Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE LECIE

ARIA CURRICULAR
: LIMB I COMUNICARE
OBIECTUL DE STUDIU
: LIMBA I LITERATURA ROMN
UNITATEA DE NVARE: Real si imaginar-Partile de propozitie
TITLUL LECIEI
: SUBIECTUL. SUBIECTUL SIMPLU
TIPUL LECIEI
: TRANSMITERE I NSUIRE DE NOI CUNOTINE

SCOPUL LECIEI: Dezvoltarea capacitii de a recunoate subiectul i de a-l folosi corect


n comunicarea oral i scris
OBIECTIVE DE REFERIN:
3.6: s recunoasc n textele studiate elementele de construcie a comunicrii nvate;
4.4: s utilizeze corect, n textele redactate, elementele de construcie a comunicrii
studiate.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O.1: s identifice subiectul simplu n propoziii prin stabilirea legturii cu predicatul;
O.2: s analizeze sintactic i morfologic prile de vorbire prin care este exprimat subiectul in
propozitie;
O.3: s foloseasc corect prile de vorbire cu funcie de subiect n construcii proprii;
O.4: s formuleze propoziii n care subiectul simplu se afl n poziie iniial, median sau
final.
O.A.: Stimularea interesului elevilor pentru o exprimare corect din punct de vedere
gramatical

RESURSE TEMPORALE: 45 minute


RESURSE UMANE: 24 elevi

CONINUTURI:

Elemente de construcie a comunicrii


Sintaxa propoziiei.
> Subiectul. Subiectul simplu. Prile de vorbire prin care se exprim
subiectul (substantiv, pronume personal)

STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE:

de transmitere i nsuire a cunotinelor: explicaia, povestirea, conversaia,


conversaia euristic

de explorare i descoperire: demonstraia

bazate pe aciune: exerciiul, algoritmizarea

ale gndirii critice: Ciorchinele

MIJLOACE DE NVMNT:

informativ-demonstrative: ilustraie

de exersare i formare a deprinderilor: joc-ghicitoare, fie de lucru

de raionalizare a timpului: jetoane, poliester

tehnice audio-vizuale: computer, videoproiector

FORME DE ORGANIZARE:
activitate frontal,
activitate n perechi;
activitate individual.

BIBLIOGRAFIE:

Programe colare pentru clasa a IV-a Limba i literatura romn, Bucureti, 2005
Cerghit, I.; Radu, I.T. Didactica, manual pentru clasa a X-a-coli normale,
E.D.P., R.A., Bucureti, 1995
Constantin, M.; Ionescu, F. Discipline opionale. Explorarea textului literar pentru
dezvoltarea gndirii critice, caiet de lucru pentru clasa a IV-a,
Braov, 2001
Crciun, Corneliu Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar,
Ed. Emia, Deva, 2003
Gherman, Angelica Culegere de exerciii i texte gramaticale pentru clasele II-IV,
Ed. Elis, Bucureti, 2006
Mihescu, M.; Dulman, A.; Platcu, M. Limba i literatura romn, manual pentru clasa
a IV-a, Ed. Radical, Bucureti, 2006
Oprescu, Maria Vreau s tiu!, caiet de limba i literatura romn pentru clasa a IV-a,
Ed. Hieropolis, Timioara, 2007
Prial, V.; Prial, D. Limba romn, culegere auxiliar pentru clasa a IV-a,
Ed. Euristica, Iai, 2003

MOMENTELE
LECIEI

DURATA

1. Pregtirea
pentru lecie

5 minute

2. Captarea
ateniei

3 minute

OB.
OP.

STRATEGII DIDACTICE
DEMERSUL DIDACTIC
Dispunerea mobilierului n perechi
Pregtirea materialului didactic frontal, ct i a celui
individual
Fiecare elev scrie pe o floare din hrtie colorat (ANEXA 1)
prenumele su mpreun cu o ateptare de la activitile zilei sau
un sfat adresat colegilor de clas. Florile sunt fixate n faa
clasei, pe un suport care ntruchipeaz grdina dorinelor. La
finalul zilei elevii vor stabili ce ateptri li s-au ndeplinit sau ce
sfaturi le-au fost luate n seam de ctre colegi.
Verificarea temei pentru acas frontal i calitativ

Joc-ghicitoare (activitate frontal)


Gsii cuvintele cu sens opus celor din urmtoarea coloan.
Fii ateni! Folosind iniialele cuvintelor gsite de voi vei afla un
cuvnt nou. Care este acesta?
BOGIE
INUTIL
TNR
UR
GENEROS
NECINSTIT
VORBETE

3. Anunarea
titlului i
enunarea
obiectivelor

2 minute

METODE

MIJLOACE

Explicaia
Conversaia

Jetoane
Poliester

Tema pentru
acas
Explicaia
Exerciiul

SRCIE
UTIL
BTRN
IUBIRE
EGOIST
CINSTIT
TACE

Elevii sunt anunai titlul leciei: Subiectul. Subiectul


simplu.
Se scriu pe tabl data i titlul leciei, iar elevii le scriu pe
caiete.
Elevii sunt anunai c, n aceast or, vor recunoate
subiectul simplu n propoziii i texte scurte, vor analiza
subiectele identificate, dar vor alctui, la rndul lor, propoziii n
care cuvinte date s aib funcie de subiect.

EVALUARE

Conversaia

Joc-ghicitoare

4. Dirijarea
nvrii

Se prezint o ilustraie (ANEXA 2) n care elevii recunosc o


secven din povestirea Darul lui Mo Miron de Ion
Agrbiceanu, studiat la ora de literatur.
Pe scurt este relatat subiectul povestirii.
Se alctuiete o propoziie enuniativ pe baza ilustraiei.
Aceasta se scrie pe tabl, iar elevii o noteaz n caiete.

20 minute

Demonstraia

Ilustraie

Povestirea
Exerciiul

Exemplu: Soldatul i d o pine lui mo Miron.


Se identific predicatul propoziiei formulndu-se ntrebarea
corespunztoare (ce face soldatul?); predicatul se subliniaz,
motivndu-se totodat de ce enunul alctuit este o propoziie.
Elevii indic, cu ajutorul unei sgei, partea de propoziie
creia i s-a adresat ntrebarea pentru a identifica predicatul.

Conversaia
euristic

P.V.
Soldatul i d o pine lui mo Miron.
O.1

Se stabilete c aciunea predicatului verbal d este


realizat de ctre partea de propoziie soldatul. Aceast parte
de propoziie despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului
poart numele de subiect.
n momentul stabilirii definiiei fiecare elev i noteaz
aceast informaie n ciorchinele subiectului (ANEXA 3),
reprezentat pe o fi de lucru. Una similar este afiat la tabl.

Ciorchinele
Tema de lucru
n clas
(completarea
ciorchinelui)

Ciorchinele va fi completat pe msur ce elevii i vor nsui


noile cunotine.
Pentru a stabili, n continuare, ntrebrile, tipurile, topica
subiectului n propoziie ct i prile de vorbire prin care se
poate exprima acesta, se continu cu propoziia alctuit dup
ilustraie. Se aduc n completare i alte exemple (ANEXA 4),

Demonstraia

Computer
Videoproiec-

care sunt proiectate pe un ecran , n faa clasei, pentru a fi ct


mai vizibile.

tor

S.
P.V.
Soldatul i d o pine lui mo Miron.
Formularea ntrebrii corespunztoare pentru subiectul
soldatul (cine d? sau despre cine se vorbete n propoziie?)
Folosind i celelalte exemple, se insist pe diferenierea
ntrebrilor subiectului cine?, despre cine se vorbete? (pentru
persoane) i ce?, despre ce? (pentru celelalte fiine, lucruri,
fenomene ale naturii etc.)
cine?
S.
P.V.
Soldatul i d o pine lui mo Miron.
Pentru c subiectul soldatul este format dintr-o singur
parte de vorbire, acesta se numete subiect simplu.
Este identificat i cellalt tip de subiect (multiplu) n
exemplul adiacent.
Se precizeaz poziia subiectului n construcia propoziiei
dup ilustraie (iniial). n celelalte exemple sunt identificate
alte dou poziii: median, final.
Se identific partea de vorbire prin care este exprimat
subiectul soldatul substantiv comun.
Pe baza exemplelor proiectate la tabl, elevii descoper c
subiectul simplu poate fi exprimat i prin substantiv propriu,
pronume personal i pronume personal de politee.
O.2

Activitate frontal

Conversaia
euristic

Observarea
sistematic a
elevilor
(participarea
activ,
formularea de
rspunsuri
corecte)

Subliniai subiectele din urmtorul text i facei analiza oral


a acestora, urmrind tabelul de mai jos:

Partea de
vorbire prin
care este
exprimat

Persoana

Numrul

Genul

ntrebarea la
care rspunde
subiectul

Noaptea se aaz peste sat. Melania i cheam pe copii la


mas. Ei mai ntrzie puin, ca de obicei. Fetia i duce
hainele n dulap. Biatul le uit pe bncu. n curnd vin i
stpnii acas.

Algoritmizarea

Elevii sunt atenionai de la nceput asupra categoriilor


gramaticale ale substantivului, respectiv ale pronumelui
personal, deoarece ele sunt combinate n acelai tabel.
5. Obinerea
performanei

5 minute

O.3

Elevii alctuiesc oral propoziii respectnd cerinele


urmtoare, iar propoziiile se scriu pe tabl i n caiete.

Exerciiul

Alctuii propoziii n care:


a). substantivul psrile s aib funcie de subiect simplu;
b). subiectul s fie exprimat prin substantiv comun, nume de
fenomen al naturii;
c). subiectul s fie exprimat prin pronume personal de
politee, persoana a II-a, numrul singular;
d). subiectul s se afle n interiorul unei propoziii
dezvoltate.
6. Asigurarea
feed-back-ului

8 minute

O.4

Elevii sunt solicitai s rezolve dou exerciii, pe o fi de


lucru individual (ANEXA 5).

Exerciiul
Conversaia

Fie de lucru

Tema de lucru
n clas
(completarea
fiei)

Corectare in
perechi
Observarea
sistematic a
elevilor
(capacitatea
de a-i corecta
corect i
obiectiv
colegii)

Se aplic verificarea n perechi a fielor de lucru.

Tratare difereniat (pentru patru eleve) ANEXA 6.


Verificarea, n acest caz, o realizeaz nvtoarea.

7. Aprecieri
finale i tema
pentru acas

2 minute

Se fac aprecieri asupra modului de lucru; elevii i


autoapreciaz participarea activ la or.
Tem: Ex. 8, 9 / 81 (manual)

Conversaia
Explicaia

Autoevaluarea

ANEXA 1

Spargerea gheii: Grdina dorinelor

ANEXA 2

Darul lui Mo Miron de Ion Agrbiceanu

Despre cine se vorbete n propoziie?


Cine?
Despre ce se vorbete n propoziie?
Ce?
ntrebri
nceput
simplu

interior
poziia n cadrul
propoziiei

SUBIECTUL
=

feluri

partea principal de propoziie


despre care se spune ceva cu
ajutorul predicatului

multiplu

sfrit

pri de vorbire prin care


se exprim

pronume personal de politee

substantiv propriu
pronume personal
substantiv comun

ntrebri

poziia n cadrul
propoziiei

SUBIECTUL
=

pri de vorbire prin care


se exprim

feluri

ANEXA 4

NTREBRILE SUBIECTULUI
Moul veghea noapte dup noapte.
Rzboiul bntuia de-att amar de vreme.

FELURILE SUBIECTULUI
Oamenii au ieit pe uli.
Ei i copiii lor priveau ca la o srbtoare.

PRILE DE VORBIRE PRIN ESTE EXPRIMAT SUBIECTUL


Sergentul zmbi.
Romnia intrase n rzboi.
El fcuse apte legturi de otav.
Dumnealui era om btrn.

LOCUL SUBIECTULUI N PROPOZIIE


Frontul fusese mpins nainte.
i prin nvlmeala aceea se vedea un btrnu n straie albe.
Noaptea se auzi un glas.

ANEXA 5

FI DE LUCRU INDIVIDUAL
1. Recunoate cuvntul care poate fi predicat, apoi pe cel care poate fi
subiect i alctuiete propoziii ordonnd cuvintele de mai jos. Subliniaz
apoi subiectele.
a). un, ateapt, un, btrn, tramvai;
_____________________________________________________________
b). semna, cu, dumbrava, cea, din, spuse, ei, de, povetile, mama.
_____________________________________________________________

2. Alctuiete propoziii respectnd cerinele:


a). subiectul exprimat prin substantiv propriu (nume de persoan) s fie aezat la
nceputul propoziiei;
_____________________________________________________________
b). subiectul exprimat prin pronume personal, persoana I, numrul plural s fie
aezat n interiorul propoziiei.
_____________________________________________________________

ANEXA 6

FI DE LUCRU N PERECHI
1). Completai cu subiectele potrivite. Unde se afl fiecare subiect n
propoziiile date? Alegei varianta corect dintre paranteze.

. citete frumos.
(la nceput, n interior sau la sfrit)

n curtea casei latr .. .


(la nceput, n interior sau la sfrit)

se ntorc de la coal.
(la nceput, n interior sau la sfrit)

Printre ramuri, .. ciripesc.


(la nceput, n interior sau la sfrit)

2). Alctuii propoziii n care cuvintele: veveria i noi s fie, pe rnd,


subiecte.