Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic la limba i literatura romn Slivca

Olesea
Clasa- VI-C
Data -19-20/11/2012
Subiectul leciei -Legenda.Stnca corbului,de A.Russo
Competene i subcompetene - 6 /6.1 9/9.1
13/13.1
Tipul leciei mixt
Tehnologii/Metode -conversaia /lucrul ndividual / lectura/lucrul n
perechi/argumentarea/TIC
Mijloace - Manual (ed.Cartier)/ computer/fie de lucru
Timp
-90 min
Obiective operaionale : O1- S lectureze fluent i coerent un text literar
necunoscut
O2-S determine personajele i portretul lor din legend
O3 S determine structura textului n baza analizei prilor sale
O4-S depisteze modurile de expunere prezente n text
O5-S aduc argumente n favoarea unei idei , unei afirmaii
Scenariu didactiC
Etapele
leciei
1.Evocare
a)captarea
ateniei

b)verificare
a temei de
acas

2.Realizarea
sensului
A)Prezentarea
noului subiect

O
b.
O
5

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Pentru a iniia elevii n


atmosfera leciei se va
organiza o discuie n
baza afirmaiei :Multe
locuri deosebite sunt n
lume,dar cele mai
frumoase locuri sunt
cele de acas,pentru c
sunt alturi de inima
noastr.

Se vor aduce argumente n


favoarea sau contra acestei
afirmaii

Se va verifica tema de
acas prin ascultarea
compunerilor cu tema:O
sear minunat
Se va scrie la tabl
definiia legendei fr a
scrie cuvntul legend.n
baza rspunsurilor
elevilor se va anuna
noul subiect al
leciei :Legenda Stnca
corbului de A.Russo.

Metode
dezbater
ea

Civa elevi vor citi


compunerile,comentnd pe cele ale
colegilor.

Elevii trebuie s determine a cui


este definiia de la tabl.Dup ce
ghicesc cuvntul legend,vor spune
ce legende au citit pn acum i la
ce persoane , locuri ,evenimente se
refer ele ?

Se noteaz n caiete cteva date

Conversa
ie

TIC

Proiect didactic la limba i literatura romn Slivca


Olesea
O
1

O
2
O
3
O
4

O
5

3)Reflecie
a)Consolidarea
cunotinelor
b)evaluare

c)Tema
pentruacas

O
5

Se va prezenta un
material PPS despre
viaa i opera lui
A.Russo.
Se propune lectura
textului din manual.Se
va explica informaia
neclar sau necunoscut
din manual.
Se va trece la exerciiile
de vocabular : ex.1,2
p.71 +exerciiile de pe
fi
Se va trece la explorarea
textului urmnd schema :
-structura textului
-personajele i
descrierea lor
-planul simplu de idei al
textului
-modurile de expunere

importante despre autor.


Vor citi pe rnd legenda propriuzis.

Se lucreaz independent n
caieele,pe fie se lucreaz in
perechi.(Anexa 1)

Lectur

Lucru n
perechi

Se va lucra n perechi:

-se determin c textul are 2 pri


-personajele sunt :
naratorul,cluza,pribeagul,fata,fl
cul,ttarii
-se va completa un tabel cu
descrierea personajelor
-delimiteaz etapele naraiunii
pentru partea a 2-a a textului
marcnd fragmentele de text
respective
-transcriu din text exemple de
diverse moduri de
expunere :naraiune,descriere,dialo
g
Se va propune o discuie Se va discuta i se vor scrie n
despre fragmentele din
caiete exemple pentru fiecare din
text care in de domeniul aceste pasaje.
fantasticului i
momentele istorice
reale.
Se va cere
Aduc argumentele de rigoare cu
argumentarea faptului
exemple din text.
c :
-grupul de cltori era
ncntat de frumuseea
locurilor
-cltorii au fost
impresionai de legenda
auzit

Lucru
individual

Argument
area

Proiect didactic la limba i literatura romn Slivca


Olesea
-Documenteaz-te i
prezint o informaie
despre perioada istoric
menionat n legend
-nregistreaz o legend
a localitii natale i
relateaz-ne-o

S-ar putea să vă placă și