Sunteți pe pagina 1din 12

Preedinii instituiilor UE

Elaborat Catelli Viorica

Parlamentul European
Martin Schulz
17 ian. 2012 17
iun. 2014
01 iul. 2014 Prezent
Primul preedinte
reales.
Origine: German

Consiliul European
Donald Tusk

Consiliul Uniunii Europene


Italia:

1 iulie - 31 decembrie
2014
Letonia:
1 ianuarie 31 iunie
2015
Romnia:
1 iulie 31 decembrie
2019

Comisia European
Jean-Claude Juncker
1 noiembrie 2014
2019
Origine: Luxemburghez
Succesor a: Jose
Manuel Barroso

Curtea de Justiie
Vassilios Skouris
7 octombrie 2003
Prezent
Origine: Greac

Tribunalul
Marc Jaeger
17 sept. 2007
prezent
Origine: Luxemburghez

Tribunalului Funciei Publice


Sean Van
Raepenbusch
7 oct. 2011 - Prezent
Origine: Belgian

Banca Central European


Mario Draghi
1 noi. 2011 1 noi.
2019
Origine: Italian

Curtea European de Conturi


Vtor Manuel da Silva
Caldeira
16 Ianuarie 2008
12 Ianuarie 2011
23 Ianuarie 2014
Prezent
Origine: Portughez

Serviciul European de Aciune


Extern
Federica Mogherini
1 noiembrie 2014 Prezent
Precedat de: Catherine
Ashton
Origine: Italian
naltul
Reprezentant
pentru
afaceri externe i politica de
securitateeste, de asemenea,
comisar
european
i
prezideaz reuniunile la nivelul
UE ale reprezentailor statelor
membre
pentru
afaceri
externe

Comitetul Economic i Social


European
Henri Malosse
18 aprilie 2013 17 oct.
2015
Origine: Francez