Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Profesor: Komornyik Iuliana-Andrea


Data: 26.01.2010
Clasa: a VII-a A
Obiectul: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Structuri narrative
Subiectul: Verbul, nucleul comunicarii
Tipul lectiei: de recapitulare, consolidare si fixare
Demersul didactic
1. Obiectiv de referinta
- sa constientizeze rolul verbului in morfologie.
2.
-

Obiective operationale
sa dea definitia corecta a verbului;
sa identifice si sa exemplifice categoriile gramaticale ale verbului;
sa recunoasca corect trasaturile verbului;
sa identifice in texte verbele si locutiunile verbale;
sa analizeze morfologic si sintactic verbele;
sa identifice tipul, modurile, timpurile, diatezele si conjugarile
invatate;
- sa identifice functiile sintactice ale verbului;
- sa realizeze o comunicare in care sa utilizeze verbe la diferite
forme.
3. Competente specifice
2.3 respectarea normelor morfo-sintactice in propozitii si in fraze
2.5 cooperarea in interactiunile de grup
3.3 sesizarea corectitudinii si valorii expresive a categoriilor
gramaticale si lexicale invatate, intr-un text citit
4.4 utilizarea corecta a flexiunii verbale in textul scris, utilizand corect
semnele ortografice si de punctuatie.
4. Strategia didactica
a) Metode si procedee

fisa;
analiza gramaticala;
conversatia;
joc didactic;
exercitii;
ciorchinele;
brainstorming;
rebusul.

b) Forme de organizare a activitatii elevilor


- activitate frontala, individuala, pe perechi, pe grupe.
c) Resurse
- capacitatile normale de invatare ale elevilor de clasa a VII-a;
- cunostintele insusite anterior de elevi.
d) Mijloace
- texte lingvistice;
- exercitii;
- tabla;
- creta alba si colorata.

Desfasurarea activitatii didactice


1. Moment organizatoric (3 min.)
- se face prezenta, se verifica scrierea datei corecte pe tabla;
- se verifica ordinea corecta a elevilor in banci.
2. Verificarea temei de casa (5 min)
- elevii, in ordine aleatorie, citesc din caiete tema de casa;
- profesorul, impreuna cu alti elevi, fac corecturile de rigoare.
3. Captarea atentiei (5 min.)
- profesorul propane elevilor rezolvarea, cate doi, a unui rebus
(anexa 1), prin care vor descoperi numele unei parti de
vorbire esentiale in comunicare;
- inainte de a incepe rezolvarea rebusului, profesorul citeste
frontal definitiile de care elevii trebuie sa tina cont, apoi
imparte fisele cu rebusul elevilor.
4. Anuntarea obiectivelor (1 min.)

- dupa cum ati descoperit si voi prin rezolvarea rebusului,


astazi vom discuta despre verb, considerat ca fiind nucleul
comunicarii. Vom recapitula si sistematiza azi tot ce am
invatat despre verb. La sfarsitul orei va trebui ca voi
sa (se citesc obiectivele).
5. Conducerea procesului de recapitulare si sistematizare,
asigurarea feedback-ului, a retentiei si a transferului
a) Metoda ciorchinelui si brainstorming (5 min.)
- profesorul scrie pe mijlocul tablei cuvantul VERBUL cu
creta colorata: Acum, de inceput, vom actualiza tot ceea ce
stiti despre verb. Vom realiza pe tabla o schema in care vom
scrie tot ceea ce tine de verb. Vreau fiecare sa va ganditi la
verb si sa imi spuneti cate un cuvant legat de acesta, referitor
la ce este si prin ce se caracterizeaza verbul;
- dupa realizarea schemei pe tabla, elevul cere unui elev sa-i
defineasca verbul folosindu-se de elementele din schema.
b) Joc didactic Adevarat sau Fals (5 min.)
- profesorul le propune elevilor un joc: Eu voi scrie pe tabla
cateva afirmatii referitoare la verb, iar voi imi veti spune
daca acestea sunt adevarate sau false:
1. Verbul are gen, numar si caz. F
2. Locutiunea verbala este un grup unitar de
cuvinte care este sinonima cu un verb. - A
3. Verbele activ pronominale se afla la diateza
reflexiva. F
4. Modul infinitive are toate timpurile. F
5. Verbele aflate la cele 4 moduri nepersonale nu
pot avea functia sintactica de predicat. A
c) Analiza gramaticala (10 min.)
- elevii primesc un biletel cu un text. Ei vor avea de analizat
morfologic si sintactic toate verbele din text (activitate individuala);
- in timp ce colegii rezolva in caiete, cate un elev va veni la tabla si
va analiza cate un verb.
e) Activitate pe grupe (10 min)
- elevii vor fi impartiti pe 4 grupe de cate 5 si va fi ales cate
un reprezentant pentru fiecare;
- grupele primesc fise de lucru (anexele 2, 3, 4, 5) si rezolva
cerintele;

- dupa rezolvarea cerintelor, fiecare reprezentant va citi


rezultatele, iar celelalte grupe vor urmari si vor corecta
eventualele greseli;
- profesorul modereaza discutiile intre elevi.
f) Evaluarea (5 min.)
- se realizeaza frontal, prin intrebari si raspunsuri.
6. Tema de casa (1 min.) elevii primesc o fisa cu o imagine. Ei vor
avea de compus o naratiune pe baza imaginii, utilizand 10 verbe aflate la
diferite categorii gramaticale.

S-ar putea să vă placă și