Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate didactica

Gradinita Voinesti-Leresti
Propunator:Luminita Bulgaru
ACTIVITATEA:Activitate interdisciplinara
TEMA: Iarna
FORMA DE REALIZARE:Cunoasterea mediului,educarea limbajului,educatie muzicala
TIPUL ACTIVITATII:Consolidare de cunostinte
SCOPUL ACTIVITATII:Evaluarea cunostintelor dobandite de copii referitoare la anotimpul iarna

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1.

cognitive:
sa precizeze anotimpurile anului
sa enumere lunile anotimpului iarna
sa descrie fenomene specifice anotimpului iarna
sa arate influentele iernii asupra naturi(viata plantelor si a animalelor)
sa spuna activitatile desfasurate de om in acest anotimp(matura zapada,hraneste animalele
domestice si salbatice,pregateste sarbatorile de iarna)
2.psiho-motori:
1

sa manuiasca materialele puse la dispozitie

sa execute miscarile sugerate de textile catecelor si poeziilor

3.afective:
1

sa aprecieze frumosul din natura

sa manifeste emotii fata de jocurile,ierni,sarbatorile iernii,datini si obiceiuri de iarna

sa se implice afectiv in activitate

METODE SI PROCEDEE:observatia,explicatia,conversatia,invatarea prin descoperire ,problematizarea


MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:calculator,Cd-uri,ecusoane
BIBLIOGRAFIE:

Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii,Bucuresti


l.Ezechil,M.P.Lazarescu,"Laborator prescolar" Ed V&Integral,Bucuresti,2001
"Proiecte tematice orientate",Ed.Tehno-Art,Oradea 2003
DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII

EVALUARE

DIDACTICE
Moment
organizatoric

Se pregateste materialul si copiii pentru Instructajul


activitate.

Frontala

Captarea

Se prezinta o fetita a carei imbracaminte Observare


sugereaza
aspecte
caracteristice
anotimpului.Se cere copiilor sa o recunoasca
si sa o numeasca precum sis a cante un
cantecel despre anotimpul pe care -l
sugereaza.

Frontala

Se anunta tema.

Frontala

atentiei

Anuntarea

Conversatia

temei

Desfasurarea
activitatii
Cunoastere
Mediului
Educarea
limbajului

Se va derula convorbirea dupa urmatorul Conversatia


plan de intrebari:
Observare
1.In ce anotimp ne aflam?
Explicatie
2.Care sunt anotimpurile anului?
Invatarea
3.Care anotimp a fost inaintea iernii?
descoperire

Frontala
prin

4.Care urmeaza?

Problematizare

5.Care sunt semnele iernii?

Problematizare

6.Ce se va intampla cu pamantul?

Exercitiul

Educatie muzicala

7.Cum sunt imbracati oamenii?


Incontinuare se arata pentru exemplificare
copiilor imagini representative pentru ceea
ce se discuta continuand dialogul.
IARNA IN OGRADA
1. Ce reprezinta imaginea?
2.Ce este ograda?
3.Ce fac oameni in ograda?
4.Ce fac animalele domestice din ograda?
4.Ce obiect folosesc la indepartarea zapezii
din ograda?
IARNA IN PADURE
1.Ce reprezinta imaginea?
2.Ce se-ntimpla cu copacii iarna?
3Ce fac animalele iarna in padure?
JOCURILE COPIILOR IARNA
1.Ce vedeti in imagine?
2.Care sunt jocurile copiilor iarna?
3.Unde au voie copiii sa se joace?
OBICEIURILE DE IARNA
1.Care sunt obiceiurile de iarna,povestiti pe
scurt ce stiti despre fiecare obicei:
Sosirea lui Mos Nicolae
Buna dimineata la Mos Ajun

Mos Craciun
Impodobirea bradului
Steaua
Plugusorul
Capra
Voi cere copiilor sa precizeze cu ce sunet
incepe cuvantul iarna
Ii voi ruga sad ea exemple si de alte cuvinte
care incep cu sunetul"I".
Se cere copiilor sa alcatuiasca o propozitie
(sau mai multe)cu cuvantul iarna.
Vom canta cantece despre iarna ,saniuta,un
colind si despre Mos Craciun.

Retentia
transferul

Incheierea
activitatii

si Subliniem ca iarna este anotimpul odihnei Recita


vegetatiei si a sarbatorilor de iarna si al
cadourilor cativa copii vor recita poezi
despre iarna
Educatoarea
face
aprecieri
asupra Conversatia
desfasurarii
activitatii
si
imparte
recompensele -ecusoane cu imagini de
iarna.

individuala

Frontala

S-ar putea să vă placă și