Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Veseliei ,Gherla


EDUCATOARE: Iuga Denisa Paula
DATA: 25.02.2011
GRUPA: Mijlocie Voiniceilor
TEMA ANUAL: CUM ESTE, A FOST I VA FI AICI PE PMNT?
TEMA SPTMNII: Din lumea necuvnttoarelor
TEMA ZILEI: ,,Pania ursului cafeniu de Vladimir Colin
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere i dobndire de noi cunotine
MIJLOC DE REALIZARE:lectura educatoarei
LOCUL DE DESFURARE: sala de grup
SCOPUL ACTIVITII: Adoptarea unei atitudini pozitive( respect, acceptare, iubire) fa de
semenii sai.
ACTIVITI DE NVARE:ADP-ALA-ADE
ADP:ntlnirea de diminea: De ce iubim animalele?
ALA: TIIN: Gsete hrana potrivit - puzzle
ART: Veveria - pictur
CONSTRUCII: Vizuina vulpii
ADE : DOS: ,,Pania ursului cafeniu de Vladimir Colin - lectura educatoarei
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADP: - s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea;
ALA: - s aleag i s grupeze animalele i hrana lor
- s construiasc prin imbinare, suprapunere, alturare vizuina vulpii
- sa foloseasca elemente de limbaj plastic, pata de culoare in realizarea compozitiei plastice;
- sa realizeze armonia cromatica in mod creativ
- sa realizeze lucrari estetice.
- s participe activ la activitile de joc
ADE: DOS : - s neleag i s redea succint coninutul povestirii pe baza unor ilustraii
- s comunice impresii pe baza celor observate
- s analizeze comportamentul personajelor
- s desprind nvtura povestirii
- s adopte o atitudine pozitiv (respect, accepatare, iubire) fa de semenii si
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE:povestirea, conversaia euristic, explicaia, problematizarea
MATERIAL DIDACTIC: Plane ilustrnd momentale principale ale povetii, Lego, acuarele,
pensule, fie de lucru.
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House,2008
2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani,M.E.C.T, 2008

SCENARIUL ZILEI
I. ADP
Activitatea incepe cu ntlnirea de diminea:
1.Salutul: Dimineaa ne-am trezit
La grdini am venit
n cerc s ne aezm
Cu toii s ne salutm.
Bun dimineaa, dragi voinici!
M bucur c suntei aici
A nceput o nou zi
Bun dimineaa copii!
2.mprtirea cu ceilali: De ce iubim animalele?
3. Activitatea de grup: Copiii rspund la ntrebare. Activitatea continu cu jocul de micare
Ursul doarme.
4. Noutile zilei: Astzi v voi spune o poveste care se numete Pania ursului cafeniu.Este
vorba despre un urs cafeniu care a ajuns din ntmplare la Polul Nord. Vom afla ce peripeii a fcut
pe acolo ursul cafeniu.
Tranziii: Ctre centre noi plecm
i frumos o s lucrm
O s ne jucm
Apoi lecia o s-o-nvm.
II. ALA
Copiii i continu ziua cu activitatea la centrele de interes: la tiin copiii vor asocia
animalele cu hrana corespunztoare- puzzle, la Construcii copiii vor construi prin imbinare,
suprapunere, alturare vizuina vulpii , iar la Art copiii vor picta folosind pata de culoare
veveria
Tranziii: Cte unul. cte doi
Frumos alergm i noi
Pe bncua ca s stm
Poveti ca s ascultm!
III. ADE: DOS: ,,Pania ursului cafeniu de Vladimir Colin - lectura educatoarei

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE
DIDACTICE
Moment
organizatoric

CONINUT TIINIFIC

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUARE
(instrumente i indicatori)

Conversaia

Evaluarea rspunsurilor
copiilor

Pentru o bun desfurare a


activitii se vor lua urmtoarele
msuri:
- aerisirea slii de grup;
- aranjarea mobilierului sub form
de careu deschis;
- intrarea ordonat a copiilor n sala
de grup;
Se citete copiilor urmtoarea
ghicitoare:

Captarea ateniei
Umbla moul prin pdure
S culeaga fragi i mure
Pe vlcea i pe crare
Se vait mereu c ... moare
Mor Mor Mor
(ursul)
i se solicit rspunsul.

Anunarea temei i a
obiectivelor

Dirijarea nvrii

Astzi v voi spune o poveste


care se numete Pania ursului
cafeniu.Este vorba despre un urs
cafeniu care a ajuns din ntmplare
la Polul Nord. Vom afla ce
peripeii a fcut pe acolo ursul
cafeniu.
Se enumer obiectivele pe ntelesul
copiilor i se face motivarea
activitii.
Se va reda ct mai expresiv
coninutul povetii.Se vor explica
cuvintele i expresiile necunoscute.
Se adreseaz ntrebri referitoare la
titlul povestii i personajele
acesteia. Textul povetii va fi expus
urmrindu-se succesiunea
momentelor principale.

Explicaia

Povestire

Concomitent cu povestirea, se vor


pune copiilor intrebri referitoare la
atitudinea i comportamentulul
ursilor.
Obinerea
performanei,
asigurarea reteniei i
a transferului de
cunotine

Sinteza coninutului povestirii:


- Cum se numete povestea?
- Despre cine este vorba n
poveste?
- Unde a plecat ursul cafeniu?
- Cu cine s-a ntlnit el aici?
- Ce au fcut focile atunci cnd l-au
vzut?
- De ce rdeau focile de urs ?
- Oare era intr-adevar murdar
ursul?
- Cu cine s-a mai ntlnit ursul pe
drum?
- Ce i-au spus ursii albi?
-Auzind c ceilali ursi l
dispreuiesc oare ce a fcut ursul ?
- Cine s-a apropiat atunci de urs ?
- Ce l-a sftuit pinguinul ?
- Ce s-a ntmplat cu ursul dup ce
a ieit din ap ?
- Ce s-a ntmplat cu ursul dup ce
si.a schimbat culoarea la blan?
- Pe cnd se jucau mai bine oare ce
s-a ntmplat ?
- Ce au fcut ceilali uri ?
- Tocmai cnd se pregtea s sar i
ursul cafeniu n ap ce credei c sa ntmplat ?
- Ce a fcut atunci ursul cafeniu ?
- Oare a reuit s salveze puiul de
urs ?
- Ce credei c s-a ntmplat cu
blana ursului atunci cnd a czut n
ap?
- Ce au zis ceilali uri cnd l-au
vzut?
- Mai era nevoie s i
impodobeasc blana cu clbuci? De
ce?
Copiii vor rspunde la ntrebri
motivndu-i rspunsurile.

Conversaia

Evaluarea rspunsurilor
copiilor

Conversaia
euristic;

Evaluez capacitatea
copiilor de a se exprima
corect, clar si expresiv

Problematizarea

Evaluez
capacitatea
copiilor de a
vorbi in
propozitii

Incheierea activitii

In finalul activitii se fac aprecieri


asupra modului de comportare i
participare al copiilor pe parcursul
activitii.

Aprecieri verbale

Povestea ursului cafeniu


de Vladimir Colin
Urii care triesc la Polul Nord sunt albi. Cred c din pricina asta le spune uri albi (dar, firete,
dac vreunul dintre voi a aflat c li se spune albi din alte pricini, l rog s-mi dea de tire i s nu m mai
lase s scriu minciuni ). Aa...
Ei, i iat c printre urii cei albi de la pol s-a rtcit ntr-o bun zi un urs cafeniu, un urs mare i frumos,
care venea tocmai din munii notri. Cum a ajuns el la pol s nu m ntrebai, c nu tiu. Ce tiu e c s-a
pomenit acolo i c a nceput s cate ochii la munii de ghea i la focile care se zbenguiau pe ei.
- Ia te uit!... Un urs murdar! strig o foc, i toate surorile ei ncepur s chicoteasc, s hohoteasc i
s se prpdeasc de rs.
- E mnjit tot!
- De la gheare pn' la bot!
- Vai, vai, ce caraghios!
- Parc-a fost muiat n sos!
Uite-aa rdeau focile, rdeau de nu mai puteau. Ursul nostru se uit n jur gata s rd i el de ursul cel
murdar (pentru c urii, se tie, se spal pe dini n fiecare diminea i sear, ba mai fac i baie) cnd,
spre marea lui mirare, nu vzu niciun urs.
- Nu cumva rdei de mine? ntreb el suprat.
- Pi de cine, mi Martine?
- Eu sunt curat, spuse i mai suprat Martin. M-am splat chiar azi diminea.
Dar focile nu-l crezur i rser mai departe, aa c bietul urs i lu tlpia, mormind.
i nu merse el cine tie ct, c se ntlni cu nite uri albi.
- Frailor! strig bucuros Martin. Ah! Ce bine-mi pare c v vd...
- Cine-i urtul sta care se crede frate cu noi? spuse cu dispre un urs alb.
- Ia te uit ce neobrzare! vorbi un altul.
De ciud, bietul Martin simi c-i dau lacrimile.
- Dar bine, frailor, nu vedei c sunt urs, ca i voi?
-Urii cumsecade sunt albi, rspunse primul urs alb, i fr a-1 mai nvrednicii cu o privire, toi urii albi
plecar, legnndu-i ngmfai blnurile.
Martin se aez pe un sloi i ncepu s plng.
- Fcea s bat atta cale pn la pol, ca s gsesc aici numai batjocur? se ntreba el. Vai, ce uri ri
triesc printre munii de ghea!
i cum plngea aa, un pinguin se apropia ncetior.
- De ce plngi, ursule? ntreb pinguinul.
- Cum s nu plng, pinguinule, dac urii albi m dispreuiesc i rd de mine? Eu sunt cafeniu, la noi toi
urii sunt cafenii.
Pinguinul era o pasre tare istea.

- i numai pentru atta lucru plngi? Hai, vino cu mine!


l duse pinguinul ntr-un loc ferit i, ct ai bate din palme, aduse o bucat de spun.
- Ia spunete-te bine, de sus i pn jos! l ndemn el pe Martin.
- i tu? se supr ursul. Le-am spus i focilor c sunt curat. M-am splat chiar azi-diminea!
- Nu-i nimic, rspunse pinguinul. F-mi mie plcerea asta....
Bombnind, Martin se muie ntr-un ochi de ap i prinse a se spuni. De mnios ce era se frec bine,
bine, bine, i - iat - curnd toat blana i era plin de clbuci albi i strlucitori.
- Aa, destul, spuse pinguinul.
Martin ls jos spunul i voi s se vre n ochiul de ap, dar pinguinul l opri.
- Stai! Rmi aa!
Apoi l lu de mn i-l duse n mijlocul urilor albi.
- Vai, ce urs frumos! strig un urs alb.
- Ce blan alb! se minun al doilea.
- i ce mndru strlucete n soare! opti al treilea. Bietul Martin nu mai nelegea nimic. Dar era att de
bucuros de primirea care i-o fceau urii albi, c nici nu-i btu capul s neleag. Ii mulumi pin
guinului i rmase printre urii albi cu care juc bz" i baba-oarba", uitnd de toate.
Deodat ns, un munte de ghea se apropie de sloiul pe care se jucau.
- Fugii! Fugii! strig un pui de urs i se arunc n ap, notnd voinicete.
Urii se oprir din joac, vzur muntele i pricepur c se va ciocni de sloiul lor, strivindu-i sub
greutatea lespezilor de ghea. Speriai, srir n ap i se deprtar degrab, n vreme ce Martin neobinuit cu viaa de la pol- rmase pe sloi. Cnd nelese ce primejdie l pate voi s sar i el n ap.
Chiar n clipa aceea rsun glasul nspimntat al unei ursoaice:
- Puiul! Puiul meu!... A rmas pe sloi!
Nici unul dintre urii care se deprtaser nu scoase nicio vorb, nici unul nu cuteza s se ntoarc pe sloi.
Martin se repezi i ncepu s caute ursuleul.
l afl pe o movilit de zpad i-l lu n brae, dar n clipa aceea se auzi un troznet cumplit i muntele
de ghea izbi sloiul.Totul pria, se prbuea, valurile nir nalte ct muntele. Cu puiul n brae i
ferindu-l de bucile de ghea, mari ct o cas, Martin se pomeni n ap. Fusese rnit de suliele de
ghea. Dar puiul era nevtmat.
O lespede grea l mpiedica acum pe Martin s ias la lumin. Cu chiu, cu vai sparse lespedea i,
notnd, se ridic pe un sloi ce plutea, la adpost de alte primejdii.
Mama ursuleului se repezi s-i mulumeasc, dar, cnd ajunse lng Martin, ncremeni. i la fel
ncremenir i ceilali uri albi. Clbucii de spun din blana lui Martin se topiser n ap, i ursul nostru
era din nou cafeniu ...
- Alb sau cafeniu, eti un urs bun i viteaz, spuse mama ursuleului, vzd cum puiul se prinsese cu
lbuele de gtul lui Martin. i mulumesc...
Niciunul dintre noi n-a cutezat s rmn pe sloi...
- Nu blana l face pe urs, ncuviinar i ceilali uri albi, adunndu-se n jurul lui Martin i strngndu-i
care mai de care laba.
Din ziua aceea, Martin n-a mai fost nevoit s-i mpodobeasc blana cu clbuci de spun (treab care l-a
bucurat stranic cci spunul uscat i pricinuia mncrimi cumplite i-l silea s se scarpine cu toate cele

zece gheare, ceea ce nu era deloc frumos i nici plcut nu era).


Ct a rmas printre urii albi s-a bucurat de cinste i prietenie, iar cnd s-a ntors acas a alergat la
prietenul meu, care scrie toate povetile pentru copii, i a povestit ntmplarea. De atunci mai cnt
Martin i-n ziua de azi:
Crezi c-mi pas c te tiu
Negru, alb sau cafeniu?
Inima s-i fie dreapt.
Eu te judec dup fapt!

S-ar putea să vă placă și