Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Liceul Regina Maria, Dorohoi


CLASA: a XIIa
PROFESOR: Neghina Eliza Marina
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
TEMA LECTIEI: Traditionalim vs Modernism prezentare sintetica
TIPUL LECIEI: lecie de transmitere si insusire a cunostintelor
Competente specifice:
1.4. Utilizarea adecvat a tehnicilor de redactare, n vederea realizrii unei comunicri eficiente si
personalizate
2.1 Adecvarea strategiilor de lectur la specificul textelor literare studiate, n vederea nelegerii i
interpretrii personalizate
2.2. Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre condiia uman sau
despre art reflectate n textele studiate
2.3. Compararea propriei interpretri a textelor studiate cu altele, realizate de colegi sau de critici i istorici
literari
3.1. Analiza relaiilor dintre o oper studiat i momentul cultural n care a aprut aceasta
Obiective operaionale: La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:
- s enune trsturile modernismului i pe cele ale tradiionalismului;
- s ilustreze conceptul de art poetic prin referire la un text studiat;
- s recunoasc n textul liric elementele ce confer caracterul modernist al textelor lirice discutate;
- s argumenteze caracterul tradiional al unui text liric;
- s observe modul de organizare a textului liric;
- s interiorizeze noile cunotinte n sistemul propriu de valori estetice;
- s dovedeasc receptivitate afectiv-intelectual fa de tema abordat;
- s aprecieze valoarea literar-artistic a textului discutat.
Strategia didactica:
Metode si procedee: conversaia euristic, dialogul problematizant, exemplificarea, demonstratia, invatarea
prin descoperire.
Forme de organizare: activitate frontal i activitate individual.
Mijloace de nvmnt: manualul, tabla, prezentarea power-point
Bibliografie:
C. Parfene, Metodica studierii limbii si literaturii romane, Ed. Universitii, Bucureti, 2001
Corneliu Crciun, Metodica studierii limbii si literaturii romne n gimnaziu i liceu, Ed. Emia, Deva, 2004
Dumitru, Micu, Tudor Arghezi, Ed Albatros, 1972
Lucian, Blaga, Poezii, Ed. Minerva, 1981
Ion, Pillat, Poezii, Editura pentru literatur,1968

SCENARIUL DIDACTIC
Momentele leciei
1.Moment
organizatoric (1)

Coninutul leciei
Moment organizatoric,
verificarea prezentei elevilor,
crearea unui ambient optim
desfurrii leciei.

Realizarea obiectivelor

Metode i
procedee
didactice
Notarea absenelor, pregtirea Conversaia
materialelor

2.Verificarea temei
Se verific realizarea temei
Profesorul verific prin Conversatia
(5)
pentru acas.
sondare realizarea temei care
va fi citit de elevi.
Se fac aprecieri asupra
modului de realizare a temei i
se aduc completri, dac e
cazul.
3.Anunarea noului Este fixat motivarea situaiei de Centrarea problemei de interes Conversaia
coninut
i
a nvare, mpreun cu planul de imediat
prin
relationarea
obiectivelor (2)
lucru
activitatii didactice cu verigile
anterioare
4.Dirijarea
1. Stabilirea trsaturilor definitorii 2.
Se vor trece n revist
Conversaia
procesului
de pentru cele dou direcii literare
principalele forme de
nvare (30)
din perioada interbelic:
manifestare ale modernismului
modernism vs. tradiionalism.
si ale tradiiomalismului prin
enunarea trsturilor specifice
acestora.
A) MODERNISMUL
2.Pe baza textului blagian studiat,
elevii vor argumenta caracterul de
art
poetic
al
acestuia,
evideniind i elementele ce i
confer modernitate.

Eu nu strivesc corola de
minuni a lumii, Lucian Blaga
- Identificarea temei poeziei;
- Explicarea conceptelor de
cunoatere
paradisiac/
luciferic;
- Analiza titlului.
- Interpretarea metaforelor
revelatorii din discursul
liric
- Evidenierea elementelor
moderne
la
nivelul
prozodiei i a discursului
liric

B) TRADIIONALISMUL
Aci sosi pe vremuri Ion Pillat
1.Evidenierea trsturilor
- Identificarea temei poeziei
tradiionaliste ale poeziei lui Ion
i raportarea acesteia la
Pillat
titlul.
2.Discutarea
textului
liric - Analiza secventelor lirice
reprezentativ
pentru
direcia
prin
evidentierea
tradiionalist
elementelor de recuren si
a motivelor specifice;
- Stabilirea elementelor ce
confer
textului
liric
caracterul tradiional ;

Dialogul
problematizant
Lectura
selectiv

5.Obinerea
performanei
(8)

6. Evaluarea (2)
7Asigurarea
transferului i
reteniei. (2)

Reliefarea
elementelor
moderne
prezente
la
nivelul discursului liric ;
Se amintete un alt text liric n Testament, Tudor Arghezi
Dialogul
care elementele tradiionaliste se Tradiionalism => legtura cu problematizant
imbin cu cele moderniste.
strmoii, cultul strmoilor,
menirea poetului de a fi
glasul durerii celor muli
Modernism
=>
estetica
urtului
Discutarea posibilitii de a Complexitatea operei literare
ncadra unui poet in dou curente presupune
existena
literare diferite.
elementelor ce aparin mai
multor curente literare.
Se apreciaz verbal i prin notare
Conversaia
participarea elevilor la
desfurarea leciei.
Prezentarea temei pentru acas:
Noteaz tema pentru acas.
Conversaia
a Redactai
un
eseu
despre
intreptrunderea modernismului
i a tradiionalismului n poezia
interbelica romnesc pornind de
la textele discutate.

S-ar putea să vă placă și