Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Clasa: IV
Propuntor: prof. nv. primar Burdei Onia
Aria curricular: Om i societate
Disciplina: Istorie
Tipul de curriculum: extins
Unitatea de nvare: Momente importante ale istoriei
Subiectul: Unirea rilor Romne sub Mihai Viteazul (1593-1601)
Tipul de lecie: mixt
Scop:
Cunoaterea personalitii lui Mihai Viteazul i a pregtirilor fcute de el n vederea
aprrii rii i realizrii unirii rii Romneti, Ardealului i Moldovei.
Obiective de referin vizate:
1.3. s povesteasc aspecte ale legturilor dintre mediul geografic i viaa oamenilor;
2.1. s recunoasc i s utilizeze informaii dintr-o surs istoric;
3.1. s foloseasc termeni istorici n situaii diverse;
4.2. s formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente/ fapte/ personaliti;
Obiective operaionale:
a) cognitive:
O1-s plaseze n timp domnia lui tefan cel Mare;
O2- s plaseze n timp domnia lui Mihai Viteazul;
O3- s localizeze pe hart principalele evenimente;
O4- s-i consolideze deprinderile de orientare pe hart;
O5- s motiveze de ce poporul l-a numit ,,Viteazul;
O6- s cunoasc pregtirile fcute de Mihai Viteazul, pentru realizarea Unirii celor trei
rioare.
b) psiho-motorii:
OM1- s scrie corect i estetic pe caiete i fie;
OM2- s-i stpneasc tendina de a practica micri inutile n timpul leciei.
c) afectiv-atitudinale:
OA1- s manifeste curiozitate i s participe activ la activitile propuse.
Strategia didactic:
1. Resurse procedurale:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul didactic , ciorchinele, cadranele, activitatea
independent, prelegerea.
b) Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe
2. Resurse materiale: manual, fie de lucru, instrumente de scris, tabl, hart, videoproiector,
3. Forme i tehnici de evaluare: observare sistematic, prob scris, prob oral, evaluare
2014 Orizont Didactic revist educaional

reciproc
4. Resurse umane: elevi
5. Resurse temporale: 45 minute
6. Resurse spaiale: sala de clas
7. Resurse informaionale:
Curriculum Naional-Programa colar pentru clasa a IV-a, 2005;
Istorie -manual pentru clasa a-IV-a, Mihai Manea, Aurelia Fierscu, Ana Lapovi, Ed.
CD PRESS, Bucureti;
Povestiri istorice-Dumitru Alma, Ed. Vizual, Bucureti, 2002;
Texte literare-Antologie, cls.I-IV, Marcela Pene, Ed. Aramis, Bucureti, 1998.

2014 Orizont Didactic revist educaional

SCENARIUL DIDACTIC

NR.
CRT

SECVENELE
LECIEI

OB.
OP.

CONINUTUL
INSTRUCTIV-DIDACTIC

1.

Moment
organizatoric
1 min.

OM2

2.

Captarea ateniei
3 min.

OM1
OA1

Se creeaz condiiile optime


pentru desfurarea leciei.
Elevii i ordoneaz pe banc
toate materialele necesare i se
concentreaz ct mai bine.
a)Activitate independent:
Transcriei versurile care v
impresioneaz i dezlegai
misterul prin recunoaterea
personajului istoric i a textului
literar studiat.
,,Viu -i cer povaa dac nu-i
mai bine
Turcilor Moldova d-astzi s
se-nchine?
Daniel Sihastru domnului i-a
zis:
-M neal auzul, ori eu am
un vis?
Capul ce se pleac paloul nu-l
taie;
Dar cu umilin lanu-l
nconvoaie!

2014 Orizont Didactic revist educaional

STRATEGII DIDACTICE
Metode i
Mijloace de Forme de
procedee
nvmnt organizare
conversaia
manual,
frontal
caiete,
instrumente
de scris
conversaia

coninutul
textului
literar

frontal

EVALUARE

Observarea
sistematic

Stimularea
interesului i a
curiozitii tuturor
pentru lecie

3.

Reactualizarea
cunotinelor
10 min.

O1

O3

-----------------------------------Viaa i robia nu pot sta-n


mpreun
Nu e totodat pace i furtun.
(Daniel Sihastru, D.
Boliniteanu)
b) Se realizeaz verificarea
cantitativ i calitativ a temei
de acas (Desprinde trsturile
morale ale domnitorului din
legenda ,,tefan cel Mare i
Vrncioaia).
Voi formula cteva ntrebri de
reactualizare a cunotinelor.
conversaia
Care este domnitorul despre
care am nvat ora trecut?
Am nvat despre tefan cel
Mare .
Unde a domnit?
A domnit n Moldova.
Al cui fiu era?
Era fiul domnitorului Bogdan
al-II-lea, din neamul
Muatinilor.(text literar, Stejarul
din Borzeti-Eusebiu Camilar)
Ce a dorit domnitorul pentru
Moldova?
A dorit s creasc bunstarea
poporului, s fie independent
i s nu mai plteasc tribut
turcilor.

2014 Orizont Didactic revist educaional

frontal

Completez,
corectez
rspunsurile
elevilor

Calificative
verbale

O3

Cte lupte a purtat i care este


cea mai important? Cte lupte
a pierdut?
36 de lupte a purtat, cea mai
important fiind cea de la
Vaslui. A pierdut doar 2.
Ce tehnic de lupt folosea?
Folosea tehnica hruirii i a
prjolirii.
Domnitorul a ctitorit multe
biserici i mnstiri. Enumerai
cteva dintre ele?
Vorone unde se afl mormntul
sfntului Daniil Sihastru,
sftuitorul domnului, Putna
unde este nmormntat tefan
cel Mare, Neam, Tazlu,
Rzboieni etc.
Dup ci ani de domnie s-a
stins din via?
S-a stins dup 47 de ani de
domnie.
De ce a rmas n memoria
poporului?
n memoria poporului a rmas
pentru c a fost un bun
conductor, iscusit n lupte,
iubitor de pace i ctitor de
mnstiri i ceti.
Joc didactic: Cltorie
imaginar pe hart-mrturii

2014 Orizont Didactic revist educaional

Urmresc atent

O4

4.

Enunarea titlului
i a obiectivelor
1 min.

5.

Dirijarea nvrii
10 min.

6.

7.

OA1

O2
O6

Obinerea
performanei
7 min

OA1
OM1

Feed-back

OM1

ale marelui tefan pe teritoriul


Moldovei
Elevii sunt mprii n dou
grupe: o grup extrage jetoane,
iar cealalt localizeaz
evenimentele pe hart (anexa1).
Subiectul leciei de astzi este
,,Unirea rilor Romne sub
Mihai Viteazul (1593-1601) i
vom afla cum s-a aprat i care
sunt etapele realizrii unirii din
1600, folosind harta.
Se scrie titlul pe tabl, iar elevii
scriu pe caiete.
Se prezint portretul lui Mihai
Viteazul i cteva mrturii
istorice (anexa 2), pentru a-l
caracteriza pe domnitor
nfiare falnic, hotrt,
priceput i rzboinic.
Expun informaiile cuprinse n
lecia ..Unirea rilor Romne
sub Mihai Viteazul, simultan
localiznd pe hart i folosind
video proiector.(anexa 3).
n reluarea coninutului leciei,
solicit elevii prin ntrebri s
participe la alctuirea schemei
leciei (anexa 4).
Rezolv fia de evaluare

2014 Orizont Didactic revist educaional

explicaia
conversaia

harta
jetoane

explicaia

conversaia

pe grupe

activitatea elevilor.
Evaluare reciproc

frontal

portret,
mrturii
istorice

frontal
Completez,
corectez
activitatea elevilor.

prelegerea

hart
video
proiector
film istoric

conversaia
cadranele
ciorchinele

tabl, cret,

frontal

Calificative
verbale

hart,caiete,
creioane
fie de

individual

Supraveghez

activitate

4 min.
8.
9.

10.

(anexa5).

Evaluarea
3 min.
Retenie i
transfer
4 min.

O2
O6
OA1
O5

Verific frontal corectitudinea


rezolvrii sarcinii de lucru.
Enumerai conductori de
frunte ai rilor Romne
(Mircea cel Btrn, tefan cel
Mare, Vlad epe, Mihai
Viteazul, etc.).
Joc de rol: Convinge publicul
c eti
Elevii trebuie s selecteze
informaii importante i
edificatoare.
Cnd i unde triesc?
Faptele la care am participat?
De ce sunt considerat o figur
important?
Cine sunt?

Finalizarea leciei
2 min.

OA1

Tema pentru acas-fie de


lectur Personalitatea lui
Mihai Viteazul n literatura
romn (Autori: George
Cobuc-Paa Hassan,
Dimitrie Bolintineanu, D.
Alma).
Evaluare global i individual;
Intonarea cntecului ,,Limba
romneasc.

2014 Orizont Didactic revist educaional

independent

evaluare

activitatea
indepedent
Calificative scrise

joc de rol

frontal

Aprecieri verbale

conversaia
explicaia

frontal

Calificative scrise
n catalog

Anexa 1
Grupa 1
.1.jeton -Poetul nostru cel mare, Mihai Eminescu, n poezia ,,Doina cnt vitejia domnitorului:
,,De-i suna din corn o dat
Ai s-aduni Moldova toat
De-i suna de dou ori,
i vin codrii-n ajutor
De-i suna i-a treia oar
Toi dumanii au s piar
Din hotar n hotar.
Grupa 2
Localizeaz pe hart Moldova .
Grupa 1
2.jeton-,, --Acolo sus, e o chilie, nu? a ntrebat deodat tefan, artnd cu o fluturare din cap, n sus spre o
stnc, unde mn de om spase o u i o ferestruic abia de-o chioap(tefan-Vod i Daniil Sihastrul).
Grupa 2
Localizeaz Mnstirea Vorone, unde este nmormntat Daniil Sihastru,sftuitorul domnitorului.
Grupa 1
3.jeton- ,,-Ce spui tu, streine? tefan e departe;
Braul su prin taberi mii de mori mparte,
Eu sunt a sa mum; el e fiul meu;
De eti tu acela, nu-i sunt mum eu! (Muma lui tefan cel Mare-D. Bolintineanu).
Grupa 2
Localizeaz Cetatea Neamului.

Anexa 2
2014 Orizont Didactic revist educaional

Mrturii istorice:
,,Io Mihai Voievod, cu mila lui Dumnezeu, domn al rii Romneti, al Ardealului i a toat ara
Moldovei.
Titulatura lui Mihai Viteazul
,,Un brbat ales, vestit i ludat pentru frumuseea trupului su, prin virtuile lui mari i felurite,
dragostea ctre patrie, ngduitor ctre semeni, omenia ctre cei de jos, dreptate ctre toi deopotriv,
prin sinceritate, statornicie i druirea ce mpodobeau mult ludatul su caracter.
Nicolae
Blcescu, Romnii supt Mihai Voievod Viteazul
,,Dac a fost vreodat un principe n
lume demn de glorie pentru aciuni eroice, acesta este signor Mihai, principile Valahiei.(O
publicaie italian din acel timp).

Anexa 3

Mihai Viteazul (1593-1601)

Avea nfiare falnic, era hotrt, priceput i rzboinic, cum rar se ivesc n istorie. A fost fiul
domnitorului Ptracu cel Bun i al Teodorei, fiind unul dintre cei mai bogai boieri din ara
Romneasc. Gndul lui tainic i neclintit era s scape ara de stpnirea otoman i s uneasc toi
romnii ntr-un singur stat. Domnitorul a ncheiat aliane cu vecinii i a refuzat s mai plteasc tribut
turcilor. Mihai Viteazul i-a zdrobit pe turcii n lupte. Cea mai important lupt fiind cea de la
Clugreni. Cu o repeziciune uimitoare i-a spulberat pe turci i a ctigat independena rii
Romneti.
n toamna anului 1599, Mihai a nfrnt pe principele
Transilvaniei la elimbr, lng Sibiu. A fost primit cu bucurie de romni n cetatea Alba-Iulia,
capitala Transilvaniei.
n
anul 1600, Mihai Viteazul a intrat n Moldova i l-a alungat de pe tron pe Ieremia Movil . Astfel s-a
nfptuit prima unire politic a rilor Romne, sub sceptrul aceluiai vrednic i ndrzne
conductor. Alba-Iulia a devenit reedina viteazului domn i s-a numit ,,Cetatea Unirii.
Unirea a durat pn n anul 1601, cnd din cauza
uneltirilor boierilor ajutai de austrieci, polonezi i turci, n chip mielete, Mihai Viteazul a fost ucis
pe Cmpia Turzii. Capul a fost aezat la Mnstirea Dealu, lng Trgovite, iar trupul a fost ngropat
n pmntul Transilvaniei.
A ctigat
2014 Orizont Didactic revist educaional

multe victorii, fiind cel dinti unificator de ar. Poporul l-a numit ,,Viteazul i l-a slvit n cntece.
Marele istoric Nicolae Iorga spunea ,,de la 1600 niciun romn n-a mai putut gndi unirea fr uriaa
lui personalitate, fr paloul sau securea lui ridicat spre cerul dreptii.
tiai c
.n
timpul campaniei antiotomane din 1595, Bucuretiul a ars aproape n ntregime?
Mihai
Viteazul a fost ucis de un detaament de mercenari din Flandra, o regiune din Belgia de astzi.

Anexa 4
Oglinda tablei
Mihai Viteazul (1593-1601)

2014 Orizont Didactic revist educaional

Situaia politic a rilor Romne

TRANSILVANIA
Sigismund Bathotry
Imperiul Habsburgic

MOLDOVA
Ieremia Movil
(prieten cu polonii)

ARA ROMNEASC
Mihai Viteazul

A refuzat s mai plteasc tribut turcilor;


Urmrea independena rii i s uneasc toi romnii ntr-un singur stat;

1599-btlia de la
elimbr, lng Sibiu
Moldova l-a alungat pe
Ieremia Movil
Transilvania
MIHAI VITEAZUL-1600 a
Viteazul -1600 a realiz
realizat Mihai
Unirea

Romneasc
ara ara
Romneasc

1595-victoria
delalaClugreni
CLUGRENI
1595victoria de
n anul 1601, a fost ucis mielete pe Cmpia Turzii. Capul a fost nmormntat la mnstirea Dealu,
iar trupul n Transilvania.
tiai c.
n timpul campaniei antiotomane din 1595, Bucuretiul a ars aproape n ntregime.

Anexa 5
Anul n care s-a realizat Unirea rilor
Romne
2014 Orizont Didactic revist educaional

Domnitorul

ADSFDGWRHDGS

MMMIHA

ara n care a domnit

2014 Orizont Didactic revist educaional

Rzboaie purtate

S-ar putea să vă placă și