum era pana la 01.01.2013.
In cazul in care s-au oferit cadouri care depasesc individual plafonul de 100 lei, exclusiv TVA, se
insumeaza valoarea depasirilor plafonului aferent unei perioade fiscale si va constitui livrare de bun
cu plata, colectandu-se taxa, daca aceasta este deductibila total sau partial. Se va considera ca

livrarea de bunuri are loc in ultima zi lucratoare a perioadei fiscale in care au fost acordate bunurile
gratuit si s-a depasit plafonul.
Astfel, se va emite autofactura datata inultima zi lucratoare a perioadei fiscale in care se calculeaza
deductibilitatea, conform art.155 alin.(7) Cod fiscal si se va declara in Decontul TVA aferent
perioadei fiscale in care s-au acordat cadourile si s-a depasit plafonul.
Aceasta prevedere se aplica atat platitorilor de impozit pe profit, cat si celor care se incadreaza in
categoria platitorilor de impozit venit microintreprinderi.
In cazul unei microintreprinderi va aplica prevederile art.128 alin.(8) lit.f), deducand TVA pentru
cadouri ce nu depasesc 100 lei fara TVA/persoana (cadoul este reprezentat de unul sau mai multe
bunuri ce nu depasesc insumate 100 lei, fara TVA), fara a se tine cont de 2% limita deductibilitate
cheltuiala de protocol. Acest procent este aplicabil doar societatilor platitoare de impozit pe profit si
doar in cazul calculului deductibilitatiicheltuielii de protocol.
Pentru ceea ce se depaseste valoarea de 100 lei, exclusiv TVA, se va considera o livrare si se va
colecta TVA, procedandu-se la intocmirea unei autofacturi in ultima zi lucratoare a perioadei fiscal
din punct de vedere al TVA (luna/trimestru) in care s-au acordat cadourile. TVA-ul colectat in
autofactura intocmita se va declara prin Decontul de TVA al perioadei fiscale (luna/trimestru).
TVAcolectat ca urmare a depasirii valorii de 100 lei/cadou (exclusiv TVA) se inregistreaza prin
contul 635 analitic.
Nu se va face niciun calcul referitor la plafonul de 2% deductibilitate cheltuiala cu protocolul in cazul
unei microintreprinderi, avand in vedere ca aceasta prevedere priveste doar platitorii de impozit pe
profit.
Atentionez ca nu puteti aplica aceasta prevedere cu privire la deducerea taxei in cazul in care
bunurile acordate gratuit sunt bauturi alcoolice sau in cazul meselor festive/petrecerilor
organizate.Daca cheltuiala cu protocolul, indiferent de forma de acordare (cadouri sau mese
festive/petreceri) este efectuata pentru personalul salariat, de asemenea nu puteti aplica prevederile
cu privire la deducerea taxei, impunandu-se si impozitarea pe venit asimilat salariilor a valorii
protocolului.

CHELTUIELILE DE PROTOCOL ASPECTE LEGALE,


FISCALE I CONTABILE
18.2.2013

n conformitate cu Art. 128 alin. 8, lit.f) bunurile de valoare mic, acordate n mod gratuit, n
cadrul aciunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol/reprezentare nu constituie livrare
de bunuri, n condiiile stabilite prin norme.
Potrivit normelor metodologice ale Codului Fiscal, aciunile de protocol nu vor fi nregistrate
ca i livrri de bunuri pentru o valoare mai mic de 100 lei pe beneficiar pe o period egal cu
perioada de depunere a decontului de TVA (lunar sau trimestrial).
Altfel spus, este acceptat din punct de vedere fiscal, acordarea de cadouri gratuite
angajailor sau partenerilor de afaceri (pentru stimularea afacerii) pn ntr-o valoare de 100
lei, excepie de la aceast regul este oferirea de mese partenerilor sau alte operaiuni
similare care sunt considerate ca fiind prestri de servicii (aplicnd regulile generale de
deductibilitate).
Consecine fiscale
n ceea ce privesc aspectele fiscale, modificrile cu privire la cheltuielile de protocol pot
afecta att impozitul pe profit ct i taxa pe valoare adugat.
Cheltuielile cu protocolul au o deductibilitate limitat, se aplic 2% asupra diferenei rezultate
dintre totalul veniturilor impozabile i totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile,
altele dect cheltuielile de protocol i cheltuielile cu impozitul pe profit, metoda de calcul a
deductibilitii protocolului pentru stabilirea impozitului pe profit se menine i n 2013
(art.21, alin.3, lit.a)).
Dac valoarea total a bunurilor se afl sub plafonul n care cheltuiala este deductibil, atunci
toat valoarea va fi deductibil.
Lucrurile stau puin diferit n ceea ce privete TVA-ul. Codul Fiscal actualizat permite
deducerea TVA-ului pentru cadourile n valoare de pn la 100 de lei pe beneficiar, fr
colectarea TVA-ului la acordarea bunului. Excepie de la aceast regul, sunt cadourilor care
implic buturi alcoolice i tutun, unde nu este permis deducerea TVA-ului.
Partea puin mai complicat apare n cazul depirii plafonului de 100 de lei ntr-o perioad
fiscal. n acest caz, se nsumeaz toate depirile de valori aferente unei perioade fiscale,
considerate ca fiind livrri de bunuri i se colecteaz TVA pe suma obinut, dar numai n
situaia n care s-a exercitat dreptul de deducere al TVA-ului la achiziia bunurilor respective.
Un lucru important nou de amintit este faptul c deducerea TVA-ului va fi permis firmelor
indiferent dac rezultatele contabile obinute vor fi profituri sau pierderi, de la 1 februarie
2013.
Consecine contabile
Din punct de vedere contabil, cheltuielile de protocol sunt nregistrate n contul 623.

Aa cum am enunat mai sus, n cazul depirii plafonului de 100 de lei, se va nregistra TVA
colectat aplicat la valoarea total a depirilor pe perioada aferent. n acest caz se va
ntocmi o autofactur care s fie completat cu datele de identificare a persoanei impozabile
(att la rubrica furnizor ct i la client), valoarea total a depirilor, valoarea TVA colectat i
meniunea Depire plafon protocol.
nregistrarea autofacturii se face pe baza urmtoarei formule nregistrnd o cheltuial
nedeductibil fiscal:
635 = 4427.
Exemplu: O entitate acord cadouri n valoare de 250 lei pentru 2 angajai, la achiziionarea
cadourilor entitatea a dedus TVA.
Valoare deductibil = 100 lei angajat
Valoare total a depirilor =2*(250-100)=300 la aceast valoare se calculeaz TVA colectat
fiind considerat livrare de bunuri;
TVA colectat = 300*24% = 72 lei
nregistrare contabil : 635 = 4427

72.