PROIECT DIDACTIC
I.
II.
Scopul leciei:
-constatarea nivelului de pregtire al elevilor referitor la unitatea de nvare studiat
- controlul i evaluarea randamentului colar
-verificarea noiunilor asimilate concomitent cu capacitatea de aprofundare, nelegere i operare
cu aceste informaii
Unitatea de competen :
Msurarea mrimilor neelectrice; Dezvoltare personal n scopul obinerii performanei
Competene specifice vizate :
C.S.2.- Precizeaz uniti de msur pentru mrimi neelectrice
III.
IV.
COMPETENE DE EVALUAT:
C.E.1
C.E.2
C.E.3
C.E.4
C.E.5
Competene de
evaluat/
Coninuturi
C.E.1
C.E.2
C.E.3
C.E.4
C.E.5
C1
C2
C3
C4
x
x
x
x
x
V.
ACTIVITI DE NVARE :
-
VI.
Resurse didactice :
MATRICEA DE EVALUARE
-Proiectarea evalurii va fi centrat pe capaciti- competene ce urmau a fi dobndite de ctre elevi dupa parcurgerea coninuturile corespunztoare unitii :
,,Mrimi fizice i uniti de msur utilizate n tehnic.
-Competenele ce urmeaz a fi evaluate sunt cele enumerate mai sus C.E.1-C.E.5.
-Itemii care se vor aplica sunt IT.1.-IT.20.
Competene
de evaluat
IT1
C.E.1
Subiectul I
Subiectul II
Subiectul III
Subiectul IV
Subiectul V
12p.
8p.
12p.
30p.
28p.
IT2
IT3
IT4
IT5
IT6
IT7
IT8
IT9
IT10
IT11
IT12
IT13
IT14
IT17
IT18
IT19
C.E.4
x
x
10p.of.
31
7
C.E.5
3
IT.20
C.E.3
Bibliografie:
IT16
C.E.2
10p. in
oficiu
IT15
Total
puncte
16
x
M. Tnsescu, T. Gheorghiu .a., Msurri tehnice, manual clasa a X-a, Editura Aramis, 2005
I. Ezeanu, I. Ionescu, a., Msurri tehnice, manual clasa a X-a, Editura LVS Crepuscular, 2005
M. Constantin , Solicitri i msurri tehnice , manual clasa a X-a, Editura ALL
I. Ionescu , C-tin Manole, a., Solicitri i msurri tehnice, manual clasa a X a, Editura Economic
C.N.C.- Ghid metodologic pentru aplicarea programelor scolare ,,Tehnologii-2002
Petre Onu, Luca C.-Didactica specialitii, Ed.Ghe.Asachi, Iai, 2002
Puruc Dumitru- Modele de instruire formativ specifice disciplinelor tehnice, Ed. Spiru Haret, Iai, 2002
30
28
100p
Scenariul didactic
Etapele leciei
( scenariul
didactic)
Durata
Compe
tente
d
e
e
v
a
l
u
a
t
3
Coninutul
informativ i
aplicativ
Strategie didactica
Metode de
invatamant
Mijloace de
invatamant
Forme de
organizare
Activitatea
profesorului
Activitatea elevilor
Elevii i pregatesc
instrumente de scris
i urmresc
indicaiile
profesorului
Dialog,
conversaie
Catalog
frontal
Evaluare
-Stabilete ordinea n
clas i verific
prezena elevilor
1. Moment
organizatoric
2min.
-Profesorul prezint
competenele specifice
vizate, la nceputul orei,
subliniind anumite
aspecte i explicnd
detaliat competenele
vizate
10
2. Stimularea i
reactualizarea
elementelor i
capacitilor
nvate
anterior
3. Verificarea
cunotinelor
dobndite de
ctre elevi
anterior
Mrimi fizice
i uniti de
msur
utilizate n
tehnic
5min
Formuleaz
cerine,
adreseaz
ntrebri
frontal i individual
privitor la una sau mai
multe teme studiate
anterior, n legtur
direct cu competenele
ce
urmeaz
a
fi
evaluate.
Proiecteaz pe ecran
principalele coninuturi
ce
urmeaz
a
fi
evaluate.
mparte fie de evaluare
Conversaie
euristic
Tabl
calculator
Discuii
dirijate
Manual
CE2
CE3
Proiecteaz pe ecran
testul de evaluare
Rezolv cu atenie
cerinele fiei de
evaluare
Afieaza pe ecran
baremul de corectare i
notare
-Evaluarea i
autoevaluarea
elevior prin
corectarea lucrrilor
de ctre ei nii i
de ctre colegul de
banc
CE4
oral
nvare prin
descoperire
CE1
3540min
Frontal i
individual
Exerciiul
fie de lucru
problematizare
calculator
Conversaie
euristic
Catalog
individual
scris
Frontal
individual
oral
CE5
4.Notarea
elevilor,
realizarea feedbackului i
concluzii finale
Tema pentru
acas
38min
dialog
barem