Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Clasa: a III-a B
Invatator :
Disciplina: Matematica
Unitatea de nvare: nmulim cu hrnicie, mprim cu drnicie. nmulirea i mprirea n concentrul 0 - 1000
Subiectul : mprirea exact a unui numr format din zeci sau sute la un numr de o cifr.
Tipul leciei: de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor.
Competene specifice:Identificarea i utilizarea conceptelor matematice i a limbajului mathematic n situaii diverse
Aplicarea operaiilor aritmetice i a proprietilor acestora n contexte variate
Rezolvarea i formularea de probleme, utiliznd achiziiile matematice.
Subcompetene:
-Aplicarea operaiilor matematice in contexte variate.
-Rezolvarea si formularea problemelor, utiliznd achiziiile matematice.
Obiective operaionale:
O1 - s efectueze operaii de mprire exact a numerelor ce se termin cu zerouri;
O2 - s scrie mpririle ce reies din fiecare nmulire;
O3 - s utilizeze corect limbajul matematic;
O4 - s rezolve problemele propuse;
O5 - s manifeste spirit de competiie i de colaborare.
Tehnologii si strategii didactice:
a) Metode, procedee:completarea, descoperirea, aranjarea, compararea, triada, metoda analitico sintetic, joc didactic,problematizarea,
lucrul creative, joc concurs, cutia cu idei, copacul autoaprecierii.
b) Forme de organizare:activitatea frontal, lucrul n perechi, lucrul individual,difereniat, pe variante, independent.
c) Mijloace de instruire:anexe, manual, plrie, cutia ornamentat, inimioare, frunzulie(de diferite culori), computer prezentare P.Point
d) Metode de evaluare:oral, scris, frontal, autoaprecierea.
Bibliografie:Curriculum Naional, Ministerul Educaiei al RM,Chiinu, 2010
Matematica manual cl. a III-a, L.Ursu, S.Lupu, Iu.Iainschi, Chiinu ,Editura Prut Internaional, 2012
Matematica ghid pentru nvtori i prini, cl. a III-a -, L.Ursu, S.Lupu, Iu.Iainschi, Chiinu ,Editura Prut Internaional, 2012

Demers didactic
Momentele
instructiona
le
Evocarea

O
b.

Activitatea invatatorului si a elevului


1. Moment organizatoric
Pregtirea materialelor i mijloacelor necesare bunei
desfurri a orei de matematic.
Asigurarea unui climat propice desfurrii leciei.
2. Captarea ateniei
Mama m-a trimis la pia
S iau trei pini i dulcea.
Dulceaa cost opt lei,
O pine, un sfert din ei.
Sora mea m-a ntrebat:
-Pinile, ct au costat?
Rspuns: 6 lei
n grdin, trei fetie
Au sdit cinci garofie,
Dar bunica le-a-ntrecut,
Sdind de trei ori mai mult.
Dac bine-ai calculat,
n total cte-au plantat?( 20)

Realizarea
sensului

3.Calculul oral/ frontal


- Cum se numesc numerele la nmulire?
- Rezultatul operaiei de nmulire?
- Aflai produsul numerelor: 3i 8, 4 i 7, 9 i 8;
- Micorai de 6 ori numerele: 60, 36, 24, 12, 18, 54, 6;
- Mriicu 4 numerele: 3, 5, 9, 6, 15.

Strategii didactice
Metode,
Forme de
Mijloace
procedee
organizare
didactice

Metode de
evaluare

Conversaia

Frontala

Orala

Calcul oral
Anexa 1
Frontal

Orala

- Aflai jumtatea nr. 26, 18, 20.


- Aflai triplul nr. 9, 10, 4, 8.
- Calculai.: produsul nr. 8 i 2 mrit cu 14?
- Triplai produsul nr. 2 i 5;
- La produsul numerelor 26 i 2 adugai 18
4. Anunarea subiectului leciei
5. Predarea temei noi
60: 2 =30 & 30x2= 60

6. Aplicare
60: 2
60:3

80:2
80: 4

900: 3
900: 9

Oral

Descoperirea
PPT

1000: 2
1000: 5

ntr-un parc cresc plopi si tei. Tei erau 80 iar plopi de 2 ori
mai puini. Ci plopi erau?
O rochie cost 600 lei i este de 3 ori mai scump dect
sacoul. Ct cost sacoul?

7.Triada.
50: 5
200: 4
800: 8

50+50
10x5
9+1

8. Problem
Problema 6 c (pagina 74).

35+15
48-38
2x50

Fise

Difereniat
Triada
Corespondente

Scrisa

Reflectie

Citirea independenta a problemei.


Un costum cost 800 lei. Un pulover este de 2 ori
mai ieftin dect costumul i cu 150 lei mai ieftin
dect o pereche de pantofi. Aflai preul pantofilor.
Formuleaza o intrebare potrivita si rezolva
problema.
Prezentarea enuntului problemei de catre un elev.
Formularea intrebarii (parerea unor elevi).
Analiza problemei:
-Despre ce se vorbeste in problema?
-Ce ne arata numarul 800?
-Ce stim (cunoastem) despre pulover?
-Ce se spune despre pantofi?
-Care este intrebarea problemei?
Sinteza
-Putem oferi raspuns la intrebarea problemei? (Nu).
De ce?
-Dar putem afla cit cost puloverul? (Da). Cum?
-Prin ce operatie vom afla ct cost pantofii?
(Adunare).
Schema problemei:
Rezolvarea problemei cu justificari :
1. 800: 2=400 (lei)- preul puloverului
2. 400+150= 550 (lei)- preul pantofilor

Manual

Frontal
Analiza
Oral
Sinteza

Scris
Oral
Schema
grafica

Poster

Raspuns : 550 lei preul pantofilor.


8.Lucrul creativ. Exerciii de post-rezolvare

Orala

Scris
Problematizarea

9. Exerciiul. Determinai ordinea efecturii operaiilor


i calculai.
Lucrul
Fete: 60: 2+ 4x 50=230
difereniat

Lucrul n

Biei: 60: (2+4)x50=500


Dictare
11.Dictare matematic
M-am gndit la numrul 500 pe care l-am micorat de 5
ori, apoi l-am mrit cu 50 i am aflat treimea acestui
numr. Ce numr ai obinut?

Autoevaluare
perechi

Extindere

12. Gsii exerciiile n care Ntflea a uitat s pun


parantezele. Corectai plasnd parantezele la locul
cuvenit.
200+600: 2=400
90:3+7=9
900-300:3=200
80:2x10=400
Tema pe acasa. (manual pagina 74, pr.6,(a), ex. 5 )

Lucrul n
perechi

Oral

S-ar putea să vă placă și