Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECTIE

DATA:
CLASA: A IV-A D
INVATATOR: CARMEN PASAT

DISCIPLINA: STIINTE
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE
UNITATEA DE INVATARE:TRANSFORMARI ALE CORPURILOR
SUBIECT: CICLUL DE VIATA AL PLANTELOR
TIPUL LECTIEI: MIXT

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa recunoasca diferite plante;


sa compare partile componente ale plantei ,dar si rolurile acestora;
sa explice experimentele facute de ei;
sa raspunda cu interes la provocarile privind tematica propusa.

Strategii didactice:
-resurse procedurale (metode si procedee): exercitiul, explicatia, dialog dirijat, descoperirea deductiva,
demonstratia, elemente de problematizare, observatia.
-resurse materiale: planse, plante, seminte, caseta audio;
-resurse informationale:
,,Ghidul programului de informare ( formare a institutorilor) invatatorilor, MECT, 2003;
,, Stiinte ale naturii,, auxiliar- C. Filoti, V. Paraiala, D. Paraiala, ed. Euristica, 2004
,, Natura pe intelesul copiilor,, F. Dumitrescu, C. Stanculescu, Ed. Carminis

Contextualizarea : activitatea se desfasoara in cadrul curriculum-ului nucleu, in sala de clasa, cu intreg colectivul de elevi.

Design instructional

Secventele lectiei

I.

II.

Continutul instructiv- educativ al procesului


didactic

Moment
Organizatoric

Se stabileste linistea in clasa; elevii isi


pregatesc cele necesare orei ;

Reactualizarea
cunostintelor
a) Munca in echipa

Elevii sunt rugati sa rezolve cerintele din

b)Captarea atentiei

c)Verificarea
cunostintelor

fisa nr.1 aflata pe banci, lucrand in


echipa;
Se vor citi, pe rand, cerintele si
raspunsurile de catre reprezentantii
echipelor.

Ce

Anuntare

Coevaluare
Autoevaluarea activitatii

Se ofera elevilor spre auditie un


fragment din caseta cu muzica de
relaxare " Cascade cristaline ", rugandu-i Observarea sistematica a
ca in timpul auditiei sa- si imagineze un interesului elevilor
colt al naturii;
Sunt solicitati sa descrie unde " s- au
vazut " in momentul de visare;
Se concluzioneaza ca toti "au vazut ", cu
ochii mintii, un colt din natura frumos si
linistit.

III.

Evaluare

este natura ?( Tot ce ne


inconjoara,mediul nostru de viata, care
cuprinde organisme vii si nevii).
Dati cateva exemple de medii de viata
:casa, padurea, parcul, satul bunicilor,
lacul, marea etc.
Dati exemple de organisme vii.Ce sunt
ele? Cum mai sunt numite? ( Fiinte ).
Plantele sunt fiinte? De ce ?
Care sunt partile unei plante ? Rolul
fiecarei parti. (Se vor folosi plante vii,
planse, fructe, seminte ).
In aceasta ora vom discuta in continuare
despre plante, si vom afla cum se

Aprecieri verbale

temei si a obiectivelor

perpetueaza si se inmultesc, astfel ca ele


sa nu dispara de pe pamant;
Scriu titlul pe tabla, iar elevii in caiete
" Ciclul de viata al plantelor ".

IV.
Dirijarea invatarii
a) Dialog dirijat

Se poarta un scurt dialog cu privire la


importanta plantelor in natura ;
Observarea sistematica a
Ce rol au plantele pe Terra ?
comportamentului elevilor
Plantele asigura viata prin producerea
oxigenului;
Ele asigura hrana oamenilor si
animalelor;
Ne bucura prin frumusetea si parfumul
lor, impiedica poluarea mediului;
Sunt
folosite
la
fabricarea
medicamentelor, trateaza unele boli ;
Sunt folosite in industria textila (in,
canepa, bumbac);

b)Analiza
Elevii au avut ca sarcina din orele
experimentelor
Formativa, prin sarcini
individuale
anterioare
insamantarea
diferitelor
practice
plante;
Pe fisele de observatie individuale au
consemnat stadiile de dezvoltare;
Se discuta si se compara fisele;
c) Intocmirea schemei
lectiei
In urma observatiilor facute se
concluzioneaza ca stadiile de dezvoltare
Evaluare verbala
ale plantelor ( ciclul de viata ) sunt:

Insamantarea
Incoltirea
Cresterea radacinilor si tulpinilor
Maturizarea
Aparitia florilor
Aparitia fructelor cu seminte
Vestejirea (moartea plantei )

V.
Intensificare
De ce au nevoie plantele pentru a se
retentiei si asigurarea
dezvolta?
Observarea sistematica a
transferului
Ce legatura exista intre plante si interesului elevilor
anotimpuri?
Plante cu cicluri diferite de dezvoltare
(anuale, bianuale, multianuale )

Plante cultivate si necultivate.

VI.
Asigurarea
Feed- Back-ului

Elevii sunt rugati sa completeze fisele nr.


2 si sa raspunda la intrebarea :
Cum ar arata planeta noastra fara plante?
Se verifica 4-5 fise si se apreciaza
raspunsurile.

Incheierea activitatii

Distrati- va cu fisa nr. 3 pe care o veti


pastra in portofoliu ;
Aprecieri generale / tema - Completati in
continuare fisele de observatie.

VII.

Evaluare

Aprecieri verbale

Fisa 1
DATI EXEMPLE DE PLANTE:

1.MARI..............................................................................................................................................................................

2. MICI...............................................................................................................................................................................

3. FARA FLORI................................................................................................................................................................

4. FARA FRUNZE...........................................................................................................................................................

5. FARA RADACINA, TULPINA, FRUNZE, FLORI...................................................................................................

6.CU TULPINA FOARTE LUNGA...............................................................................................................................

7. CARE SE HRANESC SI CU INSECTE......................................................................................................................

ECHIPA TA A CASTIGAT O.

..

FISA 3
DESENEAZA, CUM POTI TU , FIECARE PARTE A UNEI PLANTE!
DACA VREI , O POTI COLORA!

O planta este ca o fabrica.


Fiecare parte a ei are o sarcina bin
stabilita de indeplinit,
astfel incat sa reziste o viata cat mai lunga.

RADACINA- fixeaza planta si ia din


sol substantele hranitoare pe care le trimite la tulpina;

TULPINA - sustine frunzele, florilesi transporta


hrana de la radacina la frunze;

FRUNZA- fabrica hrana, un lichid verde


numit seva;

prin frunza planta respira si transpira;

FLORILE- sunt parti atractive ale plantei,


ivand rolul de inmultire .

FISA DE OBSERVATIE
1, DENUMIREA PLANTEI.
2. DATA INSAMANTARII.
3.MEDIUL IN CARE AI INSAMANTAT :
-PAMANT
-APA
-LA RACOARE
-LA CALDURA
-LA LUMINA
-LA INTUNERIC
ETAPE DE DEZVOLTARE:
~ PRIMA SAPTAMANA:
~A DOUA SAPTAMANA:
~A TREIA SAPTAMANA:

~A PATRA SAPTAMANA:

~A CINCEA SAPTAMANA:

~ A SASEA SAPTAMANA:

CATEVA CONCLUZII:
Fisa

Marcheaza cu sageti directia dezvoltarii plantei, de la o imagine la alta.

S-ar putea să vă placă și