Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a IX-A C (L2)


Tema: universul adolescenei-timp liber i pasiuni
Titlul leciei: Si conditionnel (II)
Tipul leciei: achiziie de noi cunotine
Scopul leciei:
-nsuirea regulilor utilizrii lui si condiional tip II
Obiective: a nva s reflecteze la propriile sentimente
-savoir-faire: a fi capabili s:-recunoasc si condiional
-utilizeze si condiional n situaii diverse;
-neleag modul de utilizare a lui si condiional;
-exprime preri proprii n legtur cu anumite subiecte.
-lexicale: a vorbi despre pasiunile proprii.
-acte de vorbire: a exprima gusturile i preferinele
Strategia didactic:
-metode i procedee: conversaia, lucrul cu dicionarul, lucrul n echip, nvarea prin
descoperire, problematizarea, exerciii.
-suporturi: dicionar, caset audio, manual, fie de lucru, tabel cu si condiional, cret
colorat.
Durata: 50 de minute

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele leciei

Activitatea profesorului

1.Moment
organizatoric 2 min

II. Verificarea temei


pentru acas 5 min

salut, noteaz absenii


conversaie situaional

verificarea temei: exercice no. 6, page 81;

Indicaii metodice
a atrage atenia
salut, rspund la
elevilor;
ntrebrile
a
crea
o
profesorului;
atmosfer
particip
la
propice pentru
conversaie;
or;
a controla ntrcitesc exerciiile;
un timp scurt,
corecteaz greelile;
scris i oral, la
tabl;
Activitatea elevilor

sarcin: de ascultat cntecul;


sarcin: identificai autorul i titlul cntecului;
(prezentarea lui Joe Dassin cu sau fr ajutorul elevilor,
notnd la tabl citatul: "le plus franais des Amricains ou le
plus amricain des Franais";
Joe Dassin (1938 1980):
- n New-York, de parents franais;
- mort en juin 1980, d'une crise cardiaque;
ascult;
III. Captarea
- son pre: metteur en scne de cinma Hollywood, avec
identific;
ateniei i trecerea la
qui le chanteur travaille aux dbuts de sa carrire, jouant
scriu n caiete;
noua lecie 7 min
de petits rles au cinma;
- chansons clbres:
Les Dalton;
Siffler sur la colline;
Les Champs Elyses;
Guantanamera;
L't indien;
Et si tu n'existais pas ...

nelegerea
documentului
audio;
descoperirea
cntecului i a
cntreului;
prezentarea
biografiei
cntreului;

IV. nsuirea noilor


cunotine 10 min

evaluarea
sarcin: se ascult a doua oar cntecul;
cntecului
d elevilor un text de unde lipsesc verbe i le cere s l
ascult cntecul;
completat
completeze cu formele verbale auzite n cntecul audiat;
reconstituie cntecul; l
(lucru
distribuie varianta original a cntecului;
completeaz
cu
n echip);
sarcin: comparai cele dou texte analiznd motivul utilizrii
formele verbale auzite; amintirea
unei anumite forme (traducere n romn);
corecteaz;
regulii
de
elevilor li se cere s deduc regula de formare a lui Si
utilizare a lui si
conditionnel forma a doua(contrastiv);
condiional

V. Dirijarea
nvrii 15 min

se ascult din nou cntecul (la alegere);


sarcin: ntr-o manier ct mai explicit, marea ntrebarea
ascuns n spatele versurilor acestui cntec; scrie la tabl
Si tu n'existais pas
- je n'aurais plus aucun sens;
reformuleaz
corectarea
- je me demanderais pourquoi j'existe;
ntrebarea/
ofer
rspunsurilor la
- il n'y aurait plus aucun espoir, aucun regret pour moi;
rspunsuri;
tabl;
- j'essaierais d'inventer l'amour;
transform frazele;
- l'amour n'existerait pas pour moi;
se obine o serie de mai multe rspunsuri cu si+ verb la
imperfect;
li se cere elevilor s transforme acele propoziii punnd
verbele din principal la viitorul i prezentul indicativului;

V. Dirijarea
nvrii

VI. Fixarea noilor


cunotine/asigurare
a reteniei
6 min

VII. Tema pentru


acas 2 min

VIII. Evaluarea
3 min

distribuie fie de lucru;


sarcini: fia de lucru
Mettez les verbes entre parenthses aux temps
convenables;
Refaites le pome en mettant les verbes dans la colonne
de droite la forme convenable et dans le contexte
appropri ;
Associez les propositions selon le sens et mettez les
verbes entre parenthses la forme convenable :
Formez des phrases conditionnelles qui commencent par
Et si tu nexistais pas . Pensez que tu peut tre
nimporte qui ou nimporte quoi. Formulez les phrases de
faon ce que vos collgues puissent deviner qui / quoi
est tu .
mparte clasa pe echipe;
sarcin : imaginai-v o povestire care s nceap cu:
I-re quipe: Si j'tais un magicien, je ...
II-e quipe: Si j'tais invisible, je ....
III-e quipe: Si je pouvais voler, je ...
IV-e quipe: Si je mesurais 10 cm, je ...
V-e quipe: Si je devais tre une fleur, je ...
tem: exercice 8/ page 53 (Si tu devais habiter pendant un
mois sur une le dserte quels seraient les 5 objets que tu
emporterais et pourquoi?);
evalueaz oral:
- corectitudinea lingvistic (lexical, gramatical,
fonetic);
- adecvarea exprimrilor la nivelul, la intenia i la
coninutul comunicrii, ndrzneala de a se exprima n
limba francez;

Lucreaz n echip;
Rezolv exerciiile;

Lucreaz n echip;

noteaz tema;

Formarea
de
abiliti i de
aptitudini;

Dezvoltarea
creativitii;
Realizarea
feed-back-ului;

indicaii,
pregtire
general;

ascult
remarcile
note;
profesorului;
observaii.

Anexe
Textul cntecului:
ET SI TU N'EXISTAIS PAS
Et si tu n'existais pas
Dis-moi pourquoi j'existerais.
Pour traner dans un monde sans toi,
Sans espoir et sans regrets.

Et si tu n'existais pas
J'essaierais d'inventer l'amour,
Comme un peintre qui voit sous ses doigts
Natre les couleurs du jour
Et qui n'en revient pas.

Et si tu n'existais pas

Dis-moi pour qui j'existerais.


Des passantes endormies dans mes bras
Que je n'aimerais jamais.

Et si tu n'existais pas
Je ne serais qu'un point de plus
Dans ce monde qui vient et qui va,
Je me sentirais perdu,
J'aurais besoin de toi.

Et si tu n'existais pas
Dis-moi comment j'existerais.
Je pourrais faire semblant d'tre moi,
Mais je ne serais pas vrai.

Et si tu n'existais pas
Je crois que je l'aurais trouv,
Le secret de la vie, le pourquoi,
Simplement pour te crer
Et pour te regarder.

Textul de completat:
ET SI TU N'EXISTAIS PAS

Et si tu n'..................................... pas
Dis-moi pourquoi j'......................................
Pour traner dans un monde sans toi,
Sans espoir et sans regrets.

Et si tu n'...................................... pas
J'................................... d'inventer l'amour,

Comme un peintre qui voit sous ses doigts


Natre les couleurs du jour
Et qui n'en revient pas.

Et si tu n'....................................... pas
Dis-moi pour qui j'.......................................
Des passantes endormies dans mes bras
Que je n'aimerais jamais.

Et si tu n'.......................................... pas
Je ne ............................. qu'un point de plus
Dans ce monde qui vient et qui va,
Je me ....................................... perdu,
J'...................................... besoin de toi.

Et si tu n'......................................... pas
Dis-moi comment j'.........................................
Je .................................... faire semblant d'tre moi,
Mais je ne ................................ pas vrai.

Et si tu n'........................................ pas
Je crois que je l'aurais trouv,
Le secret de la vie, le pourquoi,
Simplement pour te crer
Et pour te regarder.

FICHE DE TRAVAIL
I.

Mettez les verbes entre parenthses la forme convenable, de faon respecter la IIme
rgle du SI conditionnel:
1. Si mon frre allait en Afrique, il (faire) de belles photos.
2. Nous ne jouerions pas au tennis mardi prochain sil (pleuvoir) .
3. Si tu te sentais trop fatigu, tu (aller) voir ton mdecin.
4. Je lui (tlphoner) , si javais le temps.
5. Si vous (vouloir) connatre mon ge, vous deviez le deviner.

II.

Refaites le pome en mettant les verbes dans la colonne de droite la forme convenable et
dans le contexte appropri:
Si la sardine avait des ailes,
tre
Si Gaston Gisle,
aller
Si lon lorsquon rit,
garder
Si le Pape Paris,
marcher
Si lon avant de natre,
parler
Si la porte fentre,
sappeler
Si lagneau le loup,
mourir
Si les Normands zoulou,
marcher
Si la Mer la Manche,
faire
Et la Mer Rouge - la Mer Blanche,
tre
Si le monde lenvers,
pleurer
Je marcherais les pieds en lair,
avoir
Le jour je la chambre,
dvorer
J la plage en dcembre,
tre
Deux et un ne plus trois.
habite
Quel ennui dans ce monde lendroit !
Larbre perch Jean Luc Moreau

III. Associez les propositions selon le sens et mettez les verbes entre parenthses la forme
convenable:
1. Jirais plus souvent dans ce magasin
b) je (aller) au cinma.
2. Si tout le monde avait t prvenu
c) si Michel (ne pas y tre)
3. Sil avait un dictionnaire
prsent.
4. Si vous preniez un taxi
d) si les prix (tre) plus
5. Il accepterait ce travail
intressants.
6. Si tu le connaissais mieux
e) il (pouvoir) faire cette
7. Samedi soir, si je navais pas de travail
traduction.
8. Je ne serais pas venu cette runion
f) la runion (avoir lieu)
g) vous (arriver)
temps.
a) si on lui (offrir) un salaire plus
h) tu (savoir) lapprcier.
gnreux.
IV.

Formez des phrases conditionnelles qui commencent par Et si tu nexistais pas .


Pensez que tu peut tre nimporte qui ou nimporte quoi. Formulez les phrases de
faon ce que vos collgues puissent deviner qui / quoi est tu .

S-ar putea să vă placă și