Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

MODULUL: ECOLOGIE GENERAL


CLASA: a IX a B
COLEGIUL AGRICOL Dr. C-TIN ANGELESCU BUZU
PROFESOR: ERBAN CAMELIA
DATA: 17 mai 2014
CLASA: a IX a B Resurse naturale i protecia mediului
DISCIPLINA: Ecologie general
SUBIECTUL LECIEI: Ecosisteme naturale
DURATA: 1 or
TIPUL LECIEI: Lecie de recapitulare i sistematizare.
VARIANTA: Lecie de verificare prin fie de lucru
SCOPUL: De recapitulare i sistematizare a cunotinelor n vederea identificrii tipurilor de
ecosisteme naturale i caracterizarea lor.
COMPETENA SPECIFIC: Precizarea elementelor componente ale tipurilor de ecosisteme ,
n scopul caracterizrii lor.
COMPETENE DERIVATE:
1. S identifice tipurile de ecosisteme naturale
2. S caracterizeze aceste tipuri.
3. S-i evalueze obiectiv rezultatele muncii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
Metoda dominant:

Interactiv pe grupe

Metode subordonate: Prezentare Power Point

Resurse materiale: fie de lucru;

Conversaia euristic

calculator;

Observarea sistematic

videoproieeector

Autoevaluarea

manual.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE: N. Ghenescu; G. Drguoiu; I. Onuu Disciplina Ecologie Editura


L.V.S. Crepuscul
SCENARIU DIDACTIC
COMPETENA SPECIFIC: Precizarea elementelor componente ale tipurilor de ecosisteme
n scopul caracterizrii lor
Nr
crt

II

Etapele leciei
Evenimentele
instruirii
Coninutul i
obiectivele activitii
Secvena
organizatoric
Asigurarea condiiilor
necesare bunei
desfurri a leciei

Timp
Min.

Profesor

Elevi

Noteaz absenele,
face observaii i
recomandri dac
este cazul.

La locurile lor sunt


pregtii s nceap lecia.

Prezint pe scurt
planul de
recapitulare i
obiectivele
operaionale ale
leciei
Organizeaz clasa
Dirijeaz
mprirea elevilor
n grupe de lucru.
Distribuie fiecrei
grupe fiele de
lucru.

Urmresc prezentarea i
se concentreaz asupra
coninutului leciei.

Se grupeaz cte 5 elevi


i formeaz o grup de
lucru.

Fiecare grup va avea


asupra sa cte o fi de
lucru cu toate sarcinile.

Verificarea i
aprecierea
cunotinelor i
capacitilor elevilor
prin fie de lucru
Realizarea
continuitii activitii
de instruire.

Organizarea clasei
2

Activiti desfurate de:

Formarea grupelor de
lucru
Distribuirea fielor de
lucru pentru fiecare
grup.

Expune sarcinile
de lucru pentru

obs

Prezentarea sarcinilor
4

fiecare grup:

de lucru

Rezolvarea fielor de
lucru

Deplasarea n clas
pentru rezolvarea
sarcinilor de lucru din
fiecare grup.

Prezentarea soluiilor
de ctre fiecare grup.

12

GRUPA I
Fia de lucru:
Ecosistem terestru
GRUPA II
Fia de lucru:
Ecosistem terestru
GRUPA III
Fia de lucru:
Ecosistem acvatic
GRUPA IV
Fia de lucru:
Ecosistem acvatic
GRUPA V:
Fia de lucru:
Ecosistem acvatic
Observaie
Toate fiele de
lucru
sunt diferite
Anun timpul
alocat rezolvrii
sarcinii de lucru
din fiecare grup.
Urmrete cu
atenie
comportamentul
elevilor n grup i
participarea
membrilor grupei
la rezolvarea
sarcinilor de lucru.
Completeaz fia
de observare i
evaluare.
Urmrete i
dirijeaz
deplasarea elevilor
pentru rezolvarea
sarcinilor de lucru.

Ascult prezentarea
soluiilor de ctre
liderul fiecrei grupe

noteaz sarcinile de lucru


se consult
analizeaz coninutul
fielor de lucru

Gndesc, coopereaz,
comunic ntre ei pentru
gsirea soluiilor
ncep rezolvarea
sarcinilor de lucru.
Fiecare grup unde a fost
repartizat.
i exprim idei,
convingeri.

Elevii se deplaseaz n
ordine prin fiecare grup
Se consult, gndesc i
rezolv fiecare fi de
lucru.

Autoevaluarea

10

Evaluare i notare

III

Secvena final

Pune ntrebri,
fr s fac
aprecieri.
Completeaz fia
de observare i
evaluare
Distribuie fiecrui
elev testul de
autoevaluare
Precizeaz timpul
necesar pentru
rezolvare (7 min.)
Prezint soluiile
corecte la testul de
autoevaluare
propus.
Pe baza fiei de
observaie
apreciaz
activitatea
desfurat de
fiecare grup care
a conceput
soluiile corecte.
Folosete grila de
evaluare i notez
corespunztor
grilei, fiecare elev.
Formuleaz
aprecieri privind
lecia
Face observaii i
recomandri dac
este cazul.

Prezint soluiile la
problemele propuse n
fiecare grup

Primesc testul de
autoevaluare
Rezolv testul
Fiecare elev i evalueaz
testul

Ascult cu atenie
aprecierile fcute.
Urmresc notarea fiecrui
elev.

Rein aprecierile
Fac recomandri pentru
desfurarea i a altor
lecii prin aceast metod.

S-ar putea să vă placă și