Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa :Mica 2
Activitatea: Educarea limbajului
Tema: Darurile iernii de Irimie Stru
Forma de activitate: memorizare
Tipul activitii : Formare de deprinderi
Scopul activitii:
- Formarea deprinderii de a memora voluntar i logic versurile poeziei;
- mbogirea reprezentrilor despre anotimpul iarna i a vocabularului activ cu
noi cuvinte i expresii;
- Formarea expresivitii limbajului prin recitarea nuanat.
Obiective operaionale:
- S memoreze logic versurile;
- S recite corect i expresiv (ton, pauze, gesturi).
Metode i procedee:
- Explicaia
- Demonstraia
- Conversaia
- Exerciiul
Materiale didactice:
- Plana cu anotimpul iarna;
- Macheta cu anotimpul iarna;
- Jetoane cu imagini reprezentnd anotimpul alb.

Bibliografie:
Florica Mitu, tefania Antonovici Metodica activitilor de educare a
limbajului n nvmntul precolar, Editura Humanitas
Darurile iernii de Irimie Stru
Programa activitatilor instructiv-educative din gradinita de copii V &
Integral , Bucuresti, 2005
Durata: 15minute
Loc de desfurare: sala de clasa

DEMERSUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic

Coninutul tiinific

Strategii
didactice

1. Moment
organizatoric

Se asigur climatul de lucru:


organizarea spaiului de lucru,
aerisirea
slii,
pregtirea
materialelor necesare.

Organizarea
frontal
a
copiilor pentru
descoperirea
machetei

2. Captarea
ateniei

Se cerceteaz cu copiii
macheta i se observ plana. Observarea
Se percep materialele.Voi spontan
purata cu copiii o scurt Conversaia
convorbire despre anotimpul
iarna, vom analiza mpreuna
macheta i plana.

3. Enunarea
obiectivelor i a
temei activitii

Astzi vom nva o poezie


care se numete Darurile
iernii compus de Irimie
Stru.

Lectura
4.Familiarizarea Se afieaz plansa
care explicaia
cu coninutul
ilustreaz coninutul poeziei.
poeziei
Vom
descrie
pe
rnd
coninutul planei.
Se lectureaz poezia:
Cu copiii darnic,
Iarna-i foarte harnic.
Puni dureaz, de cristal,
Peste ru, din mal n mal.
Cci copiii tare-i plac
Patinoar face din lac
i le-aterne derdelu,
Loc de joc i sniu!

Demonstraia

Evaluare

Se recit nuanat poezia n faa


copiilor.

5. Dirijarea
nvrii

6. Obinerea
performanei.

7. ncheierea
activitii

Se memoreaz poezia pe Algoritmul


fragmente logice, fiecare
fragment fiind reluat n
legtur logic cu cel urmtor.
Se exerseaz memorarea
poeziei individual cu fiecare
copil, antrennd ceilali copii
s ajute dac ne ncurcm.

Cine reuete s recite frumos


i clar primete un fulg de nea.
Copiii sunt ncurajai i
apreciai ntr-un climat de
bucurie i de stimulare a
efortului depus de fiecare.

Se fac aprecieri generale i


individuale asupra felului cum
s-a desfurat activitatea.

Copiii
primesc
recompense
(fulgi
de
nea).

S-ar putea să vă placă și