Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECIE

coala: coala Generala Ucea de Jos


Profesor : Scrieciu Roxana
Disciplina: Literatura romn
Clasa: a V-a
Subiectul leciei:BASMUL
Text suport: Prslea cel voinic i merele de aur
Tipul leciei: transmitere de noi cunotine
DEMERSUL DIDACTIC
1. MOTIVAIA: este o lecie valoroas din perspectiva metodelor activ participative, n sprijinul
dezvoltrii interesului pentru lectur i a gustului estetic; lecia se sprijin pe priceperile i deprinderile
deja formate n decodarea mesajului artistic i urmrete, n principal, perfecionarea continu a
capacitii de comunicare prin valorificarea noiunilor nsuite i de investigare a unui text literar.
2. OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivitii literar artistice a elevilor, cu referire special asupra
universului de basm.
3. OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1 s se realizeze nlnuirea corect a ideilor ntr-un mesaj oral;
1.2 s se sesizeze sensul unitilor lexicale noi n funcie de context;
3.1 s fac dovada lecturii textului literar, demonstrnd nelegerea lui;
3.2 s deosebeasc elementele de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
4.2 s utilizeze un lexic diversificat, recurgnd la categoriile semantice studiate i la mijloacele de mbogire a
vocabularului.
4. OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 s stabileasc nlnuirea temporal a evenimentelor;
O2 s identifice elementele narative, prin selectarea unor proverbe potrivite;
O3 s recunoasc personajele i s sesizeze trsturile pozitive/ negative ale lor;
O4 s evidenieze modurile de expunere folosite de autor;
O5 s recunoasc procedeele artistice i s le explice utilitatea;
O6 s neleag mesajul basmului.
5. METODE I PROCEDEE: conversaia, spargerea gheii (gndirea critic), scheletul de recenzie,
reflecia, gndirea activ, activitatea pe grupe, metoda calendar (povestirea n lan prin ntrebri).
SCENARIUL DIDACTIC
1. EVOCAREA
Folosind discuiile focalizatoare, elevii snt solicitai s-i aminteasc i s comunice ce basme au citit n clasele
anterioare i ce anume i-a impresionat; se discut liber cu elevii n legtur cu eroii preferai din basmele citite.
-

Ce este basmul? (brainstorming concretizat cu alcatuirea, la tabla, a unui ciorchine)

Ce basme ai citit n clasele anterioare?

Ce anume v-a impresionat cnd ai citit aceste basme?

Care a fost eroul vostru preferat i de ce?

Ce personaj nu v-a placut i de ce?

Unde locuia personajul preferat? Dar personajul care nu v-a placut?

Care a fost finalul basmului citit de voi?


n momentul urmtor profesorul apeleaz la o alt tehnic: predicia sprijinit pe termeni cheie: Se dau

cuvintele: mprat, fiu de mprat, a se lupta, probe, ajutoare, fata de mprat, cellalt trm, a nvinge. Imaginai o
scurta naraiune n care s se integreze cuvintele date.
Elevii lucreaz independent-individual i alctuiesc naraiunea n scris. Ei vor anticipa, probabil, unele aspecte ale
naraiunii Prslea cel voinic i merele de aur.
Prediciile vor fi confruntate ulterior cu textul basmului studiat in prezent.
2. REALIZAREA SENSULUI

Profesorul propune o analiz sub lup a titlului Prslea cel voinic i merele de aur
Prslea - fratele cel mai mic dintr-o familie, mezinul; copil mic, prichindel. (ncrctura semantic
suplimentar a cuvntului: nepriceput).
n aceast etap are loc contactul direct cu textul basmului . Se realizeaz receptarea treptat i confruntarea
prediciilor cu universul textului citit

Dup ce textul este citit, elevilor li se solicit s alctuiasc mai multe ntrebri pornind de la alte
cteva (sunt implicai n activitatea Explozia stelar)

Cine?

De ce?

Ce?

Elevii rspund:
Cine a vrut s pzeasc merele de aur?
Cine a reuit s rneasc houl?
Cine pornete n cutarea hoului?
Cine ajunge pe trmul zmeilor?
Cum reuete Prslea s nu adoarm?
Cum decide s coboare n gaur?
Cum lupt cu zmeii?
Cum se comport fraii si?

Cum?

Unde?

Unde pornete Prslea mpreun cu cei trei frai?


Unde ajunge, cobornd pe frnghie?
Ce reuete s fac Prslea pe trmul cellalt?
Ce face cui cele trei palate?
Ce face cnd ajunge la frnghie?
Ce oportunitate se ivete pentru erou de a prsi trmul zmeilor?
Ce face cnd ajunge pe trmul oamenilor?
Ce judecat aplic frailor?
De ce reuete Prslea s ias nvingtor n lupta cu zmeii?
De ce-l ajut zgripsoroaica?
De ce nu se duce direct la palat?
Li se propune elevilor s joace o atitudine fa de situaia c Prslea a rmas pe trmul zmeilor, trdat de fraii
si.
1. Optimistul va fi sigur pe sine i pe situaie;
2. Realistul va cuta soluii pro / contra;
3. Exuberantul va fi ncntat de situaie, fie ea i dificil.
4. Pesimistul va plnge , sigur c problema e de nerezolvat;
5. Scepticul nesigur, se ndoiete

Elevii vor juca situaiile prezentate.

3. REFLECIE
Pentru a implica i creativitatea copiilor, se propune un alt joc Scherlock Holmes, prin care elevii vor avea de
selectat, din seria propus, cteva dintre proverbele romneti , ce se potrivesc textului. Elevii sunt organizai n
echipe, fiecare echip avnd seria sa de proverbe.
Echipa I
Meseria-i brar de aur.
Munca l nnobileaz pe om.
Ce poi face singur, nu atepta de la alii.
Sngele ap nu se face.
Bine faci, bine gseti.
Echipa a II-a
Sperana moare ultima.
Nu-i bga nasul unde nu-i fierbe oala.
D-mi, Doamne, puterea tnrului i mintea btrnului.
Cine rde la urm, rde mai bine.
F-i iarna car i vara sanie.

Echipa a III-a
Cnd pisica nu-i acas, joac oarecii pe mas.
Nicovala buna nu se teme de baros.
Cine sap groap altuia, cade singur n ea.
Cel ce nu se ntoarce din drum ajunge departe.
O inima ndrgostit de frumos nu mbtrnete niciodat.
Echipa a IV-a
Vicleanul cu graiul se pare c te apr, iar cu semne de departe n groap te arunc.
Pasul cel mai greu de fcut e la intrare.
Iarba rea nu trebuie tiat, ci smuls.
Respect-i copilul ca s fii respectat la btrnee.
Destinul, e cum i-l face omul.
Echipa a V-a
O fapta buna nu e niciodat inutil.
A umblat dup rgaz
i a dat peste necaz.
Cultura e tot ce-i rmne omului cnd a uitat totul.
Se vindec rana fcuta de un glonte sau de foc, dar cea pricinuita de laitate nu se mai vindeca.
Mintea de la tineree este toiag la btrnee.
Elevii citesc proverbele i, lucrnd n echipe, le identific pe cele care se potrivesc textului.
Ce poi face singur, nu atepta de la alii.
Destinul, e cum i-l face omul.

Sperana moare ultima.


D-mi, Doamne, puterea tnrului i mintea btrnului.
Cine rde la urm, rde mai bine

Nicovala buna nu se teme de baros.


Cine sap groap altuia, cade singur n ea.
Cel ce nu se ntoarce din drum ajunge departe.

Vicleanul cu graiul se pare c te apr, iar cu semne de departe n groap te arunc.


Pasul cel mai greu de fcut e la intrare.
Iarba rea nu trebuie tiat, ci smuls.
O fapta buna nu e niciodat inutil.
Se vindec rana fcuta de un glonte sau de foc, dar cea pricinuita de laitate nu se mai vindeca.
Mintea de la tineree este toiag la btrnee.
Tema pentru acas (ex.din manual).

Evaluarea leciei
Fiecare elev va desena cte o frunz : pe ramuri dac i- a plcut lecia sau
lng rdcina copacului dac nu i-a plcut lecia.

S-ar putea să vă placă și