Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

I.

COMPONENTA INTRODUCTIV
DATE DE IDENTIFICARE

COALA GIMNAZIAL SIMION BRNIIU BAIA MARE


PROFESOR PROPUNTOR: TINC LUMINIA
OBIECTUL: BIOLOGIE
ARIA CURRICULAR: MATEMATIC I TIINE
CLASA: a VIII - a
DATA: 04.12.2013
SUBIECTUL LECIEI: ECOSITEME NATURALE TERESTRE
COMPONENTELE LECIEI
CATEGORIA DE LECIE: Recapitularea, sistematizarea i sinteza cunotinelor
SCOPUL LECIEI: Cunoaterea de ctre elevi a unor particulariti ale ecositemelor naturale,
n vederea nelegerii interdependenei biotop-biocenoz.
COMPETENE:
COMPETENE SPECIFICE :
1.1. Identificarea elementelor componente ale unui ecosistem
1.2. Descrierea organizarii functionale a unui ecosistem
1.3. Compararea unor tipuri de ecositeme naturale
3.1. Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
2.1. Utilizarea de mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii ecosistemelor
4.1. Formarea depriderilor de documentare i comunicare
5.2. Demonstrarea ntelegerii consecintelor propriului comportament n raport cu mediul
COMPETENE OPERAIONALE:
La sfritul activitii, elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
C1: s evidenieze elementele generale referitoare la ecosisteme: definiia, clasificarea, componentele
cu exemplificri;
C2: s precizeze prin ce elemente sunt reprezentate biotopul i biocenoza unui ecosistem dat;
C3: s identifice ecosistemele naturale terestre i acvatice;
C4: s precizeze elementele caracteristice biotopului i biocenozei;
C5: sa compare biotopul, biocenoza, ecosistemelor acvatice i terestre primite spre documentare
C6: s argumenteze importana ecosistemelor naturale i necesitatea protejrii i conservrii lor, rolul
lor n meninerea echilibrului natural;
STRATEGIA DIDACTIC:
METODE I PROCEDEE: conversaia euristica, nvatarea prin descoperire, investigaia, metoda
R.A.I, pnza de pianjen (Spider map Web) expunerea, turul galeriei.
MIJLOACE DE NVMNT: manual, prezentare ppt, videoproiector, laptop, coli format A3,
carioci, creioane colorate, lipici.
TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR: frontal, pe grupe, individual
LOCUL DESFURRII: laboratorul de biologie
SURSE INFORMAIONALE I REFERENIALE:
DOCUMENTE NORMATIVE: planificarea calendaristic, orarul
DOCUMENTE SUPORTIVE: manual colar,
BIBLIOGRAFIE PEDAGOGIC:
1. Mihail A, Mohan G., - Manual de biologie clasa a VIII-a, Editura ALL , Bucureti, 2005.
2.Ionel A., Oaida V., -Manual de biologie pentru clasa a VIII a, Editura Humanitas, Bucuresti, 2009.
Prof. Tinc Luminia, coala Gimnazial Simion Brnuiu, Baia Mare

3. Lazar V., Nicolae M. - Lectia forma de baza a organizarii procesului de

predare-nvare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves: Craiova, 2007.


4. Macovei F., Dobran F. i Marcu-Lapadat M.: Ghidul profesorului, Ed.Teora, 1999.
5. I. Iordache Metodica predrii nvrii biologiei, Iai, 2001.
6. S.N.E.E. Ghid de evaluare i examinare a biologiei, Bucureti, 2001.

Prof. Tinc Luminia, coala Gimnazial Simion Brnuiu, Baia Mare

II.

COMPONENTA DESCRIPTIV
SCENARIU DIDACTIC:

NR.
ETAPA
TIMP
5.
Dirijarea
25
CRT
nvrii min.
pentru
Moment
2 min.
obinere
1.
organiza
a
toric/
perform
Pregtir
anei
ea clasei
pentru
activitat
e

2.

6.

2
Pregatirea
elevilor min.
pentru
Fixarea verifica 13
re ti min.
cuno
nelor

3.

Captarea ateniei

5 min.

4.

Anunarea
1 min.
scopului
i
a
compete
ntelor
urmrite

EVENIMENTELE LECIEI
METODE
- elevii vor lucra n grupe de cate 4, timp de 10 Observaia,
DIDACTICE
minute, fiecare grup avnd finalizat produsele conversatia
pregtite, referitoare la ecosistemul primit anterior.
euristic,
- se asigur cadru optim desfurrii leciei, asigurnd conversaia
- profesorul mparte elevilor cte un plic cu mai multe problematizarea,
linitea i ordinea.
noiuni din leciile recapitulate urmnd ca elevii s nvarea
prin
- se pregtete materialul necesar orei de biologie.
realizeze pe coli A3 cte o hart conceptual descoperire, turul
referitoare la ecosisteme i interaciunea plant- galeriei
animal- mediu.
- prima grup care finalizeaz activitatea practic, i
va desemna liderul pentru a prezenta ecositemul
analizat
- elevii ascult, iar profesorul ndrum i corecteaz
conversaia
-eventualele
profesorulgre
a anun
eli at elevii de la ora precedent
n
legatur
cu desfa
urarea ecosistemul,
unei lectiielevii
de euristic
- cnd
toate grupele
au prezentat
recapitulare
i de ceea
sistematizare,
cucolegii
posibilitatea
vor trece s observe
ce au realizat
lor

de
verificare,afi
mpr
sarcinile,
pe
-profesorul
eazindu-le
hriletotodat
constituite
de ctre
grupe
elevii, le discut , iar ulterior trece pe tabl, iar
-elevii n
elevii
recapitulat
caieteauvarianta
corectlectiile
a hrii date spre
recapitulare
si
sunt
pregati

i
pentru
a raspunde
- apoi explic metoda R.A.I.: cel care arunc
solicitarilor,
cu s
dorin
a ode
a prezenta
produsele
mingea trebuie
pun
ntrebare
din lecia
realizate
pe
grupe
predat celui care o prinde. Cel care prinde
-mingea
pentru arspunde
intra n atmosfera
leciei
un elev
voluntar
la ntrebare
i apoi
arunc
maiva
lectura
un
fragment
din
opera
literar
Cntarea
departe altui coleg, punnd o nou ntrebare.
Romniei scris de Alecu Russo
Elevul care nu cunoate rspunsul iese din joc,
- profesorul cere elevilor s identifice, din text,
iar rspunsul va veni din partea celui care a pus
ecosistemele prezentate dar i elementele ce
ntrebarea. Acesta
areocazia
de a mai arunca nc
caracterizeaz
biotopul
i biocenoza
o
dat
mingea,
i,
deci,
de
a
mai
pune o
- elevii rspund la ntrebri
nanun
cazul nca
care,
caresi
interogheaz
-ntrebare.
profesorul
azi cel
elevii
vor reaminti
este
descoperit
c
nu
cunoate
rspunsul
la
ce tiu despre biotop, biocenoza, ecosistem,
propria ntrebare,
este scos din
joc, n favoarea
clasificarea
ecosistemelor,
ecosisteme
naturale
celui
cruia
i-a
adresat
ntrebarea.
Eliminarea
terestre, subterane i acvatice,
care nu au
rspuns
corect sau ace
celor
-celor
profesorul
anun
competentele
vorcare
trebui
nu
au
dat
nici
un
rspuns,
conduce
treptat
la
ndeplinite la fritul leciei;

- exerciiul,
problematizarea,
metoda R.A.I.

MIJLOACE DE
reviste,
INVATAMANT
coli A3, creioane
colorate,
caiete, manuale,
material tiprite,
reviste

MODALITI
- observarea
DE
sistematic
a
EVALUARE
elevilor

OBS.

caiete, manuale, - chestionare


produse
ale oral
elevilor
reprezentnd
diferite ecosisteme - evalaure

scris

conversaia
euristic

Fis cu fragmentul
de lectur

Explicaia,
expunerea

tabla colar,
caiete

Prof. Tinc Luminia, coala Gimnazial Simion Brnuiu, Baia Mare

- observarea
sistematic

momentul de
lectur
i
interdisciplin
aritate

7.

Tema
acas

pentru 2 min.

INTERACIUNE
PLANTANIMAL- MEDIU
DE VIATA

rmnerea n grup a celor mai bine pregtii.


- se noteaz cei mai activi elevii
- elaborarare unui rebus cu tema ECOSISTEM, - investigaia
n care s fie utilizate numai noiuni din leciile
recapitulate

caiete,
manuale, reviste

BIOTOP

BIOCENOZA

FACTORI

TIPURI DE
ECOSISTEME

NATURALE

ANTROPIZATE

STATATOARE

ACVATICE

PADURI

PAJISTI

PESTERI

CURAGATOARE TERESTRE

PLANTE

ANIMALE

OM

ECOSISTEM

Prof. Tinc Luminia, coala Gimnazial Simion Brnuiu, Baia Mare

FIZICI

CHIMICI

MECANICI

GEOGRAFICI

GEOLOGICI

MICRO
SUBTERAN ORGANISME

Pentru momentul de lectur i interdisciplinaritate:

Prof. Tinc Luminia, coala Gimnazial Simion Brnuiu, Baia Mare

Schia tablei
Recapitulare: Ecosisteme naturale
Plan de recapitulare :
1. Biotop - definiie
- structur(factori)
2. Biocenoza - definiie
-structur(caracteristici)
3. Ecosisteme definiie
- clasificare/exemple/comparaii

Harta conceptual (ar trebui s arate astfel)

SUBTERANE

PESTERI

Prof. Tinc Luminia, coala Gimnazial Simion Brnuiu, Baia Mare

S-ar putea să vă placă și