Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: COALA GIMNAZIAL NR.2 MOVILIA


Propuntor: Mocanu Florina-Elena
DATA: 24.11.2014
CLASA: a VI-a
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Sobieski i romnii, de Costache Negruzzi Momentele subiectului
TIPUL LECIEI: de predare i nsuire de noi cunotine
COMPETENE GENERALE:
Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale
n situaii de comunicare monologat i dialogat.

COMPETENE SPECIFICE
3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul unui text
citit;
3.2. identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic;
3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite;
4.4. alctuirea rezumatului unui text literar i nonliterar.
Obiective operaionale:
La sfritul orei, toi elevii vor fi capabili:
O1 s defineasc momentele subiectului;
O2 s desprind ideile principale ale textului;
O3 s identifice ordinea logic i cronologic a ideilor/momentelor;

Obiective afective:

OA1- s manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor de lucru primite;


OA2-s dezvolte o atitudine pozitiv fa de exprimarea corect.
Obiective psihomotorii:
OP1- s automatizeze algoritmul de identificare i difereniere momentelor
subiectului.
OP2 s reacioneze complex, prin aplicarea modelului n alte situaii de analiz,
exemplificare, identificare, construcie.
STRATEGIA DIDACTIC
METODE: conversaia, lectura, exerciiul, explicaia, indicatorul grafic, tiu/vreau s tiu/am nvat;
MIJLOACE: : manualul, fiele de lucru, videoproiectorul;
RESURSE: coninuturi conform programei;
capaciti de nvare bune;
locul de desfurare sala de clas;
durata 50 minute
TIPURI DE EVALUARE: observarea, chestionarea oral, evaluare formativ

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele V- VIII. Aria curricular:


Limb i comunicare, Bucureti, 1999.
Mazilu-Ionescu, Elena Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, Ed. EDP,

Bucureti, 2011

Eftenie, Nicoale - Metodica predrii limbii i literaturii romne, Piteti,


Editura Paralela 45 , 2000

Goia, Vistian Didactica limbii i literaturii romne Ed. Dacia, ClujNapoca, 2002

Pamfil, Alina Limba i literatura romn. Structuri didactice deschise,


Ed.Paralela 45, Cluj-Napoca, 2003

Parfene, Constantin - Metodica predrii limbii i literaturii romne n


coal, Iai, Editura Polirom , 1999

www.didactic.ro.
2

SCENARIUL DIDACTIC
Nr.
crt.

1.

Momentele
leciei
Timpul

Ob.op.

Elemente de strategie didactic


Coninutul informaional i demersul didactic

Metode i
procedee

Conversaia
Notarea absenelor, stabilirea
ordinii,mprirea n trei grupe a elevilor,
asigurarea celor necesare desfurrii leciei.
Se verific tema cantitativ i calitativ, Conversaia
solicitnd elevilor, prin sondaj, s citeasc Explicaia
rezolvarea temei, s fac observaii i corectrile
ce se impun.
Se fac aprecieri asupra modului de
realizare a temei.

Moment
organizatoric
1min.
Verificarea
temei
4 min

Captarea
ateniei
5 min

Elevii vor viziona un film realizat n


PowerPoint despre Cetatea Neamului.

Mijloace
de

Evaluare

Forme de
organizare

nvare

Fia de
lucru

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

Videopr
oiectorul

Activitate
frontal

Aprecieri
verbale

OA1
4

Reactualizarea
cunotinelor
10 min

Enunarea
tipului, a temei
i a obiectivelor

Actualizarea cunotinelor anterioare


se face aplicnd metoda: tiu/Vreau s tiu/Am
nvat (conform Anexei 1).
Conversaia
Le cer elevilor s treac n prima
coloan tot ce tiu n legtur cu opera Sobieski i
Explicaia
romnii, de Costache Negruzzi (modurile de
expunere, felul naraiunii, locul i timpul,
personaje, specia din care face parte).
n cea de-a doua coloan( Vreau s
tiu), un lucru legat de modul n care este
organizat subiectul operei literare. Elevii vor
trece: Momentele subiectului
Anun titlul i obiectivele leciei, pe
Expunerea
care le notez pe tabl: Sobieski i romnii, de

Fia
tiuVreau s
tiu-Am
nvat

Activitate
frontal
Activitate
individual

Activitate
frontal
3

leciei
2 min

9.

Costache Negruzzi Momentele subiectului.


Informez elevii c vor nva s
consolideze coninutul acestei opere prin
delimitarea momentelor subiectului i voi
enumera obiectivele ce se vor atinge pe parcursul
acestei ore.
Le reamintesc elevilor ce este
subiectul operei literare:
Succesiunea de ntmplri, prezentate ntr-o
anumit ordine, prin care se dezvluie caracterele
diferitelor personaje se numete subiect.

Conducerea
procesului de
nsuire a
cunotinelor
20 min

Asigurarea
reteniei i a
transferului
5 min.

Tema pentru
acas
1 min.

Expunerea

Conversaia
Explicaia
Fia de
lucru
Exerciiul
individual
oral i scris

O1

Se aplic indicatorul grafic pentru


a enumera momentele subiectului i elementele
definitorii ale acestora .(Anexa 2)

O3
O2
OA1
OA2
OP1

Identificarea acestora pe textul suport


(Sobieski i romnii, de Costache Negruzzi) se
realizeaz prin metoda jurnalului cu dubl intrare.
(Anexa 3). Elevii,mprii n trei grupe, vor trebui
s
identifice
momentele
subiectului Explicaia
corespunztoare fragmentelor citate i ideile
principale ce se desprind .

O3
OP2

Elevii vor rezolva cerinele din fia

Anexa 4.
Rezolvarea fiei se va afia pe
videoproiector.
Relizarea rezumatului operei literare
Sobieski i romnii, de Costache Negruzzi

Explicaia
Exerciiul

Fia de
lucru

Fia
individu
al
Videopr
oiector

Activitatea
pe grupe

Activitate
individual

Aprecieri
verbale

Aprecieri
verbale

Explicaia
Conversaia

10.

Evaluarea
2 min.

Explicaia
Voi face aprecieri generale i
individuale, pozitive i negative i voi nota ,dac Conversaia
este cazul, civa elevi

Aprecieri
verbale

ANEXA 1

tiu

Vreau s tiu

Am nvat

MODURILE DE EXPUNERE:

TIPUL DE NARATOR:

LOCUL I TIMPUL:

PERSONAJELE:

SUBIECTUL

Anexa 2

INDICATORUL GRAFIC-MOMENTELE SUBIECTULUI

1.
EXPOZIIUN
E

MOMENTELE
SUBIECTULUI
5.
DEZNODMNT

2.
INTRIGA

4.
PUNCTUL CULMINANT

3.
DESFURAREA
ACIUNII

ANEXA 3
JURNALUL CU DUBL INTRARE
MOMENTUL SUBIECTULUI/ FRAGMENTUL CORESPUNZTOR

IDEILE PRINCIPALE

EXPOZIIUNEA/SITUAIA INIIAL

INTRIGA/ MOMENTUL CARE DECLANEAZ ACIUNEA

DESFURAREA ACIUNII

PUNCTUL CULMINANT/MOMENTUL DE MAXIM TENSIUNE

DEZNODMNTUL/ SITUAIA FINAL

Anexa 4
Fi de lucru
I. Citete cu atenie afirmaiile de mai jos. n cazul n care apreciezi c afirmaia este
adevrat, ncercuiete litera A. n cazul n care apreciezi c afirmaia este fals, ncercuiete litera B.
A
A
A
A
A
A
A

B
B
B
B
B
B
B

Iablonovski i spune regelui su s atace Cetatea Neamului.


Sobieski vrea s-i omoare pe pliei prin spnzurare.
Romnii voiau s cedeze cetatea pentru c aveau multe merinde.
Sobieski i mbrieaz pe cei ase pliei i le ofer cte un cal.
Cetatea rmne pe coama dealului ca un mare schelet de uria.
Asediul cetii a durat cinci zile.
n prima zi au pierit doi vntori.

II. Citii cu atenie afirmaiile de mai jos i precizai cine este personajul care svrete
fiecare aciune:
Este mhnit c a fost nfrnt de turci.
Spune c mai bine i-ar vedea de drum spre ara lor.
Spune: Plecai-v, nu v punei capul n primejdie.
Spune: i-i fric c-i pieri, mucosule?
Spune: La vreme de rzboi, domnii Moldovei obicinuiesc a-i trimite averile aici.
Spune: Cetatea n-avem de gnd s i-o dm cu una cu dou.
Spune: i mulumesc, vrednice al meu tovar, c m-ai deteptat din somn.

Fi de lucru- corectat

I. Citete cu atenie afirmaiile de mai jos. n cazul n care apreciezi c afirmaia este
adevrat, ncercuiete litera A. n cazul n care apreciezi c afirmaia este fals, ncercuiete litera B.
A B
A B
A B
A B
A B
A B
A B

Iablonovski i spune regelui su s atace Cetatea Neamului.


Sobieski vrea s-i omoare pe pliei prin spnzurare.
Romnii voiau s cedeze cetatea pentru c aveau multe merinde.
Sobieski i mbrieaz pe cei ase pliei i le ofer cte un cal.
Cetatea rmne pe coama dealului ca un mare schelet de uria.
Asediul cetii a durat cinci zile.
n prima zi au pierit doi vntori.

II. Citii cu atenie afirmaiile de mai jos i precizai cine este personajul care svrete
fiecare aciune:
Este mhnit c a fost nfrnt de turci. SOBIESKI
Spune c mai bine i-ar vedea de drum spre ara lor. IABLONOVSKI
Spune: Plecai-v, nu v punei capul n primejdie. PARLAMENTARUL
Spune: i-i fric c-i pieri, mucosule? BTRNUL
Spune: La vreme de rzboi, domnii Moldovei obicinuiesc a-i trimite averile aici. POTOKI
Spune: Cetatea n-avem de gnd s i-o dm cu una cu dou. BTRNUL
Spune: i mulumesc, vrednice al meu tovar, c m-ai deteptat din somn. SOBIESKI

10

S-ar putea să vă placă și