Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:
Clasa: a-VI-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie animala
Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrate
Profesor: Ramona Mancu
Scoala: nr.5 Elena Doamna Tecuci
Tema: Amfibieni- Broasca de lac
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul: fixarea i consolidarea cunotinelor privind structura interna si externa a broastei de lac in
vederea explicarii notiunii de amfibian..
I. OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa identifice grupe si specii de animale (1.1)
Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3)
Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1)
Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2).
Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).
II. OBIECTIVE OPERAIONALE.
La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
O1. S recunoasca si sa denumeasca pe materialul didactic elementele de alcatuire externa
caracteristice amfibienilor.
O2. S indice mediul de via al amfibienilor.
O3. S evidentieze alcatuirea interna la broasca de lac folosind plansa si materialele formolizate.
O4. S precizeze adaptarile amfibienilor la mediul de viata.
O5. S evidenieze caracterele de superioritate ale amfibienilor fata de pesti.
III. STRATEGIA DIDACTIC.
METODE I PROCEDEE:

Observaia;
Explicaia;
Conversaia euristic;
Demonstraia;
Problematizarea;
nvarea prin descoperire

MIJLOACE DE NVMNT:

Planse cu structura interna si externa a broastei de loc;


Fise de lucru;
Manual, atlas ;

FORME DE ORGANIZARE:

Individual;
Frontal.

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie


IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.

Programa colar;
IORDACHE ION: Metodica predrii biologie.
BRANDUSOIU M., ANDRONE C.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si
Pedagogica, 1999.
Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Cartea- forma de baza a organizarii
procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.
EVENIMENTELE LECIEI

I. ETAPA INTRODUCTIV timp: 5 minute.


CAPTAREA ATENIEI I REACTUALIZAREA CUNOTINELOR NVATE ANTERIOR.
Prin chestionare orala:
1. Prezenta sau absenta coloanei vertebrale imparte lumea animala in doua categorii. Care sunt
acelea?
2. Ce categorie de animale am studiat pana in prezent?
3. n ce mediu de viata intalnim pestii?
4. Care sunt adaptarile pestilor la mediul acvatic?
5. Cum se nmulteste crapul? Dar rechinul?
6. Care este importanta economica apestilor?
Profesorul prezinta elevilor materialul pregatit pentru lectie si cere elevilor sa deduca ce animale vom
studia.
II. ETAPA FUNDAMENTAL timp: 35 minute.
PREZENTAREA NOULUI CONINUT, A SARCINILOR DE NVARE I CONDUCEREA
PROCESULUI DIDACTIC.
Elevii sunt anunai c vor trece la o nou categore sistematic, i anume Amfibienii. Din acesta
categorie face parte broasca de lac pe care o vom studia astazi. Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.
Evenimentul didactic
1. Captarea ateniei

Activitatea de nvare
Ce face profesorul
Ce face elevul

Metode i
procedee
evaluare

Pregtesc climatul socio afectiv Pregtete materialul necesar


necesar actului nvarii
pentru lecie
2.
Reactualizarea - lucrez frontal, adresez ntrebri, Ascult, gndesc, rspund
Conversaia
cunotinelor
urmresc
elaborarea
frontal
anterioare
rspunsurilor, dac realiazeaz
comparaia
conexiuni ntre noiunile discutate

3.
Enunarea - anun titlul leciei, l scriu pe Ascult, scriu
obiectivelor
tabl
operaionale
- comunic clar obiectivele
operaionale ale leciei:
O1. S recunoasca si sa
denumeasca
pe
materialul
didactic elementele de alcatuire
externa
caracteristice
amfibienilor.
O2. S indice mediul de via al
amfibienilor.
O3. S evidentieze alcatuirea
interna la broasca de lac folosind
plansa si materialele formolizate.
O4. S precizeze adaptarile
amfibienilor la mediul de viata.
O5. S evidenieze caracterele de
superioritate ale amfibienilor fata
de pesti.
4.Prezentarea
- prezint notiunile noii
coninutului
i - explic noiunile noi
sarcinile noii nvri - realizez schema logic sub
forma unui tabel(prezentat in
anexa 1)
5.Obinerea
- cer elevilor s aplice cele
performanei
nvate
- adresez ntrebri clasei
6. Asigurarea feed - urmresc activitatea elevilor
back-ului

- ascult,
deseneaza

explicaia

observ,

scriu, Conversaia
Observaia

- ascult, gndesc, rspund

Activitate
frontal

- rezolv cerinele de pe fia Activitate


de lucru ( PREZENTATA IN individual
ANEXA 2)

ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor


ANIMALE VERTEBRATE
Amfibienii
Amfibian= grec amphys( dublu)
bios ( viata)
Mediul de viata: traieste in apa si pe uscat
Alcatuire :
- cap forma triunghiulara
- 2 ochi mari cu e pleoape mobile si o membrana subtire protectoare
- 2 nari situate in varful botului scurt ( ce se inchid cand intra in apa)
- gura larga, cu numerosi dinti
- limba este lata, despicata in varf, cleioasa, se prinde in partea anterioara a
gurii
- trunchiul- nu este acoperit cu solzi
- la exterior are o piele subtire, bogata in glande ce secreta o substanta
cleioasa ce il mentine umed
- membre 4(= tetrapode)-doua anterioare mai scurte
- doua posterioare mai lungi
- membrele se termina cu o membrana interdigitala
1. Functia de relatie:
a) Sensibilitatea:
- S.N. mai dezvoltat, prefigurand aparitia creierului
b) Deplasarea- dubla:- in apa (prin inot)
- si pe uscat ( prin salt)
2. Functia de nutritie:
a) hranirea : cu insecte, paianjeni, viermi, melci, icre de peste
b) respiratia: dubla- pulmonara si cutanee
c) circulatia: inima tricamerala ( 2 atrii si un ventricul) si vase de sange ( artere,
capilare, vene); sangele oxigenat se amesteca cu cel neoxigenat
d) excretia: rinichii mai bine dezvoltati
canalele de eliminare se deschid in claca si au dublu rol : eliminarea
produsilor de excretie si a lementelor sexuale
3. Functia de reproducere:
-

sexe separate
se inmultesc prin oua pe care femela le depune in apa
fecundatia este externa
in dezvoltarea lor amfibienii parcurg mai multe etape de la ou la adult=
metamorfoza completa
- iarna hiberneaza pe fundul lacurilor ( au temperatura corpului variabila)
Importanta: sunt folositoare deoarece distrug un numar mare de daunatori ai agriculturii

Unele sunt comestibile ( picioarele posterioare)


Sunt primele vertebrate adaptate la viata terestra
Specii inrudite:
a) broaste cu coada : salamandra, tritonul
b) broaste fara coada : broasca raioasa, brotacelul
Adaptari la mediul de viata:
- culoare de protectie
- forma corpului
- membrana interdigitala
- alcatuirea corpului
- respiratia
- inmultirea
Caractere de superioritate:
- mediu dublu de viata : terestru si acvatic
- respiratie dubla
- inima tricamerala
- dezvoltarea prin metamorfoza
- sunt tetrapode

ANEXA 2
Nume si prenume............................................................
Clasa...........................................................
FISA DE LUCRU
1. Completati tabelul de mai jos
PESTII

ASEMANARI

DEOSEBIRI

BROASCA
2. Da-ti exemple de specii inrudite cu broasca de lac.
................................................................................................................
.................................................................................................................
.................................................................................................................
3. Numiti 3 adaptari ale amfibienilor la mediul de viata.
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
4. Evidentiati caracterele de superioritate ale amfibienilor fata de pesti.
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................

S-ar putea să vă placă și