Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Institutia: IP Liceul Teoretic ,,Victor Cotofana


Disciplina:Dirigentie
Clasa: a VIII-a
Subiectul lectiei: Riscul.
Subcompetenta: Sa indentifice unele situatii de risc in care
este nevoie sa refuzE
Obiective operationale:
O1. Sa identifice unele situatii de risc la care se pot expune;
O2. Sa propuna cai de minimalizare a riscurilor;
O3. Insusirea tehnicii controlului unor situatii;
Materiale: fisa practica,un cos mic,raze galbene si albastre in numar de 2-3 ori mai
mare decit numarul participantilor,creioane,foi.
Strategii didactice: jocul, asaltul de idei, explicatia, lucrul individual,
lucrul in perechi,discutia dirijata.

Desfasurarea activitatii:
Etapele

lectiei
Evocare

Timp Activitatea profesorului si a


apro elevului
x.
3min 1.Elevii inchId ochii si timp de
30 secunde isi amintesc toate
.

evenimentele din ziua de eri.


2.Apoi se intorc fata in fata si
prin mimica fetei si unele
gesturi va trebui sa-I comunice
colegului de banca,cum,ce

Tehnic
i
utiliza
te
Exerci
-tiu de
dezvo
ltare a
comu
nicarii

Realizarea
sensului

emotii a avut in aceasta


zi.Daca colegul ghiceste, atunci
comunicarea nonverbal a fost
eficienta.
Acest exercitiu are scopul de
a recunoaste cind colegul se
confrunta cu o problema.
1.Se distribuie fiecarui
15mi participant cite o foaie de
n
desen pe care o vor semna-o si
creioane.In baza celor amintite
vor elebora o harta a zilei
trecute.Analizind harta zilei
,participantii inseamna cu litera
,,R activitatile, evenimentele
care pot fi riscante sau daca au
fost expusi riscului fiind
implicati in aceste activitati.
2.Elevii se ridica in picioare si
se misca prin clasa formind
perechi de citeva ori,prezentind
si discutind hartile elaborate si
le compara.
3.Ultima pereche care a fost
formata se pastreaza pentru
urmatoarea etapa de lucru,
unde raspund la asa intrebari:
- ce este riscul pentru ei?
- de ce oamenii isi asuma/se
expun riscurilor?
- cum reusesc oamenii sa
supravetuiasca expunindu-se
anumitor riscuri cotidiene?
- in cazul expunerii unor riscuri,
cine este responsabil sau ce
poate contribui la pastrarea
sigurantei si

nonve
rbale.

Explic
a-tia
cu
demo
nstrare
pe
tabela

Lucrul
individual

Obser
-vatia
si
Sustinerea
emoti
-onala
pentr
u
elevii
mai

securitatii?/Exemplu: anumite
reguli elaborate pentru bazinul
de inot,in strada, laborator,care
contribuie la minimalizarea
riscurilor.
4. In grupuri a cite 4-6
persoane,elevii vor elabora
liste/fiecare activitate pe foi
aparte / cu activitati riscante
pentru viata lor.Exemple:
plecarea de acasa fara a
anunta pe cei apropiati; iesirea
cu personae straine fara a
spune nimanui; consumul de
substante/
droguri,alcool,tigari/;nepregatir
ea temelor pe acasa/aceasta
lista este ca model si nu se
prezinta elevilor,ei elaboreaza.
5. Fiecare grup prezinta
listele si raspund la
intrebarea:De ce cele
mentionate le considerati
riscante pentru viata voastra?
Reflectia 25mi 1.Pe podea se traseaza o linie
in mijlocul salii.La un capat al
n
liniei se pune o fisa: ,,Periculosnu face aceasta iar la alt
capat: ,,Fii pregatit- ai grija!
2.Din listele elaborate
anterior, elevii pe rind
selecteaza una din activitati si
o plaseaza acolo unde
considera, argumentind,adica
vorbesc despre
consecinte.Astfel se
evidentiaza cele mai riscante

retrasi
.
Lucrul
in
perec
hi

Formu
-larea
de
intreb
a-ri si
ascult
a-rea
active

activitati.
3. Dupa ce toate activitatile
riscante au fost repartizate
dupa fise,fiecare elev sau
pentru doi,in dependent de
numarul de fise si elevi ,li se
ofera cite o actiune riscanta si
elaboreaza solutii.

Extinder 7min -Ce lucruri importante ati


e
invatat azi la activitate?
-Cum o sa va ajute in viata?
De discutat aceste lucruri
cu parintii,despre ce fac ei
pentru a preveni,minimalize
anumite riscuri in familie.

Discutie
dirijat
a

S-ar putea să vă placă și