Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA 26-02-2014
CLASA VI
PROFESOR : NACU DANA ELENA
OBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR - EUROPA
SUBIECTUL LECTIEI Spania
TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice
2. Utilizarea corect a numelor proprii i a termenilor n limbi strine
3. Transferarea unor elemente din matematic tiine i tehnologie n studierea mediului
terestru
4. Raportarea realitii geografice la un suport cartografic i grafic
7. Dobndirea unor deprinderi i tehnici de lucru pentru pregtirea permanent
COMPETENTE SPECIFICE
1.2 Precizarea, n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz
3.2. Explicarea fenomenelor i proceselor naturale i umane specifice geografiei Europei3.5
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale i socio-economice reprezentate pe un suport
cartografic
4.3 Poziionarea corect a elementelor geografice pe reprezentrile cartografice ale Europei
6.2. Explicarea diversitii naturale, umane i culturale a Europei realiznd corelaii cu
informaiile dobndite la alte discipline colare
7.1 Aplicarea cunotinelor i deprinderilor nvate
OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :
O1 s precizeze pozitia geografica si limitele Spanie in conditiile utilizarii
Hartii fizice a Europei.
O2 - s caracterizeze cadrul natural al Spaniei , citind si interpretand harta
Spania
O3 - sa expuna informatii generale privitoare la populatia si asezarile omenesti din
Spania , utilizand imagini si harta Spaniei .
O4 sa prezinte caracteristicile generale privind resursele naturale si economia
Spaniei, facand uz de imagini si harti adecvate.
O5 sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica
METODE SI PROCEDEE - descoperirea, expunerea si explicatia, conversatia,
comparatia, lucru cu harta si manualul, dialogul, lucrul cu fise, ciorchinele
MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica si politica a Europei, reprezentari
grafice,
atlasul geografic, manualul, imagini.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul Geografia continentelor - Europa

Didactica geografiei- M. Dulama


DESFASURAREA LECTIEI
O
b.
O
pe
rt

Dozar
e

Momentele
lectiei

Activ. de predare - invatare


Actv. prof.
Actv.elevilor

Strategii
didactice

Evaluare

Organizare
a clasei

Atentionar
e
Aprecieri

Verif. orala
a cunostint.
din lectia
anter. cu
titlul Italia

Pregatirea
caietelor si a
documentelor
scolare
Asculta,
analizeaza,
gandesc si
formuleaza
raspunsurile
asteptate, fiind
indrumati de
profesor.

Observarea

10

Dialogul

Analiza
raspunsuri
lor,
stimularea
elevilor si
evaluarea
rezultatelo
r invatarii

1-2

Pregatirea
aperceptiva

-verificarea prezentei
elevilor
- aranjarea materialului
necesar lectiei
1.Localizai pe harta
Europei , Italia i
precizai poziia sa
geografic
2.Caracterizai cadrul
natural al Italiei.
3...Care sunt factorii
care influeneaza clima
Italia?
4.Precizati i localizai
pe harta principalele
orase ale Italiei
5.Care este specificul
economiei Italia?
6.Care sunt factorii care
au dus la dezvoltarea
turismului in Italia
Cere elevilor sa
observe Harta fizica a
Europei si intreaba
unde se afla situata
peninsula Iberica, si
care sunt statele care
fac parte din ea. Apoi li
se prezinta obiectivele
care trebuiesc atinse
Elevii primesc cate o
fisa cu metoda
ciorchinelui avand in
centru tara Spania pe
care o completeaza
ulterior la indicatiile
profesorului

Elevii raspund
Spania se afla in
sudul
continentului in
peninsula Iberica

Conversatia
euristica

Observare
a
comporta
mentului
elevilor,
stimularea
participarii
elevilor la
formularea
raspunsulu
i

Sunt atenti la fisa


primitay7

O1 20-25

Dirijarea
predarii invatarii

Sa citim harta fizica a


Europei si sa precizam
pozitia geografica a
Spaniei pe continent si
vecinii sai.

Profesorul noteaza in
ciorchine pozitia si
vecinii

O2

O3

- Sa citim harta Spaniei


- sa identificam tinand
cont de semnele
conventionale
prezentate in legenda
formele si unitatile de
relief

Citim paragraful despre


vegetatie si notam
ideile principale
- Sa citim harta Spaniei
privind repartitia
populatiei si oraselor,
imaginile cu peisaje
naturale si urbane si
tabelele cu date
statistice.
- Sa identificam
deosebirile date de
densitatea populatiei,
marimea oraselor
Profesorul completeaza
la harta ciorchinele cu
orasele

Citesc pe harta
din atlasul
geografic ( sau
manual) si
formuleaza
raspunsul corect
sub indrumarea
profesorului.
Noteaza in fisa

- Citesc harta
Spaniei inclusa in
atlasul geografic
sau in manual
Localizeaza
fiecare unitate de
relief si
precizeaza
principalele rauri
si fluvii.
Citesc,gandesc si
noteaza
- Citesc
documentele
expuse spre
analiza.
- Localizeaza
- Reflecteaza
- Sub indrumarea
profesorului,
elevii explica
faptele sesizate, le
mentioneaza si
aplica in alte
situatii
cunostintele
invatate.
Noteaza orasele

Descoperirea
Observarea

Conversatia

Provoaca
participare
a tuturor
elevilor si
ii
determina
sa
dialogheze
, sa se
autoevalue
ze sau sa
evalueze
raspunsul
dat de alti
colegi
Idem

Comparatia
Descoperirea
Lucru cu
manualul si
harta
Idem

O4

3 - 4

O5 10

1-2

Atingerea
feedbackului

Asigurarea
si
intensificar
ea retentiei
si
transferului
cunostintelo
r
Precizarea
activitatilor
pe care
elevii le vor
desfasura
acasa

- Sa citim harta
resurselor naturale si a
activitatilor economice
ale Spaniei.
- Imagini din centrele
de extractie si de
prelucrare a materiilor
prime; din agricultura
cu tipuri de culturi
agricole si animalele
care se cresc; din
transporturi cu
principalele cai de
comunicatie.
Notam la ciochinele
ideile descoperite
Explicati diversitatea
faptelor geografice din
Spaniei

Completati fisa de
evaluare cu informatiile
corespunzatoare

Transcrierea lectiei pe
caiet acasa si invatarea
ei

- Analizeaza
documentele
expuse si sub
indrumarea
profesorului
constata
deosebiri.
- Analizeaza
repartitia
resurselor
naturale,
diversitatea si
importanta
acestora.
Noteaza

Idem

Reanalizeaz,
sintetizeaza si
explica varietatea
geografica in
functie de
suprafata,
diversitatea
reliefului, a
conditiilor de
clima si de
vegetatie, a
modului de
populare a
teritoriului
Spaniei
Selecteaza
informatiile
pentru
completarea si
formularea
corecta a
raspunsurilor

Exercitii
geografice

Stimularea
participarii
elevilor,
analiza
raspunsuri
lor si
evaluarea
prin note.

Interogatiile
de control si
dialogul.

Evaluarea
finala

Asculta si noteza

Explicarea

SCHEMA LECTIEI
SPANIA
Poziia geografic, limitele, rmurile:
- este aezat n partea de sud -vestul Europei
- ocupa cea mai mare parte din Peninsula Iberica plus Insulele Baleare si Insulele
Canare
- vecini: N-Oceanul Atlantic
S-Marea Mediteran
V-Portugalia
E- Frana i Andorra
Relieful
- In Spania, predomina relieful de podi si munte, alt. med. 660 m
- partea centrala a Spaniei este formata de Podiul Meseta, care este inconjurat de lanuri muntoase
- muni: M-tii Pirinei , M-tii Cataloniei si Iberici , M-tii Cantabrici ,Cordiliera Betica
- campii: - C. Aragonului , C. Andaluziei si campiile litorale
Clima
- mediteraneana (S si E)
- temperat-continentala in Meseta
- temperat-oceanica pe litoralul atlantic
-montan pe cele mai mari inaltimi
Apele
- se varsa in Oc. Atlantic - Tajo, Duero, Guadalquivir - si in M. Mediterana Ebro.
Vegetatia
- vegetatie mediteraneana (stejar de pluta, pin maritim, maslin si portocal salbatic, laur, tufisuri de
maquis)
- pduri de conifere i pajiti alpine in muni
Populatia : 45 milioane locuitori
Orase: Madrid, Sevilla, Cordoba, Zaragoza, Barcelona, Valencia
Resurse: carbuni, minereuri de fier si neferoase, mercur, uraniu
Industria:
-siderurgie, metalurgie neferoasa,autoturisme,nave maritime,electronica,alimentara(locul I pe glob la
producia de ulei de masline)
Agricultura:
- Agric. este o ramur de baz a economiei.;
- Spania. este un mare productor european de msline, fructe i legume.
- se cultiva cerealele (grau, orz, ovaz, porumb, orez), maslini, citrice (pe litoralul mediteranean), vita
de vie , pomi fructiferi.
- se cresc: bovine si porcine

Turismul
- locul II in Europa dupa Franta
- orae turistice:Ibiza,Palma de Mallorca, Cordoba, Barcelona, Madrid, Valencia, Granada, i Sevilla.
- zone turistice: M-tii Pirinei, Insulele Baleare, Insulele Canare, Costa del Sol, i Sierra Nevada

SCHITA TABLEI

ITALIA
1

Pozitia geografica si limitele

Impartita in 3 regiuni:
-Italia continentala
-Italia peninsulara
-Italia Insulara
Mediul natural
Relieful : Alpii (in V: Alpii Occidentali, in N: Alpii Centrali, in V: Alpii Orientali),
Campia Padului, Apeninii ( in centru : Abruzzi vf Gran Sasso : 2914m ), Campia
Cagliari (Sardinia), vulcanul Vezuviu (1267m), vulcanul Etna (3323m)
Clima: climat alpin, climat continental, submediteranean, climat mediteranean
Hidrografia: rauri: Pad si Adige(I. Cont.), Tibru si Arno (I. Pen.) ; lacuri : Como,
Garda, Maggiore (glaciare), Bolsena si Trasimeno (vulcanice)
Populatia, orasele si economia
Populatia: 57,4 mil loc
Densitatea medie: 190 loc / km2
Spor natural negative
Capitala : Roma
Orase : Milano, Napoli, Torino, Genova, Palermo, Florenta
State independente : San Marino si Vatican
Resurse: putine : minereu de fier si neferoase, carbuni, gaze natural, sulf, marmura,
mercur

2
-

3
-

Industria: hidroenergetica, rafinarea petrolului, siderurgica, constructoare de masini,


alimentara si textile
Agricultura: cereal, tomate, lamai, struguri, fructe, masline, portocale
Transporturile: retea feroviara si rutiera moderna, transporturi maritime cu rol active in
export
Turismul : 40 milioane turisti anual

S-ar putea să vă placă și