Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Profesor: Popuoi Marina


Data: 01.10.2014
Clasa: a VII-a
Obiectul: Biologia
Subiectul: Particulariti ale organului cutanat
Obiectivul general: Familiarizarea elevilor cu structura organului cutanat la om
Obiective operaionale: Elevul la finele leciei va fi capabil s:
O1- s defineasc noiunea de piele, peri senzitivi, receptorii tactului, direrii i termici
O2- s enumere straturile pielii
O3- s descrie cele trei straturi ale pielii
O4- s enumere i s descrie receptorii care se gsesc n piele
O5- s enumere funciile pielii

Competene derivate:

Enumerarea straturilor pielii


Descrierea fiecarui strat al pielii n parte
Enumerarea i descrierea receptorilor care se gsesc n piele
Enumerarea funciilor pielii

Forma de organizare: lecie


Tipul leciei: mixt
Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, ,activitate n grup, piangenul, lucru cu manualul, metoda ciorchine,
metoda braistorming

Materiale didactice: manualul, foite de control

Desfurarea leciei
Nr
1.

Etapele leciei O
Momentul
organizatoric

2.

Reactualizarea
cunotinelor

Activitatea profesorului
Bun ziua dragi elevi

Activitatea elevului
Elevii salut profesorul i i pregtesc cele
necesare

-ce tem am avut pe astzi de studiat? - Igiena organului olfactiv i a celui gustativ
Acum s ne reactoalizm puin
cunotinele i s vedem ce am studiat
la lecia precedent. Pentru aceasta:
-definii noiunea de anosmie

stomatita

Urmtoarea ntrebare:
- La ce duce consumul frecvent de
alimente fiebini?

- Diminuarea sau pierderea total a simului


murosului.

- Este o patologie care se manifest prin apariia


unor ulceraii n cavitatea bucal, ndeseori pe
limb.
- Duce la distrugerea papilelor gustative i
respectiv la diminuarea gustului.

Metode

Conversaia de
control

- Un elev va trece la tabl i va


completa schema cu factorii de risc
care duc la distrugerea mucoasei
olfactive i gustative?

Metoda
Ciorchine

ceai
fizici

Factorii de risc

biologici

mecanici

chimici
Microbi
bacterii

leziuni
spirt, amoniac

- Dup cum tim rceala cauzeaz


degenerarea mucoasei olfactive i
gustative.
Propunei cteva modaliti de
prevenire a rcelii n perioada rece a
anului.

- Ceapa reprezint o alt posibilitate pentru


ameliorarea rcelii.
. Usturoiul, mncat natural, are puternice efecte
antibacteriene i ajut organismul n lupta
mpotriva infeciilor.
Lmile, care sunt pline de Vitamina C,
reprezint o alt soluie natural i eficent de
lupt mpotriva gripei
Busuiocul amelioreaz afeciunile cilor
respiratorii, are efecte antiseptice.

Conversaia
de control

3.

Captarea
ateniei

nainte de a trece la tema nou,vom


completa un crossword.
1. Stomatita se manifest n urma
consumrii unui produs nefiert
obinut de la vaci. Care este
produsul?
2. Factori de risc ce provoac
afeciunea organului olfactiv i
a celui gustativ.
3. Ce fel de reguli trebuie de
respectat pentru ca s nu fie
afectat simul mirosului i
gustului.
4. Cum se mai numete leziunea
oganului nasului, leziunea
organului...?
5. Un factor de risc care se
manifest prin diferite leziuni
ale limbii i nasului.
6. Diminuarea sau pierderea
total a simului mirosului.

4.

Anunarea
temei noi i a
obiectivelor

Efectund acest crossword am obinut


pe vertical cuvntul Pielea. De
aceea astzi vom studia tema:
Particulariti ale organului cutanat
Obiectivele leciei:
O1- s defineasc noiunea de
piele.
O2- s enumere straturile pielii

Descoperirea
Metoda
Crossword

Elevii i noteaz n caiet tema nou.

O3- s descrie cele trei straturi


ale pielii
O4- s enumere receptorii care se
gsesc n piele
O5- s enumere funciile pielii

5.

Dirijarea
nvrii

Deschidem cartea la pagina 68 i


O1 citim noiunile cheie
- Piele

Elevii deschid manualul la pagina 68 i citesc


noiunile cheie
- Organ care constituie nveliul corpului.

O2 n continuare vom analiza aliniatul de Un elev citete aliniatul de la pagina 68


la pagina 68 i vom descoperi din cte
straturi e alctuit pielea i care sunt
ele.
mprein cu voi vom completa o
epiderma
schem i vom enumera straturile
pielii
Pielea
hipoderma

derma

Descoperirea
Lucru cu
manualul
Metoda
Piangen

O3

Acum cte un elev v-a primi cte o


foi cu caracteristica fiecrui strat de
piele...elevul va citi i toi vor nota n
caiete.
Epiderma

Lucru cu
manualul
Este alctuit din epiteliu stratificat i pavimentos,
cornificat, celulele sale fiind n permanen
regenerare. Lipsit de vase sangvine. Este un
protector mecanic contra pierderilor de ap n
straturile profunde ale pielii i mpiedic
ptrunderea microbilor n ele.

Conversaia

Derma
Constituie scheletul nerezistent conjuctivo-fibros
al pielii. El este separat de epiderm prin membrana
Hipoderma bazal.
Este stratul care separ pielea de straturile
subiacente. Alctuit din lobuli de celule grase, cu
rol de rezerv nutritiv i de izolator termic i
mecanic.
Ai
n continuare la pagina 69 sunt
durerii
enumerai receptorii pielii. Un elev,

O4 va trece la tabl i mpreun cu

profesorul va completa schema.


ntre timp un elev citete
caracteristica fiecrui receptor al
pielii.

Receptorii
pielii
termic
i
caldu
r

Metoda ciorchine
Ai
tactului

fri
g

Lucru cu
manualul

O5

6.

Conexiunea
invers

Noi tim c pielea este cel mai mare


organ de sim al omului, dar care sunt Elevii citesc funciile pielii i le scriu n caiete
funciile ei. Pentru aceasta deschidem
manualul la pagina 69 i citim
Funciile pielii:
funciile pielii.
-funcia de protecie
-funcia termoregulatoare
-funcia de aparare fa de razele ultraviolete
- pielea ca rezervor de celule embrionare
- funcia imunologic
- funcia de organ de sim

Lucru cu
manualul
Conversaia
Metoda
Braistorming

Din cele studiate, s vedem ce am


nvat la lecia de astzi.
1. Ce reprezint pielea?
- Este cel mai mare organ de sim al omului
2.Care sunt cele 3 straturi ale
pielii?
3.Ce fel de receptori ai pialii
cunoastei?

- Epiderma, derma, hipoderma


- Receptori de durere, ai tactului, termici

Acum ve-ti primi cte o fi n care


ve-i completa spaiile libere cu
cuvintele adecvate.
Cel mai ....... organ de sim al omului
este ........ ........ este organul pipit i
percepe modificrile de ......., tactul i
.......... Prin pipit determinm
anumite nsuiri ale obiectelor,

Cel mai mare organ de sim al omului este pielea.


Pielea este organul pipit i percepe modificrile
de durere, tactul i temperatura. Prin pipit
determinm anumite nsuiri ale obiectelor,
precum forma, mrimea, aspectul.
Toate aceste nsuiri sunt percepute de ctre

Conversaia
de control

precum ......., ......., ...............


Toate aceste nsuiri sunt percepute
de ctre ............... specializai din
piele.
Pipit
Piele
Aspecte
Mare
Mrime

receptori specializai din piele.

Receptori
Durere
Form
Temperatur
Instructajul

7.

8.

Anunarea
temei
pe acas

Aprecierea
cunotinelor

-Vei studia tema:Particularitile


organului cutanatde la pagina 68, i
vei scrie n caiet exerciiile 2,5 de la
pagina 70.

Elevii se noteaz i se argumenteaz


notarea.

Elevii i noteaz tema pe acas n caiet

S-ar putea să vă placă și