Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.02.2014
CLASA: a VII-a A
PROFESOR: Popescu Alexandra
ARIA CURRICULAR: ,,Arte
DISCIPLINA: Educaie plastic
NR.ORE/SPTMN: 1 or
UNITATEA DE NVARE: Gesturi plastice i elemente de limbaj plastic
SUBIECTUL LECIEI: ,,Casa bunicilor
TIPUL LECIEI: Mixt
DURAT: 45 min
SCOPUL LECIEI: Utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru i a unor tehnici
specifice artelor plastice
OBIECTIVE DE REFERIN

Dezvoltarea gesturilor plastice n scopul nsuirii unor tehnici de lucru i a unor


elemente ale limbajului plastic
Realizarea unor lucrri artistice libere sau pe o tem dat, utiliznd diverse
materiale

OBIECTIVE OPERAIONALE
Cognitive:
O11. s neleag instructajul verbal(comenzi/enunturi)
O1.s neleag tema dat
O2.s execute corect gesturi plastice
O3.s completeze imaginea din materialul dat prin unirea punctelor
Afectiv-volitive:
O4.s participe n mod activ i eficient la rezolvarea sarcinilor
O5.s manifeste emoii pozitive fa de situaiile de nvare
Motrice:
O6.s adopte o pozitie corect n banc

O7.s realizeze o coordonare motorie adecvat activitii desfurate: privete-indic,


ascult-privete
O8.s i formeze motricitatea fin
RESURSE
1. Procedurale:
- instructajul verbal
- explicaia
- demonstraia
- observaia dirijat
- exerciiul
- aprecierea verbal
2. Materiale:
- prezentare PowerPoint
- computer
- boxe
- computer
- muzic (Brain music)
- fi de lucru
- acuarele
- pensule
- recipient pentru ap
- carioci
3. Forme de organizare:
- frontal: activitatea de captare a ateniei, dirijarea nvrii
- individual

DESFURAREA ACTIVITII
Etapele instruirii i

Obiective

dozarea timpului

operaionale

Coninut tiinific

Strategii didactice
Metode i procedee

Mijloace

Evaluare
Forme de
organizare

Moment organizatoric
1 min

O1

Pregtirea celor necesare n

Instructajul verbal

vederea desfurrii n condiii


Stabilirea linitii i disciplinei

14 min

Observarea
sistematic

optime a leciei.

Captarea ateniei

Frontal

n vederea nceperii leciei.


Profesorul creeaz un climat

Explicaia

propice nvrii cu ajutorul

Demonstraia???

unei melodii ce stimuleaz

Problematizare

activitatea cognitiv.
Profesorul prezinta slideurile
cu imagini reprezentnd lucrari
ale pictorilor X,Y,Z, acestea
reprezentnd variaiuni de
lucrri pe tema ,,Casa
bunicilor. Din cand n cnd
elevii sunt solicitai s

recunoasc diferite obiecte din


imagini.
Anunarea temei i a
obiectivelor
3 min

Profesorul anun titlul leciei,


obiectivele urmrite i
exerciiile.
Notez titlul pe tabl (,,Casa

Dirijarea nvrii

bunicilor").
1. Profesorul prezint fia de

Explicaie

15 min

lucru i explic elevilor prima

Demonstraie

cerint:,,uniti punctele pentru a


completa desenul casei
bunicilor cu acoperiul.

Exerciiul

2. Dup finalizarea contururilor


elevii mpreun cu prof aeaz
pe bnci acuarelele, pensulele
i apa. Utiliznd drept suport
cutia cu acuarele profesorul
denumete toate culorile, apoi
cere fiecrui elev s identifice
2 culori.
3. Elevii picteaz desenul

(Casa Bunicilor) cu ajutorul


profesorului, folosind pensula
sai degetele.
Obinerea
performanei
7 min

1. Elevii termin singuri


lucrarea.
2. Profesorul solicit fiecrui
elev s indice o anumit
culoare din cutia cu acuarele.
Elevii care realizeaz corect

Evaluarea

exerciiul primesc o stelu.


Lucrarile sunt aezate pe tabl

3 min

cu ajutorul magneilor i sunt

Asigurarea reteniei i

analizate mpreuna.
Voi face aprecieri generale,

apoi individuale asupra

transferului(ncheierea

modului n care elevii au

leciei)

participat la lecie.. Elevii care

2 min

au lucrat suficient primesc cate

Conversatia???monolog;((

o stelu.
Elevii cu un ritm lent de lucru
sunt ncurajai, apreciindu-se

fiecare progres.

S-ar putea să vă placă și