Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Disciplina:
Clasa:
Profesori:
Data
Tema

Consiliere i Orientare & Limba i literatura romn


- caracter interdisciplinara IX-a B Profesional
Diriginte. Filip Luminia& Prof. de limba romn, Cerasela Lascu
16.02. 2015
Prevenirea violenei. Discursul argumentativ

Durata

Calitatea vieii i stilul de via


1 or

Competene generale
Exersarea abilitilor de management al unui stil de via santos i de calitate.
Exersarea capacitii de exprimare a unui punct de vedere.

Competene specifice
Componentele calitii vieii. Campanii de promovare a stilului de via sntos n coal i comunitate.
Structura discursului de tip argumentativ. Capacitatea de exprimare a opiniei personale i capacitatea de
persuasiune.

Obiective operaionale
Cognitive:
O1. S stabileasc acele cauze personale i sociale ce pot declana diverse forme de violen.
O2. S identifice reaciile de comportament specifice formelor de violen n funcie de profilul teoretic
descris de acestea, n scopul conturrii principalelor forme de manifestare.
O3. S formuleze opinii referitoare la modalitile de prevenie, diminuare i stopare a unor tulburri de
comportament declanate de actele de violen, n sensul ncercrii de rezolvare a unor situaii
conflictuale propuse.
O4. S identifice principalele tulburri psihofiziologice ce pot aprea n cazul derulrii unor
comportamente delicvente, n sensul identificrii posibilitilor de prevenie i ajutor specializat.
O5. S cunoasc structura textului argumentativ i conectorii specifici.
O6. S formuleze discursuri de tip argumentativ, utiliznd conectori i elemente de convingere a
receptorului.

Psihomotorii:
O1. S utilizeze adecvat mijloacele auxiliare.

Forme de organizare a activitii

frontal
individual
n grup

Metode didactice

conversaia
jocul didactic
brainstorming
demonstraia
metoda cubului
cvintetul

dezbaterea
exerciiul
problematizarea
studiul de caz
explicaia

Resurse didactice
Fise de lucru, plane, videoproiector, cd-player, panou publicitar, filmulee video, accesorii
vestimentare, articole din ziare, chestionarul, cubul.

Bibliografie
1. Costea A., Brauner I., ndreptar de comportare pentru elevi, Editura Didactic i Pedagogic,
Bucureti,1990.
2. Culegere de texte pentru orele de dirigeie n liceu, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1990.
3. Spanoiu-Dan Georgeta (coordonator), Cunoaterea personalitii elevului preadolescent, Editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti,1991.
4. Despre violen, Campania Naional de Prevenie i Diminuare a fenomenului infracional,
materiale promoionale, 2008.

Desfurarea activitii
Obiectiv

Timp Activitate
(min)
2

O1

O1

5
O1
O2

25

Metode didactice i
forme de organizare a
activitii
Organizarea clasei.
Expunerea
Anunarea temei i a obiectivelor
Activitate frontal
Captarea atentiei, ca secven didactic, se realizeaz Conversaia euristic
pritr-un exerciu de spargere a gheii, intitulat Explicaia
aruncarea grijilor la gunoi. Elevii vor fi rugai s i Activitate frontal i
scrie grijile pe foaia primit, uitnd de acestea.
individual
Mijloace
didacticepostit-urile
Anunarea temei i a obiectivelor
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s ating
obiectivele menionate anterior.
De la agresivitate n colectivitate, la agresivitate n
societate
Prezentarea ppt-ului despre Violenta i formele ei

Conversaia

Activitate frontal
Mijloace didactice- tabla
i markerul
Expunerea
Activitate frontal
Desfurarea activitii:
Conversaia
Demonstraia
I. Folosind metoda cubului, elevii vor fi mprii nase Metoda cubului

O1

O2

O3
O4

O4

grupe. Coordonatorul grupei va alege o fa a cubului,


aceasta cuprinznd sarcina pe care o are de rezolvat
grupa respectiv. Sarcinile propuse constau n discuii
pe tema violenei, manifestat: n familie, n societate,
n coal, prin intermediul mass-mediei (filme, internet,
presascris i audio-vizual) i prin muzic/
vestimentaie. Elevii i vor exprima prerea prin
intermediul conectorilor specifici textului argumentativ,
respectnd structura specific acestui tip de text.
Elevii vor avea drept colegi-profesorii. Parteneriatul
dorete ncurajarea dialogului elev-profesor. Cauzele
violenei vor fi trecute pe post-itul portocaliu, iar
soluiile pe cel de culoare verde. Acestea vor fi notate
pe coli i fixate pe tabl.
Liderul grupei va prezenta modul n care echipa sa a
rezolvat sarcina. Fiecare grup va avea o fi de lucru
pe care trebuie s noteze:
a) cauzele care au dus la ntmplarea relatat
b) ce msuri/soluii credei ca sunt necesare.
Pe parcursul activitii va fi ncurajat
creativitatea elevilor i vor fi corectate, de
asemenea, greelile de limb.
II A doua sarcin const n analiza unor studii de caz.
Exerciiul propus poate fi intitulat Diriginte. Elevii
vor prezenta soluionarea cazurilor, identificnd
problema i soluiile, propunnd un happy-end. Elevii
i vor exprima prerea prin intermediul conectorilor
specifici textului argumentativ, respectnd structura
specific acestui tip de text.
Celor ase grupe li se vor mpari 3 studii de caz la care
li se cere s fac analiza
Profesorul solicit elevii s rspund la urmtoarele
ntrebri, deduse din coninutul materialului:
Care au fost cauzele ce au declanat apariia
formelor de violen
specifice personajelor
prezentate?
Cum se manifest comportamental aceste personaje
n situaii conflictuale?
Ce repercusiuni psihofiziologice i sociale pot avea
aceste manifestri pentru agresor?
Asigurarea reteniei i a transferului
Li se vor distribui elevilor fiele de lucru, acestea
coninnd Povestea celor o mie de oglinzi.
Se va interpreta coninutul acesteia, apoi vor fi rugai s
comenteze imaginea oglinzii din cadrul unei planereclama unui medicament.Nu li se va dezvalui de la
nceput faptul c imaginea promoveaz un medicament.
Concluzii i asigurarea feed-back-ului
Elevii vor completa un chestionar n limita timpului

nvarea
descoperire
Studiu de caz
Explicaia

prin

Activitate frontal i pe
grupe
Mijloace didactice:
Cd-player, articole din
reviste, coli, accesorii
vestimentare, fie de
lucru, videoproiector,

Conversaia
Dezbaterea
Problematizarea
Activitate frontal

Conversaia,
Braistormingul
Activitate frontal
Mijloace
didacticepanoul publicitar
Conversaia
Cvintetul

disponibil.
Rspunsurile vor fi evaluate n ora urmtoare
Elevii trebuie s formuleze cte un rspuns la
urmtoarele ntrebri:
1.Ce este violena?
2.Care sunt formele de manifestare ale violenei?
3.Cum se poate preveni ?
4.Ce repercusiuni are actul delicvent asupra persoanei
afectate, dar i asupra agresorului?
5.Cum putem diminua acest fenomen?
Profesorul mediaz discuia astfel nct s extrag i s
evidenieze cele mai importante i semnificative
aspecte legate de violen. n urma acestor discuii
elevul vor avea de redactat Manifestul nonviolenei.
Se fac aprecieri individuale i generale cu privire la
coninutul propus de tem i activitatea elevilor. La
final, clasa IX B profesional va fi considerat Zon a
nonviolenei, iar elevii, mpreun cu profesorul, vor
crea un cvintet care va porni de la cuvntul cheie
Violena.

Activitate frontal
individual
Mijloace
chestionarul

didactice-

STUDII DE CAZ
Cazul nr. 1
Cnd am ajuns n clas btaia ncetase. Elevul Ciomag era plin de snge pe fa, iar elevul
Pstrnac avea nasul rou i sufla de parc atunci ar fi sosit de la proba sportiv- alergarea de rezisten.
-

Ce s-a ntmplat? am ntrebat


De mai mult vreme, mi-a spus Ciomag Andrei, colegul Pstrnac mi spune oricelul de
cmin... cic sunt singurul care nva, n cmin, la sala de lectur.... M jignete nu numai cnd
suntem ntre noi, colegii de clas, ci i n curtea colii... chiar i de fa cu prietena mea.Au
nceput i elevii din alte clas s mi se adreseze astfel. L-am rugat s nceteze, dar nu! N-am mai
suportat!
i?
I-am artat eu ce poate oricelul de cmin!
Dar unde este Pstrnac Robert? Nu erai voi prieteni?
Nu tiu... oricum nu mai suntem prieteni.
Colegii din clas au intervenit?
Da... ns fiecare avea susintori, ba chiar chemau copii din alte clase. La sfrit toi au spus c a
fost mai tare ca la o gal K1.

Cazul nr. 2
Prinii lui Marius se certau tot mai des. Atmosfera din cas era de nesuportat. Ca s scape de
certuri, Rzvan pleca de acas, gsind diverse motive: s nvee la un coleg, s joace fotbal cu prietenii
etc. Cnd rmnea acas, singurii si prieteni erau televizorul i tableta. Dei era unul dintre premianii
clasei, ncepe s ia note mici, n pauze era trist i se izola tot mai mult de colegi. ntrebat de diriginte
dac prinii tiu situaia sa colar, acesta rspunde:
- Prinii au mare ncredere n mine!
Dirigintele i cere carnetul de elev i observ c unele note erau modificate. i explic acestuia ce
sanciuni prevede fapta sa, iar acesta i rspunde:
- Mi-a fost ruine de prini!

Cazul nr. 3
Elev n clasa a XI-a, Cosmin, are prinii mai severi, care nu i permit s-i dezvolte prea mult relaiile
de prietenie n afara colii. S-a refugiat n hip-pop i n jocurile pe calculator. A devenit violent i
introvertit. Mama i gsete jurnalul... nu exist zi care s nu fie notat... lectureaz ultima nsemnare...
Colegii de clas? Nu ne prea intersectm, m enerveaz... i njur ca s m lase n pace. M mai
ncaier uneori cu Pii. M enerveaz toi. Ca i profii, de altfel. Aud mereu: Scriei! Scriei! Cu unii mam certat ru i m trateaz cu indiferen. Prinii m bat la cap s iau note mari... tata m bate pentru
fiecare fapt care zice el c este rea... O bate i pe mama ca s nu-mi mai ia aprarea. Amndoi m bat la
cap s-mi schimb tonul agresiv i s nu mai ip la ei i la profesori. Dar ei, cnd ip unul la altul i
amndoi la mine...? Poate ar fi mai bine s plec de acas. Trebuie doar s vd la cine s merg... care din
prietenii mei de pe face-book m va primi?

Poveste- Casa celor o mie de oglinzi


Cu mult timp n urm, ntr-un stuc, se gsea un loc cunoscut drept Casa celor 1000 de oglinzi.
Un celu mititel, vesel din fire, aflnd de acest loc, s-a hotrt s-l viziteze. Cnd a ajuns, srea fericit
pe scri i a intrat n cas. S-a uitat pe hol cu urechiuele ciulite, dnd din coad.
Spre marea sa surpriz, s-a trezit privind ali 1000 de celui fericii, care ddeau din coad ca i el. A
zmbit i a primit napoi 1000 de zmbete, la fel de calde i prietenoase. Cnd a plecat, s-a gndit: Este
un loc minunat. M voi ntoarce s-l vizitez!.
n acelai sat, un alt cine, care nu era la fel de fericit ca primul, s-a hotrt i el s viziteze casa.
A urcat cu greu scrile, cu coada ntre picioare i capul lsat. Cnd a vzut 1000 de cini neprietenoi
uitndu-se la el, s-a speriat i s-a zbrlit, mrind. Cnd ceilali 1000 de cini au nceput i ei s mrie,
a fugit speriat. Odat ieit afar, s-a gndit: E un loc ngrozitor, nu m mai ntorc acolo niciodat.
Morala:
Lumea este ca o oglind. Dac vei arta lumii o figur acr, lumea i va arta, la fel,
o figur acr; dac vei zmbi, lumea i va zmbi i ea. Mai mult, dac vei arta lumii ntotdeauna
caracterul tu frumos, lumea i viaa i vor arta partea frumoas.
n via toate chipurile sunt oglinzi. Tu ce fel de reflexie vezi pe chipurile celor pe care-i
ntlneti?