Sunteți pe pagina 1din 35

SUBSTANTIVUL

Substantivele pot fi de gen masculin sau feminin.


Exemple:

Masculin: nio, hombre, telfono, profesor


Feminin: nia, mujer, casa, profesora

Formarea pluralui
Dac un substantiv se termin n vocal, se adaug s. Dac se termin n
consoan se adaug es.
Exemple:

Masculin: nios, hombres, telfonos, profesores


Feminin: nias, mujeres, casas, profesoras

Articolele
Articolele hotrte de gen masculin sunt:
Singular el
Plural

los

Exemple:
Singular

Plural

el nio

los nios

el hombre los hombres


el telfono los telfonos
el
profesor

los profesores

Articolele hotrte de gen feminin sunt:


Singular la
Plural

las

Exemple:
Singular

Plural

la nia

las nias

la mujer

las mujeres

la casa

las casas

la
profesora

las profesoras

Articolele nehotrte de gen masculin sunt:


Singular un
Plural

unos

Exemple:
un nio

unos nios

un hombre unos hombres


un telfono unos telfonos
un
profesor

unos profesores

Articolele nehotrte de gen feminin sunt:


Singular una
Plural

unas

Exemple:
Singular

Plural

una nia

unas nias

una mujer

unas mujeres

una casa

unas casas

una
profesora

unas profesoras

Tipuri de substantive
Substantivele care se termin n o sunt cel mai ades de gen masculin: el
nio; el telfono; el peridico; el banco; el cambio; el dinero; el edificio un
diccionario; un abrigo; un libro; un piso; un bao; un litro; un ejemplo
Excepii: la mano; la foto; la moto; la radio
Substantivele care se termin n a sunt cel mai ades de gen feminin: la
nia; la casa; la ventana; la puerta; la mesa; la luna; la boca una revista; una
palabra; una sonrisa; una taza; una camisa; una carretera
Excepii: el da; el mapa; el idioma; el programa; substantivele care se termin
n -ema (de exemplu:el problema; el tema; el sistema)
Substantivele care se termin n dad, -tad, -in sunt cel mai ades de gen
feminin: una ciudad; la libertad; la igualdad; la televisin; una conversacin;
una nacin
Numai puine substantive feminine cu a sau ha accentuat la nceputul
cuvntului se unete (la singular) cu articolul el sau un: el agua, el ala, el
alma, un rea, el hambre
Exist substantive care pot fi att de gen masculin, ct i de gen feminin:
Terminate n ista: un/una turista, el/la economista, el/la artista, un/una
tenista
Terminate n ante: el/la cantante, un/una representante, el/la estudiante
Pentru substantivele terminate n e sau ntr-o consoan nu exist nici un fel
de reguli. el coche, la calle; el golpe, la gripe; el arroz, la voz; el fin, la crin
NOTA 1: Exist o tendin modern de a crea genul feminin din substantive
care n trecut au fost de genul masculin (de exemplu: el abogado - la
abogada, el mdico - la mdica). O alt tendin modern este de a nu folosi
genul masculin dac nu se cunoate sxul persoanei. Pentru aceasta se
folosesc diferite forme. De exemplu: el/la pasajer/a, sau se repet ambele
forme (el pasajero o la pasajera).
De obicei, se folosete numrul plural masculin dac este vorba de o pereche
sau un grup de persoane alctuit din brbai i femei.

De exemplu:

el padre y la madre los padres


el rey y la reina los reyes
la abuela y el abuelo --los abuelos
la ta y el to los tos
dos nios y ocho nias diez nios

O alt tendin modern este de a evita folosirea pluralului comun i folosirea


jonciunii: los pasajeros y las pasajeras; los/las pasajeros/as; l@s pasajer@s
NOTA 2:

A + EL se abreviaz n AL: Voy a el cine. = Voy al cine.


DE + EL se abreviaz n DEL: Voy de el hotel a el cine. = Voy del hotel
al cine.

ADJECTIVUL
Adjectivul se acord n gen i numr cu substantivul determinat. Adjectivul se
aeaz cel mai ades dup substantivul determinat. Adjectivele care se
termin n consoan, n ista, sau n e nu au gen feminin i masculin.
Schimb numai numrul.
Forma masculin singular:

un coche bonito
un nio simptico
el hombre rico
el ministro nuevo
un libro interesante
el autobs azul
un poltico nacionalista

Forma feminin singular:

una casa bonita


una nia simptica
la mujer rica
la ministra nueva
una clase interesante
la casa azul
una ministra pacifista

Adjectivele bueno, malo, grande se pot afla n faa substantivului. n acest


caz, masculinul singular al bueno i malo se schimb n buen i mal i
grande se schimb n gran la masculin i feminin.

Exemple:

un da bueno un buen da
tiempo malo mal tiempo
un problema grande un gran problema
una parte grande una gran parte

Numrul plural se formeaz dup aceleai reguli ca i sustantivul:

adugnd s dac adjectivul se termin n vocal o,a, e


adugnd es dac adjectivul se termin n consoan.

Forma masculin plural:

unos coches bonitos


unos nios simpticos
los hombres ricos
los ministros nuevos
unos libros interesantes
los autobuses azules

Forma femenin plural:

unas casas bonitas


unas nias simpticas
las mujeres ricas
las ministras nuevas
unas clases interesantes
las casas azules

Adjectivele care exprim naionalitatea i care sunt terminate n consoan


adaug un a pentru a forma femininul:
Singular

Plural

espaolespaola

espaoles-espaolas

ingls-inglesa

ingleses-inglesas

francs-francesa

franceses-francesas

Unele au gen invariabil: iran, iraqu, belga, estadounidense, canadiense


Celelalte respect regulile de formare a genului:

Singular

Plural

italiano-italiana

italianos-italianas

checo-checa

checos-checas

noruego-noruega noruegos-noruegas
eslovacoeslovaca

eslovacos-eslovacas

ADJECTIVELE POSESIVE
n spaniol, adjectivele posesive se acord cu substantivul determinat. Toate
adjectivele posesive se acord n numr. La prima i a doua persoan plural
se acord i n gen.
Pronume

Posesivul Singular Posesivul Plural

Yo

mi

mis

tu

tus

l, ella, usted

su

sus

Nosotros /
Nosotras

nuestro, nuestra

nuestros, nuestras

Vosotros / Vosotras vuestro, vuestra

vuestros, vuestras

Ellos, ellas

sus

ustedes, su

Exemple:

mi hermano, mi hermana, mis hermanos, mis hermanas


tu amigo checo, tu amiga checa, tus amigos checos, tus amigas checas
nuestro piso, nuestra casa, nuestros profesores, nuestras profesoras
vuestro hotel, vuestra ciudad, vuestros pasaportes, vuestras maletas
su pueblo, su ciudad, sus libros, sus casas

NOT: su / sus se pot referi la: l, ella, usted, ellos, ellas sau ustedes
(Pentru informaii suplimentare privind pronumele, vedei secia dedicat
pronumelor).

ADVERBELE

Multe adverbe se formeaz direct din adjective. Se adaug mente la genul


feminin al adjectivului:
rpida - rpidamente, precisa - precisamente, segura - seguramente
Dac adjectivul nu are gen feminin, se adaug `mente la forma singular
invariabil:

fcil - fcilmente
total - totalmente
simple - simplemente
real - realmente

COMPARATIVUL I SUPERLATIVUL
COMPARATIVUL
a. Pentru a compara lucruri diferite se folosete ms / menos que

Madrid es ms grande que Salamanca. Salamanca es menos grande


que Madrid.
La ciudad es ms ruidosa que el campo. El campo es menos ruidoso
que la ciudad.
Nosotros trabajamos ms que vosotros. Vosotros trabajis menos
que nosotros.
Mi hermano tiene ms dinero que yo. Yo tengo menos dinero que mi
hermano.

a. Pentru a exprima egalitatea a dou lucruri se folosete:


Adjective i adverbe: igual de ... que, sau tan ... como

Paco es igual de alto que Juan.


Paco es tan alto como Juan.

Cu verbele: igual ... que i tanto ... como

Mi hija se llama igual que mi madre.


Mi hijo come tanto como su padre.

SUPERLATIVUL
ms i menos se folosesc i pentru a face diferena dintre o persoan sau
un lucru fa de un grup:

Pepe es el alumno ms inteligente de la clase.


El Monte Everest es la montaa ms alta del mundo.

Pentru a exprima gradul cele mai nalt al calitii, fr a face comparaie cu


altele, se folosete muy + adjectiv sau -simo / -sima / -simos -simas<<

muy guapo guapsimo


muy grande grandsimo
muy alta altsima
muy delgados delgadsimos
muy caras carsimas

Bueno, malo, grande, pequeo, bien i mal au forme neregulate:

ms bueno / ms bien = mejor


ms malo / ms mal = peor
ms grande = mayor
ms pequeo = menor

NUMERALELE
0 cero

11 once

30 treinta

81

ochenta y uno

1 uno

12 doce

31 treinta y uno

90

noventa

2 dos

13 trece

40 cuarenta

91

noventa y uno

3 tres

14 catorce

41 cuarenta y uno 100

cien

4 cuatro 15 quince

50 cincuenta

ciento uno

5 cinco 16 diecisis

51 cincuenta y uno 1.000

101

mil

6 seis

17 diecisiete 60 sesenta

1.001

mil uno

7 siete

18 dieciocho 61 sesenta y uno

2.000

dos mil

8 ocho 19 diecinueve 70 setenta


9 nueve 20 veinte
10 diez

1.000.000 un milln

71 setenta y uno

21 veintiuno 80 ochenta

Cuvntul cien se utilizeaz numai pentru exprimarea numeralului 100 (de


exemplu Cien euros). Pentru celelalte se folosete: ciento uno, ciento dos,
etc.
y se folosete n zecimi ncepnd de la treizeci: treinta y uno, cuarenta y uno,
cincuenta y uno, sesenta y uno, setenta y uno, ochenta y uno, noventa y uno.

Numeralele nu au gen cu excepia sutelor:

200 doscientos hombres - doscientas mujeres


300 trescientos trescientas
400 cuatrocientos cuatrocientas
500 quinientos quinientas
600 seiscientos seiscientas
700 setecientos setecientas
800 ochocientos ochocientas
900 novecientos novecientas

Pn la numrul 10 numeralele ordinales sunt:


1 primero primera primeros primeras
2 segundo segunda segundos segundas
3 tercero tercera terceros terceras
4 cuarto

cuarta

cuartos

cuartas

5 quinto

quinta

quintos

quintas

6 sexto

sexta

sextos

sextas

7 sptimo sptima sptimos sptimas


8 octavo

octava

octavos

octavas

9 noveno novena novenos novenas


10 dcimo dcima dcimos dcimas

ncepnd cu numrul 11 numeralele ordinale se folosesc rar. Se folosesc


numeralele cardinale.

Carlos V se lee Carlos Quinto.


Alfonso XIII se lee Alfonso Trece.

DATA
Data se exprim cu ajutorul numeralelor cardinale.
Qu da es hoy?
Tres de abril.

Dac ne referim la o dat concret, folosim articolul el i se adaug


prepoziia de naintea denumirii lunii i anului.
Yo nac el 3 de marzo de 1968.
Articolul el se folosete i pentru zilele sptmnii: El viernes voy al
oculista.

ORA
ntrebarea pentru or este ntotdeauna la singular: Qu hora es?
Rspundem ntotdeauna la plural: Son las dos., cu excepia orei unu: Es la
una.
Pentru a afla cnd se produce o aciune folosim: A qu hora......? i
rspundem: A la / las.....
Pentru a exprima ora folosim:

1.00 Es la una / Es la una en punto


1.05 Es la una y cinco
2.10 Son las dos y diez
3.15 Son las tres y cuarto
4.20 Son las cuatro y veinte
5.25 Son las cinco y veinticinco
6.30 Son las seis y media
7.35 Son las ocho menos veinticinco
8.40 Son las nueve menos veinte
9.45 Son las diez menos cuarto
10.50 Son las once menos diez
11.55 Son las doce menos cinco
12.00 Son las doce / Son las doce en punto

Pentru a exprima um moment din cursul zilei folosim prepoziia de:

Las tres de la maana (3:00)


Las cinco de la tarde (17:00)
Las diez y media de la noche (22:30)

Dac nu este stabilit ora, folosim prepoziia por naintea prii zilei:

Por la maana
Por la tarde
Por la noche

PRONUMELE

PRONUMELE PERSONAL
Singular

Plural

yo

nosotros / nosotras

vosotros / vosotras

l, ella,
usted

ellos, ellas, ustedes

Dac ne adresm unei persoane ntr-un mod confidenial i neformal folosim


tla singular i vosotros (masculin) sau vosotras (feminin) la plural.
Formele de politee sau formale sunt usted la singular i ustedes la plural.
De obicei se scriu Vd. iVds. i se folosesc cu verbul la persoana a treia.
Pronumele personale, de regul, nu se folosesc, terminaia verbului indicnd
persoana gramatical.
Dnde vives? Vivo en Avils y trabajo en Gijn.
Pronumele personal se poate folosi dac dorim s accentum o persoan,
informaii, opinii etc.. pentru a evita ambiguitatea:

Cmo os llamis? Yo me llamo Raquel y ella se llama Elena.


Qu estudiis? Yo estudio Medicina y l estudia farmacia.

PRONUMELE PERSONALE DUP O PREPOZIIE


Prima i a doua persoan a singularului se shimb. Celelalte persoane rmn
neschimbate. Dup prepoziiile (a, para, de, por etc.) se folosesc formele m
i t.
Pronume personal

yo, t

Pronume dup prepoziie m, t

Exemple:

Esta carta es para t.


El jefe habla muy bien de t.

Dar:

Esta carta es para l / ella / Vd.

El jefe habla muy bien de nosotros nosotras / vosotros / vosotras /ellos /


ellas / Vds.<<

n cazul prepoziiei con se folosesc formele speciale: conmigo y contigo.


Exemple:

Quieres ir conmigo? - S, quiero ir contigo.

PRONUME PERSONALE: COMPLEMENTUL DIRECT I


INDIRECT
Formele pronumelor la persoana nti i a doua sunt aceleai ca i pentru
complementul direct i indirect; se schimb numai persoana a treia.
Subiect

Complement Indirect (dativ) Complement Direct (acuzativ)

yo

me

me

te

te

le

lo

ella

le

la

usted

le

lo

nosotros /
as

nos

nos

vosotros /
as

os

os

ellos

les

los

ellas

les

las

ustedes

les

los

Exemple complement direct:

Quin es Alberto? No s. No lo conozco.


Quin es Mara? No s. No la conozco.
Quines son Alberto y Mara? No s. No los conozco.
Dnde estn mis libros? No los encuentro.
Dnde estn mis gafas? No las encuentro.

Exemple complement indirect:

Me das un beso?
Claudio nos ha enviado una carta.
Os doy mi nmero de telfono.
Les enviar un email maana.

Poziia pronumelor nsoite


a. La sfritul infinitivului (sau naintea verbelor cum ar fi poder, querer
urmate de infinitiv)
o No puedo hacerlo. No lo puedo hacer.
o El jefe quiere verte. El jefe te quiere ver.
b. La sfritul gerunziului (sau naintea verbelor estar urmate de gerunziu:
* Estoy pensndolo. Lo estoy pensando.
a. naintea verbului conjugadt, dar dup negaie:
* Las ver maana. No las ver maana. * Te quiero. No te quiero.
a. naintea verbului auxiliar n timpuri compuse:
* Dnde estn mis libros? - Los he puesto sobre la mesa. * Has escrito a
Toms? - S, le he enviado un email ayer.
a. La sfritul unui verb la imperativ:
* Hzlo ahora! * Contstame!
a. ntre negaie i verb la modul imperativ negativ:
* No lo hagas ahora! * No me contestes!
Dac ntr-o propoziie se ntlnesc dou pronume, cel din dativ se aeaz n
faa celui la acuzativ. n acest caz le sau les se transform n se.
Exemple:

Te gusta este libro? Te lo regalo.


Le gusta a Vd. este libro? Se lo regalo.
Este jersey es muy bonito. Me lo ha regalado mi mujer.
Has dado el libro a Jaime? S, se lo he dado.
Nos lo dirn maana.

PRONUMELE REFLEXIVE

Unele verbe se folosesc cu pronume reflexive. Aceste verbe adaug se la


infinitiv, de exemplu:llamarse, levantarse, sentarse, ducharse. Pronumele
reflexive au aceeai poziie ca i pronumele personale cu funcie de
complement (vedei mai sus). Pronumele reflexive sunt:
Subiect

Pronume reflexiv

yo

me

te

el, ella, Vd.

se

nosotros as<< nos


vosotros as<< os
ellos, ellas,
Vds.

se

Exemple:

Me llamo Pepe.
Cmo te llamas?
Cmo se llama tu amigo?
Dnde podemos sentarnos?
Dnde nos podemos sentar?
Tu hermana no se ha levantado todava?
Sintate!
Sintese Vd.!
No te vayas!
Mara y Pepe van a casarse en mayo.
Mara y Pepe se van a casar en mayo.

PRONUME POSESIVE
Dac se tie despre ce este vorba i nu dorim s repetm substantivul, se
poate folosi pronumele posesiv. Pronumele posesiv se acord n gen i numr
cu substantivul substituit.
(el) mo

(la) ma

(los) mos

(las) mas

(el) tuyo

(la) tuya

(los) tuyos

(las) tuyas

(el) suyo

(la) suya

(los) suyos

(las) suyas

(el) (la) nuestra (los) nuestros (las) nuestras


nuestro
(el) vuestro (la) vuestra (los) vuestros (las) vuestras

Exemple:

De quin es esta casa? Es ma.


Mi padre tiene ms dinero que el tuyo.
Es vuestro este dinero? S, es nuestro.
Estas cosas son vuestras? No, no son nuestras. Son suyas.

suyo etc. pot fi aceleai pentru ambele genuri, de aceea le putem folosi: de
l, de ella, de Vd., de ellos, de ellas, de Vds.
Exemple:

Estas cosas son vuestras? No, no son nuestras. Son de ellos.


Estos zapatos son tuyos? No, son de l.

Aceste forme se pot folosi dup un substantiv. n acest caz se numesc


adjective posesive accentuate sau dure.
Exemple:

un amigo mo
la profesora nuestra
unas amigas suyas
cuatro alumnos suyos

ADJECTIVELE DEMOSTRATIVE
Adjectivele demostrative se acord n gen i numr cu substantivul
determinat. Se folosesc pentru exprimarea distanei fa de cel care vorbete.
Aproape:
Masculin este, estos
Feminin

esta, estas

Departe:
Masculin ese, esos
Feminin

esa, esas

i mai departe:
Masculin aquel, aquellos
Feminin

aquella, aquellas

Exemple:

Este tren va a Madrid.


Estos libros son mos.
Esta habitacin es muy bonita.
Estas gafas son mas.
Ese hombre se llama Paco.
Esa puerta no abre bien.

Pronumele demostrative au aceeai form, dar pot fi accentuate.


Exemple:

Qu color prefieres? ste o se?


Te gustan estas flores, o prefieres aqullas?

Exist trei pronume demostrative invariabile i neutre nici masculine, nici


feminine: esto indic esta cosa, eso indic esa cosa, aquello indic
aquella cosa.
Exemple:

Qu es esto? Esto es un telfono.


No me gusta eso.
Eso es imposible.
Aquello es una iglesia.

Ser i Estar
Aceste dou verbe corespund verbului to be n englez, tre n francez,
sein n german, a fi n romn.
Conjugarea la prezentul indicativ este:
SER ESTAR
yo

soy estoy

eres

ests

es est

ella

es est

Vd.

es est

nosotro somos estamos


s
vosotro sois
s

estis

ellos

son estn

ellas

son estn

Vds.

son estn

Verbul ser exprim lucruri permanente: identitatea, profesia, naionalitatea, o


caracteristic permanent.
Exemple:

Identitatea: Yo soy Beatriz. Esta es mi amiga Elena.


Originea: Sois ingleses o irlandeses? Somos americanos.
Profesia: Mis hermanos son ingenieros.
Caracteristica: Mi marido es ciego.
Materialul: Esta mesa es de madera.
Forma: Es rectangular.
Culoarea: Es negra.
Marca: Es un Ford.
Data, ora: Son las cinco.

Verbul estar exprim o situaie sau o stare temporar.


Situaia (exemple):

Dnde est el jefe? - Est tomando un caf en el bar.


Estamos aqu de vacaciones.
La farmacia est muy cerca.
Dnde estn mis llaves?

Starea (exemple):

Estoy muy cansada.

Mara siempre est de buen humor.


Shh, est dormido.
Luis es el que est sentado a la derecha.

FRAZELE INTERROGATIVE
n cazul n care la ntrebri putem rspunde cu da / nu, aceste ntrebri au o
structur special. n limba vorbit intonaia ascendent le distinge de frazele
afirmative. n forma scris se adaug semnul ntrebrii la nceputul i sfritul
propoziiei ...?
Exemple:

Vienes?
Vamos a la playa maana?

Se poate pune o ntrebare i prin inversarea subiectului cu verbul, sensul este


acelai:

Ha llegado el jefe? El jefe ha llegado?

Interogativele se scriu cu accent i se aeaz la nceputul ntrebrii:


dnde

unde

cundo

cnd

cmo

cum

por qu

de ce

qu

ce

cul

care

cules (plural)

care

quin

cine

quienes (plural)

cine

cunto (masc.)

ct

cunta (fem.)

ct

cuntos (masc. pl.) ct


cuantas (fem. pl.)

ct

VERBELE
Verbele se clasific n trei tipuri de conjugri, n funcie de terminaia lor:
1: Verbe terminate n ar. Exemplu: estudiar, hablar, jugar, trabajar, cantar
2: Verbe terminate n er. Exemplu: aprender, comer, leer, correr, ver
3: Verbe terminate n ir. Exemplu: vivir, decidir, escribir, salir, pedir
Verbele se conjug prin nlocuirea terminaiei infinitivului (-ar, -er, ir) cu
terminaia corespunztoare, n funcie de timp i persoan. n spaniol nu
este necesar s se menioneze ntotdeauna pronumele personale. Exist
verbe regulate i neregulate care, cu mici excepii, au aceeai terminaie.
Verbul reflexiv adaug pronumele se la infinitiv.
Exemplu: ducharse, peinarse, moverse, vestirse

INDICATIVUL PREZENT
VERBELE REGULATE -AR
Yo

+o

hablo, trabajo, estudio

+as

hablas, trabajas, estudias

El, Ella, usted

+a

habla, trabaja, estudia

Nosotros/as

+amos hablamos, trabajamos, estudiamos

Vosotros/as

+is

hablis, trabajis, estudiis

Ellos/as,
Ustedes

+an

hablan, trabajan, estudian

VERBELE REGULATE -ER


Yo

+o

aprendo, como, leo

+es

aprendes, comes, lees

El, Ella, usted

+e

aprende, come, lee

Nosotros/as

+emos aprendemos, comemos, leemos

Vosotros/as

+is

aprendis, comis, leis

Ellos/as,

+en

aprenden, comen, leen

Ustedes

VERBELE REGULATE -IR


Yo

+o

aprendo, como, leo

+es

aprendes, comes, lees

El, Ella, usted

+e

aprende, come, lee

Nosotros/as

+imos aprendemos, comemos, leemos

Vosotros/as

+s

aprendis, comis, leis

Ellos/as,
Ustedes

+en

aprenden, comen, leen

n cazul yo, t, l--ella, ellos--ellas accentul se pune ntotdeauna la rdcina


cuvntului, iar la >>nosotros--nosotras, ellos-ellas accentul se pune
ntotdeauna la sfritul cuvntului.
VERBELE NEREGULATE
a. Verbele cu schimbarea vocalei: quiero, puedo, juego....
n cazul multor verbe vocala rdcinii, dac este accentuat, se transform la
toate persoanele, cu excepia nosotros i vosotros. Un astfel de verb poate
face parte din orice grup de conjugare i pstreaz terminaiile grupei
respective de conjugare.
Vocala rdcinei e se transform n ie.
Exemple:
Querer

quiero quieres - quiere - queremos - queris - quieren

Perder

pierdo - pierdes - pierde - perdemos - perdis - pierden

Entender entiendo - entiendes - entiende - entendemos - entendis - entienden

Alte verbe frecvent folosite se conjug dup modelul: tener (pero yo


tengo), sentar, cerrar, pensar, empezar, comenzar, sentir, preferir, venir (pero
yo vengo)
Vocala rdcinei o se transform n ue.
Exemple:

Poder

puedo - puedes - puede - podemos - podis - pueden

Dormir

duermo - duermes - duerme - dormimos - dorms - duermen

Encontrar encuentro - encuentras - encuentra - encontramos - encontris - encuentran

Alte verbe frecvent folosite se conjug dup modelul: volar - recordar -


costar - morir doler
Verbul jugar se conjug dup acest model. Vocala u se transform n ue:
Jugar: juego - juegas - juega jugamos - jugis juegan
a. Verbele cu schimbarea vocalei:
Exist aproximativ 30 de verbe terminate n ...ir a cror vocal a rdcinii e
se transform n i dac vocala este accentuat. Exemple:
Pedir pido pides pide pedimos peds piden

Alte verbe frecvent folosite se conjug dup modelul: decir (primera persona
digo), servir, medir, vestir, repetir, rer, impedir, seguir, conseguir, sonrer
a. Persoana nti neregulat. Exist un grup de verbe frecvent folosite
care au numai persoana nti neregulat. Celelalte persoane au forme
regulate. Exemple:
SABER: yo s - t sabes - l, ella, usted sabe nosotros, nosotras
sabemos - vosotros, vosotras sabis - ellos, ellas, ustedes saben
HACER: yo hago - t haces - l, ella, usted hace nosotros, nosotras
hacemos - vosotros, vosotras hacis - ellos, ellas, ustedes hacen
Alte verbe importante care au persoana nti neregulat sunt:
Caer

caigo, caes ...

Dar

doy, das ...

Decir digo, dices ...


Estar

estoy, ests ...

Poner pongo, pones ...


Salir

salgo, sales ...

Tener tengo, tienes ...

Traer traigo, traes ...


Valer

valgo, vales ...

Venir

vengo, vienes ...

Toate verbele terminate n -ecer, -ocer, -ucir formeaz persoana nti


neregulat cu ajutorul -zco.
Agradecer agradezco, agradeces ...
Conducir

conduzco, conduces ...

Conocer

conozco, conoces ...

Introducir introduzco, introduces ...


Parecer

parezco, pareces ...

Traducir

traduzco, traduces ...

Dac un verb este neregulat, acelai lucru este valabil i pentru vebul compus
corespunztor:

Aparecer aparezco
Atraer atraigo
Componer compongo
Desaparecer desaparezco
Deshacer deshago
Distraer distraigo
Rehacer rehago
Suponer supongo

a. Persoana nti neregulat i alte schimbri: Tener, venir, decir, or, estar.

Aa cum s-a menionat mai sus, unele verbe cu persoana nti


neregulat i alte schimbri:
Decir digo - dices - dice - decimos - decs dicen
Tener tengo tienes tiene tenemos tenis tienen
Venir vengo - vienes - viene - venimos - vens - vienen

Este acelai caz i pentru:


Or

oigo - oyes - oye - omos os - oyen

Estar estoy - ests - est - estamos - estis - estn


a. Verbele total neregulate: ir, ser, haber.
Ir yo voy t vas l, ella, usted va
nosotros, nosotras vamos - vosotros, vosotras vais - ellos, ellas, ustedes van
Ser yo soy t eres l, ella, usted es
nosotros, nosotras somos - vosotros, vosotras sois - ellos, ellas, ustedes son
Haber yo he t has l, ella, usted ha
nosotros, nosotras hemos - vosotros, vosotras habis - ellos, ellas, ustedes han

Haber are i o form impersonal invariabil hay (ca n englez there is,
there are sau en francez il y a). De asemenea, este un verb auxiliar cu
care formeaz timpuri compuse.
FOLOSIREA INDICATIVULUI PREZENT
Indicativul prezent se folosete pentru descrierea aciunilor care se
desfoar n prezent, dar i pentru exprimarea viitorului, dac este vorba de
o aciune care se va desfura cu siguran n viitor.

Vivimos en Toledo pero trabajamos en Madrid.


El prximo martes no vengo a clase. Voy a Barcelona.
La semana que viene marchamos de vacaciones.

PREZENTUL CONTINUU (ESTAR + GERUNDIO)


Pentru aciuni care se desfoar n momentul vorbirii, putem folosi i
indicativul prezent al verbului estar + gerunziul. Gerunziul se formeaz
adugnd terminaia ando (verbele n ar) sau -iendo (verbele n er, ir).
Exemple:

Espera un momento. Estoy hablando por telfono.


Qu haces? - Nada, estoy escuchando msica.

TIMPUL TRECUT - PRETRITO PERFECTO


Se formeaz cu prezentul verbului auxiliar haber i participiul verbului
principal. Timpul prezent al verbului haber:
yo he t has l, ella, usted ha
nosotros, nosotras hemos - vosotros, vosotras habis - ellos, ellas, ustedes
han

Participiul se formeaz cu terminaia ado (verbe n ar) sau ido (verbe n


er, -ir)
Exemple:

cantar - cantado
comer - comido
estar - estado
tener - tenido
salir - salido

Unele verbe cu participiul neregulat:

ser - sido
abrir - abierto
decir - dicho
hacer - hecho
escribir - escrito
poner - puesto
ver - visto
romper - roto
volver vuelto

Pretrito Perfecto se folosete pentru exprimarea unei aciuni care tocmai s-a
terminat, sau care poate avea nc legtur cu prezentul.
Exemple:

Hola, Pepe. Dnde has estado?


Habis terminado?
Qu han hecho Pepe y Mara hoy?
Has estado alguna vez en Espaa?
Nunca he visitado Madrid.
Has pagado la cuenta?

NOT: n unele zone din Spania, de exemplu Madrid, Pretrito Perfecto se


folosete pentru toate aciunile terminate n trecut:

Cundo han llegado? Han llegado ayer.


Has terminado tus estudios? S, los he terminado el ao pasado.

n alte zone din Spania i n multe ri ale Americii Latine, Pretrito Perfecto
se utilizeaz foarte rar. n locul acestuia se folosete Pretrito Indefinido.

TIMPUL TRECUT - PRETRITO INDEFINIDO


Terminaiile regulate sunt:

Verbe n ar Verbe n er Verbe n -ir


hablar

comer

vivir

Yo

habl

com

viv

hablaste

comiste

viviste

l, ella, usted

habl

comi

vivi

Nosotros / as

hablamos

comimos

vivimos

Vosotros / as

hablasteis

comisteis

vivisteis

Ellos/as
ustedes

hablaron

comieron

vivieron

Unele verbe n -ir, ca de exemplu pedir sau sentir, schimb la persoana a


treia singular i plural e- n i-. Verbele n -ir, ca de exemplu dormir,
schimb la persoana a treia singular i plural o- n u-.
pedir

sentir

dormir

ped

sent

dorm

pediste sentiste

dormiste

pidi

durmi

sinti

pedimos sentimos dormimos


pedistei sentisteis dormisteis
s
pidieron sintieron durmieron

Verbele ser i ir formeaz Pretrito Indefinido neregulat i au urmtoarele


forme: fui, fuiste, fue,fuimos, fuisteis, fueron
Alte verbe au n Pretrito Indefinido rdcin neregulat:
Estar

estuve, estuviste, estuvo, estuvimos, estuvisteis, estuvieron

Tener

tuve, tuviste, tuvo, tuvimos, tuvisteis, tuvieron

Poder

pude, pudiste, pudo, pudimos, pudisteis, pudieron

Poner

puse, pusiste, puso, pusimos, pusisteis, pusieron

Saber

supe, supiste, supo, supimos, supisteis, supieron

Querer quise, quisiste, quiso, quisimos, quisisteis, quisieron


Hacer

hice, hiciste, hizo, hicimos, hicisteis, hicieron

Venir

vine, viniste, vino, vinimos, vinisteis, vinieron

Decir

dije, dijiste, dijo, dijimos, dijisteis, dijeron

Pretrito Indefinido se foloste pentru a exprima o aciune care s-a desfurat


ntr-un moment concret n trecut.

Qu hiciste el domingo? Fui al parque.


Has hablado con el jefe? S, habl con l ayer.
Cundo descubri Coln Amrica? Hizo su primer viaje en 1492.

TIMPUL TRECUT - PRETRITO IMPERFECTO


Verbe n -ar

Verbe n -er Verbe n -ir

yo

estudiaba

coma

viva

estudiabas

comas

vivas

el, ella, usted

estudiaba

coma

viva

nosotros / as

estudibamos comamos

vivamos

vosotros / as

estudiabais

comais

vivais

ellos, ellas,
ustedes

estudiaban

coman

vivan

Exist trei verbe neregulate:


ser

ver

ir

Yo

era

vea

iba

eras

vea

iba

El, ella, usted

era

vea

iba

Nosotros / as

ramos veamos bamos

Vosotros / as

erais

veais

ibais

Ellos, ellas,
ustedes

eran

vean

iban

Pretrito Imperfecto se folosete pentru descrierea unor aciuni n cursul


crora s-a desfurat o alt aciune sau pentru descrierea unor tradiii i
deprinderi din trecut.
Exemplu:

Qu hiciste el sbado? - Nada. Llova, mi novio trabajaba, ponan una

pelcula muy buena en la tele, as que me qued toda la tarde en casa.<<

Cuando yo era joven me gustaba mucho jugar al ftbol.

VIITORUL
Terminaiile viitorului se adaug la infinitivul verbelor i sunt aceleai pentru
toate cele trei conjugri:
Persoana

Terminaia estar

ser

ir

Yo

estar

ser

ir

-s

estars

sers

irs

l, ella, usted

estar

ser

ir

Nosotros / as

-emos

estaremos seremos iremos

Vosotros / as

-is

Ellos/as
ustedes

estaris seris iris


-

estarn sern irn

Unele verbe au rdacina neregulat, dar pstreaz terminaiile.


querer querr, querrs, querr, querremos, querris, querrn

decir

dir, dirs etc.

hacer

har, hars etc.

haber

habr, habrs etc.

saber

sabr, sabrs etc.

poder

podr, podrs etc.

poner

pondr, pondrs etc.

salir

saldr, saldrs etc.

tener

tendr, tendrs etc.

venir

vendr, vendrs etc.

Folosirea viitorului
Pentru exprimarea unor aciuni sau evenimente viitoare putem folosi viitorul,
dar i alte modaliti:
Timpul viitor

En enero ir a Roma

Timpul prezent ir + a + infinitiv En enero voy a ir a Roma


Indicativul prezent

En enero voy a Roma

1. Viitorul se folosete pentru exprimarea obiectiv a unor aciuni viitoare,


indiferent de momentul vorbirii. Se mai folosete i pentru exprimarea
unei supoziii:

Maana llover y bajarn las temperaturas.


Lo har si puedo.
Cuntos aos tendr? No tengo ni idea.

1. Dac este vorba de un plan, proiect sau de ceva inevitabil se folosete


ir a + infinitiv:

El prximo domingo voy a ir a Madrid.


Va a llover por la tarde.

1. Timpul prezent se folosete pentru exprimarea unei decizii luate sau pe


care tocmai am luat-o:

Esta semana lo llamo.


Vienes a clase maana?

CONDIIONALUL

Modul condiional se formeaz la fel ca viitorul. i anume, prin adugarea


terminaiilor condiionalului la infinitivul verbului. Terminaiile sunt aceleai
pentru toate verbele.
Persoana

Terminaia estar

ser

ir

Yo

-a

estara

sera

ira

-as

estaras

seras

iras

l, ella, usted

-a

estara

sera

ira

Nosotros / as

-amos

estaramos seramos iramos

Vosotros / as

-ais

estarais

serais

irais

Ellos as
ustedes<<

-an

estaran

seran

iran

Prezint aceleai neregulariti ca i


viitorul: podra etc, tendra etc, querra etc.
Condiionalul se folosete pentru exprimarea unor planuri sau idei posibile,
dar i ceea ce ne dorim s realizm:

Podramos ir a la montaa este fin de semana.


Te gustara venir conmigo?

Condiionalul se folosete pentru exprimarea unei rugmini politicoase:

Podras venir un momento a mi despacho, por favor?


Podra usted ayudarme?
Te importara hacerme un favor?
Les importara (a ustedes) cerrar la puerta, por favor?

Condiionalul se folosete, de asemenea, n propoziii cu si (i cu un verb la


timpul imperfecto de subjuntivo - vezi mai jos) pentru exprimarea unei
sopoziii privind nite aciuni posibil:

Estudiara ms si tuviera ms tiempo.


Compraramos un ordenador nuevo si pudiramos.
Qu haras si te tocase la lotera?

EXPRIMAREA OBLIGAIEI I A NECESITII


>>TENER QUE<< + Infinitiv

Tener que + infinitiv se folosete pentru exprimarea obligaiilor i pentru a da


instruciuni:

Primero tienes que encender el ordenador y luego tienes que abrir el


programa.
Maana tengo que pagar la factura del telfono.

>>HAY QUE<< + Infinitiv

Forma impersonal hay que se folosete pentru a exprima o obligaie sau o


necesitate de a face ceva, fr a se indica cine trebuie s o fac. Corespunde
expresiei es necesario:

Primero hay que encender el ordenador y luego hay que abrir el


programa.
Lo primero que hay que hacer es enviarles un email.

FORMA PASIV
Forma pasiv se folosete n primul rnd n form scris i n mijloacele de
comunicaie. De exemplu:

El ministro y su mujer fueron detenidos por la polica. Su mujer fue


puesta en libertad.

Adesea, forma pasiv normal se poate nlocui cu aa-numita form pasiv


reflexiv, dac nu este necesar s se cunoasc cine a efectuat aciunea.
Forma pasiv reflexiv se formeaz cu se + persoana a 3 singular sau
plural. Exemple:

Este coche fue fabricado en Eslovaquia. - Este coche se fabric en


Eslovaquia.
La factura ser pagada maana. - La factura se pagar maana.
La casa no ha sido vendida todava. - La casa no se ha vendido
todava.
Estos ordenadores son fabricados en China. Estos ordenadores se
fabrican en China.

PREZENTUL CONJUNCTIVULUI
Prezentul conjunctivului se formeaz cu vocalele corespunztoare fiecrui
grup.
Infinitiv -ar: Prezentul Conjunctivului -e
Infinitiv -er/ -ir: Prezentul Conjunctivului -a
HABLAR COMER VIVIR

hable

coma

viva

hables

comas

vivas

hable

coma

viva

hablemo comamos vivamos


s
hablis

comis

vivis

hablen

coman

vivan

Verbele cu neregularitile e > ie i o > ue la indicativul prezent au


aceleai neregulariti i la conjunctiv prezent.
verb

INDICATIV CONJUNCTIV

quere quiero
r

quiera, quieras, quiera, queramos, queris, quieran

poder puedo

pueda, puedas, pueda, podamos, podis, puedan

Verbele cu persoana nti neregulat la indicativ prezent formeaz


conjunctivul prezent cu aceleai neregulariti. Exemple:
Persoana 1 indicativ: hago, tengo, salgo, conozco, pido
Conjunctivul:
haga

tenga

salga

conozca

pida

hagas

tengas

salgas

conozcas

pidas

haga

tenga

salga

conozca

pida

hagamo tengamos salgamos conozcamos pidamos


s
hagis

tengis

salgis

conozcis

pidis

hagan

tengan

salgan

conozcan

pidan

Verbele n ...e..-ir (sentir) schimb i e n i la persoana nti i a doua


plural. Verbele n ...sau...-ir (dormir) schimb o- n u-.

sentir sintamos sintis


dormir durmamos durmis

Alte verbe cu neregulariti proprii:


saber sepa, sepas, sepa, sepamos, sepis, sepan
ir

vaya, vayas, vaya, vayamos, vayis, vayan

haber haya, hayas, haya, hayamos, hayis, hayan


ver

vea, veas, vea, veamos, veis, vean

ser

sea, seas, sea, seamos, seis, sean

estar

est, ests, est, estemos, estis, estn

IMPERATIVUL
Imperativul afirmativ

Imperativul afirmativ are forme speciale numai la persoana a doua singular


(t) i la persoana a doua plural (vosotros/as)
Tu: Imperativul prezint aceeai form ca la persoana a treia singular la
indicativ prezent.

Pasa, por favor.


Mira esto.

Exist opt excepii:


poner pon
ser

decir

di

ir

ve

hacer haz
salir

sal

tener

ten

venir

ven

Vy: Imperativul se formeaz schimbnd -r al infinitivului cu d.


Exemple: mirar - mirad; salir - salid. Nu exist excepii.

Pasad, por favor.


Venid aqu. Mirad esto.

Pentru formulele de politee voi sau noi la imperativ folosim forma


corespunztoare cojunctivului prezent.

Pase, por favor.


Vengan ustedes aqu.
Mire usted esto. Hablemos con l.

Pentru toate formele imperativului afirmativ, pronumele se altur verbului sau


l succed.

Triganla maana, por favor.


Djalo ah encima.

Dac sunt mai multe pronume, pe primul loc se va afla pronumele n dativ i
apoi pronumele n acuzativ:

Tremelo, por favor.


Cmprenselo. Es muy bueno.

Imperativul negativ

Pentru toate persoanele se folosesc formele subjonctivului prezent.

No lleguis tarde.
No fume, ni beba alcohol.

Pronumele stau n faa verbului. Pronumele la acuzativ i dativ le sau les se


transforma n se.

No lo hagas as.
No se lo digan todava.

SUBJONCTIVUL IMPERFECT
Subjonctivul imperfect se formeaz prin omiterea terminaiei -ron la persoana
a treia plural a oricrui verb regulat sau neregulat, obinnd astfel rdcina
cuvntului, i prin nlocuirea acestei terminaii cu terminaia persoanei
corespunztoare. Exist dou posibiliti de conjugare, una cu -ra i una cu
-se. Se pot folosi ambele. Exemple:
Verbul HABLAR Pretrito Indefinido (Persoana a3 Plural ): hablaron omite
terminaia ron i adaug terminaiile:

-ra, -ras, -ra, -ramos, -rais, -ran


sau
-se, -ses, -se, -semos, -seis, -sen
NOT: n forma noi ale ambelor conjugri, accentul trece la ultima silab a
rdcinii.
Exemple de verbe regulate:
Verbe n ar

Verbe n er

Verbe n -ir

comiera / comiese

viviera / viviese

2 P. Sing. hablaras / hablases

comieras / comieses

vivieras / vivieses

3 P. Sing. hablara / hablase

comiera / comiese

viviera / viviese

1 P. Sing. hablara / hablase

1 P. Plural hablramos / hablsemos comiramos / comisemos viviramos / vivisemos


2 P. Plural hablarais / hablaseis

comierais / comieseis

vivierais / vivieseis

3 P. Plural hablaran / hablasen

comieran / comiesen

vivieran / viviesen

Exemple de verbe neregulate:


1 P. Sing. hiciera/ hiciese

tuviera / tuviese

fuera / fuese

2 P. Sing. hicieras/ hicieses

tuvieras / tuvieses

fueras / fueses

3 P. Sing. hiciera/ hiciese

tuviera / tuviese

fuera / fuese

1 P. Plural hiciramos / hicisemos tuviramos / tuvisemos furamos / fusemos


2 P. Plural hicierais / hicieseis

tuvierais / tuvieseis

fuerais / fueseis

3 P. Plural hicieran / hiciesen

tuvieran / tuviesen

fueran / fuesen

Subjonctivul imperfect se folosete la fel ca cojunctivul prezent, dar n trecut.


Are trei folosiri principale:
1. Exprim subiectivitatea dup aceleai verbe i expresii impersonale sau
jonciuni ca i n conjunctivul prezent. Dac folosim subjonctivul
imperfect, propoziia principal a frazei, trebuie s fie la timpul trecut
pretrito indefinido, imperfecto sau la modul condiional:

Quera que lo hicieras.

Fue una lstima que no pudiera venir.


Yo no lo hara aunque me pagases mucho dinero.

1. Formule de politee:

Quisiera dos libros, por favor.


Quisiramos cenar, por favor.

1. Fraze condiionale cu si i cu jonciunea como si:

Si tuviera dinero, ira contigo.


Nos miraron como si fusemos locos.