Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de activitate integrata

Inspectie- gradul didactic II

Gradinita cu program normal Sugag


Prof. inv. prescolar: Nicoara Nicoleta
An scolar: 2012- 2013

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


FLORI PENTRU MAMA !
Gradinita P.N. Sugag
Data : 08 .03.2013
Nivel : I
Grupa : mica Buburuzelor
Educatoare: Nicoara Nicoleta
Tema anuala:Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?
Tema saptamanala: De ziua mamei!
Tema: Flori pentru mama!
Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ ALA1+ ADE(DS+DOS)+ALA2
ADE:DS +DOS
DS:
Flori pentru mama ! formarea unor
grupe de obiecte dupa criteriul culoare;

DOS:

ALA 1 :

Vaza cu flori - lipire - Activitate practica

Arta Flori pentru mama!(colorare/pictura)


Constructii Flori daruite mamei
Joc de masa Imbracamintea mamei- sortare de imagini

Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte


Durata: o zi
Forma de organizare: frontal, individual..
Mijloc de realizare : joc didactic

Scopul activitatii:
Consolidarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dup anumite criterii;
Consolidarea deprinderii de a separa un obiect sau mai multe dintr-un grup;
Verificarea numaratului in limitele 1- 2;
Formarea si consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare
(asamblare, lipire, decorare ) ;
Dezvoltarea gandirii creatoare, a atentiei voluntare si a unor trasaturi de caracter
(perseverenta);
Educarea gustului estetic;
Obiective operationale:
ADE:
DS: - Activitate matematica
Sa formeze grupe de obiecte dupa criteriul cerut;
Sa recunoasca culoarea fiecarei flori;
Sa numere corect in limitele 1- 2;
Sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;
DOS:- Activitate practica:
Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior(lipire);
Sa aplice indicatiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru in vederea
realizarii temei;
Sa coopereze cu colegii in realizarea lucrarii;
ALA:
1) Activitati pe centre de interes:
Arta: - Sa coloreze in contur;
- Sa aplice culoarea pe suprafata de lucru fara sa depaseasca
conturul;
- Sa foloseasca culorile adecvate;
Constructii: - Sa uneasca diverse figurine pentru a constitui o floare;
- Sa recunoasca partile componente ale unei flori;
Joc de masa: - Sa reconstituie o imagine, atasand anumite jetoane ;
- Sa lucreze in echipa;
Strategii didactice:
3

a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea,


observatia, expunerea, demonstratia, jocul, Turul galeriei;
elemente de joc: surpriza, aplauzele, manuirea materialelor, miscarea;
b) Material didactic:
Intalnirea de dimineata: panoul Astazi sunt prezent , buburuze cu
fotografia copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele saptamanii, starea vremii;
Constructii: cuburi de diferite marimi, culori, forme;
Arta: fise cu imagini cu flori, creioane colorate, acuarele, pensule, pahare
apa;
Joc de masa: jetoane cu diverse obiecte de imbracaminte;
Activitate matematica: flori de diverse culori: galbene, rosii, portocalii,
albastre, vaze colorate pentru flori, ecusoane cu flori;
Activitatea practica: lucrarea model, felicitari colorate, vaze, flori
colorate, lipici;
c) Forme de organizare: frontal, individual;
Resurse:

- Umane: educatoarea si grupa de copiii;


- Temporale: o zi

BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani,2008;
Preda,Viorica,Invatarea bazata pe proiecte,Editura Arves,Craiova,2009;
Activitatea integrata in gradinita ghid metodic,Editura DPH,Bucuresti,2008;
Revista Invatamantul Prescolar Nr.1-2/2011,Editura Arlequin,Bucuresti,2011;
Neagu,Mihaela;Beraru,Georgeta,Activitati matematice in gradinita,Editura
ASS,1995;
tefania Antonovici,Cornelia Jalb,Gabriele Nicu Jocuri
didactice pentru activiti matematice in gradini-culegere,
Editura Aramis,Bucureti , 2005
Programa activitailor instructiv educative n gradinia de
copii,Bucuresti,2005;

SCENARIUL ZILEI
Intalnirea de dimineata: Debuteaza cu:
I. Salutul:
Dimineata a sosit
Toti copiii au venit.
In cerc sa ne adunam
Si frumos ne salutam.
Buna dimineata buburuzelor!
Ma bucur ca ne reintalnim
A-nceput o noua zi,
Buna dimineata, copiii!
Bun dimineaa, eu sunt buburuza Ariana, salutul curgnd firesc de
la o margine la alta a semicercului ntr-o atmosfer de relaxare i bun dispoziie
II Prezenta:
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit;
Cine oare n-a venit?
Se verifica copiii absenti, la panoul cu buburuze; fiecare copil isi pune
buburuza cu poza lui inscriptionata pe panou. Buburuzele care raman pe masuta
semnifica absentii din ziua respectiva.
III Calendarul naturii:
Se lucreaza pe panou:
- In ce anotimp suntem?
- Ce zi a saptamanii este astazi?
- Cum este vremea? (Copiii afiseaza imagini reprezentative pentru ziua
in curs).
Se anunta copiii orarul activitatii de astazi la capatul careia ii asteapta mari
surprize. Dar pentru aceasta va trebui sa rezolve mai multe sarcini.
Se anunta obiectivele zilei:
va trebui sa lucram pe centre de activitate;
va trebui sa jucam un joc matematic;
va trebui sa realizam o felicitare pentru mame Vaza cu flori;
si, dupa cum spune un proverb romanesc:Dupa munca si rasplata, la
final veti primi si recompense meritate!
Rutine: Imi astept randul- deprinderea de a avea rabdare la spalatul pe maini,
inainte de micul dejun..
Tranzitie: Daca vesel se traieste!- joc cu text si cant.
5

La centre, copiii vor colora/ picta fise cu diferite flori, vor construi cu ajutorul
unor figurine colorate mai multe flori si vor gasi jetoanele potrivite cu imbracamintea
mamei.
Dupa expirarea timpului de lucru, se evalueaza rezultatele activitatii
independente, prin metoda Turul Galeriei, se realizeaza expozitia si se ofera feedback
pozitiv.
Tranzitie: Bat din palme: clap- clap- clap
Din picioare: trap, trap, trap,
Ne-nvartim, ne rasucim
Si la locuri noi pornim ! joc cu text si cant;
In cadrul Domeniului Stiinte, la activitatea matematica, copiii vor numara
florile pentru mama atat cat stim, in limitele 1-2, apoi le vom sorta dupa criterul
culoare;
Tranzitie : Cate unul pe carare joc cu text si cant.
Domeniul Om si Societate activitate practica: copiii vor lipi vaza si
florile pentru a realiza vaza cu flori pentru mama.

EVENIMENT
UL
DIDACTIC
1.Moment
organizatoric
2. Captarea
atentiei

3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor
activitatii

CONTINUTUL STIINTIFIC

Asigurarea unui climat educational favorabil;


Pregatirea materialului necesar pentru activitatile
propuse;
Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;
n sal la noi a venit Ghiocel care este foarte
suprat deoarece el a primit n dar de la Zna
Primavara un cos cu flori, de culori diferite, dar
care sunt amestecate si nu stie sa le grupeze dupa
culoare si sa le numere, asa cum Primavara i-a cerut.
Cum Ghiocel este foarte ordonat si ascultator, vrea
sa le aseze in vaze dupa criteriul culoare.
,,Eu sunt Ghiocel
i sunt suprat niel.
Florile s-au ncurcat
Culorile s-au amestecat
i v rog dac putei
Pe culori s le punei
-Vrei s l ajutm pe Ghiocel?
-Ce a primit Ghiocel in co?
Daca sunteti de acord sa il ajutam, el are pregatite
mai multe flori pentru voi, pe care m-a rugat sa vi le
pun in piept si astfel toti vom fi niste flori.
Dragi copii, Ghiocel a ajuns la noi intr-un moment
bun, deoarece noi stim sa numaram. Astazi, la
activitate matematica ne vom juca cu florile primite
de Ghiocel de la Zana Primavara cu scopul de a-l
ajuta pe acesta sa nu mai fie suparat, sa le poata
numara corect si grupa dupa criteriul culoare, asa
cum Zana Primavara l-a rugat. Dupa indeplinirea
acestor sarcini Ghiocel ne roaga sa lipim aceste flori
in vaze, pe care sa le daruim mamelor noastre.
7

STRATEGII DIDACTICE
METODE SI MIJLOACE DE
FORMA
PROCEDEE INVATAMANT
DE
ORGANIZARE
Conversatia ; Toate materialele
Observarea
necesare;
comportame
n-tului
copiilor

EVALUARE

Surpriza;

Frontal;

Stimularea
interesului
pentru
activitate;

Frontal;

Stimularea
interesului
pentru
activitate;

Flori;
Cos;
Scrisoare;

Expunerea ;

Expunerea;
Explicatia;

4. Explicarea si
demonstrarea
jocului

A)Prezentarea regulilor jocului


Pentru ca jocul nostru sa fie mai frumos iar
Explicatia;
Ghiocelul multumit, va trebui s venii la mine cnd
suntei chemai i s puneti florile de culoare rosie n
vaza rosie, cele de culoare albastra in vaza albastra,
cele galbene in vaza galbena, iar cele portocalii, in
Exercitiul;
vaza portocalie. De asemenea, va trebui sa numaram
cate flori am pus in fiecare vaza.

Flori;
Frontal;

Vaze de diferite
culori

Va trebui sa rspundei corect n propoziii i s


spunei ce grupe de flori ai format.
B)Jocul de proba
Va fi efectuat de un copil pentru a vedea dac
regulile jocului au fost inelese.
-Alege toate florile de culoare albastra si pune-le in
vaza corespunztoare!
-Ce ai format aici?
-Eu am format grupa florilor de culoare albastra.

Instructajul
verbal;
Exercitiul;
Conversatia;
Individual;
Selectarea
florilor de
culoare
rosie,
albastra,
galbena,
respective
portocalie.

C) Desfasurarea propriu-zisa a jocului

5. Complicarea
jocului

Copii vor veni pe rnd i vor ndeplini sarcinile


cerute. Vor aeza florile in vaze n funcie de
culoare, vor denumi grupele formate- grupa florilor
de culoare rosie, grupa florilor de culoare albastra,
grupa florilor de culoare galbena si grupa florilor de
culoare portocalie..
La cererea Ghiocelului vor trebui sa si numere
florile din vaze.
Voi insista asupra exprimrii corecte dar i asupra
folosirii unui limbaj matematic adecvat.

Se.va face prin gruparea copiilor, in functie de


8

Exercitiul;

6. Incheierea
activitatii

culoarea florii din piept.


Voi stabili patru unghiuri in sala de grupa si le voi
cere: florile rosii se grupeaza aici, cele albastre aici,
cele galbene aici, iar cele portocalii aici.
Vor fi implicai ct mai muli copii n desfaurarea
jocului.
Copiii vor fi ncurajai cu aplauze.

Explicatia;
Frontal;
Exercitiul;

Ghiocelul le va multumi copiilor pentru ce l-au


invatat, pentru faptul ca l-au ajutat sa-i indeplineasca
dorinta Zanei Primavara, promitandu-le ca va merge Conversatia;
si la alte gradinite sa desfasoare acest joc si cu alti
copii.
Exercitiul;
Se va face fixarea activitatii si aprecieri asupra
participarii si comportarii copiilor la activitate

Individual;

(Copiii vor primi stimulente flori de culorile


preferate de ei).
- Copiii, priviti ce mi-a lasat mie Ghiocelul, la
plecarea din gradinita noastra: ( voi pune intr-o vaza
cate o floare din fiecare culoare cu care ne-am jucat
la matematica ).

7. Intuirea
materialului
didactic

8. Explicarea si
demonstrarea
modului de
lucru

Vaza cu flori;

- Ce ziceti, sunteti de acord sa lipim si noi vaza cu


aceste flori, pentru a le darui mamelor cu ocazia
Conversatia;
zilei lor?
Tranzitie : Cate unul pe carare- joc cu text si
cant.
Se aseaza copii la masute. Cer fiecaruia sa
identifice si sa denumeasca materialele primite in
cosulete. Prezint lucrarea model.

Lucrarea model;
Expunerea;
Felicitare, flori,
vaze, cosulete;
9

Aprecierea
rezolvarii
corecte a
sarcinilor
date;

Le voi explica ordinea in care lipim floricelele, cu


ce element incepem, pe ce parte a materialului
aplicam lipiciul, aceste explicatii fiind insotite in
paralel de o demonstratie.

Explicatia;
Demonstratia;
Exercitiul;

Se efectueaza exercitii de incalzire a muschilor


mici ai mainilor:
9. Executarea
temei de catre
copii

10.Incheierea
activitatii

Umerii i vom mica / spatele vom ndrepta,


sus - jos, sus - jos, / pentru a lipi frumos.
Mna lebd o fac / Care d mereu din cap,
Lebedele-n jur privesc./ Minile eu le rotesc.
Palmele nu stau de loc / Ci se pregtesc de joc,
Degetele-mi sunt petale/ Se deschid precum o
floare. Boboc-floare
se trece la realizarea propriu-zisa a lucrarii.

Individual;

In timp ce copiii executa lucrarile, eu voi trece pe


la fiecare pentru a-i indruma, stimulandu-le
increderea in fortele proprii, incurajandu-i.
Dupa expirarea timpului de lucru se organizeaza o
expozitie si se ofera feedback pozitiv.

Lucrul
individual;

Coli colorate;
Lipici;
Vaze;
Flori;

Aprecierea
rezolvarii
corecte a
sarcinilor
date;

Vom aprecia lucrarile cu momentul Turul


galeriei.
Stimulente;

Voi face aprecieri generale asupra desfasurarii


activitati.
Ziua se va incheia cu miscare, o hora jucata pe un
cantecel vesel de primavara.

10

Aprecierea
rezultatului
activitatii;

11

S-ar putea să vă placă și