Sunteți pe pagina 1din 2

MODELUL nr.

3 - Structura proiectului de activitate didactic (structur recomandat):


PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC
Data:
Unitatea colar:
Clasa:
Unitatea de nvare:
Subiectul:
Tipul:
Locul desfurrii:
Durata:
OBIECTIVE DE REFERIN / COMPETENE SPECIFICE (preluate din program, n
funcie de scopul activitii):
OBIECTIVE OPERAIONALE / COMPETENE DERIVATE (concepute de propuntor,
n baza obiectivelor de referin ale leciei sau de competenele specifice care vor fi formate /
dezvoltate n lecia proiectat):
STRATEGIA DIDACTIC (sau RESURSE PROCEDURALE I MATERIALE):
Metode i procedee:
Forme de organizare:
Mijloace de nvmnt:
BIBLIOGRAFIE (se menioneaz lucrrile, studiile, articolele consultate, de specialitate, de
psihologie sau din domeniul tiine ale educaiei; sursele electronice sunt citate astfel: site,
URL, ziua descrcrii / lecturrii).

SCENARIUL DIDACTIC:
Evenimentele
instruirii.
Dozarea

Ob. op. /
Comp. derivate

Se completeaz
cu momentele
leciilor
(secvene
didactice, verigi
ale leciei), n
funcie de tipul
activitii
proiectate i se
stabilete
durata fiecruia
.

n momentul
atingerii fiecrui
obiectiv
operaional
proiectat (sau
competen
derivat), se
menioneaz
simbolul
corespunztor
acestuia (acesteia)
aa cum apare el n
partea introductiv
a proiectului de
activitate didactic
(nu se rescrie).

Coninuturile activitii instructiveducative


Activitatea
Activitatea elevilor
propuntorului
Se
consemneaz
toate preocuprile,
gesturile
i
comportamentul
propuntorului
leciei;
vor
fi
exprimate
i
ntrebrile
relevante adresate
elevilor.
Important este nu
insistarea
pe
coninutul tiinific
al leciei, ci pe
modalitatea prin
care elevii au
acces la acesta.

Se consemneaz toate
preocuprile,
gesturile
i
comportamentul
elevilor, generate de
aciunea
propuntorului,
ca
rspuns la solicitrile
acestuia, dar i ca
iniiative individuale.
Se recomand a nu se
meniona
toate
rspunsurile elevilor
la
ntrebrile
propuntorului.

Strategia didactica
Metode
si
procedee

Mijl.
de
nv.

Modal. de evaluare

Forma
de org.

Corelat cu celelalte momente


descrise
n
coloanele
tabelului,
se
precizeaz
strategia didactic specific
utilizat pentru realizarea
lor: resurse procedurale
(metode i procedee), resurse
materiale
(mijloace
de
nvmnt),
forme
de
organizare (a colectivului)

Sunt precizate, n
funcie de momentul
utilizrii lor,
instrumentele i
formele de evaluare la
care recurge
propuntorului n
timpul desfurrii
activitii.

S-ar putea să vă placă și