Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 20.11.2014
Nivelul I (Grupa Mijlocie C)
Propuntoare: Prof. nv. Prec. Vlad Alexandra
Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema proiectului: Belug de toamn
Tema sptmnii: Miresme de toamn - flori
Tipul activitii: predare-nvare
Domenii expereniale implicate: DOS
Activitate practic: Crizantema lipirea elementelor ntr-o ordine dat
Forma de organizare: frontal, individual
Scopul: Formarea i consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare
motric
Obiective operaionale:
Domenii expereniale:
Activitate practic
a) Cognitive
-

s identifice cel puin 3 din materialele puse la dispoziie pe baza observaiei curente

s foloseasc corect tehnica de lipire a elementelor ntr-o ordine dat pe baza explicaiilor
oferite de cadrul didactic

b) Afective
-

s-i dezvolte simul estetic i creativ

c) Psihomotorii
-

s mnuiasc corect materialul pus la dispoziie


Resurse

Procedurale:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, observaia

Materiale elaborate: decorul (ptrat din hrtie colorat), tulpina florii, frunzele florii, semine
de dovleac pictate
Mijloace de invmnt: lipici, pensul, erveel
Umane: copiii grupei, educatoarea
Sistem de evaluare: evaluare formativ, continu
Metode de evaluare: verificarea oral, aprecieri stimulative, observarea curent a
comportamentului
Material bibliografic:
-Curriculum pentru invatamantul prescolar- prezentare si explicitari, Editura Didactica
Publishing House, 2009
- Ghid pentru proiecte tematice , Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Calin,
Aureliana Cocos, Daniel Oprea, Filoftea Grama
- Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie-o provocare?. Culea
Laurentia, Editura Diana, Pitesti, 2008

Momentele
activitii

Coninutul tiinific

Strategii didactice

Moment
organizatoric

Se asigur condiiile psiho-pedagogice


Exercitiu
i organizatorice necesare desfurrii n organizatoric
condiii optime a activitii. Se
pregtete materialul didactic necesar i
se aranjeaz mobilierul.

Captarea
atentiei

Captarea ateniei se realizeaz printr-o


scrisoare primit de la Zna
Toamnei: Dragii mei,
Sunt Zana Toamn i am auzit c voi
suntei cei mai talentai copii din
grdini. Aa c am venit s v
cer ajutorul. Sora mea, Zna
Iarna vrea s mi ia locul mai
repede, aa c a fcut o magie i
au disprut toate florile de
toamn.
V rog s m ajutai i s realizai
fiecare cte o crizantem. La
sfrit copiii care vor lucra
ngrijit i vor finaliza lucrarea

Conversaia
Explicaia

Evaluare

Stimularea
verbal

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Prezentarea
coninuturilor
i dirijarea
nvrii:

vor primi recompense.


V mulumesc pentru ajutor!
Pentru a o ajuta pe Zna Toamn s i
recupereze florile i s mai rmn
alturi de noi, azi n cadrul activitii
practice com realiza i noi la rndul
nostru o crizantem.

Conversaia
Explicaia

Cu ajutorul ctorva copii voi distribui


Conversaia
materialele de lucru: un cosule cu lipici,
pensul i erveele, un ptrat mare din
hrtie colorat fundalul, tulpina i
frunzele florii, dar i seminele de
dovleac pictate de ei n cadrul
activitilor liber alese la centrul Art.
Copiii vor intui materialul primit n
cosulee.
Le voi explica i demonstra procedeul
de lucru. Mai nti, vom lipi pe cartonul
colorat seminele formnd dou cercuri
concentrice, ncepnd de la cercul din
mijloc. Urmtoarea etap presupune
lipirea tulpinii, iar n ultima etap vom
lipi frunzele.

Explicaia
Demonstraia

Le prezint modelul creat de mine i


precizez c voi aprecia creativitatea
precum i tehnica de lucru.
nainte de nceperea efectiv a lucrului
voi face cu copiii cteva exerciii de
nclzire a muchilor minilor:
-Micm degetelele i batem plmuele
-Recitm poezia nsoit de micri:
Floare, boboc
Morar, moara ta macin aa:
Iute, iute nainte, iute, iute napoi.
Pic, pic picur, florile se bucur
Plici, plici, plou, ne place i nou,
Bum, bum tun, afar-i furtun

Exerciiul

Evaluarea
oral

A ieit soarele, ura!


Copii sunt anunai cnd ncepe
activitatea practic. Verific permanent
copii daca au urmat toate etapele de
lucru, acolo unde este cazul, ofer
explicaii i indicaii pentru corectarea
eventualelor greseli. De asemenea, voi
atrage atenia asupra aplicrii unei
cantiti potrivite de lipici, pentru a
pstra aspectul ngrijit al lucrrii. Voi da
indicaii acolo unde este cazul i voi
nota numele copiilor pe lucrri.

Observarea
comportamentului copiilor
Conversaia

nainte cu cteva minute de expirarea


timpului de lucru, voi ateniona copiii s
se apropie de final.
Asigurarea
reteniei i a
transferului

Dup semnalul de ncetare al lucrului


vor fi evaluate lucrrile copiilor dup
urmtoarele criterii :

Conversaia

Evaluarea
lucrrilor

Conversaia

Aprecierea
verbal

- corectitudinea lipirii elementelor


- finalitatea lucrrii
- acurateea lucrrii
Le voi cere copiilor s motiveze
afirmaiile fcute n comparaie cu
modelul.
Lucrrile vor fi expuse la panou.
Evaluarea
activitilor

Se vor face aprecieri verbale globale i


individuale asupra implicrii copiilor n
activitate, iar apoi se vor oferi
recompensele.

ntocmit de :

VLAD ALEXANDRA CRISTINA

Braov
2014